BezHladovění.cz

Pitný režim a nadváha

Se slovním spojením pitný režim je v posledních dvou dekádách nakládáno opravdu často a jeho vliv je vyzdvihován a rozšiřován i do oblastí, o nichž bychom si to dřív nepomysleli. Je to jenom ztřeštěný módní fenomén, anebo skutečnost založená na seriózních výzkumech?

Pravda leží opět někde uprostřed. Mánie pitného režimu je mnoha médii zbytečně přeháněna, vlivem čehož mají někteří lidé úzkostné pocity, mají-li se na okamžik vzdálit od zdroje pitné vody. Údaje o potřebném množství tekutin jsou mnohdy až nesmyslně přemrštěné.

Kolik vody denně vypít?

Nejznámější poučka hovoří o 2 – 2,5 l tekutin za den. Je tento údaj podsazený, nebo naopak přehnaný? Nejdříve je nutno zmínit, že tento „výpočet“ pochází z doporučení starého takřka 30 let, který byl založen na tom, že člověk by měl vypít alespoň mililitr tekutiny na jednu přijatou kalorii.

Již na první pohled je patrné, že údaj je dosti obecný a jakoby platný pro všechny skupiny osob – ať už 30kilogramové děti nebo 100kilogramové dospělé muže. Nezajímá se o pohlaví, zdravotní stav a zejména neoperuje s podmínkami prostředí a mírou fyzické aktivity.

Lidé jsou dnes nabádání, aby pili co nejvíce. Doporučení o pitném režimu se často redukují na prosté – čím více, tím lépe.

Faktem však je, že přílišná hydratace je stejně nežádoucí jako dehydratace. Neustále prolévání tekutin hrdlem totiž významně zatěžuje ledviny, zejména jedná-li se o nárazové příděly. Přehnaným zavodněním trpí také srdce a z těla jsou odplavovány minerály.

Názory na to, kolik litrů by měl denní pitný režim obnášet, se však velice různí. Někteří odborníci tvrdí, že pociťuje-li člověk žízeň, jde už o krajní stav – jiní naopak říkají, že žízeň je dostatečně spolehlivým indikátorem potřeby tekutin. Další zajímavé posouzení správné míry hydratace spočívá v kontrole barvy moči. Jednoduše – čím je světlejší, tím lépe – ideální je pak čirá barva vody nebo velmi světle žlutá.

Není snad třeba dodávat, že v horkém prostředí nebo při těžké námaze je nutné příjem tekutin výrazně zvýšit.

Co pít?

Nejen kolik, ale také co pít je důležité. Zde panuje shoda v tom, že ideální zdroj tekutin je čistá voda. Není důvod kupovat balené vody, zvláště pak ne v naší zemi, jejíž obyvatele mohou hrdě prohlásit, že z jejich kohoutků teče jedna z nejlépe hlídaných a ošetřovaných vod na světě. Paradoxně jsou balené vody mnohdy méně kvalitní než voda z kohoutku.

Stejně tak je jsou zcela nevhodné sycené (perlivé) vody o slazených nápojích nemluvě. Pitný režim však můžeme vhodně doplnit minerálními vodami (nemělo by se to s nimi však přehánět) nebo 100procentními džusy. Často se dozvíte, že vhodným zdrojem tekutin jsou také čaje – čaj nicméně obsahuje kofein, který dehydruje (stejně jako alkohol), navíc jsou zatěžovány ledviny.

Pitný režim a hubnutí

Zvýšený a správný pitný režim je velmi důležitý při hubnutí – a to hned z několika důvodů. Příjem tekutin vyžaduje zvýšení energetického výdeje na jejich využití. Sama voda přitom žádné kalorie neobsahuje.

Další výhodou je, že tekutiny mohou zmírňovat pocit hladu. Pokud vás pronásleduje touha po něčem na zub, dejte si pár doušků a uvidíte, že alespoň na chvíli tento neodbytný pocit odpadne nebo se alespoň zmírní.

Říká se, že hlad je převlečená žízeň, a někdy to skutečně platí. Klesne-li množství tekutin v těle o více než cca 1 %, vysílá tělo signál, který může být skutečně zaměněn za chuť či pocit hladu. Zkuste tyto pocity nejdříve zaplašit tekutinou, než se pustíte do něčeho malého k jídlu.

Pitný režim a nadváha spolu tudíž mohou souviset. Optimální denní příjem se může pohybovat od 1 l až po 4 nebo dokonce 5 l v závislosti na prostředí, námaze, věku, pohlaví, váze, ale také například na stravování.

Člověk, který si libuje ve sladkostech a solených pokrmech, bude mít spotřebu tekutin výrazně vyšší než osoba, která se orientuje na lehká jídla ze zeleniny, obilovin apod.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Share via
Send this to a friend