Kustovnice čínská neboli goji: Původ, složení, účinky na zdraví a hubnutí + recepty

Kustovnice čínská, goji berry nebo jen krátce goji je asijský keř, jehož plody obsahují mimořádně vysoké množství antioxidantů a dalších látek majících blahodárné účinky na lidské zdraví. Patří do skupiny exotických superpotravin a často bývá označována jako rostlina věčného mládí nebo rostlina dlouhověkosti.

Co je kustovnice čínská a odkud pochází

Goji je opadavý keř s listy mandlovitého tvaru dorůstající do výšky jednoho metru. Původně rostl na rozsáhlém území od jihovýchodní Evropy až po jihozápadní Asii. Jako první jej pro jeho blahodárné účinky na zdraví začali pěstovat Číňané. 

Dnes se kustovnice pěstuje po celém světě a vysadit si ji můžete i na své zahradě. Existuje několik druhů, nejznámější je kustovnice čínská, latinsky Lycium chinense. Počítejte však s tím, že obsah aktivních látek se liší podle místa, kvality půdy a klimatických podmínek.

Drobné polodlouhé plody vzhledem připomínají naše šípky. Jsou červené a oranžové barvy, dlouhé 1 až 2 centimetry a mají příjemně nasládlou chuť. Sušené goji vypadají trochu jako rozinky.

Plody se mohou užívat čerstvé i sušené. Běžnější jsou sušené goji, které lze zakoupit v obchodech se zdravou výživou i velkých supermarketech. Goji se rovněž přidává do různých léčiv, doplňků stravy a z plodů se vyrábí bylinné šťávy i víno. 

Superpotravina goji

Pro vysoký obsah cenných látek se plody, listy a kořen goji užívají k léčbě celé řady obtíží a nemocí. Nejžádanější jsou drobné červené plody goji, které platí za jednu ze superpotravin, jimž jsou přisuzovány významné pozitivní účinky na lidské zdraví, vitalitu a prodlužování mládí.

Tradiční čínská medicína goji doporučuje užívat při únavě, bolestech hlavy, trávicích potížích či kašli nebo při léčbě neplodnosti. S ohledem na protistárnoucí účinky se látky získané z goji využívají i v kosmetickém průmyslu.

VÍTE, ŽE superpotravina goji se často vyhledává pod slovem „goja“. Je to nesprávný a spíše hovorový název. Narazit můžete také na název godži, wolfberry, chinese wolfberry, barbary matrimony vine, mede berry, red medlar, matrimony vine, gouqi, murali, Ningxia goji a další.

Kustovnice čínská versus kustovnice cizí

Jsou to dvě blízce příbuzné rostliny, jejichž plody mají červenou barvu i podobné účinky. Liší se místem výskytu a drobné rozdíly se nachází v chuti a obsahu cukru. Kustovnice čínská je považovaná za chutnější a zdravější.

Které další světové superpotraviny znáte?

kustovnice čínská
Čerstvé vypadají jako šípky, sušené spíše jako rozinky.

Goji berry, její složení a účinky na zdraví

Z nutričního hlediska se kustovnice řadí mezi nejlepší druhy ovoce. Goji se zabývá spousta vědeckých studií zaměřených na zjištění složení a účinky. Prozatím nemá schválená žádná zdravotní tvrzení.

Konkrétně jsou plody goji bohatým zdrojem:

Nutriční hodnoty goji (ve 100 g):

Energie 346 kcal
Bílkoviny 11 g
Sacharidy 54 g
Tuky 4,7 g
Vláknina 21,7 g
Vitamin C 19,2 mg (32 % DDD)
Železo 9 mg (50 % DDD)
Měď 2 mg (100 % DDD)
Selen 634 mcg (91 % DDD)

Zdroj: kalorické tabulky a blendea.cz

VÍTE, ŽE plody goji obsahují 50× více vitaminu C než pomeranče a patří mezi významné zdroje beta-karotenu.

Pozitivní účinky plodů kustovnice čínské na lidské zdraví

Goji se řadí mezi rostlinné adaptogeny, které působí proti stresu a zvyšují psychickou a fyzickou odolnost. Díky obsahu antioxidantů neutralizuje volné radikály a zpomaluje stárnutí organismu. Čínská medicína kustovnici označuje za tonikum vyživující ledviny, játra a zrak. 

Pozitivní vliv na dlouhověkost v 16. století popsal Li Š´-čen, jeden z nejvýznamnějších lékařů, farmakologů a přírodovědců v čínské historii. Kustovnicové víno označil za příčinu dlouhověkosti obyvatel vyhlášené vesnice Nan-čchiou, kteří jej často pili.

Kromě antioxidačního účinku přináší zmírnění stavů únavy a vzpruhu imunity. Zvlhčuje plíce, podporuje přirozenou detoxikaci orgánů a zvyšuje chuť na sex. Může tedy působit jako afrodiziakum

Může přispět ke snížení vysokého krevního tlaku, pozitivně působí na zrak a paměť. V goji se nachází ochranné látky, které pomáhají při léčbě bolestí zad, kloubů nebo léčbě cukrovky.

Možné účinky goji berry na zdraví:

 • podporuje ozdravné procesy v těle, 
 • dodává vitalitu a energii,
 • podporuje funkci imunitního systému,
 • pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a cholesterolu,
 • přispívá ke správné funkci kardiovaskulárního systému,
 • pozitivně ovlivňuje zrak,
 • zlepšuje tvorbu krve tím, že stimuluje tvorbu bílých a červených krvinek, 
 • má příznivý vliv na funkci jater,
 • pomáhá odbourávat stres a odstraňuje napětí, 
 • zmírňuje bolesti hlavy,
 • oddaluje projevy stárnutí.
účinky goji berry na zdraví
Plody kustovnice dodávají energii.

Jak goji ovlivňuje zdravé hubnutí

Plody kustovnice mají nutričně vyvážené složení, díky němuž poskytují pomoc při různých metabolických omezeních včetně hubnutí. 

Hlavní výhody užívání goji při snižování tělesné hmotnosti:

 • Dvě polévkové lžíce goji obsahují pouhých 167 kJ.
 • Kustovnice náleží mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. 
 • Energii dodává postupně, aniž by rozkolísala hladinu krevního cukru.
 • Obsahuje hodně vlákniny, která představuje důležitého pomocníka při hubnutí.
 • Snižuje hladinu stresu a pomáhá nastolit duševní pohodu, která je pro zdravé hubnutí nezbytná.
 • Pozitivně ovlivňuje regeneraci svalů a podporuje zlepšení fyzické zdatnosti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je dobrá fyzická kondice: Jak se měří a jak se do ní dostat

Jak užívat plody kustovnice a doporučená denní dávka

Doporučený denní příjem goji není stanoven. Dosud nebyly popsány žádné negativní účinky, ani příznaky předávkování. Každodenní a dlouhodobá konzumace goji se taká zdá být bezproblémová. 

U doplňků stravy s goji se doporučuje respektovat doporučené dávkování, je-li uvedeno, a nepřekračovat jej. To samé platí i pro ostatní produkty obsahující plody kustovnice. Obvykle se u sušených plodů uvádí denní dávka 20 až 30 kusů nebo 2 hrstí bobulí, u čerstvých okolo 45 gramů. Menší děti by měly konzumovat poloviční dávku. 

Ohledně užívání goji by se měly se svým lékařem poradit těhotné a kojící ženy a také osoby trpící chronickými, zánětlivými nebo gastrointestinálními potížemi.

Může mít goji negativní či nežádoucí účinky

Po zařazení goji do jídelníčku se mohou objevit mírné trávicí problémy. Vyšší dávky plodů mohou způsobit zažívací potíže a průjem. 

Větší množství goji se rovněž nedoporučuje jíst či pít před spaním. Potlačuje únavu, a tak by mohla mít za následek potíže s usínáním a nespavost. Vzácně může zvyšovat citlivost na slunce, poškodit játra nebo vyvolat alergickou reakci

Jak plody goji berry používat při vaření

Z mladých výhonků kustovnice se připravují čaje a čerstvé listy se přidávají do salátů jako listová zelenina. Celá mladá rostlina slouží jako kuchyňská bylina. V našich končinách se nejčastěji užívají plody, a to spíše sušené než čerstvé. Díky nízkému GI se konzumují jako zdravější náhrada rozinek a sladkostí obecně.

Plody se jedí čerstvé, vařené, nakládané i sušené. Připravují se hlavně na sladko v rámci zdravých snídaňových směsí a kaší, hodí se ale i na vaření. Přidat je lze i do polévek nebo do pečeného či mletého masa. Z čerstvých plodů se získává zdravá šťáva a také víno.

Goji lze jíst studené i tepelně zpracované. Absorbují vlhkost. Když je namočíte do vody, změknou a nabobtnají. Takto připravené se hodí do smoothie nebo jogurtu.

Uvařte si ovocný čaj s goji pro dostatek energie

Kustovnici můžete využít k přípravě domácího ovocného čaje. Potřebovat budete jen sušené plody a vroucí vodu, případě jiné sušené ovoce.

Suroviny:

 • cca 30 sušené goji a dalšího ovoce
 • 0,5 l vroucí vody

Postup:

Vroucí vodou zalijete směs sušených plodů a necháte chvíli vylouhovat. Sušené plody v čaji krásně změknou a žádné vitaminy ani minerály v nich nepřijdou nazmar. 

Tip na dezert s goji

Suroviny:

 • ovesné vločky
 • směs ořechů
 • sušené nebo lyofilizované plody goji
 • mléko

Postup:

Do sklenice navrstvěte ovesné vločky, ořechy a plody goji. Poté zalijte mlékem, aby byla směs ponořena a dejte na noc do ledničky. 

Přidejte goji do domácího müsli

Chutí goji připomíná něco mezi brusinkami a rozinkami. V čerstvém stavu jsou plody sladké a současně mírně kyselé. Sušené plody můžete zobat jako klasické sušené ovoce nebo je přimíchat do domácího müsli

Přidat můžete vše, co máte ve snídaňovém müsli rádi, třeba ovesné vločky, lněná, dýňová či slunečnicová semínka, para ořechy, kukuřičné lupínky a další. Goji osvěží každodenní snídaňový repertoár. Navíc neobsahuje jednoduché cukry, ztužené tuky, ani aromata a jiné látky.

recepty s goji berry
Goji se hodí jako další přísada do vaší zdravé snídaně.

Kde a za kolik koupit plody goji

Časy, kdy sušené plody goji byly k mání často na pultech jen několika obchodů a e-shopů se zdravou výživou a v lékárnách, naštěstí skončily. Dnes je seženete téměř všude. 

Goji se prodává v malých kamenných obchodech i velkých supermarketech, ve speciálních obchůdcích se zdravou a speciální výživou i na internetu.

Cena se různí podle prodejce a většinou se pohybuje okolo 35 Kč až 40 Kč za 100 gramů. U nižší ceny se nejprve ujistěte, že se jedná o kvalitní produkt.

Jak kustovnici čínskou úspěšně pěstovat v Česku

Domovinou menšího opadavého keře jsou sice nehostinné Himaláje, pěstovat ji ale můžete i u nás. Sazenice koupíte snadno přes internet za pár korun.

Je to nenáročná rostlina, které se dobře daří i v méně kvalitní půdě. Jediné, co ji nevyhovuje, je přemokřená půda. Kustovnice vyžaduje slunné místo a vláhu tak akorát. Ideální je písčito- jílovitá půda s vyšším pH.

V letním období zhruba od druhé poloviny května až do září kvetou pěknými fialovými kvítky a na podzim vás odmění zralými a šťavnatými červenými bobulemi plnými zdraví.

Recepty s goji na Bezhladoveni.cz

Závěrečné shrnutí: Goji potěší vaše chuťové buňky a zároveň podpoří zdraví

Co byste si o kustovnici čínské neboli goji měli pamatovat:

 • jako rostlinný adaptogen působí proti stresu a zvyšuje psychickou a fyzickou odolnost,
 • neutralizuje volné radikály a zpomaluje stárnutí organismu, 
 • přináší zmírnění stavů únavy a zlepšuje imunitu,
 • podporuje přirozenou detoxikaci orgánů,
 • může působit jako afrodiziakum,
 • přispívá ke snížení vysokého krevního tlaku, 
 • pozitivně působí na zrak a paměť,
 • může pomoci při léčbě bolestí zad, kloubů či léčbě cukrovky.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.