Bezhladoveni.cz

Koenzym Q10 a jeho význam: Budete překvapeni, co všechno dokáže!

Představuje klíčovou složku řady fyziologických procesů, zlepšuje imunitu a dodává energii. Ne nadarmo vychvalují odborníci koenzym Q10 až do nebes. Kdy vám pomůže?

reklama
Popis

Zjistěte, proč cítíte únavu, a jak získáte energii úpravou stravy

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a odhalení možných chyb, které způsobují únavu
  • Doporučení, co dělat pro větší vitalitu
  • Návrh dalšího postupu pro získání více energie úpravou stravy 

Co to koenzym Q10 vlastně je a jaký má význam v našem těle?

Tato látka patří do skupiny ubichinonů, které jsou součástí každé buňky těla a jsou pro jejich správný chod naprosto nezbytné. Konkrétně koenzym Q10 se účastní velmi významného děje v našem organismu – dýchacího řetězce. Právě díky dýchacímu řetězci se zjednodušeně řečeno zpracovávají živiny na energii pro buňky v našem těle.

Dýchací řetězec a vznik energie v praxi

V tomto poměrně složitém ději vzniká energie, která se ukládá do molekuly ATP (adenosintrifosfátu). Organismus ji dále využívá podle své potřeby. K celému ději je nezbytný přenos vodíkových atomů a elektronů skrze membránu mitochondrií, kde se dýchací řetězec uskutečňuje. K přenosu elektronů pomáhá právě koenzym Q10.

Kde se v těle vyskytuje?

V různých buňkách v rozdílném množství – právě podle toho, kde je ho potřeba nejvíce. Ve velkém množství ho najdeme například v srdeční svalovině a dalších orgánech, které potřebují velkou porci energie pro zvládnutí celodenní zátěže.

Jaké účinky nám mimo jiné koenzym Q10 přináší?

  • Podporuje zdraví a správnou funkci našeho srdce a jiných orgánů.
  • Pomáhá buňkám produkovat dostatek energie.
  • Působí proti chronické únavě.
  • Je významným antioxidantem, a podporuje tak imunitní funkce našeho organismu.
  • Pomáhá snižovat příznaky stárnutí.
  • Podporuje správnou funkci nervového systému.
účinky koenzymu Q10

Cítíte se unaveni, bez elánu a předčasně zralí na důchod?

Koenzym Q10 se v našem těle vytváří přirozeně, avšak se stoupajícím věkem může jeho tvorba klesat. Proto pokud často pociťujete únavu či nedostatek energie, může vám třeba pomoci právě dodání této látky formou doplňků stravy.

Vyšší nároky na příjem této látky mají nejenom starší lidé, u kterých její tvorba s věkem klesá, ale i sportovci a lidé se zvýšenou fyzickou námahou během dne, například v zaměstnání. Důležitý je také v období rekonvalescence po úrazech nebo nemoci.

Koenzym Q10 v potravinách

Tento životabudič obsahuje i řada běžných potravin. Za zmínku stojí například:

zdroje koenzymu Q10

Nedostatek energie většinou značí chyby v jídelníčku

Při nevyváženém a jednotvárném stylu stravování proto může tato živina – a pravděpodobně i mnohé další – v jídelníčku chybět. To znamená nedostatek energie pro naše buňky, což se nejčastěji projeví právě únavou, podrážděností a slabostí.

TIP: K přirozené tvorbě koenzymu Q10 v těle je důležité přijímat i široké spektrum vitaminů, zejména těch ze skupiny B-komplexu.

Jak vybrat nejlepší doplňky stravy s koenzymem Q10?

Na trhu jich existuje mnoho v různých podobách. Nejúčinnější, a pro tělo také nejvyužitelnější, je forma neoxidovaná, zvaná ubiquinol. Nejčastěji se rozpouští v tukové složce (řepkový, kokosový olej) a užíváme jej ve formě želatinových tobolek.

Naše tipy na kvalitní kapsle s aktivními látkami

Ubiquinol, aktivní forma koenzymu, je připravená okamžitě se zapojit do metabolických procesů v těle. Bez nutnosti užívat další enzymy. Balení obsahuje 40 kapslí obsahujících 50 mg ubiquinolu. Oválné kapsle pohodlně spolknete s trochou čisté vody.

Obsahuje dokonce 100 mg aktivního ubiquinolu v jedné kapsli. Navíc s přídavkem 12 mg vitaminu C na každý den. Hladké oválné kapsle užívejte kdykoli během dne, ideálně v průběhu jídla, kdy se vstřebají nejlépe.

Přejeme krásné léto bez únavy a vyčerpání!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
reklama