Nové vědecké poznatky: Vliv alkoholu na zdraví a hubnutí

Přibývá lidí, kteří zcela odmítají konzumaci alkoholu z důvodu zdravotních rizik a hrozby závislosti. Na druhou stranu, řada odborných studií potvrzuje benefity střídmého pití alkoholu. Kdy vám prospěje a kdy spíš uškodí?

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma

Co je vlastně alkohol

Nápoj obsahující psychoaktivní složku zvanou etanol. Jí „vděčíme“ za pocit opilosti. Vyrábí se z kvasinek, které tráví cukr v potravinách bohatých na sacharidy, například hroznech (vzniká víno) nebo obilí (pivo).

Etanol je jednou z nejpopulárnějších psychoaktivních látek na světě. Ovlivňuje naši náladu i duševní stav. Podle studií sice zmírňuje úzkosti a deprese, ale zároveň také zhoršuje úsudek a podporuje chování, kterého můžete nakonec litovat.

Někteří lidé pijí jen na „chuť“ či „kuráž“ malé množství alkoholu, jiní mají sklon k nadměrnému pití. Pak potřebují pít víc a víc, aby se opili, protože tělo si na hladinu etanolu zvyká.

Potenciální výhody alkoholu zřídka kdy převyšující nevýhody

Moderní medicína zkoumá rizika i výhody mírného užívání alkoholu už po desetiletí. Studie o stravě, cvičení, užívání kofeinu a jiných návykových látek, spoléhají na pravdivé informace od testovaných a fakt, že jde o zdravé dospělé. Každé tělo je však jiné. Co platí na jedno, nemusí fungovat na druhé.

Faktem zůstává, že potenciální výhody pití alkoholu jsou relativně malé. Rozhodně tak není důvodem pít alkohol jen proto, že může tělu v některých ohledech  mírně prospívat. Pro naprostou většinu lidí možné výhody nepřevažují rizika. I proto přibývá lidí, kteří se alkoholu zcela vyhýbají. Na druhou stranu, pokud jste zdraví a pijete střídmě, není důvod k větším obavám.

reklama

V názorech se neshodují ani čeští odborníci

Například primář kliniky adiktologie protialkoholního oddělení u Apolináře v Praze, PhDr. Michal Miovský, Ph.D.,  pro deník Právo řekl:

U alkoholu nelze hovořit o bezpečném pití, protože nic takového neexistuje. Neexistuje ani nízkorizikové pití, protože pro některé lidi riziko skrývá i umírněné pití alkoholu.

Řada odborníků však tvrdí opak. Asi nejznámějším propagátorem střídmého pití alkohol byl kardiolog MUDr. Milan Šamánek. V rozhovoru pro Reflex.cz uvedl například:

Každodenní střídmé pití neznamená alkoholismus. Naopak může být zdraví přínosné. Je hloupost míchat do tohoto typu konzumace alkoholu problematiku alkoholiků. Nechápu, proč to někteří lidé dělají a proč se snaží alkohol tak démonizovat. Už se přece ví, že sklon k alkoholismu je dán z velké části geneticky.

Jistotou tak zůstává pouze fakt, že každé tělo je jiné a musí zjistit, co mu škodí a co vyhovuje.

Definice střídmého pití alkoholu

Americká Mayo Clinic definuje střídmé pití jako jednu skleničku alkoholického nápoje denně pro ženy a 2 pro muže. Může jít například o:

 • malé pivo (kolem 350 ml)
 • skleničku vína (kolem 150 ml)
 • malého panáka destilátu (kolem 40 ml)

Výhody a nevýhody střídmého pití alkoholu

Umírněná konzumace alkoholu může přinést některé zdravotní přínosy, například:

 • Možné snížení rizika srdečně-cévních chorob včetně cévní mozkové příhody
 • Možné snížení rizika cukrovky
 • Rychlá úleva od napětí a stresu

Nezapomínejte však zdravá strava a dostatečná fyzická aktivita mají mnohem větší pozitivní přínos podložený mnoha odbornými studiemi.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravé stravování: Prověřené zásady, poměr živin a další tipy

Tím, že je každé tělo jiné, nejde 100% říci, že je mírné pití alkoholu bezpečné. Někteří občasní konzumenti s predispozicemi mají naopak zvýšené riziko některých druhů rakoviny, například jícnu.

Jak je to s cukrovkou?

Diabetes 2. typu, tzv. stařecká cukrovka, se vyznačuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Způsobuje ji snížené vstřebání glukózy a ostatních cukrů buňkami – jev známý jako tzv. inzulinová rezistence.

Podle studií snižuje mírná konzumace alkoholu rezistenci na inzulin.

TIP: Pití alkoholu, například vína, k jídlu, snižuje hladinu cukru v krvi o 16 až 37 % efektivněji než pití vody. Může klesnout i hladina glukózy na lačno.

reklama

Rizika zvýšené konzumace alkoholu

Zatímco umírněné pití alkoholických nápojů může v některých případech prospět, nadměrná konzumace nemá žádné zdravotní přínosy.

Definice rizikového pití

Odborníci zvedají varovný prst, pokud:

 • Jste žena nebo muž starší 65 let a vypijete víc než 3 alkoholické nápoje za den, nebo víc než 7 drinků týdně
 • Jste muž mladší 65 let a pijete denně víc než 4 alkoholické nápoje nebo víc než 14 drinků týdně

Nadměrné pití alkoholu zvyšuje riziko vážných zdravotních problémů

Patří sem:

 • Některé typy rakoviny, včetně rakoviny prsu, oblasti úst, krku a jícnu, jater
 • Záněty slinivky břišní a onemocnění jater
 • Poškození srdečního svalu (tzv. alkoholická kardiomyopatie) vedoucí až k srdečnímu selhání
 • Mrtvice
 • Vysoký krevní tlak
 • Psychické potíže včetně rizika sebevraždy

Alkoholická onemocnění jater

Játra mají v těle řadu funkcí. Jednou z nich je neutralizace toxických látek přijatých z potravy. Proto jsou játra při pití alkoholu zvlášť náchylná k poškození. Častým jevem je tzv. ztukovatění (steatóza) jater. Je v 90 % reverzibilní a odeznívá po ukončení nadměrného pití. Podle studií hrozí ztukovatění jater i těm, kdo pijí denně malé dávky.

U těžkých konzumentů hrozí zánět jater, odumírání jaterních buněk a jejich zjizvení, což vede k závažnému stavu zvanému cirhóza. Cirhóza je nevraná a hrozí mnoha vážnými zdravotními problémy.

reklama

Pití alkoholických nápojů se vyhněte, pokud:

 • Jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět.
 • Vám lékař diagnostikoval alkoholismus.
 • Prodělali jste hemoragickou mrtvici provázenou krvácením do mozku.
 • Máte onemocnění jater nebo slinivky břišní.
 • Trpíte srdečním selháním nebo máte slabé srdce.
 • Užíváte léky na předpis nebo volně prodejné léky, které mohou interagovat s alkoholem.

Alkohol a hubnutí

Studie zkoumající souvislost mezi alkoholem a hmotností zatím přinášejí rozporuplné výsledky. Faktem zůstává, že alkoholické nápoje patří k nejkaloričtějším položkám ve výživě. Pivo má zhruba stejně kalorií jako sladké limonády, červené víno dokonce dvakrát tolik.

Přesto střídmé pití alkoholu v některých případech přináší snížení váhy. Studie potvrzují tento efekt především při pití vína. Naopak pivo zdá se váhu spíše zvyšuje, a to i v menších dávkách, přestože je méně kalorické než víno.

Proč po pivu tak tloustneme?

Důvodem pravděpodobně není pivo samotné, ale fakt, že ho vzhledem k nižšímu % etanolu dokážeme vypít hodně, víc než ostatních druhů alkoholických nápojů.

Obecně platí, že při pití alkoholu roste břicho, protože játra spalují alkohol namísto tuku,

říká Michael Jensen, MD, expert na endokrinologii a výzkum obezity na Mayo Clinic. Upozorňuje také na fakt, že více se pivní tuky ukládají kuřákům, ženám v menopauze na hormonální léčbě nebo obecně starším lidem.

Pivo také zvyšuje chuť k jídlu, především na tučné a smažené pokrmy. A tak si ani nevšimneme a sníme k němu pytlík brambůrků. Nebezpečný viscerální tuk, který se vlivem nadměrného pití usazuje mezi břišními orgány, přitom znamená pro tělo značné riziko.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Viscerální tuk: Nebezpečí, které není vidět

„Tzv. centrální obezita lokalizovaná v oblasti břicha se pojí s rizikem srdečních chorob, metabolického syndromu a celkové úmrtnosti,“ varuje doktor Jensen.

Závěr: Pít, nebo nepít alkohol?

To si musí každý rozhodnout sám. Pro tělo je hlavní být v klidu a v pohodě. Pokud vám k tomu pomůže sklenička vína k večeři nebo jedno pivo k televizi, není to problém ani důvod k výčitkám.

Pokud byste však pili alkohol jen kvůli domnělým zdravotním benefitům, pak si dejte raději méně kalorický nápoj a energii doplňte raději z čerstvých potravin.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.

reklama

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.