BezHladovění.cz

Nadváha

Výpočet nadváhy

reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje nadváhu pomocí BMI čili Body Mass Indexu. Jedná se o nejpoužívanější vzorec na určení nadváhy či obezity a jeho výpočet je následující:

 •  Hmotnost v kg / (výška v m)2 = BMI

Výslednou hodnotu, tedy číslo, je pak třeba porovnat s tabulkami.

 • Méně než 16,5 – těžká podvýživa
 • 16,5 – 18,5 – podváha
 • 18,5 – 25 – zdravá (normální) váha
 • 25 – 30 – nadváha
 • 30 – 35 – mírná obezita
 • 35 – 40 – střední obezita
 • 40 a více – morbidní obezita 

Je zajímavé, že tyto hodnoty mohou být odlišné pro jiné rasy. Například u asijské rasy je za nadváhu považováno teprve BMI nad 27.

Tento vzorec, který vznikl v Belgii již v předminulém století, je dodnes nejvíce známým indikátorem stavu tělesné váhy – a to i přesto, že je značně nespolehlivý. Důvodem je to, že bere v potaz jen naprosté a zcela nedostačující minimum faktorů. Zcela ignoruje velmi zásadní činitele, jako je:

 • Věk, poměr svalové hmoty, poměr tuku, pohlaví, zdravotní stav atd.

BMI i je tedy tím méně spolehlivé, čím více se měřený jedinec odchyluje od průměru. Takřka nepoužitelné je BMI u dětí a silně zrádné je také u příliš starých osob, stejně jako například u aktivních sportovců, zejména pak silových sportovců a kulturistů. Kulturista může mít velmi vysoké BMI značící i výraznou obezitu, a přesto nemít žádný přebytečný podkožní tuk.

Dalším možným způsobem, jak zjistit, zda trpíte nadváhou, je obvod pasu. U mužů je za nadváhu považován obvod nad 94 cm, u žen nad 80. Obezita pak u mužů začíná s obvodem nad 102 cm a u žen nad 88 cm. Jistě si domyslíte, že ani tento způsob není dvakrát spolehlivý, neboť stavba těla každého člověka je specifická.

Další známý způsob výpočtu nadváhy pak spočívá v určení poměru obvodu pasu a boků. Jedná se o tzv. WHR index. Stačí změřit obvod svého pasu v místě, kde je nejútlejší, a obvod boků v místě, kde jsou nejširší. Obvod pasu v cm pak vydělte obvodem boků.

 • Muži – nadváha = hodnota 0,95 a větší
 • Ženy – nadváha = hodnota 0,8 a větší

Ačkoli vám uvedené vzorečky mohou pomoci udělat si představu. Dokonalou diagnostiku získáte jedině u odborníka, který vám změří přesný poměr tuku v těle, svalů a další potřebné hodnoty.

Nadváha u dětí

Nadváha u dětí je čím dál větším problémem a tento jev postihuje již 20 – 30 % naší mládeže. Na výpočet dětské nadváhy není možné použít klasický BMI, používají se speciální tabulky. Proto je vhodné dítě v případě podezření přivést k lékaři či odborníkovi na obezitu.

Nenechte se ukonejšit představou, že dítě z nadváhy vyroste – je to mýtus. Nadváha má navíc v dětském věku velmi zhoubný vliv na zdraví, neboť dětské tělo a kostra nejsou ještě plně vyvinuty. Může dojít k poškozením pohybového aparátu, hormonálním poruchám, rozvoji diabetu, psychickým následkům i ke kardiovaskulárním problémům.

Redukce nadváhy

Redukce nadváhy je složitý proces, a má-li být úspěšný s trvalými výsledky, je třeba mít dostatečné znalosti a dodržovat přesně stanovený program. Někteří lidé si s nadváhou poradí sami, ale je rozumné vyhledat pomoc dietologa, než vám problém přeroste přes hlavu. Pamatujte, že čím dříve si uvědomíte, že něco není v pořádku, tím snazší bude proces návratu k normálu a tím větší bude i šance na zdárné dosažení cíle.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům