Káva a hubnutí: Pomáhá při spalování tuků a zlepšuje náladu

Řadíte se mezi zaryté milovníky kávy a svého zbožňovaného nápoje se nechcete vzdát ani kvůli hubnutí? Podle vědeckých studií nemusíte, káva totiž shazování kil podporuje.

Káva jako přítel hubnutí

Dříve byla káva považovaná za nepřítele všech, kteří se snažili nějaké to kilo shodit. O kávě se psalo především v souvislosti se zbytečným odvodňováním organismu a zvýšenou hladinou inzulinu, který má neblahý vliv na ukládání tuků.

Vědecké studie však prokázaly, že káva při spalování tuků pomáhá. Zvyšuje totiž výdej energie teplem a tím zrychluje náš metabolismus. Problém s odvodněním pak vyřešíte tím, že současně s hrnkem kávy vypijete alespoň jednu sklenici vody.

Úbytek tuků potvrdila i nedávná studie

Nový výzkum naznačuje, že pouhé 4 šálky kávy denně mohou skutečně pomoci lidem zbavit se tělesného tuku. Šetření, které trvalo 24 týdnů, sledovalo dopad kávy na 126 mužů s nadváhou žijících v Singapuru. Výsledek všechny překvapil. Ti, kteří pili 6 šálků kávy s kofeinem denně po dobu 6 měsíců, ztratili téměř 4 % celkového tělesného tuku.

Autor studie Derrick Johnston Alperet z katedry výživy na Harvardu uvedl, že:

tato ztráta tuku nebyla pravděpodobně způsobená změnami životního stylu, tedy stravou a fyzickou aktivitou. Byla spíše výsledkem metabolické reakce, za kterou mohl kofein. Konečným důsledkem pak bylo spalování více kalorií a výrazný pokles tělesného tuku.

Příliš mnoho kofeinu může být problém

Konzultantka pro výživu a bývalá prezidentka Akademie výživy a dietetiky Connie Diekman však před pitím takového množství kávy varuje:

Už 4 šálky kávy denně jsou na hraně. Vyšší obsah kofeinu sice potlačuje chuť k jídlu, ale zároveň může mít negativní dopad na tělo v podobě bolestí hlavy, nervozity, rychlého srdečního rytmu a žaludečních potíží.

Alperet rozhodně souhlasí s tím, že

lidé, kteří pijí denně větší množství kávy, by měli pečlivě sledovat také svůj příjem dalších potravin, nápojů a léků s obsahem kofeinu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Pizza, hamburger, káva…jsou opravdu tak nezdravé, jak jsme mysleli?

Základní živiny v kávě

 • thiamin (vitamin B1)
 • riboflavin (vitamin B2)
 • niacin (vitamin B3)
 • kyselina pantothenová (vitamin B5)
 • folát
 • mangan
 • draslík
 • hořčík
 • fosfor
 • kofein
 • pektin

Další blahodárné účinky kávy

Navýšení energie

Po vypití kávy se kofein vstřebává do krevního řečiště, odkud putuje přímo do mozku, na který má stimulační účinek. Mnoho kontrolovaných studií na lidech ukazuje, že káva zlepšuje různé aspekty funkce mozku včetně paměti, nálady, bdělosti, úrovně energie, reakčních časů a obecné mentální funkce.

Lepší nálada

V určitém ohledu na nás káva působí stejně jako třeba čokoláda, sklenka vína nebo pro kuřáky cigareta. Šálek kávy totiž zvyšuje hladinu dopaminu, který navozuje příjemné pocity štěstí.

Nižší riziko cukrovky

Pravidelné popíjení kávy může snížit riziko vzniku diabetu 2. typu. Podle observačních studií mají milovníci kávy o 23–50 % nižší riziko vzniku této choroby, která postihuje milióny lidí po celém světě.

Protizánětlivý účinek

Káva obsahuje stejně jako víno či zelený čaj zdraví prospěšné polyfenoly. Díky nim a dalším antioxidačním látkám působí káva na naše tělo protizánětlivě.

Rychlejší trávení

Po vypití kávy se zrychluje činnost střev, což mnozí lidé při hubnutí uvítají.

Lepší fyzický výkon

Kofein stimuluje nervový systém a zvyšuje hladinu adrenalinu v krvi. Právě tento hormon dokáže připravit tělo k intenzivní fyzické námaze. Kofein navíc umí rozkládat tělesný tuk a uvolňovat mastné kyseliny jako potřebné palivo pro fyzickou aktivitu. Díky těmto účinkům zlepšuje kofein fyzickou výkonnost v průměru o 11–12 %. Ideálně si šálek silné kávy dopřejte asi 30 minut předtím, než se vydáte do posilovny.

Ochrana před Alzheimerovou chorobou

Alzheimerova choroba je nejběžnějším neurodegenerativním onemocněním a hlavní příčinou demence na celém světě. Tento stav obvykle postihuje lidi nad 65 let a neexistuje na něj žádný lék. Existují však opatření, která můžete provádět jako účinnou prevenci. Kromě zdravého stravování a pravidelné pohybové aktivity se jedná i o pití kávy.

Podle zahraniční studie mají konzumenti kávy až o 65 % nižší riziko Alzheimerovy choroby.

Štít proti rakovině

Káva může podle vědeckých studií dokonce snížit riziko některých typů rakoviny, a to především rakoviny jater a tlustého střeva.

MUDr. Margit Slimáková o účincích kávy na lidské zdraví

Vyzkoušejte zelenou kávu

Zelená káva oproti té klasické neprochází typickým pražením. Díky tomu v ní zůstává více zdraví prospěšných látek, jako je kyselina chlorogenová, draslík, hořčík a polymerické fenoly.

Chutí se velmi podobá zelenému čaji. Velké množství kofeinu dodává tělu energii, potlačuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus.

Zelená káva dále reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje ukládání tuku v těle. Zároveň nemá tolik vedlejších účinků jako káva obyčejná. Není například spojována s předčasným stárnutím organismu.

Medical News Today uvádí, že

extrakt ze zelené kávy může zlepšit metabolismus glukózy, snížit krevní tlak, pozitivně ovlivnit krevní cévy a zlepšit zdraví srdce.

Tato vlastnost zelené kávy může být velmi výhodná pro lidi, kteří jsou ohrožení cukrovkou a srdečními chorobami.

S kávou to nepřehánějte

I když má káva mnoho kladů, není dobré to s ní přehánět. Ve velkém množství totiž dráždí žaludek. Pozor by si měli dát i ti, kteří trpí nespavostí. Nepijte ji proto večer.

Také je důležité si uvědomit, že káva sice napomáhá hubnutí, ale není všemocná.

Pokud se rozhodnete využít kávu jako pomocníka při hubnutí, nespoléhejte se jen na ni. K vysněné postavě vás dovede kombinace cvičení, dostatečného množství bílkovin, vlákniny i zdravých tuků a snížení množství rafinovaných cukrů. 

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.