Bezhladoveni.cz

Tofu a jeho vliv na hubnutí

Základním bodem úspěšného hubnutí je pravidelná a vyvážená strava bohatá na všechny důležité makro i mikroživiny. To je fakt, o kterém není třeba spekulovat. Dále se doporučuje navýšit příjem kvalitních bílkovin.

reklama

Tofu je v tomto případě skvělým pomocníkem. Své uplatnění najde jak u  vegetariánů, tak i u masožravců.

Co je vlastně tofu?

Měkký sýr nebo chcete-li tvaroh, který se vyrábí srážením sójového mléka. Z nutričního hlediska jde o velmi výživnou potravinu. Proto je její zařazení do jídelníčku vhodné nejenom při hubnutí.

Co obsahuje?

Přesto, že tofu obsahuje vysoké množství některých prospěšných látek, neměli bychom zapomínat na skutečnost, že jejich využitelnost je mnohem menší než v případě živočišných produktů.

Jakou variantu zvolit?

Tofu se vyrábí v mnoha variacích a díky skvělé schopnosti absorbovat chutě i vůně ostatních ingrediencí si ho můžete upravit přesně podle svých představ.

Velkým hitem je tofu uzené, jehož chuť je na rozdíl od klasického mnohem výraznější.

Tofu a hubnutí

Skvěle se hodí do redukčního jídelníčku, kdy potřebujeme dostat do těla mnoho živin a zároveň nepřijmout příliš vysoké množství energie. Některé zdroje uvádí i pozitivní účinky tofu na zažívací ústrojí či snížení hladiny cholesterolu.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Restart jídelníček

Kuchařka s jídelníčkem na 21 dní, co nastartuje vaše hubnutí

Žádný stres z vymýšlení jídla na druhý den. Vaříte zdravě, jednoduše a přitom hubnete. Naservírovali jsme vám jednoduchý plán na 21 dní, se kterým nastartujete hubnutí, a nebude chtít přestat.

bez počítání kalorií - jídla hotová do 30 minut - neřešíte, co zítra jíst -  83 snadných receptů z dostupných surovin - nakupujete jen 1x týdně

Jak tofu připravit?

Recepty z tofu nebo z uzeného tofu najdete na každém správném webu o zdravém životním stylu.

Nejčastější varianty úpravy jsou:

  • Konzumovat syrové třeba s pečivem a zeleninou (koupit můžeme například uzené či bylinkové, obyčejné je spíše bez chuti)
  • Restované
  • Smažené (při hubnutí volte jinou alternativu přípravy)
  • Zapečené se zeleninou

Dále jako přísada do:

  • Salátů
  • Dezertů
  • Omáček
  • Náplní a nádivek
  • Těstovin
  • Pečiva

Náš tip! Vyzkoušejte recept na tofu burger s pórkem.

Všeho s mírou

I přes mnoho pozitivních vlastností bychom to však s tofu neměli v kuchyni příliš přehánět. Jde o nefermentovaný sójový výrobek. Obsahuje proto některé antinutriční látky, které mohou být ve větším množství zdraví škodlivé.

Jedná se především o goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, dále fytoestrogeny, které se svými vlastnostmi podobají opravdovým hormonům, nebo fytáty, jež omezují využití jednotlivých živin ze sóji.

Aby se nežádoucí účinky těchto antinutričních látek viditelně projevily, museli bychom tofu jíst opravdu hodně pravidelně a ve velké míře, což se dnes naštěstí povede málokomu. Přesto je dobré znát i stinné stránky tohoto sójového výrobku.

Doporučení na závěr

Chcete-li při redukci hmotnosti zařadit do jídelníčku tofu, rozhodně to udělejte. Dodá vašemu jídlu bílkoviny i další hodnotné látky a navíc vás skvěle zasytí. Nezapomínejte však na to, že jídelníček má být v první řadě pestrý. Proto by i tato potravina měla být pouze jeho občasnou součástí.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
reklama
Pošlete článek přátelům