Slinivka břišní: Popis, funkce, co jí škodí a jak o ni správně pečovat

Mnohými podceňovaná slinivka břišní v organismu zastává životně důležitou roli. Nezbytná je především pro normální funkce trávicího systému a regulaci hladiny cukru. Její funkce však ohrožuje zánět a rakovina. Jedná se o vážná onemocnění, kterým se lze vyhnout vhodnou péčí. Víte, jak slinivku udržet ve zdravé kondici?

Co je pankreas a jaké jsou její funkce

Slinivka břišní (latinsky pancreas, česky také pankreas) je součástí lidské trávicí soustavy. Tento životně důležitý vnitřní orgán má protáhlý tvar, měří 12 až 16 centimetrů a váží 60 až 90 gramů. Nachází se hluboko v horní části břišní dutiny nad žaludkem. K hlavním funkcím slinivky patří produkce enzymů a hormonů.

slinivka břišní - trávení
Slinivka břišní hraje roli při bezproblémovém trávení.

Slinivka břišní a její role v trávicím systému

Pankreas je tzv. podvojná žláza. To znamená, že v organismu plní dvě funkce. První jako žláza s vnější sekrecí, kdy produkuje trávicí enzymy, druhou jako žláza s vnitřní sekrecí, kterou tvoří Langerhansovy ostrůvky, kdy produkuje hormony.

Trávicí enzymy obsažené v pankreatické šťávě jsou nezbytné pro štěpení základních živin bílkovin, sacharidů a tuků. K aktivaci enzymů dochází v tenkém střevě, kde podpoří rozklad živin na látky, které je tělo schopné vstřebat. 

  • trypsin – hydrolyzuje bílkoviny na aminokyseliny,
  • lipázy – štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny,
  • amylázy – hydrolyzují sacharidy na glukózu.

Ve slinivce se také tvoří hormony. K nejdůležitějším patří dva hormony inzulin a glukagon.  Zatímco inzulin snižuje hladinu cukru v krvi, glukagon ji naopak zvyšuje. Společně se podílí na udržování správné koncentrace glykémie (hladina glukózy v krvi).

Které nemoci postihují slinivku břišní

Pankreas patří k vnitřním orgánům, které pracují “nadoraz”. K omezení funkcí dochází až v momentě, kdy poškození zasáhne více než 90 % objemu orgánu. Poškození v raném stádiu lze obtížně zjistit a tak i malé zranění břicha, při němž dojde k poškození orgánu, může vést i k ohrožení života. 

Poškození tohoto orgánu se nejčastěji projevuje třemi příznaky:

  • bolestí v oblasti nadbřišku pronikající k žebrům či páteři,
  • silným nadýmáním,
  • nucením ke zvracení po vydatnějším jídle.

Slinivku často postihují dvě základní nemoci: zánět (pankreatitida) a rakovina. Obě nemoci jsou vážné, ohrožují život a vyžadují včasnou a důslednou léčbu.

Pankreatitida může ohrozit zdraví i život

Nejčastějšími příčinami pankreatitidy jsou alkohol nebo žlučové kameny, vzácně vysoká hladina krevních tuků či léků. Rovněž může jít i o genetické onemocnění. Náchylnější ke vzniku zánětu jsou obézní lidé a lidé se špatnými stravovacími návyky. Cca u 10 % případů je příčina neznámá a jedná se o tzv. idiopatický zánět.

Dva typy zánětu slinivky břišní:

  • akutní zánět,
  • chronický zánět.
zánět slinivky břišní
Při problémech se slinivkou je doporučeno vyhýbat se alkoholu, cigaretám a potravinám s vysokým obsahem tuků.

Akutní pankreatitida

Při akutním zánětu dochází k samonatrávení slinivky vlastními enzymy. Projevuje se bolestí a tuhnutím břicha, nevolností, zvracením, zrychleným tepem a zvýšenou teplotou. V horším případě může dojít až k selhání organismu.

Součástí léčby je přísná dieta, která spočívá v omezení bílkovin a vyloučení tuků. Rychlost léčby podpoří abstinence, nekouření, vyšší příjem antioxidantů, vitaminů (zejména C a B) a minerálů (vápník a hořčík).

Chronická pankreatitida

Hlavní příčinou chronického zánětu slinivky, při kterém pankreatickou tkáň nahrazuje vazivo, je téměř vždy alkohol konzumovaný na denní bázi. K poškození slinivky stačí mírná, avšak dlouhodobá konzumace alkoholu. U žen jsou to například dvě sklenky vína denně po dobu cca 5 let.

Na rozdíl od akutního zánětu se příznaky objevují až při poškození podstatné části orgánu. Nemocní trpí poruchami trávení, bolestmi břicha a pocity na zvracení. Bolesti břicha mohou být občasné, opakované i trvalé. Nedostatečná funkce způsobuje také váhový úbytek a objevuje se i cukrovka. 

Tento zánět se léčí léky na zmírnění bolesti, užíváním pankreatických enzymů a dietou, která spočívá v menších porcích, vyšším obsahu kvalitních sacharidů a bílkovin a nízkým obsahem tuků. Nezbytné je omezení tuků a jednoduchých cukrů a samozřejmě alkoholu. 

Rakovina slinivky

Nejzávažnější je nádorové onemocnění. Rakovina slinivky nejvíce ohrožuje diabetiky a také osoby trpící již rozvinutým chronickým zánětem slinivky.

onemocnění slinivky břišní
Silná bolest v nadbřišku, nadýmání a nutkání ke zvracení mohou signalizovat vážné problémy se slinivkou.

Slinivce břišní prospívá zdravá strava a žádný alkohol

Nemoci slinivky zní životu nebezpečně, což také mohou být, pokud se nezačnou včas léčit. Pozitivní zpráva je, že stačí dodržovat známá preventivní opatření, díky nimž lze slinivku udržet zdravou, funkční a v dobré kondici.

Preventivní opatření podporující normální funkce slinivky břišní:

  • vyvážený a zdravý jídelníček,
  • rozumné porce a nepřejídání se,
  • přiměřený příjem zdravých tuků,
  • pravidelný pohyb,
  • nižší příjem nasycených tuků (tučné maso a uzeniny, výrobky obsahují palmový a kokosový tuk apod.),
  • umírněná konzumace alkoholu,

Video: Jak posílit slezinu, žaludek i slinivku za pomoci čínské medicíny:

Menší porce a více jídel denně

Dodržování všeobecně známých zásad zdravého stravování, pravidelný pohyb a umírněná konzumace nezdravých potravin a alkoholu patří k hlavním radám na podporu zdraví a normální funkce nejen slinivky, ale také ostatních vnitřních orgánů. 

Při potížích se slinivkou už  je úprava stravy nutností a v případě opakované pankreatitidy je doporučeno změnit i systém stravování, aby nedocházelo k přílišnému zatěžování trávicí soustavy. To znamená šest až sedm menších porcí jídel denně místo obvyklých tří až pěti jídel.

Nejlepší potraviny pro zdravou slinivku

  • česnek má protizánětlivé účinky, rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a podporuje tvorbu hormonů ve slinivce,
  • borůvky mají antioxidační účinky a přispívají k lepší citlivosti buněk na inzulin,
  • batáty obsahují sacharidy a vlákninu, které pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi,
  • pampeliška detoxikuje vnitřní orgány včetně slinivky a napomáhá regeneraci poškozených tkání,
  • kurkuma podporuje tvorbu inzulinu,
  • bílý jogurt je zdrojem zdraví prospěšných probiotik důležitých pro střevní mikroflóru i zdravé trávení,
  • červené hroznové víno obsahuje  resveratrol, látku s antioxidačními a protizánětlivými účinky, která přispívá k ochraně cév i podporuje činnost slinivky,
  • bylinky se používají i při léčbě pankreatitidy, doporučována je například čajová směs čekanky obecné, kořene smetanky lékařské a měsíčku lékařského. Z dalších bylinek slinivce svědčí přeslička, oregano, hořec, vodilka kanadská, jalovec a lékořice.

VÍTE, KTERÉ POTRAVINY SLINIVCE BŘIŠNÍ NESVĚDČÍ? Dieta při léčbě pankreatitidy zakazuje konzumaci červeného masa, vnitřností, smažených jídel, majonézy, mléčných výrobků s vysokým obsahem tuků, sladkostí, pečiva a slazených nápojů.

Závěrečné shrnutí: O slinivku je třeba pečovat

Slinivka je pracovitý orgán, který bývá označován jako “továrna na zdraví”. Je nezbytná ke zdravému trávení a fungování organismu jako celku. Zapamatujte si, že:

  • slinivka břišní neboli pankreas je součástí trávicí soustavy,
  • má na starosti tvorbu trávicích enzymů a hormonů inzulin a glukagon,
  • prospívá jí zdravá životospráva, 
  • nesvědčí jí tučné potraviny, každodenní pití alkoholických nápojů a kouření,
  • příznaky omezení funkcí slinivky se většinou objeví až při poškození 90 % objemu tohoto orgánu.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.