Detoxikační dieta: 7denní i limonádová, přínosy pro zdraví a nevýhody + ukázkový jídelníček

Detoxikační diety jsou populární. Lidé se do nich pouští v naději, že za pár dní ze svého těla odstraní všechny ty děsivé jedy a škodlivé látky, rozjedou metabolismus na plné obrátky, začnou hubnout, zbaví se nemocí a budou opět zdraví a vitální. Je však třeba si uvědomit, že žádná nárazová dieta vás nespasí, pokud se dlouhodobě stravujete a žijete nezdravě. Pokud se o sebe staráte, bez diet se obejdete. Co je vlastně detoxikace? Jak v těle probíhá? Co slibují detoxikační diety? 

Základní principy detoxikačních diet

  • Obvykle se jedná o krátkodobé očistné kůry, které slibují vyloučení dlouhodobě nahromaděných toxinů a jiných nežádoucích látek pryč z těla. Už z principu se nehodí pro dlouhodobé dodržování.
  • Existují různé varianty detoxikačních diet. Většina je založena na držení hladovky či půstu, pití a užívání různých více či méně účinných pročišťujících nápojů a jiných doplňků stravy. 
  • Často slibují očistu organismu, rychlejší metabolismus, lepší spalování tuků, podporu redukce hmotnosti a vyléčení z celé řady onemocnění.

Co si o detoxikační dietě myslí naše nutriční terapeutka Mgr. Daniela Krčová?

Lidské tělo má přirozené detoxikační a obranné mechanismy, kterými se dokáže zbavovat škodlivých a nepotřebných látek i bez speciálních detoxikačních diet, pilulek a koktejlů. Přirozená detoxikace probíhá v těle neustále.

Smyslem článku na téma detoxikační dieta je přinést vám ucelené informace o oblíbených výživových stylech. V žádném případě se nejedná o návod, jak bezpečně zhubnout, cítit se lépe či se dokonce uzdravit. Chcete-li změnit své stravovací návyky a žít zdravěji, případně redukovat hmotnost, vyhledejte odborníka na výživu: nutričního terapeuta, nutričního specialistu, dietologa nebo obezitologa.

Co je detoxikační dieta

Každý rok na jaře se na internetu roztrhne pomyslný pytel s detoxikačními dietami a očistnými kúrami. Jejich autoři (výrobci, fanoušci, propagátoři, zastánci, youtubeři, influenceři a další) při jejich doporučování bezelstně tvrdí, že člověk je neustále ohrožován toxiny a škodlivými látkami (těžké kovy, chemikálie atd.), které do jeho těla pronikají zvenčí a s nimiž se není schopno vypořádat samo. Někteří dokonce tvrdí, že tyto v těle nahromaděné látky jsou příčinou jejich potíží (nadváhy, potravinových alergií, cukrovky i velmi vážných onemocnění). 

Očistné kúry slibují, že:

  • si přetížené detoxikační orgány odpočinou, dieta je ozdraví a stimuluje jejich činnost, 
  • se zbavíte toxinů a ostatních škodlivých a nezdravých látek nahromaděných v těle, 
  • budete mít daleko více energie a budete se cítit vitálnější, silnější a odolnější,
  • doplníte svému tělu důležité živiny a zlepšíte jejich vstřebávání,
  • vám pomohou odstranit zdravotní problémy jako zažívací potíže, nadýmání, průjem, zácpu, nadváhu, záněty, alergie, chronickou únavu, autoimunní nemoci a další,
  • zlepšíte si tak celkové zdraví.

Hlavní principy očistných kúr

Detoxikační diety se různí od hladovění až po drobné změny ve stravování. V zásadě můžeme rozlišovat dvě skupiny:

  • Do první kategorie zahrneme stravovacích doporučení a změny. Patří sem očistné půsty a někdy velmi přísné detoxikační diety založené na konzumaci ovoce a zeleniny většinou v podobě šťáv. 
  • Druhá kategorie zahrnuje speciální detoxikační diety. Spočívají v užívání doplňků, což jsou drahé detoxikační čaje, šťávy, koktejly, doplňky stravy i celé kúry, které vaše tělo údajně zbaví všeho nedobrého a škodlivého.

Principy společné pro různé očistné kúry, více či méně zdravé a logické:

  • držení hladovky či půstu po dobu 1 dne, někdy i déle,
  • pití zeleninových a ovocných šťáv, čajů či koktejlů,
  • konzumace koupených detoxikačních náhražek jídla a doplňků stravy,
  • užívání laxativ (projímadel), klystýru a přípravků na pročištění tlustého střeva,
  • vyloučení průmyslově zpracovaných potravin, kávy a dalších potravin,
  • eliminace potravin obsahující bílý cukr, mouku, 
  • nahrazení sladkostí čerstvým ovocem, případně kvalitní hořkou čokoládou,
  • snížení příjmu soli a zvýšení příjmu draslíku (banány, fazole, špenát, brambory),
  • konzumace potravin bohatých na antioxidanty, jež organismus chrání před volnými radikály,
  • kvalitní pitný režim: dostatečný příjem vhodných tekutin je pro přirozenou detoxikaci organismu zásadní,
  • důraz na zařazení pravidelných fyzických aktivit,
  • úplné vyloučení alkoholu a cigaret: časté a nadměrné pití alkoholu má neblahý vli, na funkci jater, negativně ovlivňuje kvalitu spánku i celkové zdraví.
principy očistných kúr

Jaké potraviny se při detoxikačních dietách mohou jíst

V rámci detoxikačních diet jsou vyzdvihovány potraviny, které obsahují vysoké množství zdraví prospěšných látek. Kromě klasického doporučení jíst více ovoce a zeleniny (čerstvé šťávy, smoothie, saláty) jsou velkým trendem takzvané superpotraviny, které mimo jiné mají podporovat přirozenou detoxikaci organismu. Jsou to například:

V doporučení se také objevují běžně dostupné čerstvé potraviny obsahující prebiotika, která jsou nezbytná pro správnou funkci trávicího traktu. Patří sem zejména:

Všechny uvedené potraviny jsou plné živin a do zdravého jídelníčku rozhodně patří. Nicméně samy o sobě zázračné nejsou. Nečekejte, že vás zbaví vašich potíží, pokud budete jíst většinou nezdravě, ale do oblíbené přeslazené snídaňové kaše si tu a tam přimícháte chia či jiná vychvalovaná semínka.

2 příklady očistné diety

7denní detoxikační dieta

Tato poněkud přísnější detoxikační dieta z vás údajně vyplaví toxiny, zlepší trávení, posílí imunitní systém a po několika dnech se budete cítit mnohem zdravější, vitálnější a dokonce i lehčí až o 7 kilogramů. Nicméně o pár řádků níže se také píše, že cílem není zhubnout, ale cítit se tzv. fit a fresh.

Základem je zeleninová polévka připravená z čerstvé zeleniny smíchaná s mlékem a žloutkem. Polévku si můžete dopřát kdykoliv během dne v neomezeném množství. Vypít byste měli alespoň 2 litry vody denně. Občas si kromě obyčejně vody můžete dopřát džus či polotučné mléko.

  • 1. den: jí se pouze polévka a ovoce, kromě vody smíte pít i džus.
  • 2. den: jí se polévka a vařená nebo čerstvá zelenina.
  • 3. den: jí se polévka, ovoce a zelenina.
  • 4. den: jí se polévka, banány a kromé vody můžete vypít polotučné mléko.
  • 5. den: jí se polévka s hovězím masem a ovoce.
  • 6. den: jí se polévka s hovězím masem a zelenina.
  • 7. den: jí se polovka, rýže a zelenina.

Otázkou je, zda se po týdnu na takové polévkově dietě vůbec lze cítit fit a fresh. Obzvláště patrný je zde nedostatek bílkovin, který pár kousků hovězího nezachrání. Alespoň se nejedná o hladovku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
7denní mini detoxikace organismu: Podpořte své tělo od plic přes játra až po střeva

Limonádová detoxikační dieta

Jako další si uvedeme limonádovou detoxikační dietu. Dieta trvající 16 dní (!) je založená na pití pročišťujícího nápoje z citronové šťávy, javorového sirupu a kajenského pepře. Má 3 fáze:

  1. Přípravnou: trvá 3 dny a během ní postupně snižujete příjem energie a připravujete se na dietu.
  2. Samotnou dietu: drží se 10 dní. Každý den vypijete 6 až 12 sklenic limonády. Kromě toho provádíte výplach slanou vodou. V litru vody rozpustíte 2 lžičky soli a roztok ihned vypijete. Poté si na 30 minut lehnete na pravý bok a čekáte na projímavý účinek. Stolici byste se přitom měli zadržet, co nejdéle to jde.
  3. Poslední přechodnou: trvá další 3 dny, kdy do svého jídelníčku začnete zařazovat normální jídlo.

Pokud na extra detoxu trváte, tuto dietu bychom rozhodně nedoporučovali. Pít 10 dní jenom limonádu? Výplachy slanou vodou? Zadržování stolice? To vše zavání zdravotními problémy.

limonádová detoxikační dieta

Detoxikační dieta, která opravdu funguje, existuje

Není složitá a nepotřebujete k ní žádné doplňky, ani se nemusíte bát hladovky. Za nejefektivnější detoxikační dietu lze považovat normální, pestrou stravu založenou na kvalitních a průmyslově co nejméně upravovaných surovinách a potravinách, která obsahuje veškeré životně důležité živiny. 

Energetická bilance odpovídá potřebám vaší osoby. Prostě normální jídelníček, kdy svému tělu dodáváte potřebné makro i mikroživiny v dostatečném množství, nepřejídáte se, dbáte na vhodný pitný režim a vaše tělo tak může správně fungovat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak získat zdravější návyky v jídle a pohybu? Postupně, konzistentně a trpělivě

Recepty vhodné do detoxikační diety na Bezhladoveni.cz

Údajné přínosy detoxikačních diet na zdraví

Všechny detoxikační diety slibují stejné účinky. Patří mezi ně:

  • očištění organismu od škodlivých a jedovatých látek
  • podpora hubnutí
  • posílení přirozeného obranného systému
  • zvýšení odolnosti vůči stresu
  • dodání životní energie a vitality
  • zlepšení stavu pokožky, zastavení padání vlasů
  • vyléčení některých zdravotních potíží a nemocí
  • pozitivní vliv na celkové zdraví

Co na detoxikační dietě vnímáme pozitivně

Samozřejmě záleží na konkrétní dietě. Doporučení týkající se většího příjmu zeleniny, ovoce, vlákniny či kvalitních bílkovin a zdravých tuků a na druhé straně omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin vnímáme jako pozitivní krok.

Líbí se nám, když diety obecně doporučují zvýšit příjem:

Detoxikační dieta a hubnutí

Opět záleží na konkrétní dietě. Pokud spočívá v omezení běžné stravy a radikálním snížení kalorického příjmu, není shození několika kilogramů váhy za pár dní neobvyklé. Nicméně je třeba si uvědomit, že v takovém případě budete hladovět, bude vám chybět energie a budete se cítit unavení. 

Navíc neztratíte podkožní tuk, ale často jenom vodu a při delším dodržování i svaly, což je velké minus. Jakmile se vrátíte k tomu, jak jste jedli před dietou, s největší pravděpodobnosti ztracená kila znovu naberete a možná i více. Říká se tomu jojo efekt.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Hubnutí bez jojo efektu: Příčiny, rizika a snadné řešení

Nevýhody a jiná rizika očistných kúr 

Kritikou nebudeme šetřit u typu detoxikačních diet, které radí hladovět, držet půsty, případně doporučují normální jídlo nahradit speciálními detoxikačními náhražkami a doplňky či dokonce nabádají absolvovat procedury typu klystýr a jiné. 

Co se nám na detoxikační dietách nelíbí:

  • restriktivní diety založené na sníženém příjmu potravy, hladovění a někdy i užívání speciálních přípravků
  • nízký příjem energie a nedostatečný příjem životně důležitých živin
  • neustálý hlad
  • kolísání váhy a jojo efekt
  • únava, malátnost, zhoršená schopnost soustředit se

Navíc se lidé často mylně domnívají, že po důkladné detoxikaci jsou v naprostém pořádku a zdravější, a mohou se tudíž vrátit ke svému obvyklému způsobu stravování, které spočívá v konzumaci nezdravých jídel, vystavování se stresu, minimu spánku, pohybu atd.

Pro koho není detoxikační dieta vhodná

Detoxikační diety jako ostatně všechny krátkodobé a restriktivní výživové směry nejsou vhodné pro nikoho a nejméně jsou vhodné pro osoby s chronickými a jinými zdravotními obtížemi (alergie, astma, cukrovka, vysoký tlak a další), ženy během těhotenství a při kojení, malé děti, dospívající jedince a starší osoby.

Vyjádření nutriční specialistky Mgr. Daniely Krčové

Velkou módou posledních let je tzv. detoxikace – odstraňování toxinů z těla pomocí různých pilulek, diet, zeleninových šťáv, detoxikačních preparátů a jarních očist, které slibují „očištění“ organismu od škodlivých látek a toxinů. Cílem těchto metod má být nastolení rovnováhy v těle a údajné řešení všech našich neduhů a zdravotních problémů. Opravdu nám ale takový detox pomůže, nebo spíše uškodí?

Pravdou je, že se nepotřebujeme pravidelně detoxikovat pomocí předražených detoxikačních pilulek a jiných preparátů, dokonce ani nemusíme od rána do večera popíjet zelené koktejly a detoxikační smoothie nebo kokosovou vodu. Speciální detoxikační přípravky a detoxikační kúry a diety jsou pro většinu lidí zcela zbytečné a často přinesou více škody než užitku. Neuvážené dodržování detoxů totiž může vést k celé řadě nutričních nedostatků a ohrozit zdraví člověka.

Lidský organismus je svým způsobem dokonalý a úžasný v tom, že je vybavený několika přirozenými obrannými a detoxikačními mechanismy. Játra, ledviny, plíce a další orgány pracují nepřetržitě na odstraňování škodlivých látek a vylučování odpadních produktů metabolismu.

Naše tělo se pomocí jater zbavuje bakterií, virů, těžkých kovů a jiných patogenů. Játra dále štěpí a odstraňují zbytky léků, alkoholu, antibiotik a jiných toxických látek z těla. Ledviny filtrují z krve škodlivé látky a metabolity, plíce zase fungují jako takový filtr cizorodých látek, které můžeme vdechnout. Na detoxikaci se podílí také náš trávicí systém, lymfatický systém a kůže (kožní bariéra).

Detoxikační diety mohou těmto procesům těla naopak bránit, protože většinou omezují přísun živin nezbytných pro správné fungování přirozených detoxikačních orgánů. Chybí v nich mnohé vitaminy, minerální látky a antioxidanty, nedostatečný je i příjem bílkovin.

Dlouhodobé dodržování detoxikačních diet a očistných kúr není bezpečné a existuje několik reálných případů poškození ledvin, jater a celkového vyčerpání organismu souvisejících s detoxikací pomocí popíjení zelených smoothie nebo detoxikačních nápojů.

Pokud se navíc podíváme na detoxikační přípravky a diety blíže, většina z nich nemá ani specifické zacílení. Jestli chceme jakýmkoliv přípravkem nebo úpravou stravy něco léčit nebo dostat pryč z těla, musíme nejprve vědět, co to je.

Mnohdy však ani sami výrobci detox produktů nebo propagátoři detoxikačních diet netuší, na jaké toxiny je vlastně jejich výrobek či výživový směr zaměřen. Soléhají na jakýsi všeobecný „blahodárný účinek“. Představu o tom, jaký to může mít asi efekt, si můžete udělat sami.

Detoxy jsou dnes populární i kvůli vidině rychlého hubnutí. Ztráta hmotnosti ovšem není trvalá a úbytek váhy nepochází z tukové tkáně, ale hlavně z tělesné vody a později i svalové hmoty. Z tohoto důvodu detoxy nejsou ani tou správnou cestou k trvalému zhubnutí a k vysněné postavě.

Pokud chcete podpořit přirozené detoxikační procesy těla, hubnutí i celkové zdraví, je nejlepší zaměřit se na prevenci, tedy úpravu vašeho životního stylu a dlouhodobou změnu v jídelníčku. Dbejte na zdravý výběr potravin, pravidelnou fyzickou aktivitu, dostatek odpočinku a zdravou životosprávu (zanechání kouření a alkoholu).

Praktické tipy pro přirozenou detoxikaci těla:

  • Zařaďte do jídelníčku více zeleniny a ovoce.
  • Jezte přirozené potraviny a snažte se vyhýbat ultra-zpracovaným potravinám.
  • Snižte příjem jednoduchých cukrů ve prospěch polysacharidů (složených/komplexních sacharidů).
  • Jezte dostatek bílkovin ve formě libového masa, ryb, zakysaných mléčných výrobků a luštěnin.
  • Zařaďte do jídelníčku kvalitní zdroje tuků (tučné ryby, kvalitní rostlinné oleje, ořechy a semínka).
  • Vyhýbejte se potravinám obsahujícím trans mastné kyseliny (sladkosti, křehké a sladké pečivo, nekvalitní čokoládové cukrovinky, čokoládové tyčinky apod.)
  • Vyhněte se vysokému příjmu vysoce koncentrované fruktózy (fruktózový sirup, ovocné sirupy), která svým metabolismem zatěžuje játra.
  • Jezte potraviny bohaté na zdravá probiotika (kefír, zakysané mléčné výrobky, kvalitní bílé jogurty, kysané zelí, tempeh).
  • Udržujte optimální pitný režim, který podporuje odplavování metabolitů a toxinů z těla.
  • Věnujte se pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu.
tipy pro přirozenou detoxikaci těla

Co je a jak funguje přirozený detoxikační systém

Navíc lidský organismus žádný extra detox nepotřebuje. Jeho vlastní detoxikační systém funguje velmi dobře. Tvoří jej několik důležitých orgánů, přičemž každý vykonává nějakou činnost. Přirozeným způsobem a průběžně z těla vylučují odpadní, škodlivé až nebezpečné a toxické látky. Nečiní tak občas, ale neustále den za dnem, bez přestávky. 

Lidský detoxikační systém tvoří:

  • Játra: rozpoznají a rozloží toxické látky, které jsou vyloučeny z těla močí.
  • Ledviny: filtrují krev a zbavují jí vedlejších produktů, z těla jsou vyloučeny opět močí.
  • Trávicí trakt: odvádí velkou část odpadních látek z těla.
  • Lymfatický systém: odstraňuje zplodiny metabolismu, bakterií a jiné škodlivé látky. 
  • Respirační systém (plíce a dýchací cesty): funguje jako filtr látek, které člověk. vdechuje, a při výdechu odstraňuje oxid uhličitý.
  • Kůže: představuje účinnou bariéru před viry, bakteriemi a chemickými látkami.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jarní jídelníček: Detox? Spíš příležitost ulevit játrům či žlučníku

Naše doporučení

Lepší než držet krátkodobé, omezující a nárazové diety či dokonce hladovky, které slibují nesmysly, je dlouhodobě udržitelný zdravý jídelníček fungující na principu 80:20. Co to přesně znamená? Že svůj normální jídelníček založíte na základních, minimálně upravených potravinách, a ty méně zdravé prostě omezíte. Nic nevylučujte, ani nezakazujte. Jednoduše řečeno, většinu dne, týdne, měsíce či roku jezte zdravě, a občas si bez výčitek dopřejte cokoliv, na co prostě máte chuť (zmrzlinu, pizzu, hamburger a další). 

NÁŠ TIP: Jak zhubnout zdravě a bezpečně? Jak si udržet normální váhu a vyhnout se jojo efektu? Jezte pestře a dbejte na vyvážený jídelníček, který respektuje vaše energetické potřeby. Nevíte-li si rady, vyhledejte pomoc u odborníka na výživu, jako jsou nutriční terapeuti a specialisté, dietologové nebo obezitologové.

Které další diety jsme pro vás zpracovali?

Závěrečné shrnutí: Tělo se detoxikuje samo, žádné očistné kúry nepotřebuje

Detoxikační diety, respektive jejich zastánci, často hovoří o hrozbě nekontrolovaného hromadění škodlivých a jedovatých látek v těle, za které může současné moderní prostředí. Tělo se jich údajně není schopno zbavit samo, chřadne a objevují se nejrůznější problémy. Skutečný problém ale tkví v tom, že se lidé dlouhodobě stravují nevhodně, nezdravě a navíc jim chybí zdravý aktivní pohyb. O nadbytku stresu a nedostatku spánku nemluvě.

Co si z článku odnést?

  • Zastánci detoxikačních diet se v lidech snaží vzbudit obavu, že jejich tělo zamořují nebezpečné látky, kterých se sami bez pomoci nikdy nezbaví.
  • Pravdou je, že lidský organismus má funkční detoxikační systém a žádné očistné kúry nepotřebuje.
  • Detoxikační kúry založené na razantním snížením kalorického příjmu, hladovění či konzumaci speciálních doplňků stravy mohou vážně poškozovat zdraví. Rozhodně je nedržte dlouhodobě.
  • Nejlepší a nejprospěšnější pro udržení funkčního organismu je vyvážený a pestrý jídelníček.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.