7denní mini detoxikace organismu: Podpořte své tělo od plic přes játra až po střeva

Jarní detoxikace organismu je evergreenem posledních let. Všude kolem nás se pravidelně objevují články a reklamy slibující zázraky po pár dnech hladovění nebo popíjení zeleninových šťáv. Má ale taková radikální očista těla smysl? 

A není naopak pro organismus spíše šokem? Pojďme se na to podívat. Abychom lépe rozuměli tomuto fenoménu, je třeba si připomenout, jak naše tělo funguje a zda je potřeba mu vůbec s očistou pomáhat.

Proč na jaře toužíme po detoxu?

Po zimě se cítíme unavení, bez energie a často i s pár kily navíc. Bývá to následek Vánoc, vydatných jídel, menšího přísunu zeleniny a také trávíme mnohem více času zavření doma. Není divu, že nás s prvním jarním sluncem láká představa rychlé očisty, která jako mávnutím kouzelného proutku smyje všechny naše prohřešky a nastolí zdravější režim.

Jenže naše tělo nemá žádný vypínač, kterým ho dokážeme ze dne na den přepnout do lepšího režimu, a ani radikální jarní detoxy mu v tom nepomůžou. Někdy mu dokonce drastické jarní detoxy mohou spíše ublížit.

Jak drastické detoxy ohrožují zdraví:

 • Detoxy jater a žlučníku mohou vyvolat žlučníkový záchvat a někdy i podráždit slinivku břišní.
 • Vícedenní hladovky mohou zpomalit metabolismus a často končí jojo efektem.
 • Můžeme si detoxem rozházet trávení.

Proto se zaměřme na to, co je pro naše tělo opravdu dobré a jak mu můžeme pomoci.

Klíčem nejen k jarní očistě je dlouhodobě vyvážený přístup v souladu s potřebami našeho těla. Jen tak podpoříme tělo a dosáhneme trvalých výsledků bez zbytečného stresu.

Co si naše tělo žádá a jak mu můžeme vyhovět?

Naše tělo potřebuje neustálý přísun výživných látek, které jsou palivem pro jednotlivé pochody v našem těle. Pokud zvolíme vhodné potraviny, tak našemu tělu nejen dodají vše, co potřebuje, ale také podporují přirozenou očistu jednotlivých systémů.

Trávicí trakt

Abychom podpořili vylučování škodlivých látek, je důležité mít jako základ naší stravy celozrnné obiloviny, celozrnné pečivo, vločky, kroupy a luštěniny. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, která pomáhá pravidelnému vyprazdňování, slouží jako živná půda pro pozitivní střevní bakterie. Takže naše tělo nejen očistí, ale podpoří i náš střevní mikrobiom, který má stěžejní vliv na imunitní systém a celkové zdraví.

přirozená očista těla

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak správně plnit doporučenou denní dávku vlákniny v jídelníčku?

Snížení zánětů

Kvalitní a zdravé tuky nejen podporují naši srdečně cévní soustavu, ale také mohou dostat pod kontrolu zánětlivé procesy, které jsou podhoubí celé řady chronických onemocnění. 

Proto bychom neměli zapomínat na kvalitní řepkový, olivový, avokádový olej a také pravidelnou konzumaci tučných ryb nebo doplňků s omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami.

Antioxidanty a fytochemikálie pro naše zdraví

Nejen vitaminy a minerální látky nám dodá pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Rostliny také obsahují bohatý mix dalších látek, kterým se říká fytochemikálie. Nejde ale o nic škodlivého, právě naopak. Tyto látky mají celou řadu pozitivních účinků.

Abychom těchto látek do těla dodali ještě více, můžeme do jídelníčku zařadit různé druhy klíčků, volně rostoucí rostliny jako jsou třeba pampelišky, sedmikrásky, kopřivy, medvědí česnek nebo dokonce smrkové výhonky.

Odvádění škodlivých látek

Bez kvalitního pitného režimu bychom v těle pouze pomyslně zvířili prach, ale nevyplavili bychom škodliviny z těla ven. Proto by pití čisté vody a bylinných čajů mělo být úplný základ.

Co bychom měli ještě ke zdravému detoxu doplnit?

 1. Pohyb na čerstvém vzduchu,
 2. zhluboka dýchat,
 3. nepřepínat se,
 4. dopřát si dostatek kvalitního spánku,
 5. zkusit digitální detox.
hluboké dýchání

Pokud tyto jednoduché principy začleníte do svého života postupně a dlouhodobě, uvidíte, že žádné speciální detoxikační kúry nejsou potřeba. Vaše tělo se vám odvděčí přirozenou rovnováhou a pocitem lehkosti. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Přehled potravin a bylinek, které napomáhají usínání a podporují hluboký spánek

Jak tedy začít s očistou těla od plic po střeva?

Pojďme z těchto rad udělat konkrétní plán a vyzkoušejte 7denní mini očistu podle Tělupilky. Není to nic složitého, zvládne to opravdu každý.

 1. Zapisujte si 7 dní jídelníček a spánkový režim.
 2. Zařaďte denně porci sezónní zeleniny a ovoce navíc.
 3. Hýbejte se každý den alespoň 30 minut na čerstvém vzduchu.
 4. Hodinu před spaním odložte mobil a počítač.
 5. Všímejte si, jak se cítíte, a pokračujte dál v tom, co vám prospívá.

Věřte, že tohle je ta nejlepší jarní očista. Naše tělo je moudré a umí si říci o to, co potřebuje. Jen se ho musíme opět naučit poslouchat a dopřát mu to nejlepší: bez extrémů, trpělivě a vytrvale.

Závěr: Detoxikace těla jde i bez extrémů

 • Zapomeňte na drastické detoxy, které přinesou víc škody než užitku.
 • Vyzkoušejte 5 jednoduchých kroků k očistě těla od plic po střeva.
 • Věřte svému tělu. Ví nejlépe, co potřebuje a umí si o to říct.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Rychlovská Tělupilová

Monika Rychlovská Tělupilová

Jsem vystudovaná nutriční terapeutka s více než 14letou praxí. V minulosti jsem založila 2 výživové poradny: v Šumperku a v Brně, nyní s klienty pracuji výhradně on-line.

Pomáhám hlavně ženám nejen zhubnout bez zbytečných diet a nepříjemného omezování, ale hlavně si získané výsledky dlouhodobě udržet.

Díky mojí metodě hubnutí Tělupilka pracuji s klienty na 3 pilířích, díky kterým dosahují trvalých výsledků.