Nadváha: Výpočet, příznaky, příčiny a řešení

Čím vyšší je vaše váha, tím více vám hrozí různé zdravotní problémy. Jak poznat, že už jde o nadváhu a jaké faktory k nárůstu hmotnosti přispívají? 

4 způsoby pro výpočet nadváhy:

1. Body Mass Index

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje nadváhu pomocí BMI. Pro určení normální váhy, nadváhy či obezity se používá následující vzorec:

Hmotnost v kg / (výška v m)2 = BMI

Pokud se vám nechce BMI složitě počítat, vyzkoušejte naši rychlou BMI kalkulačku

Výsledky porovnejte s tabulkou BMI:

 • pod 18,5 – podváha
 • 18,5 až 24,9 – zdravá (normální) hmotnost
 • 25 až 29,9 – nadváha
 • 30 až 34,9 – obezita 1. stupně
 • 35 až 39,9 – obezita 2. stupně
 • více než 40 – obezita 3. stupně

BMI má své limity

Vzorec vznikl v předminulém století v Belgii a dodnes se často používá. BMI je nejznámějším indikátorem stavu tělesné váhy i přesto, že je značně nespolehlivý. Bere totiž v potaz jen naprosté minimum faktorů. Zcela ignoruje velmi zásadní činitele, jako jsou věk, poměr svalové hmoty a tuku, pohlaví, zdravotní stav apod. 

BMI je tedy tím méně spolehlivé, čím více se měřený jedinec odchyluje od průměru. Téměř nepoužitelné je BMI u dětí, starších osob a aktivních sportovců. Například kulturista může mít velmi vysoké BMI značící výraznou obezitu, a přesto nemít žádný přebytečný podkožní tuk. Důvodem je velké množství svalové hmoty, která zaujímá velkou část jeho váhy. 

2. Obvod pasu

Dalším možným způsobem, jak zjistit, zda trpíte nadváhou, je změření obvodu pasu. U mužů je za nadváhu považovaný obvod nad 94 cm, u žen nad 80 cm. Obezita pak u mužů začíná s obvodem nad 102 cm a u žen nad 88 cm. Ani tento způsob výpočtu však není 100 % spolehlivý, protože stavba těla každého člověka je specifická. I přesto se však jedná o rychlý a snadný způsob, jak si udělat alespoň přibližnou představu o množství tělesného tuku. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zjistěte v pohodlí domova, kolik máte podkožního tuku a rizikového tuku mezi orgány

3. WHR index

WHR index ukazuje poměr obvodu pasu a boků. Stačí změřit obvod svého pasu v místě, kde je nejútlejší a obvod boků tam, kde jsou nejširší. Obvod pasu v centimetrech pak vydělíte obvodem boků v centimetrech. Pokud si chcete výpočet zjednodušit a urychlit, naměřené hodnoty zadejte do WHR kalkulačky

Výsledné hodnoty: 

 • nadváhu u mužů značí hodnota 0,95 a vyšší
 • nadváhu u žen značí hodnota 0,80 a vyšší

4. Měření skladby těla

Všechny výše uvedené možnosti vám nastíní obecnou představu o své váze a postavě. Dokonalou diagnostiku však získáte jedině u odborníka, který vám změří přesný poměr tuku, svalové hmoty, vody a dalších hodnot v těle. 

Podle čeho ještě poznáte nadváhu? 

Časté pálení žáhy

I nepatrné změny tělesné hmotnosti mohou vést k nepříjemnému pálení žáhy spojenému s hořkou pachutí v ústech, říháním, nevolností a bolestí břicha. Více než třetina lidí s nadváhou či obezitou trpí refluxní chorobou jícnu. Podle zahraničního výzkumu existuje mezi obezitou a refluxní chorobou přímá souvislost.   

Bolest kloubů

Výraznější nadváha je rizikovým faktorem pro osteoartritidu, která se vyznačuje poškozením a bolestivostí kloubů. Každodenní nošení nadbytečné váhy způsobuje větší tlak na klouby, přičemž další přibírání na váze nepříjemný tlak ještě zvyšuje. Pokud vás bolí často kolena, kyčle či záda, důvodem může být vyšší tělesná hmotnost. 

Chronická únava

Nadváha způsobuje tlak na vnitřní orgány včetně plic. Pokud vám jednoduché úkoly, jako je zavazování bot nebo úklid domácnosti, způsobují dýchací potíže a velkou únavu, na vině může být právě problém s váhou. 

reklama

Důvody nadváhy

Nadváha nebývá způsobená pouze nedostatkem vůle. Ačkoliv za přibírání na váze může do značné míry způsob stravování a celkový životní styl, někteří lidé mohou být ve velké nevýhodě. Nutkání k přejídání je řízené různými biologickými faktory, kam patří také genetika a hormony. Podle výzkumu jsou někteří lidé k přibírání na váze náchylní. Naštěstí je možné překonat své genetické nevýhody úpravou životního stylu a chování. Tyto změny ale vyžadují vůli, odhodlání a vytrvalost. 

5 faktorů, které jsou hlavní příčinou nárůstu hmotnosti

1. Genetika

Děti obézních rodičů mají mnohem větší pravděpodobnost nadváhy než děti, které mají štíhlé rodiče. To však neznamená, že je nadváha zcela předurčená. Potraviny, které jíte, mohou mít velký vliv na to, které geny se u vás naplno projeví a které nikoliv. Důkazem jsou výsledky zahraniční studie na identických dvojčatech. 

2. Průmyslově zpracované potraviny

Vysoce zpracované potraviny jsou vyrobené tak, aby byly levné, měly dlouhou trvanlivost a chutnaly tak dobře, že jim lidé jen těžko odolají. Skvělá chuť těchto jídel však výrazně podporuje přejídání a přispívá k nadváze. 

3. Závislost na cukru

Podle zahraničních výzkumů potraviny s vysokým obsahem cukru stimulují centra odměn v mozku a svými účinky se mohou srovnávat s běžně užívanými drogami, jako třeba alkohol, nikotin, kokain a konopí. Cukr může u vnímavých jedinců způsobit závislost a ztrátu kontroly nad stravovacím chováním.

4. Inzulin

Životně důležitý hormon mimo jiné reguluje ukládání energie v těle. Typická západní strava však u lidí s nadváhou a obezitou podporuje rezistenci na inzulin. Následkem bývá zvýšení hladiny inzulinu v celém těle, což způsobuje ukládání energie do tukových buněk místo toho, aby mohla být energie připravená k okamžitému využití. 

Některé studie naznačují, že vysoké hladiny inzulinu hrají hlavní roli ve vývoji obezity. Podle další studie je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit hladinu inzulinu, omezení jednoduchých cukrů a současné zvýšení příjmu vlákniny

5. Léky

Některé farmaceutické léky mohou mít vedlejší účinky včetně přírůstku na váze. Patří sem především antidepresiva, léky na diabetes a antipsychotika, které podle výzkumu mění funkci mozku, zpomalují metabolismus a zvyšují chuť k jídlu. 

Podle Margit Slimákové je nejčastější příčinou nadváhy a obezity příjem nezdravých, nepřirozeně koncentrovaných a uměle dochucovaných jídel. Důvodem může být také nedostatek pohybu, nezdravé „dietování“, nedostatek spánku, výživa nevhodná pro daný konstituční typ, užívání některých léků, nadměrný stres, závislost na průmyslově upravovaných potravinách, genetická predispozice nebo libovolná kombinace uvedených faktorů. 

Zdravotní rizika nadváhy

Nadváha s sebou nese významná zdravotní rizika, a to i přesto, že se na první pohled můžete cítit zdraví. Zahraniční studie zjistila, že u obézních jedinců s normálním krevním tlakem, cholesterolem i hladinou krevního cukru, byla větší pravděpodobnost vzniku srdečních chorob než u lidí se zdravou hmotností. Studie tak poukázala na hrozící problémy, kterým může čelit mnoho osob s výraznější nadváhou bez ohledu na jejich aktuální zdravotní stav. 

reklama

Nadváha u dětí

Dětská nadváha je stále větším problémem. Týká se totiž 20–30 % naší mládeže. K výpočtu dětské nadváhy není možné použít klasický BMI. Proto je vhodné vzít dítě v případě podezření k lékaři nebo odborníkovi na dětskou nadváhu a obezitu

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nadváha a hubnutí u dětí: Co může za kila navíc?

Nenechte se ukonejšit představou, že dítě z nadváhy vyroste. Jedná se o mýtus. Nadváha má v dětském věku zhoubný vliv na zdraví, neboť dětské tělo včetně kostry není ještě plně vyvinuté. Může dojít k poškození pohybového aparátu, hormonálním poruchám, rozvoji diabetu, psychickým následkům i ke kardiovaskulárním problémům. 

Redukce nadváhy: Začněte ještě dnes

Hubnutí je velmi složitý proces. Má-li být úspěšný s trvalými následky, je třeba mít dostatečné znalosti a dodržovat přesně stanovený program. Proto se hodí pomoc výživového poradce. Díky němu dosáhnete výsledků mnohem rychleji a nadváha už vás nebude psychicky ani fyzicky týrat.

Čím dříve začnete, tím snazší bude návrat k normálu. Držíme palce!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

reklama

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

reklama
Popis

Pomůžeme vám s nadváhou. Stačí udělat jeden krok

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Pomohli jsme lidem, jako jste vy. Podívejte se na jejich proměny
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma