Goji a hubnutí – Plody se skrytou silou

Goji jsou plody asijské rostliny zvané kustovnice čínská. Díky vysokému obsahu antioxidantů a dalších blahodárných látek platí za rostlinu mládí. Už po staletí se využívají plody, listy i kořen také k léčbě civilizačních onemocnění. Není divu, že se plody této rostliny označují za „superpotravinu“.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma

Co Goji obsahuje?

Výživovým složením téměř nemá konkurenci. Obsahuje:

 • 500× více vitaminu C než pomeranče
 • velké množství vitaminů skupiny B (B1, B2, B6)
 • vitaminy A a E
 • všechny esenciální aminokyseliny
 • stopové prvky (selen, zinek, vápník, železo, fosfor…)
 • ochranné látky

.. a mnoho dalších cenných složek, které by vydaly minimálně na další článek.

Léčivé účinky kustovnice čínské

Kromě silného antioxidačního účinku přináší také úlevu při únavě a vzpruhu pro naši imunitu. Zvlhčuje plíce, podporuje detoxikaci orgánů a zvyšuje chuť na sex. Krom toho také snižuje krevní tlak a pozitivně působí na zrak a paměť. Obsahuje i ochranné látky proti toxinům a složky používané při léčbě bolestí zad, kloubů nebo léčbě cukrovky.

Poznejte další léčivé účinky kustovnice v tomto článku.

Doporučená denní dávka

Maximální množství plodů, které můžeme denně sníst, zatím odborníci nestanovili, stejně tak nepopsali ani příznaky předávkování. Doporučená denní dávka kustovnice vychází z vašeho věku, pohlaví i zdravotního stavu a především formy Goji, pro kterou se rozhodnete. Sušených plodů si denně můžete dopřát cca 20-30, čerstvých potom kolem 45 g.

Zjistěte doporučené denní dávky pro všechny druhy Goji.

Goji a hubnutí

Tyto zázračné plody mají nutričně vyvážené složení, díky kterému se využívají i při různých metabolických omezeních nebo právě při hubnutí. Pojďme si shrnout hlavní výhody:

 1. Na 2 polévkové lžíce Goji připadá 167 kJ a patří mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Energii proto dodává tělu postupně, aniž by rozkolísala hladiny krevních cukrů.
 2. Obsahuje až 21 % vlákniny. Vláknina je tichým pomocníkem při hubnutí. Snižuje glykemický index jídla a zajistí dlouhodobější pocit sytosti.
 3. Pomáhá nastolit duševní pohodu snížením hladiny stresu, která ke zdravému hubnutí bez diskuze patří.
 4. Pozitivně ovlivňuje také regeneraci svalů, takže vám pomůže dostat se do formy i po fyzické stránce.

Co z Goji připravit?

Z kustovnice se dá využít téměř cokoliv. Mladé výhonky na přípravu čaje, listy do salátu jako běžná listová zelenina, mladá rostlina poslouží jako kuchyňská bylina. Nejčastěji se však v kuchyni setkáme s antioxidanty nabitými plody. Konzumují se čerstvé, vařené, nakládané a hlavně sušené. I když se většinou upravují na sladko – například jako součást snídaňových nebo oříškových směsí – hodí se i do vaření. Třeba do čínských polévek, při pečení kuřete nebo k mletému masu.

 • Domácí müsli do ranního jogurtu

Chutí se goji pohybuje mezi brusinkami a hrozinkami, takže jsou plody v čerstvém stavu mírně nakyslé. Sušené plody můžete zobat jen tak jako klasické sušené ovocné směsi, nebo si je přidejte do domácího müsli. K tomu stačí smíchat vše, co máte v müsli rádi. Např. ovesné vločky, lněná semínka, dýňová nebo slunečnicová semínka, para ořechy, kukuřičné lupínky… Zdravá sypká směs ideálně zpestří váš každodenní ranní snídaňový repertoár. Navíc bez přidaného cukru, ztužených tuků a aromat.

 • Ovocný čaj plný energie

Další možností je využít kustovnici k přípravě domácího ovocného čaje. Vroucí vodou zalijete směs sušených plodů (30 g / 0,5 l vody) a např. švestek, necháte chvíli vylouhovat, a máte hned 2 v 1. Sušené plody v čaji změknou, a tak nic nepřijde na zmar. Ideální svačinka!

Kde koupit Goji?

Dobám, kdy jsme ji našli pouze na pultech obchodů se zdravou výživou nebo v lékárnách, naštěstí odzvonilo. Nyní ji seženeme téměř všude – na stáncích se suchými plody a postupně i ve větších supermarketech.

Pěstování kustovnice čínské v Čechách

Přestože jsou domovinou tohoto opadavého keře nehostinné Himaláje, i u nás ji snadno můžete vypěstovat. Sazenice koupíte přes internet zhruba od 45 Kč. Nejlépe se jim daří na slunných stanovištích, v lehké písčité půdě, ne kyselé. Od května do září kvetou pěknými fialkovými kvítky, na podzim se vám odmění červenými bobulemi plnými zdraví.

*Poznámka: Goji se často nesprávně vyhledává jako „goja“. Tento výraz je však spíše hovorový.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.

Nenechte si ujít