Makroživiny v jídelníčku: Existuje ideální poměr?

Sacharidy, tuky a bílkoviny bychom měli přijímat každodenně v určitém poměru s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav, cíle ve cvičení i hubnutí. Jak takový správný poměr najít?

reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo

Obecně ho nazýváme trojpoměr živin. Všeobecná doporučení, kolik a čeho přijímat se často liší. Dnes také koluje na internetu a v jiných médiích řada mýtů o tom, že bychom měli některé živiny omezit/vyřadit z jídelníčku a proč. Ale pozor! Tím si zakládáme na pořádný průšvih.

Pozor – takhle ne!

Typickým příkladem jsou nízkotučné či nízkosacharidové diety a oproti tomu diety s nadměrným příjmem bílkovin či tuků. O tom, jaký poměr živin je ten nejideálnější, se dnes vedou dlouhé diskuze a odborníci i laická veřejnost se v názorech mnohdy rozcházejí.

V současnosti doporučovaný poměr živin při hubnutí je zhruba následující:

 • 20–30 % bílkovin
 • 35–45 % sacharidů
 • 30–35 % tuků

Poměr živin byste si měli upravit podle sebe a toho, co vám individuálně prospívá. To, že někomu vyhovuje více či naopak méně sacharidů je naprosto v pořádku, pokud k tomuto nastavení došlo přirozeně a člověk se tak cítí dobře.

poměr živin při hubnutí

Bílkoviny

Kvalitní bílkoviny jsou nezbytné pro budování svalové hmoty a její ochranu v průběhu hubnutí. Chceme přece hubnout tuky, ne svaly! Bílkoviny také mají výbornou sytící schopnost. Máte-li pohybu méně, můžete bílkovin ubrat.

Sacharidy

Sacharidy potřebujeme, abychom měli dost energie na trénink i následnou regeneraci. Ale pozor – zaměřte se na sacharidy komplexní (z rýže, brambor, batátů…), jednoduché cukry naopak omezte na minimum.

Tuky

Zbývají procento makroživin doplňte ve formě tuků. I zde je samozřejmě klíčová kvalita. Dopřávejte si co nejvíce ryb, oříšků, semínek, avokáda nebo oliv, které obsahují zdravé poly- a mononenasycené tuky.

TIP: Zjistěte, které oleje jsou nejvhodnější na vaření.

Jak najít ideální poměr makroživin?

Trojpoměr živin i energetická hodnota stravy by se dále měly odvíjet od vašeho aktuálního zdravotního stavu a způsobu života. Je jasné, že například vysoce fyzicky zatížený člověk a kulturista bude potřebovat více bílkovin a energie v jídelníčku, stejně tak jako třeba těhotná či kojící matka.

Také je jasné, že průměrný člověk se sedavým zaměstnáním a nadváhou bude potřebovat mnohem méně energie z tuků a cukrů než sportující jedinec či dítě ve vývinu. Zkrátka a dobře, je nezbytné, abychom se s všeobecně doporučovaným trojpoměrem živin naučili pracovat podle toho, jak to sami cítíme a jaké jsou naše další životní aspekty.

Nezapomínejte na mikroživiny

V neposlední řadě bychom si měli hlídat, aby naše strava byla co nejvíce pestrá a vyvážená, abychom kromě makroživin dodávali do organismu i dostatek mikroživin – jako jsou vitaminy a minerály a často opomíjená vláknina. Každý jsme jiný a nelze doporučit ideální poměr živin pro všechny.

Nejlepší způsob, jak dodat tělu vše, co potřebuje, je naučit se s dostupnými informacemi pracovat tak, aby vám byly co nejvíce ku prospěchu, a cítili jste se komfortně a vyrovnaně. Pokud si nejste jisti, poraďte se se zkušeným výživovým poradcem.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít