Hormonální jóga napomáhá obnovit hormonální rovnováhu u žen i mužů

Jóga označuje několik tisíc let starý východní systém cvičení. V podstatě jde o životní filozofii založenou na fyzickém cvičení, které se prolíná do všech částí života. Pomáhá udržovat tělo, uvolňuje mysl a podporuje vyrovnaný přístup k životu. Vybrat si můžete jógový styl, který vám bude nejbližší. Zejména ženy vyhledávají hormonální jógu. O co se jedná a jak vám může pomoci?

Základ praxe jógy představuje rozsáhlý soubor pozic (ásan), jež mají různé provedení, náročnost i působení na zdraví a mysl. Od výběru pozic spolu se způsobem provedení se odvíjí různé jógové styly. Některé jsou pomalejší, jiné dynamičtější. Některé kladou důraz na procítění a uvolnění v každé pozici, jiné na plynulé (flow) provedení sestavy. Hormonální jóga zahrnuje ásany, které obnovují hormonální rovnováhu.

Co je hormonální jóga

Hlavním cílem hormonální jógy je harmonizace hormonální rovnováhy v lidském těle bez ohledu na to, zda je ženské či mužské. K tomu využívá vybrané jógové ásany a sestavy, dechové, koncentrační, relaxační a meditační techniky

Jedná se o poměrně složitý jógový styl, který kromě znalosti umění jógy vyžaduje navíc perfektní znalost lidského těla a především fungování endokrinního systému. Proto je doporučeno hormonální jógu cvičit pod vedením zkušených lektorů do doby, dokud nezískáte jistotu.

Mezi základní principy hormonální jógy patří koordinace pohybu s dechem, kdy je dech nadřazen pohybu, a správné provedení pozic, které vyžaduje schopnost koncentrace, vytrvalosti a pravidelnosti. Při hormonální józe se využívají různé dechové techniky, například udždžají, bhastrika a kapálabháti a jóga nidra (technika hluboké relaxace).

Hormonální jógová terapie (HJT)

Je certifikovaná fixní jógová sestava tvořená pečlivě vybranými a uspořádanými jógovými pozicemi. Vychází z hathajógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií a soustředí se na obnovení hormonální rovnováhy a odstranění dysfunkcí rozmnožovací a endokrinní soustavy. 

Autorkou HJT je Brazilka Dinah Rodrigues, vitální mladistvě vyhlížející starší dáma, která letos slaví neuvěřitelných 96 let. Dinah vystudovala filozofii a psychologii na brazilské univerzitě v São Paulu. Na doporučení svého lékaře vymyslela systém jógy, která pomáhá odstraňovat potíže spojené s nízkou hladinou hormonů u žen.

HJT je založena na opakovaném a pravidelném cvičení speciální jógové sestavy trvající 30 minut, která stimuluje a masíruje ženské orgány. Sestava složená z 21 pozic, jejichž pořadí je dané a nemělo by se měnit, by se měla ideálně cvičit každý den, nejméně však 3 až 4× týdně. Čím častěji se praxi hormonální jógy budete věnovat, tím rychleji na sobě pocítíte účinky, říká Dinah.

Hormonální jógová terapie je uznávaná přírodní alternativa k běžné hormonální substituční terapii, případně ji může podporovat. Později Dinah vytvořila také sestavu hormonální jógy určenou přímo pro muže, kteří obecně o andropauze neradi mluví, a pro diabetiky.

Existují tedy 3 různé sestavy hormonální terapeutické jógy:

 • pro ženy: harmonizuje vaječníky, štítnou žlázu a hypofýzu,
 • pro muže: harmonizuje varlata, nadledvinky, štítnou žlázu a hypofýzu,
 • pro diabetiky: harmonizuje slinivku, slezinu, játra, pohlavní orgány, štítnou žlázu a hypofýzu.
hormonální terapeutické jógy
Svaly pánevního dna často reagují i na naši náladu a mentální nastavení.

Systém hormonální jógové terapie vychází z tradičních jógových technik v kombinaci s vědeckým přístupem založeným na poznatcích z fyziologie člověka. Míří praktickou cestou k povzbuzení žláz s vnitřní sekrecí tak, aby navzájem spolupracovaly, mohly fungovat jako systém a zajišťovaly jednotlivé funkce. Pracuje s přesnou sestavou jógových pozic, dynamických dechových technik, s energií i vizualizací. Hlavně díky dynamice a dýchání stimuluje cvičení naše žlázy. Svoji roli samozřejmě hraje i posílení a uvolnění klíčových oblastí těla, aby byly orgány dobře zásobeny krví. Zásadní je cvičit správně a pravidelně. Pro hodně lidí je bohužel stále pohodlnějším řešením hormonální substituce: pilulka nebo vysoké dávky inzulinu až do konce života, vysvětluje Dinah v několik let starém, ale přitom stále aktuálním, rozhovoru pro iDnes.cz.

V Česku hormonální jógovou terapii podle Dinah Rodrigues předcvičuje například certifikovaná lektorka HJT Věra Popelková Kratochvílová nebo Šárka Simonidesová, které byly jejími studentkami a úspěšně prošly jejím školením. Šárka je akreditovanou učitelkou jógy, jin jógy, lektorkou školy pánevního dna. V minulosti působila také jako osobní trenérka, trenérka fitness a kulturistiky a masérka. Hormonální jógu vyučuje již od roku 2009.

Poslechněte si rozhovor se sympatickou Šárkou:

V čem je hormonální jóga prospěšná a proč ji cvičit

Tento styl jógy se zaměřuje na aktivaci a činnost žláz s vnitřní sekrecí a jimi produkovaných hormonů, které zásadním způsobem ovlivňují tvorbu pohlavních hormonů.

Nejčastěji se pozitivní přínos zmiňuje u žen v souvislosti s premenstruačním syndromem a potížemi s menstruací. Pravidelné cvičení pomáhá odstranit bolesti a křeče, zmírňuje zadržování vody, ulevuje od migrén a navozuje pocit psychické pohody. Může také pomoci ženám, které trpí polycystickými vaječníky nebo je trápí neschopnost otěhotnět

Rovněž pomáhá zmírnit projevy předčasné menopauzy a menopauzy, jako jsou návaly horka, podrážděnost, nervozita, deprese, nespavost, emocionální nestabilita, zhoršení paměti, ztráta vitality, urogenitální suchost, inkontinence, nízké libido a migrény.

jóga a menopauza
Příjemně se protáhněte hned po ránu.

Kdy může cvičení hormonální jógy pomoci: 

 • premenstruační syndrom, bolestivá či nepravidelná menstruace, ztráta menstruace a ovulace,
 • polycystické vaječníky,
 • neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou nebo špatným prokrvením pánevní oblasti,
 • bolestivý pohlavní styk,
 • projevy menopauzy a předčasné menopauzy vyvolané nízkou hladinou hormonů,
 • únik moči neboli inkontinence,
 • osteoporóza,
 • syndrom karpálního tunelu,
 • nedostatečná činnost štítné žlázy,
 • deprese a emocionální nestabilita,
 • nespavost a potíže se spánkem,
 • padání vlasů, lámavé nehty, suchá pleť a akné.

Pravidelné cvičení hormonální jógy dále napomáhá:

 • zvýšit pružnost těla, pohyblivost kloubů a žilní oběh,
 • zlepšit správné držení těla,
 • posílit přirozený imunitní systém,
 • podpořit detoxikaci organismu,
 • ulevit od bolestí zad, hlavy a migrén
 • odstranit poruchy spánku a problémy s nespavostí,
 • zlepšit stav pokožky (suchá pleť a akné)
 • zmírnit padání vlasů a lámavost nehtů.

Jak vypadá hodina hormonální jógy

Náplň lekce hormonální jógy se odvíjí od toho, zda ji předcvičuje lektorka s certifikací od Dinah Rodrigues. Ostatní instruktorky mohou vycházet ze zásobníků cviků vhodných pro hormonální jógu a pozice a techniky využít k vytvoření samostatných lekcí nebo je zařadit do lekcí jiných jógových směrů.

Lekce hormonální jógy včetně krátkého úvodního zahřátí a závěrečné relaxace v pozici šavásany trvá 30 až 60 minut (HJT trvá 30 minut). Lze ji cvičit denně, ale měli byste mít na mysli, že zejména vysoká hormonální nerovnováha vyžaduje cvičení pomalejší a jemnější technikou. 

Průběh lekce

Hodina HJ začíná nácvikem plného jógového dechu ve zkříženém sedu. Následuje krátké úvodní zahřátí po dobu 5 až 10 minut. V následující hlavní části by měly být ásany řazeny tak, aby působily na celou endokrinní soustavu. 

Začátečníci provádí ásany staticky, mírně pokročilí dynamicky. Závěrečná relaxace by měla trvat 15 minut. Na relaxaci může lektorka navázat meditací v jednom z jógových sedů. Začátečníkům je doporučená doba meditace 10 minut, pokročilým 20 až 30 minut. 

Hormonální jóga se cvičí v pohodlném oblečení a naboso. Nic extra kromě pozitivního naladění a příjemného a klidného prostředí nebudete potřebovat. 🙂

Krátká sestava hormonální jógy na doma

Při cvičení dýchejte nosem a nebojte se tak činit nahlas a jakoby hlučet. Nadechujte se hluboce do břicha a dech nezadržujte. Na lekcích HJ vás naučí různé dechové techniky, například bhastriku, což je rychlý a silný proces vdechování a vydechování.

Sedící kočka prohýbající hřbet

Posaďte se rovně a nohy zkřižte před sebou. Mírně propnuté ruce položte na kolena. S výdechem zakulaťte záda. Při zakulacených zádech se zhluboka do břicha nadechněte a při výdechu narovnejte páteř. Nehýbejte hlavou.

Rotace trupu ve zkříženém sedu

Zůstaňte v sedu s nohama zkříženýma. Spojte dlaně a chyťte se pevně za prsty ve výši hrudníku. S nádechem se otočte doleva za loktem, přičemž fixujte pohled dozadu. S výdechem se vraťte do výchozí polohy. Odcvičte sérii na jednu stranu, a poté na druhou.

Sed nad patami s otevřeným hrudníkem

Klekněte si na kolena s patami směřujícími do stran. Ruce sevřené v pěst si položte za uši. S nádechem se ukloňte vpravo a přibližujte zadek nad levou nohu, jako byste si chtěli sednout. S výdechem proveďte stejný pohyb na druhou stranu.

Relaxace v pozici dítěte

S nádechem se narovnejte, otevřete hrudník a položte břicho a hrudník na stehna do pozice dítěte. Paže položte podél těla nebo před sebe. Chvíli uvolněně relaxujte.
Přehled jednotlivých ásan včetně podrobného popisu a fotografií a ukázkové sestavy pro hormonální jógu najdete například na stránkách Masarykovy univerzity. Pokud patříte mezi začátečnice, nejprve vyhledejte vedené lekce hormonální jógy.

relaxace - pozice dítěte
Ulevte namáhaným bedrům.

Pro koho je hormonální jóga vhodná

HJ je vhodná pro všechny osoby bez závažného zdravotního omezení. Není primárně určena pouze ženám, právě naopak. Obnovit hormonální rovnováhu pomáhá i u zástupců mužského pohlaví. Nicméně je považována spíše za typické ženské cvičení.

Hormonální jógu často vyhledávají mladé dívky a ženy, které trpí silným premenstruačním syndromem (PMS) a bolestivou menstruací, případně ztrátou menstruace po vysazení antikoncepce, tvorbou polycystických vaječníků a některých příčin neplodnosti, které může vyvolat právě hormonální nerovnováha či špatné prokrvení pánevní oblasti.

Nejčastěji se doporučuje ženám nad 45 let a více, které procházejí menopauzou či předčasnou menopauzou. Napomáhá zmírnit její nežádoucí projevy jako návaly horka, nervozitu a podrážděnost, nespavost, emocionální nestabilitu, ztrátu vitality, urogenitální suchost, inkontinenci, nízké libido či bolesti hlavy a migrény.

Jako prevence je hormonální jóga doporučována ženám od 35 let, kdy začíná klesat hladina estrogenu. 

Na co dávat pozor

Zásadní je správné provádění jednotlivých poloh i celé sestavy. Proto je lepší hormonální jógu praktikovat pod vedením a kontrolou lektorky či lektora jógy.

Cvičení hormonální jógy není doporučováno při:

 • těhotenství,
 • před nebo po operaci,
 • endometrióze,
 • srdečních potížích nebo po operaci srdce,
 • zánětu vnitřního ucha,
 • zvýšené funkce štítné žlázy,
 • krátce po hysterektomii,
 • nespecifikované bolesti břicha,
 • rakovině.

V případě zdravotních potíží je doporučeno praktikování HJT vždy konzultovat s lékařem. Pokud se při cvičení i přes dodržování všech pravidel a doporučení, objeví zdravotní potíže, ihned o nich informujte svého lektora nebo lékaře.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Cesta jógy nabízí skvělé výsledky každému, říká Šárka Kohoutová z Jógarama

Tipy na lekce hormonální jógy na YouTube.cz

Jak vypadá HJT podle Dinah Rodrigues se Šárkou

Hormonální jóga se Zuzanou Klingrovou: Menopauza není pauza

Hormonální jóga: jóga proti stresu

Vraťte se ke svému tělu za 30 minut (Hormonální jóga) 

Tipy na skupinové lekce pro ženy na Bezhladoveni.cz

Hormonální jóga je prospěšné cvičení pro ženy i muže. Můžete jí doplnit své sportovní aktivity, zvlášť pokud vás trápí některé výše uvedené problémy nebo si chcete jen efekt hormonální jógy vyzkoušet na vlastní kůži. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Pokud vás zajímají i jiná skupinové cvičení, máme pro vás spoustu skvělých tipů:

Závěrečné shrnutí: Hormonální jóga pomáhá při potížích, které způsobuje hormonální nerovnováha

 • Být ženou je krásné, ale občas pekelně těžké, zvlášť když s námi stále cloumají hormony. 
 • Hormonální jóga představuje zajímavý způsob, jak skloubit krátké, jednoduché a přitom účinné fyzické cvičení s obnovením vnitřní harmonie. 
 • Díky HJT se můžete cítit mnohem lépe a typické ženské nesnáze prožívat bez nepříjemných projevů nebo alespoň v menší intenzitě. 
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.