Atkinsova dieta je jednou z nejpopulárnějších a zároveň nejkontroverznějších diet. Dieta doporučující neomezenou konzumaci tuků a bílkovin a naproti tomu vyžadující silně redukující příjem sacharidů.
Atkinsonova dieta patří do skupiny nízkosacharidových diet. V určitých časových intervalech se takovéto diety objevují v laickém tisku nebo ve formě senzačních knižních trháků, často však nerespektují zásady zdravé a vyvážené výživy, proto by neměly trvat dlouhodobě.
Atkinsova dieta hovoří o tom, že tuk není onou hrozbou působící nadváhu, nýbrž konzumace nadměrného množství sacharidů. Změnou poměru hlavních živin dosáhneme úbytku váhy na principu čerpání energie z tukových zásob.
Obsah článku:
Podstata Atkinsovy diety
Hlavní pointou Atkinsovy diety je ta, že omezuje sacharidy ve stravě do takové míry, že tělo začne přecházet do ketózy. Ketóza je abnormální stav, v němž organismus bez sacharidů zásobuje mozek ketony (palivo vzniklé odbouráváním bílkovin). Ketóza omezuje pocit hladu, což usnadňuje hubnutí.
Spočívá v maximální redukci sacharidů až na 20 g denně, ale na druhou stranu povoluje přijmout neomezené množství bílkovin.
Může se držet neomezeně dlouho, ale tělo je pod velkou zátěží a přichází o důležité živiny. Doporučená je doba 3 až 4 týdnů.
Dle Atkinsona to zabere zhruba 2 až 3 dny než se naše tělo přepne na přednostní spalování tuků. „Podvádění“, tedy konzumace sacharidů nad povolené množství, není možné, protože bychom opět sklouzli do metabolismu přednostního spalování cukrů.
4 fáze Atkinsovy diety
Plán diety je rozčleněn do 4 fází omezování sacharidů a zvyšování podílu bílkovin a tuků ve stravě.
1. Fáze
Spojována s velkým úbytkem hmotnosti. Podíl sacharidů nesmí překročit 20 g. Trvá přibližně 2 týdny.
2. Fáze
Množství sacharidů postupně navyšováno o přibližně 5 gramů denně. Doporučuje se přidávat malé porce ořechů, škrobové zeleniny, apod. V této fázi povolen i alkohol.
3. Fáze
Postupná příprava na ukončení diety. Příjem sacharidů zvýšen o 10 gramů denně. Hlavním cílem této fáze je najít optimální úroveň množství sacharidů, při kterém nebude váha ani klesat ani stoupat.
4. Fáze
Přechod na náš normální jídelníček, přičemž bychom měli zachovat zkušenosti získané během diety. Nadále hlídat množství sacharidů. Při opětovném nabírání kilogramů se doporučuje návrat zpět do 3. fáze a přísněji kontrolovat množství sacharidů.
Zásady Atkinsonovy diety
- Atkinsova dieta vyžaduje 3 jídla denně nebo klidně 4 – 5 menších porcí, podstatné je nepřekročit minimální množství sacharidů na den
- Konzumace masa, ryb a vajíček je bez omezení
- Koření povoleno dokud neobsahuje žádné přidané cukry
- Sýry preferovat tvrdé, čerstvý sýr je příliš bohatý na sacharidy
- Zelenina nízká na sacharidy
- Pitný režim: minerální voda, pramenitá voda, čaj (neslazený), džus (pro velký obsah jednoduchých cukrů pouze 2 – 3 lžíce)
- Ovoce: všechno až na některé zakázané druhy
- Masné výrobky, uzeniny
- Mléko, mléčné výrobky bez omezení tučnosti s mírným omezením množství
- Hořká čokoláda v minimálním množství
- Celozrnné pečivo
Zakázané potraviny
- Cukr: ve všech podobách: med, sirupy,…
- Sladkosti
- Ovoce a ovocné džusy: banány, hrozinky, ananas,…
- Pšeničné produkty: chléb, těstoviny,
- Obiloviny
- Luštěniny
- Potraviny s vysokým obsahem škrobu: brambory, rýže, kukuřice, mrkev…
- Pochutiny: kečup, dresinky,…
- Slazené limonády
Jak vypadá jídelníček s Atkinsovou dietou
Snídaně: vaječná omeleta (3ks vajec) s avokádem
Oběd: hovězí steak (200 g) se salátem (mix listového špenátu a listové zeleniny) s houbami, cibulí a parmezánem
Večeře: Grilovaný losos, kapusta na česneku s citronem a sezamovými semínky
Recept – Salát s brokolicí, olivami a vejci
Suroviny:
- Brokolice
- Vejce
- Zelené olivy
- Majonéza
- Paprika
- Červená cibule
- Sůl
- Pepř
Postup přípravy:
Množství ingrediencí zvolte doslova libovolně podle chuti. Ingredience nakrájejte do větší mísy a promíchejte s majonézou. Osolte a opepřete. Při dochucování se zde spoléhá na chuť pepře.
Zkušenosti s Atkinsovou dietou
Nemálo obvyklým účinkem této metody je akné, vyrážky a poškození střev. Dávejte si na tuto dietu velký pozor. Jak již bylo řečeno, pokud je organismus nucen vytvářet energii pomocí ketózy, která je sama osobě velice energeticky náročná, může se stát, že na příklad při sportu, nebo jiné fyzické zátěži, přestane tělo zvládat dodávání energie a zkolabujete.
Další zkušenost vypovídá zmizení zdravotních problémů
Zastánci Atkinsovy diety uvádí, že sacharidy jsou ve stravě největším zlem, protože se přeměňují na podkožní tuk. Tak je to ovšem i při nadměrné konzumaci tuků, která je v této dietě neomezena.
Výhody a nevýhody Atkinsovy diety
Výhody
- Pokud to lze vůbec považovat za výhodu, tak povoluje potraviny, které jsou v jiných dietách naprosto nemyslitelné.
- Rychlý úbytek kilogramů.
- Dieta zaručuje hubnutí bez pocitu hladu.
- Dbá na pitný režim, aby nedocházelo k dehydrataci organismu.
Nevýhody
- Vede k nekontrolovatelnému přívodu nasycených mastných kyselin a tedy k možnosti zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi.
- Nevhodná z dlouhodobého hlediska, nerespektuje zásady vyváženého stravování, tělo je pod velkou zátěží a přichází o důležité živiny.
- Z důvodu velkého příjmu tuků ji nelze doporučit jedincům se srdečním onemocněním a diabetikům.
- Nevhodná pro dospívající a osoby s onemocněním ledvin.
Závěr Atkinsovy diety zjednodušeně zní: „jezte kolik chcete, zhubněte, a nikdy nemějte hlad“, což zní samo o sobě dost nevěrohodně.
Věděli jste, že…
Atkinsovu dietu si vyzkoušela i Catherine Zeta-Jones a Renée Zellweger?