V řídnutí kostí se Češi drží na prvních příčkách celosvětového žebříčku. Jak úbytek kostní hmoty vzniká a jak s ním můžeme bojovat?
Obsah článku:
Co je osteoporóza a jak vzniká?
Osteoporóza je chronické onemocnění, které napadá celý kosterní systém. Dochází při něm k výraznému úbytku kostní hmoty a k poruchám její struktury. Z kostí se ve velkém vylučuje vápník a tělo ho nestačí doplňovat.
Kostra je pak křehčí a snadněji dochází ke zlomeninám. Vznik a rozvoj osteoporózy je přitom velmi nenápadný a prvotní příznaky lze snadno zaměnit za jiné onemocnění. Diagnostikována často bývá až s první zlomeninou.
Ke vzniku osteoporózy přispívá
- Kouření
- Alkohol
- Nadměrné pití kávy
- Přílišná konzumace mléčných výrobků
- Nedostatek pohybu
- Dlouhodobé užívání kortikoidů
- Onemocnění štítné žlázy
- Porucha příjmu potravy
- Nízká tělesná váha
- Nedostatek vitaminu D
- Snížení pohlavních hormonů (po menopauze u žen a andropauze u mužů)
- Rodinná predispozice
Hlavní příznaky osteoporózy
- Silné bolesti zad
- Časté zlomeniny kostí i při malých úrazech (nejčastěji v zápěstí, krčku stehenní kosti a v páteři)
- Ztráta tělesné výšky
- Zakulacení zad
4 tipy, jak bojovat s osteoporózou
Strava
V případě osteoporózy je strava základním pilířem, který dokáže onemocnění částečně dostat pod kontrolu. Důležitý je dostatečný příjem vitaminu D a ideální poměr vápníku a hořčíku. Řešením však rozhodně není přejídání se mléčnými výrobky. Aby naše tělo mohlo mléko ve větším množství zpracovat, odebírá si vápník uložený v kostech. Tím bohužel více vápníku ztrácíme, než získáváme.
Vyhledávejte proto i rostlinné zdroje vápníku a vychutnejte si například:
- Mák
- Mandle
- Kakao
- Brokolici
- Kapustu
- Sóju
- Sardinky
Do jídelníčku zařaďte také cibuli a česnek. Tyto potraviny obsahují síru, která je pro zdraví kostí nezbytná. Naopak snižte příjem jednoduchých cukrů, bílé mouky a živočišných produktů.
TIP: Ideální poměr vápníku a hořčíku je 2:1. Místo tabletek z lékárny se snažte získat tyto důležité minerály ze stravy. Tato forma je pro lidské tělo mnohem lépe využitelná.
Zdravý životní styl
Ruku v ruce se zdravým stravováním jde i celková změna životního stylu. Pokud jste doposud byli zvyklí kouřit, popíjet alkohol a prolévat se litry kávy, je na čase udělat za vším tlustou čáru.
Típněte proto svou poslední cigaretu, razantně omezte nebo ještě lépe zcela vyřaďte alkohol a snižte množství vypité kávy. Vaše tělo bude schopné s nemocí lépe bojovat a navíc nebude nic bránit vstřebávání potřebných živin, jako je již zmíněný vápník, hořčík a vitamin D.
Bylinky
Léčbu osteoporózy můžete podpořit také bylinkami. Skvěle funguje jemně pomleté semeno pískavice neboli řeckého sena a řebříček. Z obou bylinek si připravte nálev a každý den vypijte dva šálky.
TIP: Výborné jsou i bylinky, které čistí organismus od nečistot. Patří sem třeba pampeliška, řepík, máta nebo pelyněk.
Pohyb
Důležitý je také přiměřený pohyb. S osteoporózou se vyhýbejte namáhavým sportům, které zahrnují výskoky a příliš rychlé trhavé pohyby. Přednost dejte
TIP: Vyzkoušejte naši pilates výzvu pro začátečníky.
I lehké protahování těla udělá hodně, pokud se mu budete věnovat pravidelně každý den. Vhodně zvolený pohyb pomáhá ke správnému růstu kostní tkáně a dělá naše kosti odolnější. Důležité je věnovat se mu pravidelně a nezařazovat ho jen nárazově.
Přejeme vám zdravé a pevné kosti!