Úžasná ajurvéda: Starodávný recept na spokojený život, zdraví i hubnutí

Východní myšlenky a učení bývají západní civilizací vnímány jako něco “éterického a alternativního”, přičemž oba pojmy v tomto případě vyznívají jaksi neuctivě. Ukazuje se však, že tyto metody nebývají daleko od pravdy a ve spojení se západní medicínou mohou mít pro lidské zdraví nebývalý přínos. 

Zatímco západní medicína řeší následky, odmítá intenzivní propojení těla a mysli a soustředí se na léčbu tělesných neduhů, východní medicína hledá příčinu potíží a tělo a mysl považuje za neoddělitelné. Zjednodušeně lze jako cíl východních učení označit nalezení rovnováhy a souznění těla a mysli.

Západním uším to může znít až příliš oduševněle, ukazuje se však, že stará východní učení mívají pravdu. Však také ajurvéda, starodávná indická medicína, byla v roce 1982 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) uznána za celistvý a účinný medicínský systém. O dost “mladší” západní svět se má stále co učit. 

Co znamená ajurvédský léčebný systém

Ajurvéda je nejstarší celistvý systém léčby, který zahrnuje všechny aspekty spokojeného a zdravého života od výživy, detoxikace a regenerace, pohybu, relaxace, jógy i meditace až po zdraví prospěšné procedury, jako jsou masáže, bylinné terapie, aromaterapie a další.

Název indického léčebného systému tvoří dvě slova Ayur a Veda. První Ayur znamená život a dlouhověkost a druhé Veda označuje vědění. Proto se překládá jako nauka o životě. Je to skutečně starodávné učení, jehož stáří a vývoj se odhaduje na neuvěřitelných 5 000 let. 

Ajurvédské lékařství a přístup

Prvotním cílem ajurvédského systému je objevení pravé příčiny nemoci, která často vychází z nesprávných životních návyků, nevhodné výživy, nezdravého životního stylu i negativních myšlenek a emocionální nebo energetické nerovnováhy. 

Ájurvéda nabízí pohled do různých souvislostí, které mohou ovlivnit fyzický i duševní stav, a zdůrazňuje prevenci v podobě zdravého životního stylu. Základ ajurvédského vědění tak představují speciální principy životosprávy, jelikož nezdravá výživa  podle ajurvédy může za většinu nemocí.   

Člověk je vzájemně propojený komplex čtyř prvků: těla, mysli, duše a vitální energie, které od sebe nelze oddělit. Symptomy jsou brány jako varování před narušením přirozené harmonie. Ajurvéda pomáhá nalézt ztracenou rovnováhu a obnovit duševní i tělesné zdraví.

Změnou nezdravých návyků, stravy i užíváním bylinek a prováděním příjemných rituálů lze odstranit nebo alespoň zmírnit příznaky celé řady chronických nemocí

Ajurvéda a hubnutí

Ájurvéda není žádná dieta. Hlavním cílem úpravy stravování není odstranění nadváhy nebo dokonce obezity, ale obnovení rovnováhy. Na druhou stranu ajurvéda nadváhu považuje za nemoc, kterou nazývá medoroga.

Vzniká při zvýšeném elementu země a způsobuje ji pomalý metabolismus, nadbytek sladké chuti, přejídání a nedostatek pohybu. Ke zvýšení tělesné váhy přispívá nezdravý jídelníček, stres, hormonální poruchy, léky, alkohol a kouření.

Ajurvéda výživě přisuzuje významnou roli. Jejím cílem je zrychlit metabolismus bez stresu a organismus uvést do stavu přirozeného fungování. Hubnutí se jednoduše dostaví samo.

ajurvédské byliny
Důležitou součástí ajurvédské praxe je užívání vhodné kombinace bylin. Pro každou dóšu je odlišná.

Tři základní principy života podle ajurvédy

Zapomeňte na obecné zásady zdravého způsoba života platné pro všechny. Ajurvéda sahá hloub. Podle ní se každý člověk narodí s jedinečným poměrem biologických principů života neboli dóš. Jsou tři a jmenují se váta (vítr), pitta (žluč) a kapha (hlen). 

V každém člověku se dóši nachází v různém poměru, přičemž jedna obvykle převládá. Každá dóša má vlastní charakteristiku a vzájemně se ovlivňují a vytváří jedinečné vlastnosti. Jejich poměr se během života v důsledku mnoha okolností může měnit.

Jak zjistíte svou převažující dóšu? 

K rozpoznání individuální konstituce slouží dóšický test, který si jednoduše provedete online nebo osobně u ajurvédského léčitele. Test obsahuje spoustu otázek, které se týkají vzhledu, způsobu trávení, chování, vyjadřování a další. 

Test se snažte vyplnit co nejpřesněji. Čím upřímnější k sobě budete, tím přesnější výsledek získáte. Nesnažte se ve svých očích vypadat lépe, než skutečně jste. Není to nutné a navíc byste obdrželi zkreslené údaje.

Můžete být dominantní, kombinovaný i vyvážený typ:

  1. V případě převládající jedné dóši můžete být dominantní typ váta, pitta nebo kapha. Váta je vyjádřením pohybu, pitta metabolismu a kapha principu hmoty a struktury.
  2. Pokud vám vyjdou dvě z tří dóš ve stejném či hodně blízkém poměru, představujete kombinovaný typ. Běžnější jsou kombinace váta-pitta a pitta-kapha, méně obvyklá je kombinace váta-kapha. 
  3. Vyvážený poměr tří dóš je vzácný jev. Dóši jsou zastoupeny ve stejném poměru a vytváří ideální předpoklad pro život v rovnováze a harmonii. Osobnost s vyrovnaným poměrem dóš disponuje hlubokým klidem, vnitřní silou, bdělou a uvolněnou myslí, nepodléhá  letargii, ani neklidu. Fyziologické funkce jsou plně vyvážené.  

Podle ajurvédy jsou nemoci projevem vzniklé nerovnováhy, k níž dochází zvýšením jedné z dóš. Dlouhodobý nadbytek dóši může způsobit zhoršení funkcí tělesných orgánů a duševní nevyrovnanost. 

Pro každou dóšu ájurvéda navrhuje životní styl, který zahrnuje výživová doporučení, druhy cvičení včetně jejich intenzity, bylinné přípravky i procedury, které společně pomáhají obnovit a udržet původní “správnou “rovnováhu.

Vyrovnaná váta je tvůrčí a překypuje energií 

Základní charakteristika

Principem váty je vzduch a pohyb. Váty bývají štíhlé, vysoké nebo naopak malé postavy se slabým a méně vyvinutým svalstvem. Mívají spíše tmavší a hrubší vlasy s roztřepenými konečky, malé oči a úzké rty, nepravidelný chrup a mluví rychle. Mají rychlé pohyby, lehký a přerušovaný spánek a často je trápí problémy s vylučováním, zejména zácpou. 

Překypují životem, jsou aktivní, bystré a tvořivé, ale také náladové až neurotické. Špatně ale snáší konflikty a vyhýbají se hádkám. Stres pro ně představuje problém. Nejsou nijak zvlášť odvážné, ani průbojné a mívají nižší sebevědomí.

Dokáží rychle vydělat peníze, ale nejsou zrovna nejlepšími hospodáři. V podstatě jsou to tak trochu bohémové a éterické bytosti. Často se jedná o osoby s uměleckými sklony, kteří si žijí ve svém vlastním světě. 

Dojde-li k narušení, ztrácí nadšení, radost, energii, a objevuje se úzkost, nervozita, nejistota, smutek až deprese, cítí se osaměle a vyhýbají se společnosti. Trpí také na studené ruce a nohy a vadí jim bolest, zima, chlad a vítr. 

Jak obnovit rovnováhu u váty

Váty vyžadují něžné zacházení, jinak se “vylekají a stáhnou se do ústraní”. Potřebují hlavně klid, zázemí a bezpečí. Neprospívá jim duševní vypětí, nadměrné pracovní nasazení, zima a chladná strava a nápoje.

Ze sportů jsou pro ně nejlepší aktivity se střední intenzitou, jako turistika, chůze, lehký běh, plavání, jízda na kole, jóga, tai-či a podobně. Dále jim vyhovuje teplo a slunce, odpočinek, teplé koupele a masáže, sauna a aromaterapie a pravidelný režim v jídle i spánku.

Jídelníček vhodný pro váty

Co se týče stravy, vátám vyhovuje výživná, teplá, sytá, olejnatá a mírně kořeněná strava s převažující sladkou, slanou a kyselou chutí. Naopak nevhodné jsou hořké, příliš pikantní a trpké chutě.

  • vařená, dušená a pečená jídla,
  • vařená, pečená nebo grilovaná zelenina na oleji: mrkev, červená řepa, dýně, cuketa, okurka, cibule, chřest, artyčoky, sladké brambory, fazolové lusky,
  • teplé polévky a smetanové omáčky,
  • sezamový, mandlový, olivový a slunečnicový olej, přepuštěné máslo (ghí),
  • vařené obiloviny: pšenice, oves, quinoa a rýže,
  • tučné mléčné výrobky: máslo, mléko, jogurt, tvaroh, smetana, sýr,
  • sladké šťavnaté ovoce: pomeranč, banán, hroznové víno, grapefruit, hruška, jablko, broskev, meruňka, mango, ananas, jahody, maliny, datle, fíky,
  • bílé maso a ryby,
  • ořechy a semínka: mandle, oříšky kešu, lískové oříšky, pistácie, vlašské a kokosové ořechy, sezamová a slunečnicová semínka,
  • koření: zázvor, kurkuma, kardamom, skořice, bazalka, hřebíček, máta, oregano, fenykl, koriandr, kmín a pepř,
  • nápoje: bylinné čaje, ovocné džusy a minerálky.
dušená zelenina
Nejvíce vátě prospívají dušená a vařená zeleninová jídla připravovaná na oleji nebo přepuštěném másle.

Horkokrevné pitty jsou skvělými vůdčími osobnostmi

Základní charakteristika

Principem pitty je oheň a voda. V těle zodpovídá za metabolismus a správné trávení. Pitty bývají středně vysoké atletické postavy, mívají světlejší pokožku s pihami a pevné vlasy se sklonem k šedivění. 

Jsou inteligentní, pragmatičtí a soutěživí. Rádi diskutují, nebojí se konfliktů a hádek a vůbec rády přitahují pozornost. Z pitt se rodí vůdčí typy s jasnou myslí, bystrým úsudkem, pevnou vůlí. Stojí za svými názory a kritika z jejich úst může znít velmi nepříjemně. 

Pittám vadí ostré slunce a horko, hodně se potí. Dojde-li k narušení rovnováhy, objevuje se u nich pýcha, vysoké ego, nadřazenost, nepřátelství, kritizování, netrpělivost, podrážděnost, hněv a sklon k manipulativnímu jednání s ostatními.

Jak obnovit rovnováhu u pitty

Jednání s nimi vyžaduje značnou dávku taktu a diplomacie. Jinak dobře míněné rady shodí ze stolu. Měly by se vyhýbat pobytu na přímém slunci a používat ochranné krémy. Není pro ně vhodné ani nadměrné pracovní nasazení.

Ze sportů je pro ně vhodné rychlejší běh, turistika, plavání, horolezectví, lyžování a obecně aktivity, které vyžadují touhu zvítězit. Sportovat by měly ráno nebo večer, když je chladněji. Důležitý je pro ně také odpočinek a dostatečný spánek a relaxační aktivity.  

Jídelníček vhodný pro pitty

Co se týče jídelníčku, pro pitty jsou nejlepší slané, kyselé a pikantní chutě. Přednost by měly dávat chladnějším pokrmům a nápojům. 

Vyhýbat by se měly těžkým, olejnatým, slaným a kořeněným jídlům. Měly by jíst menší porce a hlídat se, aby se nepřejídaly. Pozor by si také měly dávat na sklon k nadměrnému solení. Dle ajurvédy v lidech sůl vyvolává agresivitu a předčasné stárnutí. Nevhodná je káva.

  • obilniny: pšenice, ječmen, rýže, oves, 
  • syrová i tepelně upravená zelenina: květák, brokolice, zelí, okurka, salát, hrášek, dýně, brambory, kukuřice, paprika, chřest, artyčoky,
  • ovoce s chladivým účinkem: jablko, hruška, hroznové víno, pomeranč, grapefruit, švestky, ananas, meloun, mango, fíky, datle, 
  • většina luštěnin: fazole, mungo, tofu, sója, hrách, cizrna
  • mléčné výrobky: mléko, smetana, tvaroh a sýry
  • kokosový, mandlový nebo slunečnicový olej,
  • třtinový cukr, javorový sirup nebo med, 
  • koření: koriandr, fenykl, kardamom, kurkuma, máta, citronová tráva, kmín,
  • nápoje: čistá voda, minerálky, mléko, bylinné čaje a ovocné šťávy.
mléko
Díky chladivé energii je pro pitty obzvláště vhodné mléko.

Srdečné kaphy se vyznačují mírnou a klidnou povahou

Základní charakteristika

Principem kaphy je voda a země. Projevuje se jako stavební a hmotný prvek fyzického těla a je spjata s imunitním systémem. Kaphy bývají silnější a robustnější tělesné konstituce a ze všech dóš mají největší tendenci přibírat na váze. Mají hladkou pokožku, silné a husté vlasy, velké a jasné oči a plné rty.

Jsou přátelské, srdečné, spolehlivé, skromné, soucitné, přemýšlivé, trpělivé, tolerantní. Mají klidnou povahu, jsou loajální, svědomité a vyhovuje jim práce ve skupině. Ze všech dóš jsou nejméně konfliktní. Bývají ale tvrdohlavé a velmi nerady mění své zvyklosti a jistoty. Občas bývají rozvážné, lenivé a milují dobré jídlo. 

Při narušení dóši jim chybí motivace, jsou pasivní, lhostejné, skleslé a líné a jsou náchylné k  depresím. Mohou být dokonce hamižné. Kaphám nevyhovuje vlhké a deštivé počasí, hodně se potí. 

Jak obnovit rovnováhu u kaphy

S kaphou je potřeba jednat trpělivě jako s malým dítětem. Potřebují dostatek motivace, aby nebyly pasivní a nevěnovaly příliš mnoho času odpočinku, spánku a jídlu.

Ze sportů jsou pro ně vhodné vytrvalostní a silové aktivity jako dlouhé běhy, posilování a vzpírání, veslování. Důležité je, aby byly aktivní a vybraným aktivitám se věnovaly pravidelně. Naopak by měly omezit spánek, nejíst pozdě večer a vůbec se nepřejídat.

Jídelníček vhodný pro kaphu

Co se týče stravy, rovnováhu kaphy obnoví lehká, teplá a kořeněná strava. Vhodné chutě jsou pro ně pálivé, trpké a hořké. Ze všech tří typů by měly jako jediné omezit konzumaci mléčných výrobků.

  • obilniny: ječmen, pohanka, kukuřice, kuskus a polenta,
  • zelenina: brokolice, květák, zelí, mrkev, hrášek, kukuřice, chřest, salát, zelené lusky, brambory, špenát, paprika,
  • ovoce: jablko, meruňka, třešně, lesní plody, broskev, hruška, rozinky a sušené ovoce
  • luštěniny: tofu, fazole, hrách, čočka,
  • sojové nebo kozí mléko,
  • slunečnicová a dýňová semínka,
  • med,
  • mandlový nebo slunečnicový olej,
  • ostrá a pálivá koření: pepř, česnek, křen, hořčice, skořice, pálivá paprika, zázvor, kurkuma, hřebíček, kardamom, koriandr, máta, bazalka a kmín,
  • nápoje: čistá voda, bylinné čaje, černý čaj a občas káva.

Závěrečné shrnutí: Jezte jako váta, pitta nebo kapha a hubnutí se dostaví samo

Ajurvéda sice není žádný návod na zázračné hubnutí, nicméně při dodržování jejích principů jdou kila dolů sama. Jak toho dosáhnout?

  • přečtěte si základní principy ajurvédského učení, nemáte-li tušení, oč se jedná,
  • udělejte si dóšický test online a zjistěte, která z dóš ve vás převládá,
  • prostudujte si nejen dominantní dóšu, ale i druhé dvě, zjistěte, jak “fungují” a v čem spočívají jejich silné i slabé stránky, 
  • začněte do svého života aplikovat změny pomalu a postupně,
  • není nutné dodržovat vše, i malé změny budou mít na váš život pozitivní přínos.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.