Nutriční terapeut a specialista poradí s hubnutím i zdravým jídelníčkem: Jak si správně vybrat?

Nutriční terapeut

Rádi byste změnili své stravovací návyky k lepšímu, ale nevíte jak na to? Nevadí! S jídelníčkem vám může pomoci nutriční terapeut nebo nutriční specialista. Proč se vyplatí vyhledat jeho pomoc a jak vybrat toho správného?

Zdravá výživa je v současnosti velmi módním tématem

Jen na internetu najdete stovky „zaručených“ rad a výživových postupů pro dokonalou postavu, neutuchající zdraví a věčné mládí. Není divu, že se v poslední době za odborníka na výživu považuje pomalu každý. Jenže tomu, jak správně upravit jídelníček, doopravdy rozumí jen málokdo.

Spousta lidí dnes svěřuje své zdraví do rukou šarlatánů a influencerů, kteří o výživě neví prakticky nic a sdílejí na sociálních sítích akorát univerzální výživové plány.

Jak se tedy vyznat mezi odborníky na výživu a vybrat toho správného, který vám skutečně pomůže? A víte, jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem, nutričním terapeutem či specialistou?

Nutriční terapeut, nutriční specialista a výživový poradce. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Určitě už jste se s výše uvedenými pojmy někdy setkali – nutriční terapeut, nutriční specialista, výživový poradce nebo třeba odborník na výživu. Pokud jste si mysleli, že se jedná o označení pro tu samou profesi, jste na omylu. Hlavní rozdíl mezi nutričním terapeutem (specialistou) a výživovým poradcem je ve vzdělání, praxi a jeho kompetenci.

Nutriční terapeut a nutriční specialista

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut je člověk, který absolvoval vysokoškolské studium v bakalářském studijním oboru nutriční terapeut na lékařské nebo zdravotně-sociální fakultě. Tento obor se studuje v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě.

Za nutričního terapeuta se považují také absolventi tříletého oboru diplomovaná dietní sestra na vyšších zdravotnických školách nebo střední zdravotnické školy v oboru dietní sestra, kteří dokončili studium do roku 2004/2005.

Nutriční specialista

Pokud nutriční terapeut dále pokračuje v magisterském studiu a úspěšně ho dokončí, stává se z něj nutriční specialista. Nutriční terapeut má za sebou minimálně tři roky vysokoškolského studia a nutriční specialista zasvětil studiu dokonce pět let. Nutriční specialista má tedy ještě hlubší znalosti o výživě než nutriční terapeut.

Co všechno nutriční terapeut nebo specialista umí

Studium nutriční terapie je poměrně náročné a zahrnuje spoustu medicínských oborů. Nutriční terapeut i nutriční specialista v průběhu svého studia získávají široké znalosti například z oblasti fyziologie, anatomie, biochemie, toxikologie, patofyziologie či hygieny výživy. Jak nutriční terapeut, tak nutriční specialista patří mezi nelékařské zdravotnické profese.

Samozřejmostí je také vzdělání v oblasti speciální výživy, jako je výživa diabetiků, těhotných a kojících žen, seniorů, dětí, osob s vysokým krevním tlakem, pacientů s rakovinou nebo osob s poruchami příjmu potravy. Nutriční terapeut (specialista) proto může pomáhat s výživou i lidem, kteří mají nějaké zdravotní potíže.

Bez praxe by to nešlo

Nedílnou součástí studia je praxe ve zdravotnických a lázeňských zařízeních nebo soukromých nutričních poradnách. Proto se dá předpokládat, že nutriční terapeut a nutriční specialista výživě opravdu rozumí a dokáže sestavit kvalitní jídelníček na míru podle individuálních potřeb člověka.

Výživový poradce

V oblasti výživy se dále můžete setkat s označením výživový poradce. Výživové poradenství patří mezi volnou živnost a k jejímu vykonávání není potřeba jakékoliv odborné vzdělání. Člověk, který chce být výživovým poradcem, musí mít pouze čistý trestní rejstřík a musí zaplatit poplatek nutný pro zřízení živnostenského listu.

Práci výživového poradce jde dělat prakticky hned

Výživový poradce ve skutečnosti nemusí absolvovat ani žádný výživový kurz. Většina výživových poradců si však nějaký kurz udělá, aby mohli klientům ukázat certifikát odbornosti – tzv. „mít něco v ruce“.

Mezi výživovými poradci jsou dost velké rozdíly

Důvodem je hlavně různorodost mezi kurzy, které jsou určené pro výuku výživových poradců. Některé (kvalitnější) kurzy obsahují 150 hodin výuky (rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT), zatímco jiné (méně kvalitní) kurzy zahrnují jen pár desítek hodin výuky. Během tak krátké doby není samozřejmě možné shrnout celou problematiku výživy.

Výživový poradce má oproti nutričnímu terapeutovi a nutričnímu specialistovi mnohem nižší vzdělání

Z tohoto důvodu by se měl výživový poradce neustále vzdělávat a navštěvovat semináře, kurzy, konference v oblasti výživy a získávat nové zkušenosti v odborné praxi. Kvalitnější výživové poradce potom najdeme i jako absolventy vysokých škol (například obor Výživové poradenství a sportovní diagnostika), jde ale jen o hrstku z nich.

S čím vám (ne)poradí výživový poradce

Hlavní rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem je, že výživový poradce nesmí radit a sestavovat jídelníčky klientům se zdravotními problémy. Správně by neměl sestavovat jídelníček ani pro osoby s laktózovou intolerancí nebo celiakií (bezlepkový jídelníček) a lidem s cukrovkou či vysokým krevním tlakem.

Výživový poradce může radit s výživou a hubnutím pouze zdravým lidem

Svými doporučeními by měl pomáhat především v úpravě tělesné hmotnosti a podporovat zdravý životní styl. Ne vždy se tomu tak děje kvůli nedostatku znalostí z oblasti fyziologie, biochemie, interny a speciální výživy.

Pozor na prodejce nesmyslných doplňků stravy

Pod řadou výživových poradců se navíc skrývají prodejci „zázračných“ doplňků stravy, detoxikačních nápojů a zastánci módních diet. Pozor tedy na to, komu svěřujete své zdraví. Vždy je lepší si výživového poradce nejdříve proklepnout. Při výběru jakéhokoliv odborníka na výživu je důležité sledovat jeho vzdělání, praxi, zkušenosti, reference a celkový přístup.

Dietolog

Dietolog je absolventem lékařské fakulty a jedná se o lékařskou profesi. Nezaměřuje se jen na diety a hubnutí, ale řeší všechny problémy vyplývající ze špatných stravovacích návyků. Věnuje se také vlivu výživy na různá onemocnění.

Pracovní náplň dietologa je podobná jako práce nutričního terapeuta a specialisty s tím rozdílem, že dietolog může pacientům předepsat některé léky – například prášky na léčbu obezity (antiobezitika). Lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu obezity, se potom nazývá obezitolog.

Kde hledat nutričního terapeuta (specialistu)?

Nutričního terapeuta najdete nejčastěji v nemocnicích nebo lázních, kde dohlíží nad stravou pacientů a může doporučit speciální tekutou výživu pro doplnění živin (tzv. sipping). 

Nutriční terapeuty a specialisty můžete najít i u sportovních týmů, ve školních jídelnách nebo v některých dalších zdravotnických zařízeních (domovy důchodců, hospic apod.) a vědeckých institucích.

Pokud ale chcete poradit od nutričního terapeuta i mimo tato zařízení, nemusíte zoufat. Někteří nutriční terapeuti a specialisté mají své vlastní soukromé poradny, ve kterých sestavují jídelníčky a předávají informace z oblasti výživy běžným lidem.

Najděte si nutričního terapeuta ve vašem městě

Pro naše čtenáře jsme vytvořili největší katalog nutričních terapeutů v ČR.

Vyberte město a zjistěte, kdo vám může pomoct s úpravou stravy.

Nutriční terapeut poradí s hubnutím i výživou při zdravotních problémech

S čím vlastně může pomoct nutriční terapeut? Náplní jeho práce je sestavování jídelníčků a poskytování výživového poradenství lidem různých věkových kategorií, ať už s nějakým konkrétním zdravotním problémem či bez něj.

Nutriční terapeut radí klientům v oblasti zdravé výživy, může však pomoci i s nastavením správného stravovacího režimu pro redukci váhy, navýšení sportovního výkonu, zajištění potřebných živin v těhotenství a při kojení nebo dosažení úlevy od symptomů různých onemocnění.

Vyhledat služby nutričního terapeuta (specialisty) se vyplatí v následujících případech:

  • chcete zhubnout efektivně a bez jojo efektu
  • vyzkoušeli jste nespočet diet, ale bez výsledku
  • rádi byste podpořili své zdraví
  • trápí vás neustálá únava
  • bojujete se sníženou imunitou a jste velmi často nemocní
  • máte cukrovku, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol
  • sportujete
  • máte potravinovou alergii nebo intoleranci (např. celiakie, laktózová intolerance)
  • plánujete otěhotnět nebo jste těhotná či kojící žena
  • chcete zlepšit stravovací návyky u svého dítěte
  • trápí vás kožní problémy
  • máte potíže s vyprazdňováním
  • trpíte nespavostí
  • jste pacient s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou
  • máte podezření na poruchu příjmu potravy

Jak vypadá práce nutričního terapeuta a co očekávat od jeho návštěvy

Nutriční terapeut (specialista) poskytuje komplexní poradenství v oblasti preventivní i léčebné výživy, odborné zhodnocení stravovacích zvyklostí a vytvoření individuálních výživových plánů na základě komplexní diagnostiky klientova stavu.

Už podle první nutriční konzultace se dá zjistit, zda daný odborník výživě opravdu rozumí. 

Jak by taková návštěva u kvalifikovaného nutričního terapeuta měla ideálně vypadat?

  1. Nutriční terapeut se vás bude ptát na zdravotní stav, životosprávu a stravovací návyky.
  2. Součástí nutriční konzultace by mělo být také měření na speciálním diagnostickém přístroji, díky kterému zjistí aktuální složení vašeho těla (tuk, voda, viscerální tuk, svalová hmota…) a bazální metabolismus.
  3. Dále vám výživový poradce vysvětlí, jak lidské tělo funguje a reaguje na určité složky stravy, jaká pravidla byste měli dodržovat a především odhalí všechny chyby, kterých se ve výživě dopouštíte. 
  4. Na základě získaných informací doporučí ten nejvhodnější výživový plán pro konkrétní cíl. Rozhodně není na místě se návštěvy nutričního terapeuta obávat nebo se stydět – je tady přece proto, aby vám pomohl.

Shrnutí: Odborníci na výživu. Kdo je kdo?

  • Nutriční terapeut je absolvent 3letého bakalářského studia zaměřeného na výživu člověka (dříve také absolvent tříletého oboru diplomovaná dietní sestra na vyšších zdravotnických školách či střední zdravotnické školy v oboru dietní sestra). Nutriční terapeut je zdravotní odborník, který může radit a sestavovat jídelníčky pro zdravé lidi i osoby se zdravotními problémy.
  • Nutriční specialista je absolvent 5letého magisterského studia zaměřeného na výživu člověka. Nutriční specialista je zdravotní odborník, který může radit a sestavovat jídelníčky pro zdravé lidi i osoby se zdravotními problémy.
  • Výživový poradce může být kdokoliv, nejčastěji ale absolvent krátkého rekvalifikačního kurzu se zaměřením na výživu člověka. Výživový poradce může radit a sestavovat jídelníčky pro zdravé lidi, ale ne pro osoby se zdravotními problémy.
  • Dietolog je lékař se specializací na výživu.
  • Obezitolog je lékař, který se zaměřuje na léčbu obezity.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavě sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.