Koenzym Q10: Představení, účinky a celkový vliv na lidské zdraví

Ve spojení s koenzymem Q10 si s největší pravděpodobností na prvním místě vybavíte kosmetiku určenou na zralou pleť, u které zjemňuje a vyhlazuje vrásky a další projevy přibývajícího věku. To je však pouze jeden z mnoha účinků této zajímavé látky.

Koenzym Q10 představuje jednu z klíčových složek řady důležitých fyziologických procesů opakovaně probíhajících v lidském organismu. Namátkou můžeme jmenovat vliv na imunitní systém. Tělu rovněž dodává energii. Ne nadarmo odborníci z různých oborů v oblasti péče o zdraví a krásu vychvalují koenzym Q10 až do nebes. Kdy je nezbytný a kdy může pomoci?

Co je koenzym Q10 a jeho role v lidském těle

Je nezbytnou součástí téměř každé buňky v těle a jeho hlavní funkcí je schopnost přeměnit energii získanou z potravy na energii využitelnou pro tělo

Koenzym Q10 patří mezi ubichinony, což jsou látky důležité pro správný chod všech buněk. Trochu připomíná vitaminy. Stejně jako ony je nepostradatelný a nenahraditelný. Bez něj by se v buňkách netvořila energie.

V různých buňkách se tato látka vyskytuje v odlišném množství podle toho, kde je ho zrovna potřeba. Ve velkém množství ho najdeme například v srdeční svalovině a orgánech, které ke své činnosti potřebují obzvláště velkou porci energie pro zvládnutí celodenní zátěže. 

Kromě srdce se ve větším množství nachází v plicích, játrech, ledvinách, reprodukčních orgánech, slinivce břišní, ve svalech a v menším množství také ve střevní mikroflóře.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Slinivka břišní: Popis, funkce, co jí škodí a jak o ni správně pečovat

Kde a jak koenzym Q10 vzniká 

Organismus si koenzym Q10 zčásti vyrábí sám a zčásti jej přijímá ze stravy. Stejně jako u kolagenu jeho produkce a množství pomalu klesá s přibývajícím věkem (cca od 25 let). 

Jeho přirozenou tvorbu ovlivňuje rovněž životní styl. Negativní efekt má například kouření a nadměrná dlouhodobě trvající psychická zátěž (stres), ale i nízký příjem životně důležitých vitaminů, jakou jsou vitamin C a vitaminy skupiny B, zejména kyselina listová.

Koenzym Q10 a jeho význam pro lidské zdraví:

Koenzym Q10, dýchací řetězec a tvorba energie

Koenzym Q10 se například účastní dýchacího procesu, díky němuž se (hodně jednoduše řečeno) zpracovávají živiny potřebné na výrobu energie pro buňky v lidském těle.

V rámci složitého tělesného procesu vzniká energie, která je následně uložena do molekuly nazvané adenosintrifosfát (zkráceně jen ATP), a kterou organismus využívá dle potřeby. K výrobě energie je nutný přenos vodíkových atomů a elektronů skrze membránu mitochondrií, v nichž se dýchací řetězec uskutečňuje. K přenosu elektronů slouží právě koenzym Q10.

Koenzym Q10 a podpora mladistvého vzhledu pleti

Zejména ženy budou tuto látku znát jako ochranu před stárnutím. Přidává se do pleťových krémů a dalších kosmetických přípravků, protože zvyšuje ochranu před interními i externími vlivy. Jedná se například o působení ženských hormonů, UV záření a další.

Koenzymu Q10 a jeho role v životě sportovce

Na množství koenzymu Q10 by si měli dávat pozor i aktivní a zdravě žijící jedinci. Koenzym Q10 je důležitý pro fungování svalů a svalových buněk. Spotřeba koenzymu u sportovců je výrazně vyšší, a proto by právě oni měli dbát na jeho zvýšený příjem.

Například při intenzivním tréninku dochází ke vzniku škodlivých volných radikálů, které ve větším množství vyvolávají oxidační stres a ten negativně ovlivňuje výkonnost. Z výsledků některých studií vyplývá, že tato sloučenina hladinu oxidačního stresu snižuje a podporuje fyzickou kondici a sportovní výkony.

Koenzym Q10 a jeho vliv na plodnost

V pozdějším věku může ovlivňovat plodnost. Koenzym totiž chrání ženská vajíčka a mužské spermie před působením oxidačního stresu. Jejich počet i kvalita se snižuje s postupujícím věkem. Některé studie potvrdily, že koenzym tento nepříznivý jev může oddálit.

Koenzym Q10 a diabetes

Diabetici mívají většinou nedostatek koenzymu Q10 v těle. Tato látka přitom může pozitivně působit na léčbu cukrovky tím, že zlepšuje fungování inzulinových receptorů, zvyšuje jejich citlivost na inzulin a pomáhá tak regulovat hladinu cukru v krvi.

Koenzym Q10 a rakovina

Lidé trpící rakovinou rovněž trpí nedostatkem Q10. Jeho antioxidační vlastnosti však mohou zvýšit ochranu buněk před oxidačním stresem, chrání je před volnými radikály a podporují tvorbu energie. Může tak snížit riziko vzniku rakoviny nebo podpořit její léčbu.

koenzym Q10 a zdraví
Bez koenzymu Q10 nebyla, není a nebude energie potřebná k životu.

Nedostatek Q10 může způsobit únavu a zrychlit stárnutí

Jak jsme již uvedli výše, přirozená tvorba koenzymu Q10 začíná klesat kolem 20. až 25. roku života a kolem 40 let je jeho tvorba zhruba poloviční. Vliv má také styl života a pozitivně jeho produkci ovlivňuje například zdravý jídelníček bohatý na tuto látku. Škodí mu ale i nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření a alkohol. 

Při nevyváženém a jednotvárném stylu stravování proto může tato živina a pravděpodobně i mnohé další vitaminy a minerály v jídelníčku chybět. To znamená nedostatek energie pro naše buňky, což se nejčastěji projeví právě zvýšenou únavou, podrážděností a slabostí a dřívějšími projevy stárnutí (proto se mimo jiné přidává i do kosmetiky).

Rovněž některá onemocnění jako srdeční choroby, poruchy mozkové činnost, cukrovka a rakovina (např. rakovina kůže) bývají spojeny s nízkou hladinou koenzymu Q10.

NÁŠ TIP: Přirozenou tvorbu koenzymu Q10 podporuje široké spektrum vitaminů, nejvíce vitamin C a vitaminy skupiny B-komplexu.

Pro koho je vhodná suplementace koenzymu Q10

Doplňky stravy bohaté na vitaminy, minerály a další látky jako například koenzym Q10 jsou určené zejména pro osoby, které trpí jejich nedostatkem. Příčinou přitom nemusí být pouze nevhodná strava a nezdravý životní styl, ale také náročné tréninky a samozřejmě věk.

Konkrétně nedostatkem koenzymu Q10 trpí převážně starší osoby, u nichž (a teď se trochu opakujeme, ale je to důležité) je produkce této látky nižší, a jedinci se zvýšenou fyzickou námahou, ať už v zaměstnání nebo kvůli pravidelným fyzickým aktivitám o vyšší intenzitě. 

Koenzym Q10 je důležitý pro tvorbu energie potřebnou pro všechny činnosti, ale i regeneraci po námaze a také při rekonvalescenci například po nemoci či úrazu.

Koenzym Q10 je vhodný pro ty, kteří:

 • mají nedostatek nebo nadbytek fyzické aktivity,
 • nachází se v období nadměrného stresu,
 • trpí kardiovaskulárními onemocněními,
 • trpí cukrovkou (diabetes),
 • mají nadváhu či obezitu,
 • denně kouří.

Doporučené dávkování koenzymu Q10 a nežádoucí účinky

Pokud se cítíte unaveni více než obvykle, chybí vám energie a elán do života, nebo prostě jen intenzivně sportujete, suplementací koenzymem Q10 chybu neuděláte. 

Jako doporučená denní dávka bývá uváděno 30 až 100 miligramů. Ve středním věku je při suplementaci běžně doporučeno užívat až 200 mg každý den. Některé studie uvádí i mnohem vyšší dávky a to až 12 miligramů na 1 kilogram tělesné váhy denně, což je u ženy s váhou 60 kilogramů znamená denní příjem 720 miligramů.

Důležité je koenzym užívat společně s jídlem, protože ke správnému vstřebání jsou nutné tuky. Z tohoto důvodu některé doplňky stravy už tuk dokonce obsahují v sobě, aby tak byla zajištěná maximální vstřebatelnost.

Nejedná se o návykovou ani škodlivou látku. Vyšší dávky zdraví neuškodí, ale není k tomu důvod. Účastníci některých studií neprokázali žádné vážné vedlejší účinky ani při dávkách 1 200 miligramů denně po dobu 16 měsíců

Ve výjimečných případech se mohou objevit mírné vedlejší účinky jako:

Jak vybrat doplněk stravy obsahující koenzym Q10?

Jako u ostatních doplňků stravy je nabídka “umělého” koenzymu Q10 velmi pestrá. Nejvíce účinnou formu představuje ubiquinol, který se rozpouští v tukové složce (řepkový, kokosový olej) a užívá se ve formě želatinových nebo žvýkacích tobolek. 

Nejedná se však o levnou záležitost. Ceny se pohybují od 400 Kč výše. Aby se projevily pozitivní účinky je nutné doplněk užívat dlouhodobě

Těhotné a kojící ženy by se měly před užíváním poradit se svým lékařem. Platí to i pro osoby, které trpí některou z chronických chorob a pravidelně užívají léky.

Naše tipy na kvalitní kapsle s aktivními látkami

Kapsle Ubiquinol od britské firmy Natures Aid představují aktivní formu koenzymu, která je připravená zapojit se ihned do metabolických procesů. Jedno balení obsahuje 30 kapslí, přičemž každá obsahuje 50 mg ubiquinolu. Kapsle se nepolyká, ale žvýká.

Bioaktivní Q10 Uniqinol obsahuje dokonce dvojnásobnou dávku 100 mg aktivního ubiquinolu v jedné kapsli s přídavkem 12 mg vitaminu C. Jedno balení obsahuje 30 kapslí.

koenzym Q10 jako doplněk stravy
Doplněk koenzym Q10 je vhodný pro aktivní jedince, sportovce a starší lidi. Užívat jej však mohou všichni. Škodit by neměla ani vy vyšších dávkách, ale je to zbytečné.

Přehled potravin bohatých na koenzym Q10

Koenzym Q1O tělo do určitého věku vyrábí samo. Nachází se ale také v celé řadě běžně dostupných potravin. Vzhledem k postupnému úbytku jeho produkce i náročnému životnímu stylu je vhodné tuto látku nezanedbávat a doplňovat ji také ze stravy. 

Člověk, který dbá na zdravý a vyvážený jídelníček složený ze všech složek potravin, by měl mít této důležité látky dostatek. Druhou možností je jeho suplementace prostřednictvím doplňků stravy s koenzymem Q10.

Koenzym Q10 obsahují například:

 • zelenina: brokolice, špenát, květák, kukuřice,
 • ovoce: pomeranče, jahody,
 • ořechy (pistácie) a sezamová semínka,
 • luštěniny: sójové boby a z nich vyrobené produkty, čočka,
 • sojový a řepkový olej,
 • maso (vepřové, hovězí a kuřecí),
 • vnitřnosti (srdce, játra a ledviny),
 • tučné ryby (sleď, makrela, pstruh a sardinky).

Tipy na recepty obsahující koenzym Q1O na Bezhladoveni.cz

Závěrečné shrnutí: Koenzym Q10 zpomaluje stárnutí, prospívá zdraví a zlepšuje fyzickou kondici

Podle mnohých studií a zjištění má koenzym Q10 prospěšný vliv v mnoha oblastech:

 • Je nezbytný pro tvorbu energie. 
 • Chrání buňky a orgány před působením volných radikálů a jimi vyvolaným oxidačním stresem.
 • Zlepšuje celkové zdraví a podporuje výkonnost.
 • Snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při zotavení po srdečních onemocnění, působí jako prevence a pomáhá při léčbě rakoviny a dalších vážných nemocí.
 • Zpomaluje projevy stárnutí a prodlužuje mladistvý vzhled pleti.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.