BezHladovění.cz

7 tipů, jak zastavit průjem přírodní cestou

Střevní potíže umí pořádně potrápit a akutní průjem obzvlášť. Jak se ho účinně zbavit jen přírodními prostředky bez užívání léků?

reklama

1.  Půst a tekutiny

Tělo se průjmem snaží vyloučit z těla škodlivé látky. Jednodenní hladovkou mu práci usnadníte. Naopak zvyšte příjem tekutin. Základem by měla být čistá voda. Pokud vám nechutná, zkuste bylinkové odvary a silný neslazený černý čaj, který průjem staví.

2.  Ostružiník

Listy ostružiníku jsou plné tříslovin, které jsou ceněné zejména pro silné stahující účinky. Odvar z ostružiníkových listů pomáhá při průjmových onemocněních a zklidňuje podrážděné trávení. 1 lžičku sušených listů zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a teplý nápoj po malých doušcích upíjejte.

3.  Heřmánek

Heřmánek má díky velkému množství účinných látek široké spektrum využití. Vlažný neslazený čaj ze sušených květů má zklidňující vliv na žaludek a střeva. Má silné protizánětlivé účinky a dezinfikuje podrážděnou střevní sliznici. Popíjení čaje tlumí nadýmání, bolesti a nepříjemné břišní křeče.

TIP: Pozor, pohlídejte si, že kupujete opravdu pravý květ heřmánku. 2 lžíce zalijte vodou a nechte 15 minut působit. Pomáhá i při dýchacích potížích.

4.  Rýže

Bílá vařená rýže nezatěžuje trávení, a proto je ideálním jídlem při průjmech i během rekonvalescence, kdy střeva postupně navykáte na opětovný příjem jídla. Důležité je rýži uvařit skutečně doměkka, nesolit ji ani k ní nepřidávat žádné koření. Rýži jezte po malých dávkách a častěji během dne.

TIP: Klidně vypijte i vodu, ve které se rýže vařila. Obsahuje spoustu škrobu, který zahušťuje stolici a podporuje léčivé procesy ve střevech.

5.  Mrkev

Dušená mrkev patří k účinným prostředkům v boji proti průjmu. Prospěšné látky v mrkvi zpomalují střevní peristaltiku a tlumí bolestivé křeče, které průjem obvykle provází. Mrkev si dejte samotnou nebo ji zkombinujte s bílou uvařenou rýží.

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Zhubněte pod odborným dohledem až 1,5 kg týdně

Objednejte se na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč a v rámci ní se mimo jiné dozvíte, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Rezervujte si konzultaci dnes 3.3.2021 a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů 

6.  Borůvky

Blahodárné účinky borůvek využívali už naši předci, kteří pomocí nich účinně léčili průjmy i další neduhy. Tyto drobné plody dezinfikují a léčí střevní sliznici, zastavují průjem a pomáhají bojovat s nadýmáním. Nejlépe působí borůvky sušené, které můžete jen tak po malých dávkách zobat nebo z nich udělat chutný protiprůjmový čaj.

stop průjmu

TIP: Čím větší balení sušených borůvek koupíte, tím levněji vyjdou. Dobře skladované vám vydrží klidně rok.

7.  Banány

Banány stejně jako rýže staví, nezatěžují trávení a na naše střeva mají pozitivní vliv. Navíc obsahují velké množství draslíku, který se z našeho těla při průjmu vylučuje společně s vodou, a proto je třeba jej pravidelně doplňovat.

Při průjmu naopak zapomeňte na:

Dlouhodobý průjem může být příznakem potravinové intolerance, syndromu dráždivého tračníku i Crohnovy choroby. Pokud průjem trvá déle než 5 dnů, navštivte pro jistotu lékaře, který vám udělá všechna potřebná vyšetření a vyloučí závažnější onemocnění.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama