Hanka z programu Restart hubnutí: Když se tělo zbaví stresu, pustí i kila navíc

Hanka Střelečková

Lektorka zdravé výživy, koučka a sportovní trenérka Hanka Střelečková oplývá životní energií maratonské běžkyně. Však taky trať v životě už mnohokrát zdolala. V online programu Restart hubnutí se soustředí na lekce zdravého pohybu, stravování i celkového režimu.

Představíš myšlenku programu Restart hubnutí?

Hlavní myšlenkou je naučit každého účastníka najít si vlastní cestu a stát se sám sobě odborníkem. Odborníkem na své tělo a své potřeby. Samozřejmě s naší plnou podporou.
V programu každý nejen načerpá informace a inspiraci, ale také se naučí orientovat ve svých potřebách. 

Komu bys Restart hubnutí doporučila? Název mnohé napovídá, ale nebudeme předbíhat…

Každému, kdo má chuť postavit se hubnutí čelem. Bez rozdílu pohlaví, věku nebo zaměstnání. Naopak ten, kdo čeká nějaké instantní řešení, ať s námi neztrácí čas. Samotné zakoupení programu Restart hubnutí nikoho “nezhubne” 🙂

Ale kdo to s námi zkusil, nelitoval 😉 

Kolik % účastníků programu má v hubnutí více či méně úspěšné výsledky?

Výsledky a ohlasy jsou fantastické. Když budu konkrétní, neúspěšných je v tuto chvíli jen 1,5 %. To je vyčíslení těch, kteří nám program vrátili. Kdo začal, svého cíle dosáhl.

Je zajímavé, že u řady účastníků se cíl v průběhu změnil. 

Vstupovali s tím, že chtějí zhubnout o nějaký přesný počet kilogramů a najednou v polovině programu prohlásili, že je příjemné hubnout, ale že největším benefitem je třeba to, že se zbavili zdravotních problémů, které je sužovaly polovinu života: migrény, zácpa, ekzém. Do té doby to smířeně brali jako nedílnou součást svého života a neuměli si představit, že to může být jinak.

Jejich kvalita života se najednou pozvedla o několik levelů výš. A ty efekty se řetězí. S obavami z migrény a nervozitou ze zácpy odeznívá stres a tělo, které není ve stresu ochotně pustí kila navíc. Nemá důvod je držet jako ochranu. Takhle vlastně funguje RESTART.

Proč většinou lidé selhávají?

Myslím, že nejčastější důvod je, že v danou chvíli nemají pro práci na svém těle v životě místo. Rozhodnutí hubnout nevychází z jejich hlavy ani z duše. Je to přání někoho jiného nebo tlak nejbližšího okolí či konvenční společnosti. Takové to “měla bych zhubnout”. 

Ve skutečnosti na to ale nemají prostor a sílu a nebo vlastně vůbec nechtějí. Z nějakého důvodu jim vyhovuje, že mají nadváhu. Když jdeme na dřeň, přizná si klientka třeba to, že díky nadváze nemusí sportovat. To se jí nechce a výmluva “s touhle váhou běhat nemůžu” se jí náramně hodí.

Zní to možná šíleně, ale je to tak.

To pak není prostor na úpravu jídelníčku, ale na práci s myslí a vlastním nastavením. Ovšem do RH jsme zahrnuli i tento pilíř. 

Tvojí životní filozofií je zodpovědnost. Dá se říct, že zrovna tohle je problém řady lidí, kteří selhávají v hubnutí? Lidé často svádějí vinu na nějaké vnější okolnosti nebo dokonce jiné osoby…

Přijímat zodpovědnost považuji za největší a nejzábavnější životní výzvu. Přináší totiž obrovskou svobodu. Je to ale zatraceně těžká, klikatá a trnitá cesta. Naopak hodit vinu na někoho jiného je obvykle o dost jednodušší. No a někdy na to komplikovanější řešení prostě nemáme sílu.

Jde pak jen o to si to umět přiznat. Už to může být malým vítězstvím. 

Svádět vinu na druhé nikam nevede. 

Ale není pochyb o tom, že okolí nás a náš život ovlivňuje. V každém případě každý člověk je na světě v první řadě sám za sebe a vždy existují různé možnosti. Každá taková možnost má samozřejmě své okolnosti a důsledky. 

Tvoje další motto zní „Co jíš, je důležité“. S tím souhlasíme. Ale od čeho se odpíchnout? Jak zjistit, co jíst, aby si z toho tělo vzalo co nejvíc?

Zkusím to vyjádřit jednoduše. Vyplatí se vsadit na “skutečné” potraviny. V těch totiž na rozdíl od těch průmyslově zpracovaných mohou být živiny a ty naše tělo potřebuje. Neodsuzuju luštěniny v konzervě. Je to rychlá vydatná večeře. Už je ale zbytečné koupit fazolový guláš zamražený v krabičce. 

Pak ještě dodám, že za mě není dobrý žádný extrém. To souvisí s dlouhodobou schopností udržet si stravovací návyky. Pokud někdo vsadí na keto dietu, je otázka času, kdy se mu po milovaném chlebu zasteskne tak, že zbaští celý bochník a keto efekt pošle do kopru. 

Cesta se mnou je tedy “slučitelnost se životem” a dlouhodobá výdrž. Naučím vás, jak vybrat ten správný chleba a ukážu vám alternativy, které vám budou chutnat. Pak můžete střídat dny s chlebem, bez chleba a totálně bez sacharidů podle aktuální situace a chuti. 

Už jen to, že vám nechám možnost volby, vám přinese úlevu. 

Zákaz nás vede ke koumání, jak ho obejít. To mě fakt nebaví a bere mi to energii i čas 🙂

Jak naopak poznám, že jím špatně? Dává to tělo nějak najevo?

Rozhodně. Projevy nespokojeného a nevyživeného těla ovšem řada lidí považuje za nutnou součást života. Pálení žáhy, nadýmání, pupínky ve tváři i jinde nebo třeba menstruační bolesti. To jsou všechno obtíže, které správným nastavením jídelníčku můžeme ovlivnit a eliminovat. No skutečně. Mám to ověřeno s desítkami klientů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Recenze: Restart hubnutí – jde změnit životní styl přes internet?

Čím dál častěji slýcháme, že kvalita potravin klesá, ovoce nemá tolik vitaminů atd. Co je na tom pravdy? Jak poznat a vybrat kvalitní jídlo?

Kvalita potravin a obsah živin závisí na zemědělských postupech a míře průmyslového zpracování. Čím více si do nákupního košíku naložíme plastových krabiček a lákavě barevných obalů, tím méně živin si domů přineseme.

Vyplatí se preferovat produkci lokálních výrobců, sezónní potraviny, kvalitu a jednoduchost. 

A to i pokud mluvíme o domácí úpravě jídla. Není třeba se něčeho zříkat doživotně. Ale konzervu a uzeninu si nechávám na dovolenou, řízek na sváteční návštěvu u babičky a dort plný cukru na oslavu narozenin. V jednoduchosti je krása. A taky správná volba.

Ty jako sportovkyně víš, že tréninkem jde výkon ovlivnit jen do určité míry. Dokážeš to odhadnout? Kolik procent zhruba dělá strava a kolik trénink?

Tohle mi vysvětlil můj táta už jako malé holce. Nedovolím si přesné vyčíslení. Z jednoduchého důvodu: Každé tělo je jiné. Ale rozhodující je zdravé vyživené tělo. Jen takové může podávat výkony. Nemusíme se bavit o výkonu vrcholových sportovců. Vezměte si jen když jedete na celodenní cyklovýlet. 

Copak s rýmou a řízkem k obědu podáte nějaké výkony? Možná to bude dobrá společenská událost, ale nohy pojedou ztěžka a dýchání taky nic moc. 

Když jsi třeba jeden den jedla špatně, poznalas to na tréninku hned druhý den? Nebo se chyby nasčítají a projeví až později?

Tady záleží na tom, jak dokážeme naslouchat svému tělu. Ten “pocit”, že to dneska neběží, tam je okamžitě. No, a když to odmítáme jako první signál, tak se to dlouhodobě sčítá. Nejen špatné jídlo, ale také nedostatečný spánek a tím regenerace. 

Projevy jsou v prvních chvílích drobné náznaky, zácpa nebo průjem či plynatost, pak nadměrná únava a dojít to může až k vymknutému kotníku, nataženým šlachám nebo dokonce zlomenině. Tělo si prostě špatné zacházení nenechá líbit. 

A co pitný režim? Když budu málo nebo špatně pít, jak rychle to poznám? Podle čeho?

Pitný režim je parádní nástroj. Je to to nejjednodušší, co můžeme udělat. Pořádně a kvalitně pít. Na fungování těla to má neuvěřitelný efekt. I bez fyzického výkonu jistě znáš ten pocit, kdy si uvědomíš, žes dlouho nepila, dáš si sklenici vody a máš pocit, že se ti do žil vrátil život. 

Tělo prostě potřebuje tekutiny. Celé tělo: svaly, mozek, kůže…

Nedostatečný nebo nevhodně nastavený pitný režim se pozná snadno. Když pijeme málo, chodíme málo čůrat. Moč je hustá, tmavá a je cítit. Kdo pije sladké limonády a energetické drinky, pozná to i na zápachu potu. Nakyslý zápach svědčí o překyselování vnitřního prostředí těla, které nedokáže tělo dobře vybalancovat.

Ideální je voda a to v množství 3 dl na každých 10 kilo tělesné hmotnosti. To je ode mě takový kvíz pro každého 🙂

Vodu doporučuji ochutit citronem, mátou, okurkou nebo zázvorem. Jak má kdo rád. 

Kalorické tabulky a podle nich sestavené „jídelníčky na míru“ ti nedávají smysl. Jak funguje hubnutí pod tvým vedením?

Přesně tak. Kalorie totiž nevypovídají nic o nutriční hodnotě jídel a potravin. Navíc lidské tělo není kalorimetr a každé funguje trochu jinak. Hodně do toho vstupuje také životní styl, rodinná situace, chuťové preference. 

Zkrátka neexistuje univerzální návod a postup. Vždy je to o hledání cesty. A tak kladu důraz na to, aby klient získal potřebné informace a uměl se rozhodnout a vybrat si. Ale nebyl přitom zahlcený. Což se v záplavě informací, které se na nás hrnou z internetu, stane velmi snadno. 

Jak dlouho trvá „zajet“ ten správný nový režim? Váš program trvá 10 týdnů, je to zhruba tento čas?

Říká se, že přepsat jeden návyk jiným trvá 21 dní. Jeden! My potřebujeme popracovat s návyky v oblasti jídla, pohybu a práce s myslí. Pro jejich nastudování, pochopení a proto, aby se z “nových” návyků stala rutina, je myslím 10 týdnů tak akorát. 

Ono s koncem programu ale nic nekončí. Naopak. Účastníci jsou vždy během posledních týdnů tak akorát nastartovaní pro další kroky. A nebojí se do nich pustit. No jsou zkrátka “zrestartovaní” 🙂

Jaký pohyb začátečníkům doporučuješ? Najdeme v programu i nějaké tipy a videa?

Mým přesvědčením je “slučitelnost se životem”. A to v oblasti výživy i pohybu. Přesně tuhle myšlenku jsem také vetkla do programu. Doporučuji každému způsob fyzického pohybu, který mu vyhovuje a baví ho.

To je totiž ten základní předpoklad a záruka dlouhodobé udržitelnosti. Takže žádné velké cíle a výkony, ale každý den “desítka”. Každý si zvolí tu svojí. Někdo 10 minut, jiný 10 tisíc kroků nebo 10 opakování. Přiměřená osobní výzva, která povzbuzuje motivaci.

Do programu jsem natočila 10 cvičebních sestav pro cvičení kdekoliv a kdykoliv. Takže kdo se “nehecne” sám, může se do toho pustit se mnou. Sestavy jsou jednoduché, vhodné pro začátečníky i pokročilé. S váhou vlastního těla. Dají se spojovat a vzájemně kombinovat. Vždy podle nálady a časových možností. 

Představíš zhruba, co čeká účastníky v jednotlivých týdnech?

Pro první týdny Restartu hubnutí je v programu nastavený pevný režim, včetně jídelníčku. Od účastníků žádáme v začátku důvěru a to, aby nás následovali. Postupně pak objasňujeme všechny principy a pravidla, na kterých program stojí. Poslední třetina programu je pro ukotvení návyků.

Kdy začíná příští program? Namotivuj nás trochu…

Tohle je jednoduché. Program začíná momentem rozhodnutí každého. Není třeba čekat na pondělí, na prvního v měsíci ani na leden. Každý může začít hned. V bodě své nejvyšší motivace, kterou my z RESTART týmu budeme v každé minutě podporovat a hýčkat.

Ihned po vstupu do programu se také otevře uzavřená členská skupina na FB, kde se podporují a motivují účastníci navzájem. Je zde nekonečná řada zkušeností těch, kdo už programem prošli, sdílení aktuálních pocitů, úspěchů i nejistot těch, kteří jsou právě IN. Nesmírně mě baví být toho součástí. Takže: “na všechny se moc těším!”

Tomu říkáme palba motivace 🙂 Děkujeme za ni. Ať se daří tobě i všem, kdo se vydají na Restart hubnutí.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.