Kila navíc jdou ruku v ruce s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Zvýšený krevní tlak neboli hypertenze představuje jeden z rizikových faktorů pro vznik řady obávaných komplikací.
Obsah článku:
Co je vlastně krevní tlak?
Jedná se o sílu, kterou musí krev vyvinout při průchodu tepnami a žilami. Tento složitý proces řídí srdce, mozek, cévy, nervy i ledviny. Krevní tlak se měří ve dvou hodnotách:
- Systolický tlak (horní hodnota): tlak při srdečním stahu, kdy srdce vypuzuje krev do tepen
- Diastolický tlak (spodní hodnota): tlak zachycený v okamžiku, kdy se srdce uvolňuje
Hodnoty krevního tlaku
Normální hodnoty se pohybují kolem 120/80. Určité kolísání během dne je zcela běžné. Pokud se však dlouhodobě krevní tlak drží ve vysokých hodnotách, lékař vám diagnostikuje hypertenzi. Stane se tak v případě, že hodnoty dosahují či přesahují 140/90.
- Optimální – systolický 120–129, diastolický 80–84
- Ještě v normě – systolický 130–139, diastolický 85–89
- Hypertenze 1. stupně (mírná) – systolický 140–159, diastolický 90–99
- Hypertenze 2. stupně (středně závažná) – systolický 160–179, diastolický 100–109
- Hypertenze 3. stupně (závažná) – systolický nad 180, diastolický nad 110
Bez ohledu na věk
Hypertenze zlobí nejen lidi středního věku a seniory, čím dál častěji se jedná i o problém mladých. Náchylnější bývají muži, ale přesto je mezi námi i spousta žen, které s tímto problémem bojují. Podle odhadů lékařů má vysoký krevní tlak čtvrtina dospělých Čechů.
Server Sciencedaily.com uvádí výsledky studie:
Podle vědců z American Heart Association až 50 % mužů a žen s nadváhou může mít v důsledku nadváhy hypertenzi. Tito lidé většinou dosáhli normální tělesné hmotnosti i krevního tlaku po 6 měsících diety se sníženým obsahem kalorií.
Podle vedoucího studie však těchto úspěchů dosáhli pouze pacienti s nadváhou, nikoliv obézní pacienti.
Hlavní nebezpečí? Téměř nulové příznaky vysokého krevního tlaku
Protože se neozývá bolestmi ani jinými příznaky, má pověst tichého zabijáka. O hypertenzi většinou do poslední chvíle ani netušíte. Projevuje se velmi nenápadně únavou, bolestmi hlavy a na hrudníku nebo poruchami spánku.
Pokud máte vysoký krevní tlak dlouho, mohou se k němu připojit další onemocnění, jako je angina pectoris, dna, poruchy funkce ledvin a zraku nebo problémy s pamětí. Lidé s hypertenzí mají také vyšší riziko kornatění tepen, infarktu a mozkové příhody.
Nejčastější příčiny vzniku hypertenze
- nadváha
- vysoký příjem soli
- alkohol
- užívání hormonální antikoncepce
- stres
- diabetes
- ateroskleróza
- zvýšená funkce štítné žlázy
- užívání některých léků
- těhotenství
Svou roli tu sehrávají i geny. Odborníci je spojují s tzv. esenciální hypertenzí, tedy takovou která vzniká bez zjevné příčiny a návaznosti na jinou poruchu.
Vztah mezi nadváhou a vysokým krevním tlakem
Spojitost mezi kily navíc a hypertenzí není náhodná. Výskyt hypertenze vám může předpovědět tendenci k přibírání a naopak. Jestliže máte nadváhu, stoup u vás riziko vzniku hypertenze.
Jak krevní tlak snížit?
Lékaři na snížení krevního tlaku předepisují léky. Jen na ně se však spoléhat nemůžete. Nejlepší cestou k úpravě tlaku je změna životního stylu. Prvním krokem je vyřazení potravin, které vysoký krevní tlak podporují a zařazení surovin, které naopak tlak snižují.
Pomohou vám také jídla s obsahem důležitých antioxidantů, pravidelný pohyb, omezení kouření a vyhýbání se stresovým situacím. Důležité je shodit postupně nadbytečné kilogramy, které váš stav jen zhoršují.
Podle organizace Obesity Action může shození nadbytečných kil uvést krevní tlak opět do normálu:
Pokud dojde k úbytku hmotnosti a dosažení normálního krevního tlaku, mohou být léky na krevní tlak sníženy nebo zcela vysazeny. Žádné lékařské studie nezjistily, zda některé léky na krevní tlak fungují lépe nebo jsou bezpečnější u pacientů s obezitou. Existuje mnoho typů léčivých přípravků, které lze použít a lékaři by měli diskutovat o rizicích a přínosech dostupných možností.
I potraviny umí snížit krevní tlak
Magazín HealthLine.com upozorňuje na důležitost správně sestaveného jídelníčku: „
Strava, která pomáhá regulovat krevní tlak, musí být bohatá na draslík, hořčík a vlákninu a zároveň mít nižší obsah sodíku.
Cibule
Díky pravidelné konzumaci cibule můžete postupně snížit svůj krevní tlak a bojovat preventivně proti infarktu. Její typická chuť se hodí téměř do všech jídel, a tak je poměrně snadné ji zařadit do každodenního jídelníčku.
Česnek
Už Řekové používali česnek k léčbě vysokého krevního tlaku. Nejlépe působí ten syrový a tepelně neupravený. Pozor by si na něj však měli dávat ti, kdo mají citlivý žaludek nebo žlučník.
Celer
Využívá se k léčbě dny, revmatismu i migrény. Kromě toho blahodárně působí na optimalizaci krevního tlaku.
Grapefruit
Má vysoký obsah draslíku, který podporuje zdraví srdce a cév.
TIP: Objevte 7 příznaků, že nemáte dost draslíku.
Okurka
Kromě velkého množství vody ukrývá spoustu minerálních látek, které při pravidelné konzumaci snižují hypertenzi.
Jablko
V jablkách se nachází kromě vitaminů a minerálů také hodně vlákniny, která je nezbytná pro správné zažívání a hubnutí. Pouhé jedno jablko denně prospěje vašemu zdraví.
Banán
I v banánech najdete spoustu draslíku, který posiluje zdrav í srdce.
Banány vyzdvihuje i magazín Medical News Today:
Banány obsahují velké množství draslíku, který hraje při řízení krevního tlaku zásadní roli. Podle American Heart Associoation snižuje draslík účinky sodíku a zmírňuje napětí ve stěnách krevních cév. Kromě banánu si dopřejte také avokádo, meloun cantaloupe, rajčata, houby, batáty, fazole, halibuta a tuňáka.
Červená řepa
Sytě rudá zelenina snižuje hodnoty krevního tlaku a působí jako prevence některých forem rakoviny.
Luštěniny
V cizrně, čočce, fazolích, hrachu a sójových bobech se ukrývá množství bílkovin, minerálních látek a vlákniny. Pro zlepšení zdravotního stavu si je naložte na talíř alespoň jednou týdně.
Ořechy
Obsahují draslík v kombinaci s hořčíkem. Obě látky umí regulovat krevní tlak a působit proti hypertenzi. Vzhledem k vysokému obsahu tuků si musíte hlídat, kolik jich schroupete.
Kakao a vysokoprocentní čokoláda
Čokoholici budou nadšení,protože i kakao a kvalitní čokoláda pomáhá díky draslíku snižovat krevní tlak.
Pohanka
Bezlepková obilnina obsahuje bioflavonoidy, které zvyšují pružnost cév a pomáhají při hypertenzi a ateroskleróze.
Obilné vločky
Jsou nabité vlákninou, zrychlují trávení, čistí střeva a snižují tělesnou hmotnost i krevní tlak.
Jogurt
Kysané mléčné výrobky obsahují probiotické bakterie, které zlepšují trávení a sekundárně upravují hodnoty krevního tlaku.
Med
Ve včelím medu se ukrývají minerální látky a enzym acetylcholin, prospěšný pro činnost srdce.
Kterým potravinám se naopak vyhnout?
Sůl
Nadbytečný příjem soli zvyšuje krevní tlak. Doporučený příjem kuchyňské soli pro dospělého člověka je 5 g za den. Běžný Čech přitom tuto hodnotu překročí třikrát.
Vyškrtněte z jídelníčku polotovary, instantní polévky, konzervy, hotové pokrmy, paštiky a uzeniny, které obsahují skrytou sůl. Jídlo dochucujte nejen solí, ale hlavně kořením a čerstvými bylinkami.
Živočišné tuky
Vysoký příjem živočišných tuků škodí vašemu zdraví a odrazí se i na váze. Nahraďte proto sádlo, máslo, slaninu a škvarky rostlinnými oleji, avokádem a mořskými i sladkovodními rybami.
Podle magazínu HealthLine.com je příkladem zdravého tuku olivový olej.
Obsahuje polyfenoly, což jsou sloučeniny potlačující zánět, které mohou pomoci snížit krevní tlak. Olivový olej vám může pomoci splnit vaše 2–3 denní porce tuku. Navíc je skvělou alternativou k nezdravým formám tuku.
Káva
Kofein obsažený v kávě zvyšuje hodnoty krevního tlaku. Pokud si bez šálku svého oblíbeného moku nedokážete představit den, pijte jen jeden šálek – nejlépe překapávané – kávy denně.
Černý čaj
Stejně jako káva obsahuje černý čaj kofein. Černý čaj pijte buď jednou denně, nebo ho vyměňte za zelený či bílý čaj.
Alkohol
Nápoje s obsahem alkoholu nemají ve zdravém jídelníčku co dělat. Omezte se proto na jednu sklenku vína či piva při příležitosti oslav či rodinných setkání.
Hubněte aktivně: 3 tipy, které zaručeně fungují
Hypertonikům s nadváhou pomůže úprava stravy v kombinaci s aktivním životním stylem. Ideální je, když začnete tělesnou aktivitu přidávat postupně.
- Nejezděte výtahem, ale vycházejte schody po svých, cestou do práce vystupte o zastávku dřív a projděte se, místo návštěvy baru pak zajděte s přáteli na bowling.
- Choďte na svižné procházky, začněte jezdit na kole, běžte si zaplavat nebo vytáhněte brusle. 3–5x týdně věnujte pohybu 30–60 minut.
- Pokud se sami doma ke sportu nedonutíte, vydejte se do fitness centra nebo se zapište na skupinové cvičení.
Nezapomeňte, že problémy se srdcem a cévami nebolí. Zajděte proto aspoň jednou do roka na kontrolu ke svému lékaři.
Nechte si v rámci nezávazné konzultace u výživového specialisty zkontrolovat váš jídelníček.
Specialista vás upozorní na možné chyby ve stravování, které můžou vést ke zvýšenému tlaku a navrhne vám řešení.
Přejeme samé dobré výsledky 🙂