S vašimi kily si poradí zázvor

Váš životní styl se konečně obrátil k lepšímu, dodržujete zdravý jídelníček, pravidelně cvičíte, ale Vaše hubnutí se jak se zdá zastavilo na mrtvém bodě?


Nastal čas na změnu! Vyzkoušejte v kuchyni pomocníky, kteří Vám nejenom zachutnají a zpestří jídelníček, ale navíc dopomůžou i k vysněné váze!

O čem bude řeč tentokrát? Na řadu přišel zázvor, jehož pravidelnou konzumací se vám nadbytečná kila budou vyhýbat velkým obloukem.

Zázvorové mámení

Zázvor obecný je vytrvalá bylina, která se pěstuje pro své až 10 cm dlouhé oddenky, které se v kuchyni dají využít na nespočet způsobů.

Většinou se zázvor strouhá či krájí na miniaturní kousky a přidává se do rozmanitých pokrmů, s čímž poprvé přišli nesporně jedni z nejlepších kuchařů na světě – asiaté.

Zázvor si také můžete zalít vroucí vodou, nechat vylouhovat a za pár minut máte vynikající aromatický čaj s mnoha příznivými účinky pro tělo i ducha.

Výborný je i zázvor sušený, který dnes seženete snad v každém obchodě a můžete ho použít jako koření, nebo jeho méně známá kandovaná varianta, která může být výbornou a přesto zdravou pochoutkou pro lidi hlídající si svůj energetický příjem.

Ze zázvoru se rovněž vyrábí nejrůznější esence a oleje, které jsou známé charakteristickou štiplavou vůní.

Domácí léčba

O tom, že zázvor je přírodní lék, věděli už naši předkové v dávných dobách před námi. Zázvor se totiž pyšní nejenom svými účinky na úspěšné redukování hmotnosti, ale také mnoha pozitivními vlastnostmi prospěšnými našemu zdraví.

Důležitou roli hrají v zázvoru obsažené terpeny, což jsou aromatické organické látky. Jednou z aktivních složek je také látka zvaná gingerol, která nejenom že předurčuje pikantní a ostrou chuť tohoto oddenku, ale zároveň má i léčivé účinky.

Zázvor obecný je dobrý užívat preventivně jako ochranu před kardiovaskulárními chorobami, jelikož významně aktivuje naše srdce a cévy a napomáhá odbourávání špatného cholesterolu z těla.

Dále je zázvor známý pro svoje úžasné účinky na náš zažívací systém, jelikož napomáhá stimulovat tvorbu trávicích šťáv.

Zázvor celkově napomáhá při léčbě nevolností (v malém množství i v těhotenství), kinetóz (nevolnost, která se objevuje např. při cestování autem) a pomáhá našemu tělu od nadýmání a plynatosti.

Posiluje imunitu!

Čaj připravený z oddenku zázvoru se doporučuje rovněž popíjet při nachlazení a nemocech spojených s respiračním systémem.

Horký nápoj napomáhá rozpouštět nepříjemné hleny a navíc má protizánětlivé účinky.

Pikantní chuť zázvoru dokonale prohřeje tělo a pomůže i při léčbě onemocnění bakteriálního původu, kam můžeme zařadit například velmi obvyklou angínu.

Nechejte zmizet nadbytečná kila

Jak už bylo zmíněno výše, zázvor má navíc perfektní schopnost pomoci Vám při hubnutí, jelikož látky obsažené v něm urychlují metabolismus a dopomůžou k účinnému spalování tuků.

Zajisté už jste slyšeli, že podobnými vlastnostmi oplývají rovněž pálivě ostré potraviny, jako je chilli či kajenský pepř.

Zařazení zázvoru do každodenního jídelníčku Vás tak může podpořit v boji proti nechtěným kilogramům a navíc bude působit i jako prevence před mnohými – nejenom civilizačními –  chorobami.

Se zázvorem šetřete

Jako u všeho však i tady platí, že nic se nemá přehánět a proto i konzumaci zázvoru v jakékoliv podobě nepřežeňte. Je v něm obsaženo mnoho vysoce aktivních látek, které by mohly v některých případech býti spíše na škodu.

Pozor by si měli dávat diabetici a lidé, kteří dlouhodobě užívají některá farmaka, se kterými by si účinky zázvoru nemusely padnout do noty.

I v přírodě se totiž vyskytují jedovaté či škodlivé látky, a proto i v konzumaci rostlin či kořenů se vždy řiďte heslem všeho s mírou.

Zkuste tedy zázvor zařadit I do svého jídelníčku a uvidíte, že si ho dříve či později zamilujete. Nejenom v tradičních asijských pokrmech ale i jako čaj, limonádu či kandovanou pochoutku. Jděte zdraví i vysněné postavě napřed!

Jak se vám článek líbí?