Proč jsme na jaře pořád tak unavení?

Mnoho z nás se potýká s jarní únavou, která nám toto jinak krásné období dosti znepříjemňuje. Jaké jsou důvody našeho vyčerpání a co můžeme udělat pro to, abychom byli plní energie? Čtěte dále!

Jaké jsou nejčastější příčiny jarní únavy?

 • Málo slunečního světla už od zimních měsíců
 • Změna času
 • Nevhodný způsob stravování
 • Kolísání a změny počasí
 • Nedostatek mikronutrientů
 • Málo pohybu
 • Zatížení organismu po zimě
 • Oxidační stres
 • Nedostatek spánku
 • Špatný životní styl
 • Překyselení organismu

3 tipy, jak bojovat s jarní únavou

Začněte se zdravou životosprávou už dnes!

Skvělou prevencí před jarní únavou je změna životosprávy, a to nejlépe již od zimy. Pokud jste tu pravou chvíli promeškali, začněte dnes. Odlehčování jídelníčku po studených dnech by mělo být pozvolné. Výhodou jara je, že už máme k dispozici i sezónní bylinky a saláty, které mívají touto dobou největší obsah prospěšných látek.

zdravá strava

Dostatečně odpočívejte

Dbejte také na dostatečný spánek a pravidelný režim, který hraje velkou roli v naší celkové pohodě. Pokud nevíte, kde vám hlava stojí, zpozorněte.

Právě relaxace a dostatečná regenerace je po celém dni velmi důležitá. Každodenní ponocování se může projevit až po nějaké době, třeba v podobě nepříjemné chronické únavy. Najděte si vždy dostatek času sami pro sebe a vyspěte se co nejvíce. Spánek je lék pro tělo i duši a nějaká ta práce určitě počká.

Tip! Odpočinek je důležitý i přes den – alespoň 1 hodinu byste se každý den měli věnovat sami sobě a něčemu, co vás baví – ať už je to čtení, procházka se psem nebo třeba vaření.

relax

Zapomeňte na hladovku – hlavní je vyvážená strava

Zaměřte se také na zkvalitnění jídelníčku. To má na celkový stav organismu obrovský dopad. Mnoho lidí začne v jarních dnech držet redukční dietu a často se dopouští chyb, jako je třeba nedostatek sacharidů a jiných základních živin v jídelníčku. I to může mít obrovský vliv na jarní únavu a celkové vyčerpání organismu.

Než se tedy pustíte do hubnutí, ujistěte se, že víte jak na to. Pokud ne, neváhejte se obrátit na výživového poradce, který vás změnou jídelníčku provede nejenom bez únavy, ale také bez psychických a jiných zdravotních komplikací.

Strava by i v období diety měla být pestrá a vyvážená. V žádném případě nedržte hladovku a naučte se jíst všechny makro i mikroživiny ve správném poměru.

Až si vše dostatečně osvojíte, stane se zdravé stravování něco jako vaším koníčkem. Zapomínat byste neměli i na dostatek pohybové aktivity, která vám pomůže načerpat energii na další dny.

Zvyšte přísun vitamínů a antioxidantů

V jarním období je dobré zvýšit přísun některých vitamínů a antioxidantů. Klidně ve formě doplňků stravy, nejlépe však z čerstvých surovin. S příchodem jara přichází na pulty i spousta sezónního ovoce, zeleniny i bylinek, které nám mohou být v boji s jarní únavou výbornými pomocníky.

vitamíny

Jak příští rok únavu obelstít?

Důvodů, proč se po zimě cítíme malátní, vyčerpaní a bez energie, je celá řada. Proto je dobré pokusit se jich co nejvíce vyvarovat. Začněte své tělo příště připravovat na příchod jara už v zimě a uvidíte, že jarní únavě se buď vyhnete úplně, nebo ji alespoň zmírníte.

Tip! Začněte už od ledna zařazovat do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Nemusí být nutně v čerstvém stavu – můžeme je konzumovat i sterilované nebo jinak tepelně upravené.

Pokud se i přes dostatek spánku, zdravý životní styl a psychickou pohodu cítíte už déle unavení více, než jste zvyklí, neváhejte navštívit lékaře.

Za chronickou únavou totiž může bohužel stát i řada onemocnění – například snížená funkce štítné žlázy, problémy s krvetvorbou nebo poruchy metabolismu.

Nezoufejte však předem – ve valné většině případů jde o „pouhou“ jarní únavu, kterou snadno porazíte díky naším tipům.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.