Kakao a hubnutí: Výhody i nevýhody a tipy na recepty

Umí něžně pohladit chuťové pohárky a má celou řadu přínosů pro zdraví. Některé ze starších civilizací si ho cenily stejně jako zlato a i ta západní oceňuje jeho prospěšné účinky. Navíc může podpořit i hubnutí. O čem bude řeč? O působení pravého kakaa na lidský organismus. 

Dali jste vale čokoládě, protože hubnete? Přestaňme zdravější životní styl brát jako trest. Ke zdravému a spokojenému životu patří i příjemné prožitky, třeba právě ty čokoládové. Kvalitní kakao obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, o které byste se rozhodně neměli ochuzovat. Platí to i pro kvalitní čokoládu.

Velmi stručné dějiny kakaových bobů a kakaa

Předpokládá se, že jako první začali kakaové boby využívat Mayové. Ti kakao považovali za cennou surovinu rovnou zlatu a drahým kamenům a vysušené kakaové boby používali i jako platidlo. 

Z kakaových bobů připravovali lahodný nápoj xocolatl neboli pokrm bohů. Boby rozemleli a jemný prášek rozpustili ve vodě spolu se skořicí, vanilkou a dalším kořením. Nápoj byl pro vysoce postavené a bohaté osoby, případně se pil při významných událostech. 

Po objevení Ameriky začaly být kakaové boby dovážené do Evropy, kde se horká čokoláda stala oblíbenou a zpočátku i drahou pochoutkou, kterou si mohla dovolit jen bohatá šlechta. Vynález kakaového lisu v roce 1828 pak otevřel cestu k výrobě tabulkové čokolády tak, jak ji známe dnes.

Co jsou kakaové boby a kakao

Kakaové boby pochází z kakaovníku pravého. Tomuto středně vysokému stromu se daří ve stínu větších stromů v oblastech, kde panuje stále teplo a vlhko ideálně blízko k rovníku. Tím jsou možnosti jeho pěstování omezené pouze na tropy. 

Díky tomu, že je schopen zároveň kvést a plodit, lze kakaové boby sbírat po většinu roku. To však neznamená bohatou nadílku. Každý strom za jeden rok mívá jenom kolem 50 až 60 plodů

Čerstvé kakaové boby chutnají jinak. Čokoládovou chuť podpoří až zpracování fermentací a sušením. Zpracované boby se používají k výrobě kakaového prášku (kakaa), kakaového másla, kakaové hmoty a čokolády.

Kakaové boby a jejich složení:

  • kakaový tuk neboli kakaové máslo (50 až 57 %),
  • sacharidy (17 %),
  • bílkoviny (11 až 13 %),
  • flavonoidy (4 až 13 %): hlavně epikatechin, katechin a polymery proanthokyanidiny, vyznačují se antioxidačními účinky a ničí volné radikály,
  • minerály: hořčík, mangan, železo, zinek, draslík, měď, 
  • organické kyseliny: tryptofan, 
  • alkaloidy: konkrétně se jedná o kofein se stimulačními účinky (0,2 %), theobromin a theofylin,  
  • voda.

Porovnání obsahu živin v kakau a čokoládě:

Kakaový prášek Tmavá čokoláda
Energetická hodnota 335 kcal / 1 486 kJ 515 kcal / 2 155 kJ
Tuky  25,6 g 33,6 g
Sacharidy  11,5  g 49,7 g
Cukry stopové množství 49,7 g
Vláknina 8 g
Bílkoviny 20,4 g 6,6 g
Draslík  300 mg
Fosfor 685 mg 186 mg
Vápník 51 mg 51 mg
Železo 14,3 mg 5 mg
Sodík  11 mg
Vitamin B3 (Niacin)  1,7 mg 0,6 mg
Vitamin B2 (Riboflavin)  0,3 mg 0,07 mg
Vitamin B1 (Thiamin) 0,08 mg 0,07 mg
Vitamin A 7 µg 9 µg
Fenoly 996 až 3781 mg 579 mg

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6950163/

Flavonoidy, cenné antioxidanty, se ničí při teplotách nad 70 stupňů Celsia. Proto je důležité zpracování kakaových bobů. Největší množství jich obsahují raw kakaové boby, raw kakao a raw vysokoprocentní čokoláda. Ani klasické holandské kakao není špatnou volbou, protože stále obsahuje vysoké množství těchto zdraví prospěšných látek.

VÍTE, ŽE na výrobu 1 kilogramu kvalitní čokolády je třeba až 800 kakaových bobů? To je přibližně celoroční sběr ze 16 a více kakaovníků. To je hlavní důvod, proč je kvalitní kakao a vysokoprocentní hořká čokoláda poměrně drahá záležitost.

čokoláda
Z kakaových bobů se vyrábí milovaná i proklínaná čokoláda. Je totiž tak dobrá, že je těžké sníst “rozumné” množství.

Kakao a účinky na zdraví

Z konzumace kvalitního kakaa a čokolády mohou profitovat sportovci, aktivní lidé, ale i méně aktivní jedinci. Kakao podporuje celkové zdraví, prospívá regeneraci a dokonce může pomoci i při hubnutí. Není to ale žádný všelék a pouhou či jeho nadměrnou konzumací se nadváhy rozhodně nezbavíte. 

Nejčastěji zmiňované prospěšné účinky kakaa:

Kakao, čokoláda a hubnutí

Zajímavé účinky slibuje kakao při hubnutí ovšem pouze v případě vysoce kvalitních výrobků z kakaových bobů, například hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaových bobů nad 75 %. Obsahovat by měla pouze kakaovou sušinu, máslo a nějaký druh cukru. Kakaové boby údajně podporují pocit plnosti a snižují chuť k jídlu

Denní dávka, nežádoucí účinky a riziko předávkování

V první řadě jde o kvalitu. Pečlivě vybírejte, jaké kakao či jiné produkty z kakaových bobů si dopřejete. Spousta běžně dostupných výrobků obsahujících kakaové boby totiž obsahuje více cukru na úkor kakaa nebo je kakao nevhodně zpracováváno. Poznáte je především podle nízkých cen, kvalitní kakao zůstává stále drahou záležitostí.

Něco jako doporučená denní dávka u kakaových bobů, kakaa a čokolády neexistuje. Existují však doporučení týkající se zdravého stravování říkající, že ani s kvalitní raw čokoládou to není radno přehánět. Kromě prospěšných látek stále obsahují větší množství tuků a cukrů.

Některé zdroje doporučují 15 až 30 gramů kakaového prášku denně. Vyšší dávky nejenže nevykazují vyšší přínos pro zdraví, ale případné předávkování může vyvolat zdravotní potíže typu pálení žáhy, úzkost, nespavost a nepravidelnost srdečního rytmu.

Raw kakao obsahuje stimulanty, které ve větším množství škodí. To je také jeden z důvodů, proč by na konzumaci raw kakaa a čokolády měly být opatrné těhotné a kojící ženy

Pozor by si měli dávat i jedinci obecně citliví na kofein. Dvě polévkové lžíce kakaa obsahují cca 50 miligramů kofeinů, což je stejné množství jako v průměrném šálku klasické kávy.

Nejčastější negativní účinky nadměrné konzumace kakaa a čokolády:

PROČ BY ČOKOLÁDU NEMĚLI JÍST PSI? Kakaové boby obsahují alkaloid theobromin, který je pro ně jedovatý. Śkodí i kočkám. Ty ale většinou nemívají na čokoládu chuť.

potraviny toxické pro psy
Mezi potravinami toxickými pro psy najdete také čokoládu.

Karob jako zdravější náhražka kakaa

Kakaové boby, kakao a čokoláda mohou u některých jedinců vyvolávat nežádoucí alergické reakce. Řešením může být nahradit kakao karobem, kterému se říká svatojánský prášek. Co to je?

Karob je jemná moučka vyrobená z lusků rohovníku obecného neboli svatojánského chleba. Je stejně jako kakao bohatý na celou řadu minerálů. Obsahuje hořčík, železo, vápník, mangan, chrom, selen i draslík a také vitaminy A, B a D. Nezanedbatelný je rovněž obsah vlákniny.

Jako kakao také vypadá a podobně chutná. Obsahuje však méně tuku, ale zase více cukrů. Není tedy nutné jej přislazovat, jako klasické kakao. Neobsahuje kofein, a tudíž nemá žádné stimulační účinky.

Obsah živin v kakau a karobu:

Kakao Karob
Energetická hodnota 1 360 kJ 929 KJ
Bílkoviny 25,5 g 4,6 g
Tuky 10,8 g 0,65 g
Sacharidy 15 g 88,9 g

Zdroj: Vímcojím.cz

Tipy na recepty s kakaem na Bezhladoveni.cz

Závěrečné shrnutí: Kakao a čokoláda ano, ale jen v nejlepší kvalitě a s mírou

Zapamatujte si, že kvalitní kakao a z něj vyrobené produkty:

  • obsahují bílkoviny, flavonoidy, hořčík, mangan, železo, zinek, draslík, tryptofan a alkaloidy,
  • podporují zdraví srdce a cév, 
  • mají antioxidační účinky,
  • zlepšují náladu a stimulují fyzickou i duševní aktivitu,
  • mohou pomoci při cukrovce, astmatu, trombóze a rakovině,
  • snižují chuť k jídlu a podporují pocit sytosti.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.