Červená řepa a hubnutí: Hodně živin a přitom minimum kalorií + tipy na recepty

Nenápadná kořenová zelenina se vyznačuje charakteristickou sladkou chutí, různými možnostmi zpracování a vysokou výživovou hodnotou. Je skvělým zdrojem vitaminu C, kyseliny listové, vlákniny, draslíku a dalších důležitých vitaminů a minerálů. To vše z červené řepy činí skvělého parťáka pro zdravé stravování i chutnou redukční dietu.

Červená řepa patří k sezónním potravinám, které jsou typické zejména pro podzimní období. Díky pestré nabídce zeleniny v obchodech je dostupná po celý rok. Jí se tepelně upravená i za syrova, vhodnější je první varianta. Lidský organismus ji tak lépe tráví. Existuje nespočet receptů, v nichž se řepa dusí, vaří i peče 😉 

Důvodů zařadit řepu do jídelníčku je celá řada. Obsahuje vitamin C a vitamin B známý pod názvem kyselina listová, betakaroten, vlákninu, minerály křemík, hořčík, zinek, jód, vápník, draslík a železo a další cenné látky. 

VÍTE, ŽE červená řepa se původně pěstovala pouze ve Středomoří? Dnes se jedná o běžně dostupnou zeleninu po celé Evropě.

červená řepa
Červená řepa pochází ze Středomoří. Původně se však nejedly bulvy, ale mladé listy.

Červená řepa patří mezi lokální superpotraviny

Superpotraviny najdeme i mezi na pohled úplně obyčejnými surovinami. Patří mezi ně i červená řepa, u níž je třeba vyzdvihnout vynikající nutriční profil. Obsahuje minimální množství kalorií, zato hodně vlákniny a životně důležitých vitaminů a minerálů.

Nutriční profil červené řepy ve 100 g:

energetická hodnota 44 kcal
bílkoviny 2 g
tuky 0,2 g
sacharidy (z toho cukry) 10 g (7 g)
vláknina 3 g
betakaroten 20 μg
vitamin B9 (kyselina listová) 109 μg (20 % DDD)
vitamin C 5 g (20 % DDD)
vitamin B6 1,26 mg (3 % DDD)
vitamin E6 0,04 mg
mangan 0,3 mg ‘16 % DDD)
draslík 325 mg (9 % DDD)
hořčík 23 mg (6 % DDD)
železo  0,8 mg (4 % DDD)
fosfor  40 mg (4 % DDD)

Kromě uvedených látek řepa obsahuje ještě vápník, sodík, selen, zinek a křemík, minerál nezbytný pro zdravou kůži, vlasy a nehty.

Dále řepa obsahuje aminokyseliny. Konkrétně se jedná o:

Tryptofan: 19 mg
Threonin: 47 mg
Isoleucin: 48 mg
Leucin: 68 mg
Lysin: 58 mg
Methionin: 18 mg
Cystin: 19 mg
Fenylalanin: 46 mg
Tyrosin: 38 mg
Valin: 56 mg
Arginin: 42 mg
Histidin: 21 mg
Alanin: 60 mg
Kyselina asparagová: 116 mg
Kyselina glutamová: 428 mg
Glycin: 31 mg
Proline: 42 mg
Serin: 59 mg
Cholin: 6 mg
Betain: 128,7 mg

Řepa obsahuje větší množství sacharidů a cukrů 

Pro některé osoby představuje riziko poměrně vysoký obsah sacharidů. Platí to obzvláště pro diabetiky. Také osoby trpící na močové kameny by neměli červenou řepu konzumovat příliš často. Důvodem je vyšší obsah kyseliny šťavelové, která močové cesty dráždí. 

Účinky červené řepy na zdraví

 • Díky vysokému obsahu vitaminů, minerálů a dalších látek posiluje imunitní systém.
 • Napomáhá regeneraci organismu.
 • protizánětlivé účinky a pomáhá v boji s chronickými záněty.
 • Stimuluje tvorbu červených krvinek a pomáhá při potížích s chudokrevností.
 • Působí na nervový systém, čistí krev a podporuje tvorbu inzulinu.
 • Pomáhá snižovat krevní tlak.
 • Přispívá k normálním funkcím srdce a cév.
 • Zlepšuje zdravé trávení, zbavuje střeva škodlivých látek a chrání před řadou běžných i závažných nemocí, jako jsou zácpa či syndrom dráždivého tračníku.
 • Má mírně projímavé (laxativní) účinky a ulevuje při zácpách.
 • Zlepšuje sportovní výkonnost díky obsahu nitrátů.
 • Podporuje normální mozkovou činnost, zejména kognitivní funkce.
 • Může pomoci při léčbě rakoviny díky obsahu přírodního cytostatika betanin, který zpomaluje rakovinné bujení.

VÍTE, ŽE červenou řepu znali už ve starověku? Nejedli však bulvy, jako my dnes, ale mladé listy. Vyzkoušejte je také. Přidejte je do polévek a do salátů nebo je upravte podobně jako špenát. Usušíte-li je, získáte zajímavé koření.

červená řepa - zdraví
Červená řepa je zásobárnou všech důležitých vitaminů a minerálů. Obsahuje i vlákninu pro zdravé trávení a vyprazdňování.

Červená řepa a hubnutí

Velký prostor je věnován vlivu červené řepy na hubnutí a udržení zdravé tělesné hmotnosti. Díky nízkému obsahu kalorií a vysokému množství vlákniny, vitaminů, minerálů a vody je řepa vhodná i při držení redukční diety

Červená řepa jako všechny zeleniny obsahující vodu a vlákninu prodlužuje pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu, což vede k celkově nižšímu příjmu kalorií. A jak jistě víte, nižší kalorický příjem než výdej představuje zaručenou cestu k získání vysněné váhy.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejlepší druhy zeleniny pro hubnutí

Jak červenou řepu připravit zdravě a chutně + tipy na recepty

Červená řepa nepatří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Mnoho lidí si totiž vybaví “školní” sterilovaný salát z dob minulých nebo je odradí poměrně zdlouhavá příprava. Řepu přitom lze připravit na x velmi zajímavých a chutných způsobů, nejen jako ukrajinský boršč nebo sladkokyselý salát.

Výjimečně zdravá šťáva z červené řepy

Syrová řepa se používá k přípravě čerstvé šťávy. Vynikající je zejména v kombinaci s mrkví, jablky nebo pomeranči. Přidat ji lze také do jarních a letních salátů, zeleninových i ovocných.  Syrovou řepu vždy nastrouhejte najemno, bude se vám tak lépe jíst i trávit 🙂

VIDEORECEPT: Šťáva z červené řepy

Na pomazánky či do polévky, salátů i jako zdravá příloha 

Pro organismus je stravitelnější  tepelně upravená červená řepa. Vybírejte menší a mladé bulvy. Před použitím je vždy pečlivě omyjte a očistěte od zeminy. Nikdy ji však neloupejte, ztratila by nejen živiny, ale i barvu.

Řepa se vaří ve vodě nebo peče v troubě v alobalu. Počítejte s delším časovým intervalem. Ke změknutí řepa potřebuje alespoň hodinu, spíše dvě až tři s ohledem na velikost bulvy.

Tipy na recepty z červené řepy

řepa s kozím sýrem a ořechy
Skvěle chutná řepa s kozím sýrem a ořechy.

Čím nejlépe řepu dochutit?

Červenou řepu skvěle dochutíte pomocí citrónové šťávy, balzamikového octa, čerstvých bylinek (rozmarýn, tymián, šalvěj, bazalka a další), ale i chilli, česneku, zázvoru a obyčejné soli s pepřem

Například taková pečená řepa s cibulí, balzamikovým octem a medem se hodí zejména ke grilovanému masu i rybě. Naprosto famózní kombinaci tvoří červená řepa s kvalitním kozím sýrem a ořechy.

NÁŠ TIP NA LEHKÉ DIETNÍ JÍDLO S ŘEPOU: Vyzkoušejte pečenou řepu s čerstvými bylinkami a hummusem 🙂

pečená řepa s hummusem a bylinkami
Lehké a výživné jídlo se hodí pro jarní a letní jídelníček i redukční dietu.

Shrnutí: Nenápadná zelenina s nápadnými účinky

 • Dodává vitaminy, minerály, vlákninu i další cenné živiny.
 • Při hubnutí pomáhá díky obsahu minerálů a prodloužení pocitu sytosti.
 • Využijete ji do hlavních chodů i chutných předkrmů.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.