Cambridge dieta (Dieta 1:1): Jídelníček, slibované účinky a názor nutriční specialistky

Redukovat hmotnost lze různými přístupy, například držením diet. Cambridgeská dieta slibuje rychlé hubnutí už za několik týdnů, budete-li dodržovat jejich jídelní plán. Jak dieta funguje? Pomůže vám zhubnout? Není příliš riziková? A kolik stojí?

Základní principy Cambridgeské diety

  • Cambridge dieta (od roku 2019 The diet 1:1) slibuje rychlé hubnutí prostřednictvím výrazného snížení kalorického příjmu.
  • Skládá se ze 3 fází a 6 kroků založených na nízkém příjmu kalorií a konzumaci instantních jídel spolu s běžnou stravou. Součástí programu jsou schůzky s výživovým poradcem, který tento dietní režim zastupuje. 
  • Je třeba počítat s finanční investicí. Cena 1 jídla se pohybuje okolo 100 Kč a minimální částka za 30 minut konzultace činí 50 Kč.

Co si o Cambridge dietě myslí naše nutriční terapeutka?

Ačkoliv může Cambridge dieta vypadat na první pohled lákavě, často napáchá víc škody než užitku. Víte, že jejím dodržováním riskujeme řadu zdravotních problémů?

Následující článek má pouze informativní charakter a slouží k rozšíření vašich znalostí. Pro své zdraví uděláte nejlépe, pokud své stávající stravovací zvyklosti proberete s nutričním terapeutem, který má potřebné vzdělání a znalosti a je schopen vám adekvátně pomoci.

Co je Cambridge dieta a kdo ji zastupuje v Česku

Cambridge dieta získala název podle známé britské univerzity, na které v letech 1960 až 1990 působil Alan Norman Howard, odborník na výživu, specialista na léčbu obezity a průkopník nízkoenergetických dietních programů. 

Původně se radikální dietní program nazýval Howard´s Diet. Na trh byl uveden už jako Cambridge diet, v roce 2009 se přejmenoval na Cambridge Weight Plan a v roce 2020 značka prošla rozsáhlým rebrandingem včetně nového názvu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. 

V Česku a na Slovensku je výhradním dovozcem produktů The 1:1 Diety by Cambridge Weight Plan od roku 2012 společnost CWP výživové poradenství.

Dieta 1:1 spočívá v nízkém příjmu kalorií a instantních jídlech

Jedná se o poměrně přísnou dietu založenou na nízkém energetickém příjmu a konzumaci instatních náhražek jídla, která slibuje viditelné výsledky za několik týdnů.

Denní kalorický příjem od 800 do 1500 kcal

Cambridgeská dieta funguje na principu nízkokalorické a zároveň nízkosacharidové (ketogenní) diety. Kromě toho, že je radikálně snížen energetický příjem, je omezen i příjem jedné z hlavních makroživin: sacharidů, aby se tělo jako primární zdroj energie naučilo využívat tělesný tuk. 

Kombinace jídel v prášku s běžnými potravinami

Během diety se převážně konzumují produkty nahrazující normální jídlo (koktejly a jiná instantní jídla). V 1. a 2. kroku se jí především tyto produkty a od 3. kroku začínají převažovat běžné potraviny a jídla. 

Na výběr jsou:

  • koktejly
  • polévky
  • kaše
  • smoothie
  • tyčinky
  • těstoviny
  • rýže
  • nápoje
  • hotová jídla
  • shaky
  • chipsy
principy Cambridge diety

Všechny nabízené produkty údajně mají mít takové složení, aby pokryly požadavky organismu na bílkoviny a mikronutrienty a obsahují i přiměřené množství vlákniny. 

Jak Cambridgeská dieta probíhá

Prvním krokem je konzultace s výživovým poradcem Cambridge diety (The diet 1:1), který vás vyzpovídá a provede tělesnou diagnostiku. Následně vám sestaví jídelníček a vysvětlí vám průběh diety, která má 3 fáze a 6 kroků a trvá několik týdnů. Po tuto dobu byste měli striktně dodržovat předepsaný jídelníček, přičemž jíst budete instantní jídla v kombinaci s normálními jídly.

3 fáze diety

1. Přípravná fáze

Sejdete se s poradcem Diety 1:1, který posoudí, zda je pro vás jejich program vhodný. V rámci návštěvy se dotáže na váš zdravotní stav a zjistí vaše tělesné parametry (měření, vážení na bioimpedančním přístroji). Na svých stránkách uvádí, že zařazení do programu ověřují s lékařem.

2. Redukční fáze

Tato fáze je nejdelší a její součástí jsou kroky 1 až 5. Poradce vyhodnotí výsledky a navrhne vám další postup. Po celou dobu diety by vám měl být k dispozici. Součástí procesu by měla být také pohybová aktivita a spolupráce s lékařem v případě, že máte stanovenou diagnózu a užíváte nějaké léky.

3. Stabilizační (udržovací) fáze

Cílem poslední fáze je stabilizovat váhu a zabránit jojo efektu. Její součástí je 2 až 6 kroků. Postupně budete přecházet na normální stravu a od poradce získáte dlouhodobý individuální jídelníček.

1. až 6. krok diety

Kroky můžete absolvovat všechny tak, jak jdou po sobě, ale také nemusíte. Pokud vám nesedí výrazné snížení příjmu až na 800 kcal za den, můžete si vybrat kroky, které nabízejí pomalejší hubnutí s příjmem 1 000, 1 200 nebo 1 500 kcal. To samé platí v případě konzumace produktů Diety 1:1, kdy 3. a další kroky jsou více založeny na normálním, avšak zdravém, vyváženém a pestrém jídelníčku.

1. krok

Obdržíte individualizovaný jídelníček od poradce zhotovený na základě získaných informací (tělesné parametry, míra pohybové aktivity, fyzická náročnost zaměstnání, zdravotní stav). Jídelníček se skládá z produktů Diety 1:1 a běžných potravin a denní energetický příjem je 800 až 850 kcal. Doporučená doba trvání je 2 až 12 týdnů.

Složení jídelníčku: 3 produkty, bílkovina + bílá/zelená zelenina

2. krok

Denní energetický příjem činí 800 kcal. Minimální délka trvání jsou 2 týdny. V této fázi jíte jak produkty Diety 1:1, tak i větší množství běžného jídla, pokud chcete.

Složení jídelníčku: 3 produkty + mléčný produkt + bílkovina + zelenina

3. krok

Tento krok je vhodný pro osoby, které chtějí hubnout pomaleji, případně jim stávající zdravotní stav neumožňuje projít předchozími přísnějšími kroky. Poradce vám navrhne postup na míru. Denní energetický příjem činí 1000 kcal a kombinuje více normálního jídla a méně produktů Diety 1:1. Minimální doporučená délka trvání jsou 2 týdny. 

Složení jídelníčku: 2 produkty + mléčný produkt + oběd (bílkovina se zeleninou) + večeře (bílkovina se zeleninou)

4. krok

Tento krok představuje pozvolný styl hubnutí, jehož součástí jsou zdravá vyvážená jídla. Denní energetický příjem činí 1200 kcal a obsahuje jen dva produkty Diety 1:1. Minimální doporučená délka trvání jsou 2 týdny. Je vhodný i pro pozvolnou redukci váhy a dlouhodobé udržování hmotnosti.

Složení jídelníčku: 2 produkty + mléčný produkt + oběd (bílkovina se zeleninou) + večeře (bílkovina se zeleninou) + 1 ks ovoce + 1 příloha (sacharidy)

5. krok

Opět by mělo jít o pozvolnější způsob hubnutí vhodný například pro osoby zvyklé na vysoký energetický příjem, který by rádi snížili, postupně a pomalu. Denní energetický příjem činí 1500 kcal. Jídelníček zahrnuje normální jídla s jedním produktem Diety 1:1. Minimální doporučená délka trvání jsou 2 týdny.

Složení jídelníčku: 1 produkt + mléčný produkt + oběd (bílkovina se zeleninou a přílohou) + večeře (bílkovina se zeleninou a přílohou) + 1 ks ovoce + 1 doplněk

6. krok

V závěrečném kroku vám poradce doporučí pro vás vhodný denní kalorický příjem, poměr makroživin a doporučí jídelníček tak, aby nedošlo k jojo efektu. Denní energetický příjem činí 1500 kcal. Jídelníček zahrnuje primárně normální jídla, která můžete doplnit o libovolné produkty Diety 1:1. Doporučená délka není určena. Je vhodný pro udržování váhy.

Složení jídelníčku: Vyvážený a pestrý jídelníček. Můžete užívat produkty The Diet 1:1.

Jak dlouho lze Cambridgeskou dietu dodržovat

Diety s velmi nízkým obsahem kalorií obecně při dlouhodobém držení mohou vést ke zdravotním komplikacím až k vážnému ohrožení života. Podle odborníků a obecných doporučení by se diety s příjmem nižším než 1000 kcal za den neměly dodržovat déle než 12 týdnů

Účinky a výsledky diety 1:1

Cambridge dieta slibuje výrazný úbytek tělesné hmotnosti za několik týdnů, pokud člověk přesně dodrží postup dle jednotlivých fází. Uvádí se, že v rámci 1. a 2. kroku klienti programů zhubnuli průměrně 6 až 8 kilogramů za měsíce. 

Nicméně si zapamatujte, že tato a podobné typy nízkokalorických a nízkosacharidových diet vám mohou pomoci ke krátkodobému úbytku hmotnosti, ale z dlouhodobého hlediska přínosné nejsou, naopak mohou vážně poškodit zdraví.

Pro koho je Cambridgeská dieta určená

Dieta 1:1 je určena zejména osobám trpících vysokou nadváhou, u nichž může být razantní úbytek váhy za kratší dobu žádoucí a prospěšný. S nadváhou se pojí celá řada zdravotních, ale také psychických problémů (zvýšená hladinu cukru, cholesterolu, vysoký tlak, nemoci srdce a cév, poruchy spánku a další). 

Dieta Cambridge bývá doporučována při léčbě:

spánková apnoe

DOPORUČENÍ: Aby takto striktní dieta byla bezpečná a prospěšná, je velmi důležité, aby ji člověk absolvoval bezpečně pod dohledem nutričního terapauta, a případně i lékaře.

Výhody, nevýhody i možná rizika

Cambridge dietu je třeba brát pouze jako extrémní řešení pro lidi s vysokou nadváhou až morbidní obezitou. V jejich případě mohou být počáteční omezení razantnější. Dietu by ale neměli držet na vlastní pěst. 

  1. Nejprve by měli tito lidé projít vstupní konzultací u nutričního terapeuta a absolvovat doporučená lékařská vyšetření. 
  2. Dietu by měli držet pod odborným dohledem. V takovém případě může být přísná dieta zdraví prospěšná. 
  3. Aby si výsledky diety udrželi a nedošlo k jojo efektu měli by další postup a úpravu stravovacích návyků dál řešit se svým nutričním terapeutem.

Dieta 1:1 slibuje následující přínosy:

  • individuální stravovací plán
  • podpora výživového poradce: pravidelné schůzky a měření
  • strava obsahující všechny potřebné živiny
  • žádné hladovění a dostatek energie
  • účinnost programu už v prvních fázích dietního programu
  • až 3× vyšší úbytek váhy v porovnání s běžnými redukčními programy
  • výrazný úbytek váhy za pár týdnů
  • pozitivní vliv na zdraví
  • odstranění projevů cukrovky II. typu
  • méně nakupování, přípravy jídel a vaření

Negativní vliv a rizika Dy 1:1

Problémy u tohoto typu diet nastávají, pokud je drží lidé bez konzultace s nutričním terapeutem, či jednotlivci, kteří žádnou nadváhu nemají a chtějí zhubnout několik kilogramů. Ohrožené bývají například mladé dívky usilující o snížení tělesného tuku na úkor optimálního zdraví, které při takto striktní dietě navíc často cvičí.

Hlavní rizika při držení nízkoenergetických dietních programů:

  • příliš nízký energetický příjem
  • ztráta svalové hmoty
  • jednotvárný jídelníček založený na konzumaci instantních jídel 
  • riziko nedostatečného příjmu živin
  • větší pravděpodobnost jojo efektu po návratu k normálnímu způsobu stravování
  • pouze krátkodobý efekt
  • slabost a únava
  • ztráta fyzické i psychické výkonnosti
  • nespavost
  • nevolnost a průjem
  • vlčí hlad a následné přejídání
  • negativní vliv na hormonální zdraví u žen
  • ne každý si takto osvojí zdravější stravovací návyky
  • cena: nákup instantních jídel a výživové poradenství v rámci vlastní sítě poradců 

Navíc je tato dieta založená na konzumaci instantních produktů, se kterými se těžko naučíte jíst zdravěji a osvojíte si lepší stravovací návyky, které zvládnete dlouhodobě dodržovat. Držet nízkokalorickou dietu po delší dobu, či dokonce po zbytek života, rozhodně nelze považovat za zdravý způsob stravování, které vám kromě důležitých živin přináší také příjemný požitek.

Kolik to stojí?

Cena instantních jídel není zanedbatelná. Polévka, kaše, těstoviny a  rýže vychází na 93 Kč za jedno balení. Porce hotového jídla stojí 159 Kč (např. kuře na kari, hovězí se zeleninou). Za jednu tyčinku dáte 95 Kč. 

Za 3 produkty denně utratíte necelých 300 Kč, s dražším hotovým jídlem se dostanete na částku 345 Kč. Příhodíte-li  do košíku 1 tyčinku jako svačinku, dostanete se na 440 Kč. K tomu je třeba připočítat cenu za zeleninu a bílkovinu, kterou byste měli jíst každý den. 

Denní jídelníček s Dietou 1:1 vás tak vyjde na 400 až 500 Kč. To platí v případě 1. a 2. kroku, který slibuje nejrychlejší hubnutí. V dalších krocích se počet doporučených instantních jídel snižuje až na 1 a v posledním 6. kroku je na  vás, zda budete nějaký užívat.

Vyjádření nutričního specialisty

Cambridge dieta patří mezi nejvíce drastické módní diety a z mého pohledu je naprosto nevhodná pro zdravou a trvalou redukci váhy. Tato dieta je postavená na extrémně nízkém kalorickém příjmu a konzumaci instantních výrobků místo skutečných kvalitních potravin. 

Kalorický příjem je často nastavený tak nízko, že nepokrývá ani bazální metabolismus daného člověka (tj. množství kalorií potřebné pro základní životní funkce). Dodržování Cambridge diety vede postupně ke zpomalení metabolismu, ztrátě svalové hmoty a řadě zdravotních problémů (bolesti hlavy, závratě, vypadávání vlasů nebo také potíže s trávením). 

Cambridge dieta je navíc dlouhodobě neudržitelná a v drtivé většině případů vede k velkému jojo efektu. Smyslem hubnutí nejsou hladovky a extrémní redukční diety, ale trvalá změna stravovacích návyků, konzumace kvalitních přirozených potravin, pravidelný pohyb a hlavně přiměřený kalorický deficit (příjem energie musí být nižší než výdej energie).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nutriční specialistka radí: Jak by měl vypadat jídelníček na hubnutí

Naše doporučení

Klíčem k dlouhodobému úspěchu je vyvážený jídelníček a pravidelná pohybová aktivita s tím, že ani jedno není nutné dodržovat na 100 % po  celý život, ale třeba na 80 %. Zdravý životní styl není o zákazech a omezeních, ale ani o nekontrolované konzumaci nezdravých jídel s minimálním obsahem živin. S rozumným přístupem dojdete nejdál, aniž byste si museli zakazovat čokoládu a travit hodiny na trenažéru.

Závěrečné shrnutí: Přínosnější je osvojit si zdravé návyky a zhubnout postupně

  • Při příjmu 800 až 1200 kcal za den zhubne téměř každý. Obzvlášť to platí pro lidi, kteří do té doby fungovali na daleko větším příjmu. Jenomže s takovým příjmem, zejména 1000 kcal a méně, se většina lidí dostává pod hodnotu svého bazálního metabolismu, což rozhodně nelze považovat za zdravé a bezpečné. Po ukončení diety při navrácení k původnímu stravování hrozí jojo efekt, kdy tento typ diet mívá jen krátkodobé účinky. 
  • Výjimku mohou představovat případy, kdy je člověk držící striktní nízkokalorickou dietu pod dohledem specialistů: nutričního terapeuta a lékařů. Teoreticky také může poměrně dobře fungovat u žen a mužů s vysokou nadváhou, sedavým zaměstnáním a minimální pohybovou aktivitou, jejichž energetický výdej je velmi nízký. 
  • Pro aktivní osoby jde o příliš nízký energetický příjem, který je nebezpečný a může vést k celkové únavě, ztrátě psychické i fyzické výkonnosti, vzniku chutí na sladké a dalším negativním vlivům na zdraví. Tuto dietu nelze bezpečně doporučit nikomu bez konzultace s odborníkem.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.