Do kategorie superpotravin, potravin výjimečně bohatých na důležité živiny, patří i zelený ječmen. Prodává se nejčastěji ve formě tablet či prášku určeného pro přípravu nápoje, jehož prostřednictvím svému tělu údajně dodáte extra dávku zdraví. Co mladý ječmen je, jak se získává, co všechno slibuje a může mít jeho užívání i negativní účinky?
Mladý ječmen je řazen do užší kategorie zelených potravin, do níž patří i řasy chlorella a spirulina. V rámci zdravé výživy jsou oblíbené pravděpodobně proto, že slibují až zázračné účinky na zdraví. Ve spojení s ječmenem a ostatními zelenými potravinami se často objevují výrazy jako antioxidační účinky, detoxikace, posílení imunitního systému, podpora hubnutí, zpomalení stárnutí a další.
Realita tak zázračná není. Neznamená to ale ani, že by byly k ničemu. Než za různé zelené prášky a tablety utratíte peníze, ujistěte se, že o nich víte vše podstatné. Pokusili jsme se o zeleném ječmenu shromáždit veškeré dostupné informace, abyste si byli schopni vytvořit na tyto výživové doplňky maximálně objektivní názor.
Obsah článku:
Co je zelený ječmen a odkud pochází
Zelený ječmen se za účelem výroby výživového doplňku získává z mladých ještě zelených výhonků ječmene. Konkrétně se sklízí deset dní po vyklíčení, než se začnou tvořit semena. V této fázi ječmen obsahuje nejvíce biologicky aktivních látek a nutričním profilem daleko více než obilninu připomíná zeleninu, protože mladé zelené výhonky o výšce 20 až 25 centimetrů jsou obzvláště bohaté na různé vitaminy a minerály.
Odkud ječmen pochází
Původem ječmen pochází z teplejších oblastí Evropy, dnes už se ale pěstuje po celém světě v oblasti mírného klimatického pásma, které mu vyhovuje nejvíce. Nicméně se jedná o odolnou rostlinu, která dokáže růst i ve výškách okolo 4 000 m.n.m.
Jak se prášek z mladého ječmene získává
Výsledný produkt se získává dvěma způsoby. Za prvé se sklizené výhonky lisují a z nich získaná šťáva se suší na prášek. Za druhé se usuší celá rostlina, která se poté šetrně drtí na jemný prášek.
Víte, že ječmen…
- byl jednou z prvních zemědělských plodin, které lidstvo začalo pěstovat,
- jeho výskyt je datován až do prehistorického období,
- pro jeho účinky jej naši předci začali konzumovat přibližně 5 000 let př. n. l.,
- jej znali a téměř uctívali staří Egypťané, Řekové i Římané a vážili si jej i východní medicíny,
- starořečtí a starořímští atleti a válečníci jej užívali, aby získali sílu a vytrvalost,
- na americký kontinent jej dovezl Kryštof Kolumbus,
- patří mezi složky využívané v tradiční čínské medicíně,
- je v našich podmínkách využíván k výrobě piva.
Složení mladého ječmene a možné účinky na zdraví
Ječmen obsahuje zhruba 30 funkčních složek, konkrétně vitaminy A, B1, B2, B12, C, E a K, minerály draslík, fosfor, hořčík, železo, selen, sodík, vápník a zinek.
Dále obsahuje 18 aminokyselin včetně esenciálních, vlákninu, flavonoidy, fytosteroly, karotenoidy, zdraví prospěšný enzym superoxid dismutázu (SOD) a zelené barvivo chlorofyl, který pozitivně ovlivňuje krvetvorbu. Zelený ječmen neobsahuje lepek, je tudíž přirozeně bezlepkový.
Množství živin v mladém ječmeni a v dospělé rostlině (100 g):
Sušený mladý ječmen (mg) | Dospělý ječmen (mg) | |
Vitamin A | 20,5 | 0,174 |
Vitamin B1 | 0,61 | 0,646 |
Vitamin B2 | 1,56 | 0,285 |
Vitamin B6 | 1,12 | 0,318 |
Vitamin B12 | 1,16 | 0,00 |
Vitamin C | 251,6 | 0,00 |
Vitamin E | 15 | 0,57 |
Vápník | 479 | 33 |
Železo | 23,3 | 3,60 |
Hořčík | 183 | 133 |
Draslík | 3384 | 452 |
Zinek | 3,4 | 2,77 |
Zdroje:
Předpokládané účinky zeleného ječmene na zdraví
- doplnění nezbytných vitaminů a minerálů
- antioxidační (chrání buňky před volnými radikály) a protizánětlivé účinky
- podpora detoxikace organismu
- posílení přirozené obranyschopnosti organismu
- pozitivní vliv na krvetvorbu
- příznivý vliv na činnost srdce a cév
- dobrá stravitelnost
- podpora spánku
- povzbuzující účinky, efektivní zdroj energie, zlepšuje výdrž a sílu
- regulace hladiny cholesterolu a krevního tlaku
- vliv na vzhled a zdraví kůže
- prevence před některými nemocemi (cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, dny, deprese a další)
Byť výše uvedená tvrzení pochází z vědeckých publikací, měli byste je vždy brát s rezervou. Přesný mechanismus působení zelených potravin stále není znám a k potvrzení účinků na lidský organismus jsou nutné další studie.
Mladý ječmen a jeho možné vedlejší účinky
S ječmenem jsou spojovány i některé negativní dopady na funkce trávicí soustavy a jiné potíže. Jedná se zejména o průjem, únavu, bolesti hlavy a někdy zhoršení kožních ekzémů. Tyto projevy jsou přisuzovány intenzivním detoxikačním účinkům zeleného ječmene na organismus a údajně by měly postupně s jeho pročištěním vymizet.
Možné negativní účinky zeleného ječmene:
- průjem
- plynatost
- poruchy trávení
- únava
- bolesti hlavy
- alergická reakce (kopřivka)
Pokud se tyto negativní účinky objeví, ihned snižte dávky na minimum a zvyšujte je postupně. Pokud tyto negativní projevy ale nemizí, je vhodné doplněk stravy přestat užívat úplně.
Pro koho zelený ječmen vhodný a pro koho nikoliv
Výživový doplněk v podobě mladého ječmene mohou užívat zdravé dospělé osoby na podporu imunity a vitality. Je vhodný také pro:
- osoby s nižším příjmem vitaminů a minerálů
- fyzicky aktivní osoby a sportovce se zvýšenou spotřebou živin
- vegetariány a vegany
- seniory
- osoby s častými respiračními onemocněními
Kdo by se měl užívání ječmene vyhnout
Užívání zeleného ječmene by měli se svým lékařem konzultovat lidé, kteří pravidelně užívají léky snižující srážlivost krve (tj. antikoagulanty). Mladý ječmen obsahuje vitamin K, který může účinky těchto léků oslabovat.
Ječmen rovněž není vhodné užívat před ani po jakémkoliv operačním zákroku. Důvodem je opět vliv na srážlivost krve a dále na hladinu krevního cukru.
Problém může představovat i užívání mladého ječmen během těhotenství a kojení. Neexistuje dostatek výzkumných prací, které by potvrdily jeho negativní vliv, ale ani užitek. Obecně by měly být těhotné a kojící ženy ve výběru výživových doplňků opatrné a vše by měly nejprve probrat se svým lékařem.
Zelený ječmen: Formy, dávkování a používání
Mladý ječmen se nejčastěji prodává ve formě sušeného zeleného prášku nebo tablet. Ty jsou také zelené, samozřejmě 🙂 Sehnat lze ještě čerstvou šťávu z mladého ječmene.
Existují 3 základní formy zeleného ječmene:
- prášek
- tablety
- čerstvá šťáva
Způsob užívání a dávkování
Obvykle se užívá nalačno 20 až 30 minut před prvním jídlem dne. Nalačno proto, že se tak údajně vstřebá větší množství cenných živin, které ječmen obsahuje. Doplněk se doporučuje užívat alespoň dva až tři měsíce, aby se jeho příznivé účinky na zdraví projevily naplno. Užívat jej ale můžete i dlouhodobě bez přerušení.
Základní pravidla užívání mladého ječmene
- nejlépe ráno nalačno před prvním jídlem
- tablety se zapíjí vodou
- prášek se důkladně smíchá s vodou, vždy se pije čerstvý
- je doporučeno přípravek nekombinovat s jinými doplňky
Důležité upozornění: Vždy se řiďte doporučeným užívání a dávkováním uvedeném na obalu vybraného doplňku a nikdy jej nepřekračujte. Pokud vám doplněk prokazatelně nedělá dobře, snižte dávky nebo jej přestaňte užívat úplně.
Zelený ječmen v tabletách
Tablety se užívají v doporučeném množství uvedeném na obalu a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe čisté vody.
Mladý ječmen v prášku
Ječmen v podobě jemného prášku se používá k přípravě koktejlů, kdy jej stačí smíchat s vodou. Je-li na vás jeho chuť příliš, přidejte několik kapek citronové nebo limetkové šťávy. Můžete jej ale také přidat do svého oblíbeného smoothie nebo vyzkoušet nový recept.
Jako obvyklá denní doporučená dávka zeleného ječmene bývá uvedena 1 čajová lžička 2× až 3× denně, u dětí stačí poloviční dávka, naopak starší lidé mohou příjem zvýšit na 2 čajové lžičky 2× až 3× za den.
Jak si vybrat kvalitní mladý ječmen
Nezapomeňte, že se jedná pouze o doplněk stravy. Účinky nejsou dopodrobna testovány a před uvedením na trh neprochází schvalovacím procesem jako léky. Prohlašované účinky některých výrobců a prodejců bohužel mohou být i zavádějící až klamavé.
Jakýkoliv doplněk stravy, tedy i mladý ječmen, kupujte výhradně u ověřených prodejců. U zeleného ječmene kvalita produktu závisí na původu rostliny, složení a způsobu zpracování. Před nákupem si proto zjistěte původ i složení produktu. Výrobek by neměl obsahovat žádné chemické látky, či dokonce pesticidy.
Tipy na 2 recepty se zeleným ječmenem
Zdravý koktejl s mladým ječmenem
Suroviny:
- 1 lžička prášku z mladého ječmene
- 1 ks vařené červené řepy
- ½ lžičky sušeného zázvoru
- 250 ml studené vody
- šťáva z ½ citronu nebo limetky
Postup:
Červenou řepu uvařte předem. Vychladlou řepu nakrájejte na kostičky a vložte do mixéru. Přisypte ječmen, zázvor, citrónovou šťavu a zalijte vodou. Mixujte tak dlouho, dokud nezískáte koktejl bez hrudek.
Okurková limonáda se šťávou z ječmene
Suroviny:
- 3 lžíce čerstvé šťávy z mladého ječmene
- 1 ks salátové okurky
- 1 lžíce medu
- šťáva z 1 citronu nebo limetky
- 1 l studené neperlivé vody
Postup:
Okurku oloupejte, nakrájejte ji na menší kousky, a poté důkladně rozmixujte s vodou. Nakonec dochuťte medem, citronovou šťávou a šťávou z ječmene a ještě krátce promixujte.
Tipy na další superpotraviny na Bezhladoveni.cz
Pokud vás téma superpotravin opravdu zajímá, na našich stránkách najdete podrobné články o celé řadě výjimečných domácích i exotických potravinách jako například:
- Acai berry
- Amarant neboli laskavec
- Aronie – černý jeřáb
- Brusnice brusinka
- Cizrna
- Chia semínka
- Jeřáb ptačí (jeřabina)
- Kakao
- Kofein v kávě, prášku a tabletách
- Kustovnice čínská neboli goji
- Maca, peruánský ženšen
- Moruše
- Pohanka
- Quinoa neboli merlík čilský
- Rakytník řešetlákový
- Semena a olej Sacha Inchi
- Zdravé kysané zelí
Závěrečné shrnutí: Mladý ječmen je zdravý, ale rozhodně není nenahraditelný
- Zelené potraviny jako mladý ječmen oprávněně patří mezi superpotraviny, protože opravdu obsahují vysoké množství živin.
- To z nich ale nedělá nenahraditelné potraviny. Jedná se pouze o užitečné výživové doplňky, které vám mohou doplnit některé důležité vitaminy, minerály, vlákninu a další živiny.
- Užívání zeleného ječmene ještě nikoho zázračně neuzdravilo. Nepomůže vám zázračně zhubnout ani vybudovat svaly bez vhodného cvičení.
Základ zdravé stravy stále tvoří především celistvé potraviny jako zelenina a ovoce, které všechny tyto živiny obsahují také.