Chůze a hubnutí: Tipy podle aktuálních studií

Pro člověka nejpřirozenější pohyb zapojuje klouby, posiluje svaly a působí pozitivně na psychiku. Je ale možné za pomoci chůze zhubnout?

reklama
Popis

Udělejte první krok pro získání větší síly ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a odhalení chyb, které vám ztěžují nabírání svalové hmoty
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, kondici a více síly
 • Motivaci a návrh postupu pro získání síly a svalové hmoty úpravou stravy
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma

Neseďte a jděte na procházku

Sedavý způsob života zvyšuje riziko zdravotních problémů a přispívá k přibírání na váze. Studie tvrdí, že začleněním pravidelné chůze nastartujete spalování kalorií a podstatně snížíte rizika civilizačních chronických onemocnění i náhlých příhod.

Procházkami ke zdraví

Pravidelná chůze je jednou z nejjednodušších forem cvičení, kterou můžete snadno začlenit do svého každodenního života, a je také dobrým prostředkem ke zlepšení kondice a celkového zdraví. Největší přínos má pro ty skupiny lidí, které se jiným aktivitám věnovat nemohou.

Hodinová procházka 4× nebo vícekrát týdně je skvělým cvičením zejména pro:

 • těhotné ženy
 • lidi trpící obezitou
 • osoby v rekonvalescenci po úrazu či nemoci
 • seniory

Chůze je výborná i pro osoby s tělesným nebo mentálním omezením nebo pro ty, kteří mají zhoršenou fyzickou kondici. Pokud se začnete zdravotním procházkám věnovat, můžete očekávat hned několik benefitů.

Výhody pravidelných svižných procházek

 • zpevnění svalstva a šlach
 • snížení rizika infarktu myokardu
 • zlepšení nálady
 • spalování tuků, pokud procházka trvá hodinu či déle
reklama

Jak s pomocí chůze zhubnout?

Pokud nepatříte do jedné z výše uvedených skupin, hodinová procházka parkem několikrát týdně sice prospěje vašemu zdraví, ale ke štíhlosti vám nepomůže. Chcete-li vidět větší výsledky a opravdu zhubnout, je třeba při chůzi zrychlit a více zabrat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Chůze a hubnutí: 11 tipů, jak denně nachodit více kroků

Výhody rychlé chůze

1. Spalování kalorií

Zahraniční výzkum měřil neprofesionálním sportovcům počet spálených kalorií při chůzi v tempu 5 km/hod a také při běhu rychlostí 6 km/hod. Zjistilo se, že lidé při chůzi spálili v průměru 90 kcal na míli (1 míle = 1,61 km).

Porovnání s během bylo velmi zajímavé. Běh podpořil spalování pouze o cca 23 kalorií více než při chůzi, a to se zachováním stejné vzdálenosti. Obě formy cvičení tedy výrazně přispěly ke spalování kalorií.

Podle další studie spálíte ještě více kalorií v kopcovitém terénu nebo na trasách s mírným stoupáním.

2. Zachování svalové hmoty

Ve snaze rychle zhubnout hodně lidí ztrácí kromě tuku také část svalů. To je ale velká škoda, protože svalová hmota je metabolicky aktivnější než tuk a zajišťuje spalování kalorií i v klidu. Čím více svalů na těle máte, tím více kalorií vaše tělo denně spotřebuje. Běh nebo jakýkoli jiný dlouhotrvající aerobní pohyb vedou právě ke zbytečné ztrátě svalů.

Podle zahraničního výzkumu naopak pomáhá se zachováním svalové hmoty svižná chůze. Ta navíc může zabránit ztrátě svalů související s postupujícím věkem. Podle jiné studie chůze podporuje sílu i funkci svalů.

3. Boj proti břišnímu tuku

Pokud se vám kolem břicha ukládá větší množství tuku, může vás ohrozit diabetes 2. typu a choroby srdce a cév. Těmto rizikům je naštěstí možné utéct. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit přebytečného tuku v oblasti břicha, je aerobní cvičení včetně rychlé chůze. Tento fakt potvrzuje i zahraniční studie.

V rámci studie z roku 2014 chodily obézní ženy 50–70 minut 3× týdně po dobu 12 týdnů. Za tu dobu se jim podařilo snížit obvod pasu v průměru o 2,8 cm a ztratit průměrně 1,5 % tělesného tuku.

4. Lepší nálada

Fyzická aktivita zlepšuje náladu a snižuje pocity stresu, úzkosti i deprese. Mozek je díky pravidelnému pohybu citlivější na hormony serotonin a norepinefrin, které zmírňují depresivní stavy a přispívají k uvolňování endorfinů – hormonů dobré nálady. Už samotná podpora nálady je velkou výhodou pro všechny, kteří se snaží zhubnout.

Zahraniční studie navíc zjistila, že pokud vás bude fyzická aktivita bavit, zvýší to pravděpodobnost, že se jí budete chtít věnovat i nadále.

Někteří lidé mohou mít problémy vydržet pravidelné cvičení, pokud je aktivita nebaví nebo je příliš náročná. Právě proto je chůze vynikající volbou. Není příliš náročná ani přehnaně intenzivní a motivuje vás k tomu, abyste při chůzi vydrželi a nevzdávali se.

5. Snazší udržení váhy

Rychlá chůze nepomáhá jen s hubnutím, ale také s udržením optimální váhy. Pravidelné procházky zvyšují množství energie, kterou denně spalujete, a navíc podporují budování svalů. Svalová hmota pak opět navyšuje spalování kalorií, a to i v klidovém režimu.

Podle studie z roku 2015 stačí k udržení stabilní hmotnosti minimálně 150 minut chůze týdně.  

Tipy, jak začlenit chůzi do každodenního života

 • Pokud máte psa, choďte s ním denně na delší procházky. Ze zdravotních benefitů se můžete těšit nejen vy, ale také váš čtyřnohý kamarád.
 • Jestliže vás nebaví chůze o samotě, požádejte partnera nebo své přátele, aby se k vám připojili.
 • Během různého zařizování, nakupování nebo vyzvedávání dětí ze školy zkuste používat co nejméně auto a více chodit.
 • Choďte pěšky do práce. Pokud máte zaměstnání od domova příliš daleko, zaparkujte dále nebo vystupte z autobusu o několik zastávek dříve a zbytek cesty dojděte pěšky.
 • Pořiďte si fitness tracker nebo chytré hodinky. Čísla na krokoměru vás budou motivovat ke stále lepším výsledkům.
 • Pro své procházky si vybírejte stále nové a náročnější trasy, aby pro vás chůze zůstala zajímavá a nenudila vás.
 • Udělejte si z chůze zvyk a na svižnou procházku choďte např. vždy před odchodem do práce, po večeři, o polední přestávce apod.
 • Nemusíte hned od začátku podávat perfektní výkony. Začněte pomalu a postupně navyšujte čas, rychlost chůze i počet kroků, které denně nachodíte.
reklama

Vyzkoušejte turistiku v terénu

Pěší turistika v terénu může být mnohem náročnější než obyčejná chůze po rovince. Záleží hlavně na rychlosti chůze, délce trasy a zvoleném terénu. Pro hubnutí je však turistika jako dělaná. Její velkou výhodou je v tomto ohledu zpravidla dlouhý průběh, který podporuje spalování tuků.

Najděte přiměřenou intenzitu

Příliš nízká intenzita zaručené výsledky ve formě spalování tuků nebo významné stimulace svalů nepřinese. Příliš vysoká intenzita zase neumožňuje dostatečně dlouhý průběh aktivity a vyžaduje pálení energie z rychlejších zdrojů, jimiž jsou zásobní sacharidy (glykogen) a nikoliv tuky.

Optimální intenzita je mezi 50–70 % vašeho maxima. Ideální tepovou frekvenci pro spalování tuků zjistíte na naší kalkulačce.

Zádrhelem turistiky může být velká časová náročnost. Myslete ale na to, že pokud chcete chůzí zhubnout, nemusíte pokaždé vyrazit na daleký hrad a zpátky. Klidně se vydejte velmi svižnou chůzí po okolí svého bydliště a vyhledávejte stoupání a další výzvy, které váš trénink ztíží. Pokud zvládnete chůzi o rychlosti alespoň 5–9 kilometrů za hodinu, výsledky se brzy dostaví.

Zapojte i vrchní polovinu těla s nordic walking

Severská chůze původem z Finska je dnes oblíbená po celém světě. Nordic walking se hodí pro lidi všech věkových skupin i úrovní fyzické zdatnosti.

Chůze obohacená speciálními chodeckými holemi přitom byla původně vymyšlená jako letní výcvikový režim pro běžkaře.

Nordic walking umožňuje přirozené zapojení téměř všech svalových partií, které se za běžných okolností příliš nečiní. Do hry se dostanou svaly paží, ramen i horní části zad.

Chůze s holemi je přitom daleko pohodlnější, než kdybyste za stejným účelem zvedali činky. Zvolte hole s optimální délkou.

Stejně pečlivě vybírejte i turistické boty. Volte pohodlnou pevnou obuv, která vydrží různé povětrnostní podmínky. Popřípadě můžete vyzkoušet novinku mezi botami tak zvanou barefoot obuv.

Chcete hubnutí ještě víc nakopnout? K chůzi přidejte také pravidelné posilování a upravte složení svého jídelníčku. Kombinace zdravé stravy a vhodného pohybu vás dovede k vysněné postavě.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro získání větší síly ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a odhalení chyb, které vám ztěžují nabírání svalové hmoty
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, kondici a více síly
 • Motivaci a návrh postupu pro získání síly a svalové hmoty úpravou stravy
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

reklama

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.