BezHladovění.cz

Osteoporóza hrozí nejen po 50: Jaké jsou první příznaky a co proti ní dělat?

V řídnutí kostí se Češi drží na prvních příčkách celosvětového žebříčku. Jak úbytek kostní hmoty vzniká a jak s ním můžeme bojovat?

reklama

Co je osteoporóza a jak vzniká?

Osteoporóza je chronické onemocnění, které napadá celý kosterní systém. Dochází při něm k výraznému úbytku kostní hmoty a k poruchám její struktury. Z kostí se ve velkém vylučuje vápník a tělo ho nestačí doplňovat.

Kostra je pak křehčí a snadněji dochází ke zlomeninám. Vznik a rozvoj osteoporózy je přitom velmi nenápadný a prvotní příznaky lze snadno zaměnit za jiné onemocnění. Diagnostikována často bývá až s první zlomeninou.

Ke vzniku osteoporózy přispívá

Hlavní příznaky osteoporózy

  • Silné bolesti zad
  • Časté zlomeniny kostí i při malých úrazech (nejčastěji v zápěstí, krčku stehenní kosti a v páteři)
  • Ztráta tělesné výšky
  • Zakulacení zad

4 tipy, jak bojovat s osteoporózou

Strava

strava proti osteoporóze

V případě osteoporózy je strava základním pilířem, který dokáže onemocnění částečně dostat pod kontrolu. Důležitý je dostatečný příjem vitaminu D a ideální poměr vápníku a hořčíku. Řešením však rozhodně není přejídání se mléčnými výrobky. Aby naše tělo mohlo mléko ve větším množství zpracovat, odebírá si vápník uložený v kostech. Tím bohužel více vápníku ztrácíme, než získáváme.

Vyhledávejte proto i rostlinné zdroje vápníku a vychutnejte si například:

Do jídelníčku zařaďte také cibuli a česnek. Tyto potraviny obsahují síru, která je pro zdraví kostí nezbytná. Naopak snižte příjem jednoduchých cukrů, bílé mouky a živočišných produktů.

TIP: Ideální poměr vápníku a hořčíku je 2:1. Místo tabletek z lékárny se snažte získat tyto důležité minerály ze stravy. Tato forma je pro lidské tělo mnohem lépe využitelná.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Pestrý jídelníček proti osteoporóze I.

Zdravý životní styl

Ruku v ruce se zdravým stravováním jde i celková změna životního stylu. Pokud jste doposud byli zvyklí kouřit, popíjet alkohol a prolévat se litry kávy, je na čase udělat za vším tlustou čáru. Típněte proto svou poslední cigaretu, razantně omezte nebo ještě lépe zcela vyřaďte alkohol a snižte množství vypité kávy. Vaše tělo bude schopné s nemocí lépe bojovat a navíc nebude nic bránit vstřebávání potřebných živin, jako je již zmíněný vápník, hořčík a vitamin D.

Bylinky

Léčbu osteoporózy můžete podpořit také bylinkami. Skvěle funguje jemně pomleté semeno pískavice neboli řeckého sena a řebříček. Z obou bylinek si připravte nálev a každý den vypijte dva šálky.

TIP: Výborné jsou i bylinky, které čistí organismus od nečistot. Patří sem třeba pampeliška, řepík, máta nebo pelyněk.

Pohyb

Důležitý je také přiměřený pohyb. S osteoporózou se vyhýbejte namáhavým sportům, které zahrnují výskoky a příliš rychlé trhavé pohyby. Přednost dejte

TIP: Vyzkoušejte naši pilates výzvu pro začátečníky.

I lehké protahování těla udělá hodně, pokud se mu budete věnovat pravidelně každý den. Vhodně zvolený pohyb pomáhá ke správnému růstu kostní tkáně a dělá naše kosti odolnější. Důležité je věnovat se mu pravidelně a nezařazovat ho jen nárazově.

Přejeme vám zdravé a pevné kosti!

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

reklama

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama