9 potravin + tajný tip v boji proti migréně

Silné bolesti hlavy často způsobuje i nevhodné jídlo v kombinaci s nedostatečným pitným režimem. Některé potraviny naopak mohou před migrénou ochránit. Které to jsou?

1. Ryby

Omega 3 mastné kyseliny snižují produkci prostaglandinů, které bývají častou příčinou bolestí hlavy a zánětů. Proto je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny, které jsou na omega 3 mastné kyseliny bohaté. Patří k nim hlavně ryby, jako jsou sardinky, ančovičky, pstruh, makrela, tuňák, sleď, mečoun a losos. U ostatních ryb je obsah omega 3 mastných kyselin o něco nižší. Pokud to jde, vybírejte si ryby z menších chovů, nikoliv z velkých farem.

TIP: Jestliže nezvládáte ryby jíst 2× týdně, přidejte do jídelníčku rybí olej. Prokáže vám stejnou službu.

2. Ořechy a semínka

Dalším cenným zdrojem omega 3 mastných kyselin jsou semínka a oříšky. Zaměřte se na lněné semínko, vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, konopná a chia semínka, která jsou na omega 3 nejbohatší. Každodenní konzumace ořechů a semínek má na naše zdraví velký vliv. Kromě toho, že snižuje riziko migrén, posiluje také srdce, cévy, klouby a mozek.

3. Voda

Dostatek tekutin je v boji proti migréně naprostý základ. Pijte čistou vodu, slabé bylinné čaje a minerální vody s obsahem hořčíku. Voda dokáže dokonce zahnat už rozjetý záchvat migrény. Podle zahraničních výzkumů bolesti hlavy mohou ustoupit po vypití 500–750 ml čisté vody v rychlém časovém sledu.

4. Ovesné vločky

Pokud se nechcete při každém záchvatu migrény ládovat léky proti bolesti, vsaďte na hořčík, který velkou měrou přispívá ke zmírnění potíží. Kde ho najdete? Nejvíce v ovesných vločkách, datlích, špenátu, kuřecím mase a rybách. Ideální snídaní migrenika je proto ovesná kaše, müsli nebo třeba domácí granola.

5. Zázvor

Čerstvý i sušený zázvor obsahuje látku zvanou gingerol, která pomáhá tlumit tupé bolesti, mžitky před očima, motání hlavy a další nepříjemné stavy, jež doprovází začátek migrény. Pokud trpíte na žaludeční nevolnosti způsobené bolestmi, zázvor vám je pomůže zahnat.

potraviny proti migréně

TIP: Nejlepších účinků dosáhnete s čerstvým zázvorem. Nakrájejte ho na plátky, přelijete horkou vodou a nechte pár minut louhovat. Nápoj popíjejte teplý nebo vlažný.

6. Med

Pouhá jedna lžička denně prý stačí ke snížení četnosti migrén. Když si med zamícháte do bylinkového čaje nebo ranní ovesné kaše, prevenci ještě podpoříte.

7. Řimbaba obecná

Tato bylinka připomínající kopretinu má skvělé složení, které působí protizánětlivě, zmírňuje bolesti a uvolňuje křeče nervového i svalového původu. Řimbaba se užívá při bolestech hlavy a menstruačních potížích. Každodenní popíjení čaje z řimbaby, případně užívání tinktury či kapslí, má u migreniků blahodárné účinky. Působí jako účinná prevence i jako lék při rozjetém záchvatu.

8. Levandule

Ať už se rozhodnete pro čaj, tinkturu nebo kytici sušené levandule, ke které budete čichat, uleví vám od bolesti i nevolnosti. Levandule zklidňuje žaludek, psychiku a celý nervový systém, zmírňuje bolesti hlavy a přispívá ke klidnému a hlubokému spánku.

9. Pohanka

Tato zdravá – a bohužel stále podceňovaná obilovina – obsahuje kromě dalších cenných látek vitaminy skupiny B, které dodávají tělu energii, působí příznivě na psychiku. Pohanka bojuje proti nechutenství a bolestem hlavy.

Při nástupu migrény někdy pomůže:

Káva a černý čaj

Kofein bolest hlavy zažene tím, že stáhne cévy v počátku záchvatu. Nejlépe uděláte, když do kávy přidáte trochu hřebíčku, který obsahuje protizánětlivou složku eugenol. Jakmile je však migréna plně rozjetá, na kofein raději zapomeňte. Nepříjemnou bolest byste mohli naopak ještě rozproudit. Ale pozor – u migreniků bývá paradoxně kofein častým spouštěčem záchvatu. Pozor si dejte nejen na kávu a černý čaj, ale také na colové nápoje a čokoládu.

Co ještě pomáhá od bolesti hlavy?

Čemu se naopak vyhnout

Některé potraviny migrénovým záchvatům přímo nahrávají. Pokud na silné bolesti hlavy trpíte, vyhněte se obloukem:

  • Červenému vínu
  • Čokoládě
  • Tvrdým a taveným sýrům
  • Jogurtům
  • Instantním polévkám
  • Polotovarům
  • Uzeninám
  • Citrusům
  • Sířenému sušenému ovoci
  • Pálivému koření

Doufáme, že vám naše tipy pomohou vyhrát boj nad nepříjemnou migrénou. Máte své osvědčené rady? Napište nám je třeba na Facebooku.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.