Střevní potíže umí pořádně potrápit a akutní průjem obzvlášť. Jak se ho účinně zbavit jen přírodními prostředky bez užívání léků?
1. Půst a tekutiny
Tělo se průjmem snaží vyloučit z těla škodlivé látky. Jednodenní hladovkou mu práci usnadníte. Naopak zvyšte příjem tekutin. Základem by měla být čistá voda. Pokud vám nechutná, zkuste bylinkové odvary a silný neslazený černý čaj, který průjem staví.
2. Ostružiník
Listy ostružiníku jsou plné tříslovin, které jsou ceněné zejména pro silné stahující účinky. Odvar z ostružiníkových listů pomáhá při průjmových onemocněních a zklidňuje podrážděné trávení. 1 lžičku sušených listů zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a teplý nápoj po malých doušcích upíjejte.
3. Heřmánek
Heřmánek má díky velkému množství účinných látek široké spektrum využití. Vlažný neslazený čaj ze sušených květů má zklidňující vliv na žaludek a střeva. Má silné protizánětlivé účinky a dezinfikuje podrážděnou střevní sliznici. Popíjení čaje tlumí nadýmání, bolesti a nepříjemné břišní křeče.
TIP: Pozor, pohlídejte si, že kupujete opravdu pravý květ heřmánku. 2 lžíce zalijte vodou a nechte 15 minut působit. Pomáhá i při dýchacích potížích.
4. Rýže
Bílá vařená rýže nezatěžuje trávení, a proto je ideálním jídlem při průjmech i během rekonvalescence, kdy střeva postupně navykáte na opětovný příjem jídla. Důležité je rýži uvařit skutečně doměkka, nesolit ji ani k ní nepřidávat žádné koření. Rýži jezte po malých dávkách a častěji během dne.
TIP: Klidně vypijte i vodu, ve které se rýže vařila. Obsahuje spoustu škrobu, který zahušťuje stolici a podporuje léčivé procesy ve střevech.
5. Mrkev
Dušená mrkev patří k účinným prostředkům v boji proti průjmu. Prospěšné látky v mrkvi zpomalují střevní peristaltiku a tlumí bolestivé křeče, které průjem obvykle provází. Mrkev si dejte samotnou nebo ji zkombinujte s bílou uvařenou rýží.
6. Borůvky
Blahodárné účinky borůvek využívali už naši předci, kteří pomocí nich účinně léčili průjmy i další neduhy. Tyto drobné plody dezinfikují a léčí střevní sliznici, zastavují průjem a pomáhají bojovat s nadýmáním. Nejlépe působí borůvky sušené, které můžete jen tak po malých dávkách zobat nebo z nich udělat chutný protiprůjmový čaj.
TIP: Čím větší balení sušených borůvek koupíte, tím levněji vyjdou. Dobře skladované vám vydrží klidně rok.
7. Banány
Banány stejně jako rýže staví, nezatěžují trávení a na naše střeva mají pozitivní vliv. Navíc obsahují velké množství draslíku, který se z našeho těla při průjmu vylučuje společně s vodou, a proto je třeba jej pravidelně doplňovat.
Při průjmu naopak zapomeňte na:
- Mléčné výrobky
- Alkohol
- Maso a vnitřnosti
- Kávu
- Luštěniny
- Koření
- Rafinovaný cukr
- Umělá sladidla
Dlouhodobý průjem může být příznakem potravinové intolerance, syndromu dráždivého tračníku i Crohnovy choroby. Pokud průjem trvá déle než 5 dnů, navštivte pro jistotu lékaře, který vám udělá všechna potřebná vyšetření a vyloučí závažnější onemocnění.