Bezhladoveni.cz

Vitamin B a jeho role při hubnutí

Vitaminy B komplexu jsou klíčové pro optimální fungování metabolismu a zdravé hubnutí. Těchto 8 důležitých vitaminů nám však často ve stravě chybí. Které to jsou a jak je doplnit?

reklama

Hubnete? Doplňujte vitaminy skupiny B

Bez dostatečného zásobení vitaminy B nemohou v těle správně fungovat metabolické funkce včetně trávení. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo nebo pravidelně sportujete, máte spotřebu B komplexu o to vyšší. Když do jídelníčku zařadíte optimální množství těchto vitaminů, zvýšíte rychlost spalování energie během fyzické aktivity a hubnutí podpoříte.

Každý z osmi vitaminů B komplexu má v našem těle důležitou roli. Stačí, když chybí pouze jeden jediný a máte zaděláno na zdravotní problémy. Z toho důvodu je potřeba vitaminy skupiny B pravidelně dodávat stravou nebo pomocí doplňků.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Restart jídelníček

Kuchařka s jídelníčkem na 21 dní, co nastartuje vaše hubnutí

Žádný stres z vymýšlení jídla na druhý den. Vaříte zdravě, jednoduše a přitom hubnete. Naservírovali jsme vám jednoduchý plán na 21 dní, se kterým nastartujete hubnutí, a nebude chtít přestat.

bez počítání kalorií - jídla hotová do 30 minut - neřešíte, co zítra jíst -  83 snadných receptů z dostupných surovin - nakupujete jen 1x týdně

Účinky B komplexu na lidský organismus

 • Podporuje nervový systém.
 • Podílí se na správné funkci metabolismu.
 • Zlepšuje psychické zdraví.
 • Snižuje únavu a pocit vyčerpání.
 • Chrání buňky před oxidačním stresem.
 • Přispívá k optimální funkci látkové výměny.
 • Je nezbytný k vývoji zárodečných tkání v těhotenství.

TIP: Mátě často chuť na arašídové máslo? Pak vám pravděpodobně chybí Béčko. Arašídy a ořechy jsou jeho bohatým zdrojem a tělo si samo říká o doplnění.

Proč trpíme nedostatkem Béčka?

Deficit B komplexu se bohužel týká řady lidí. Protože se jedná o látky rozpustné ve vodě, tělo si kromě vitaminu B12 nedokáže vytvořit zásoby na delší dobu a velmi brzy začne trpět nedostatkem B komplexu. Hlavním důvodem, proč nemáme B vitaminů dost, je jídelníček chudý na jeho zdroje.

Nejvíce jsou v tomto ohledu ohrožení vegani, vegetariáni a zastánci makrobiotiky. Stejně tak se může nedostatek týkat lidí, kteří trpí onemocněním trávicího ústrojí a hůře vstřebávají živiny z potravy. Na zvýšený příjem B komplexu by měli dbát také lidé vystavení dlouhodobému stresu, sportovci, těhotné i kojící ženy a malé děti.

Projevy nedostatku vitaminů B

projevy nedostatku vitaminů B
 • Únava
 • Podrážděnost
 • Zhoršená paměť
 • Hubnutí
 • Špatné hojení ran
 • Bolesti hlavy
 • Potíže se spánkem
 • Ekzém
 • Akné
 • Častá tvorba aft a oparů
 • Kardiovaskulární potíže
 • Trávicí problémy

Vitamin B1 (thiamin)

Úlohou thiaminu je přeměna sacharidů ze stravy na energii. Jedná se o tzv. vitamin proti stresu a jeho nedostatek může zapříčinit vznik depresí a duševních poruch.

Nejlepší zdroje: celá zrna obilovin, libové vepřové maso, ořechy a semínka

Doporučená denní dávka: 1,2 mg/den

Vitamin B2 (riboflavin)

Riboflavin je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, která řídí funkci metabolismu. B2 podporuje imunitu a udržuje oči v dobré kondici.

Nejlepší zdroje: játra, ryby, celozrnné pečivo, vejce, ořechy, mléčné výrobky

Doporučená denní dávka: 1,5 mg/den

Vitamin B3 (niacin)

Niacin uvolňuje energii z potravy, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a ve větších dávkách snižuje i vysoký krevní tlak.

Nejlepší zdroje: pivovarské kvasnice, fazole, vejce, játra, krůtí maso, tuňák, listová zelenina, slunečnicová semínka

Doporučená denní dávka: 20 mg/den

Vitamin B5 (kyselina pantothenová)

Bez dodávání vitaminu B5 potravou bychom se neobešli. Jeho nedostatek je naštěstí vzácný, protože se vyskytuje téměř ve všech běžných potravinách.

Nejlepší zdroje: celozrnné pečivo, maso a vnitřnosti, luštěniny

Doporučená denní dávka: 6 mg/den

Vitamin B6 (pyridoxin)

Pyridoxin je nezbytný pro metabolismus sacharidů a aminokyselin. Na zvýšený příjem vitaminu B6 by měli dbát především sportovci, celiaci a ženy užívající hormonální antikoncepci.

Nejlepší zdroje: vepřové maso, játra, makrela, celozrnné obiloviny a pečivo, vejce, droždí, ořechy, brambory, kapusta, mrkev, špenát

Doporučená denní dávka: 2 mg/den

Vitamin B9 (kyselina listová)

Vitamin B9 je důležitý pro krvetvorbu a správný vývoj plodu v těle matky. Z toho důvodu by ho ve zvýšené míře měly užívat hlavně těhotné ženy.

Nejlepší zdroje: kvasnice, játra, listová zelenina

Doporučená denní dávka: 200 mcg/den

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Kyselina listová v potravinách má super účinky na imunitu i psychiku

Vitamin B12 (kobalamin)

Kobalamin neboli vitamin B12 se podílí na správné funkci krvetvorby a je nezbytný pro nervový systém. Když ho budete jíst v dostatečném množství, zlepšíte si paměť, snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a podpoříte soustředěnost.

Nejlepší zdroje: maso a vnitřnosti, vejce, mléko, sýry

Doporučená denní dávka: 2 mcg/den

TIP: Nejste si jisti, jestli je vaše strava vyvážená a obsahuje všechny vitaminy? Stavte se na konzultaci u zkušeného výživového poradce. Inspiraci najdete i mezi ukázkovými jídelníčky.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
reklama