Akrobatické cvičení na šálách či kruzích: Vzdušný balet pro každého

Cvičení na závěsných šálách a kruzích patří do vzdušné akrobacie, která bývala doménou silných, pružných a ohebných akrobatů a akrobatek. Dnes si na pohled vzrušující cvičení ve vzduchu můžete vyzkoušet na vlastní kůži a užít si pocit lehkosti a ladnosti. Pro veřejnost určené lekce aerial silks a aerial hoop nebezpečné nejsou. Zvládne je každý, kdo má chuť se naučit něco nového a hýbat se.

V rámci seriálu věnovanému skupinovým cvičením pro ženy jsme zdaleka nevyčerpali nabízené možnosti. V našem magazínu najdete už 16 popsaných druhů cvičení (!) a stále nekončíme. Příjemně nás překvapilo, jak široká nabídka v oblasti skupinových lekcí existuje. 

Některé aktivity jsou stejnou měrou vhodné pro muže i ženy, jiné zaujmou spíše mužskou část a další osloví převážně ženské osazenstvo. Mezi takové patří akrobacie na vzdušných šálách (aerial silks) a akrobacie na kruzích (aerial hoop). Pojďme si o nich říct něco více, ať víte, do čeho jdete 🙂.

Co je cvičení na kruzích a šálách

Závěsná akrobacie na šálách (aerial silks) a kruzích (aerial hoop) představuje unikátní novocirkusové disciplíny, jež potěší vaši duši a posílí tělo. Cvičení stojí nejen na flexibilitě, ale také síle cvičícího.

Vzdušná akrobacie na šále, také vzdušný balet, spojuje prvky gymnastiky a baletu prováděných nad zemí, ať už jen pár centimetrů nebo i několik metrů. V obou případech jde o krásný a elegantní sport, který klade důraz na správnou techniku, bezpečnost provedení i umělecký dojem.

Lekce pro veřejnost jsou uzpůsobené, aby je bez obav zvládali pokročilí i začátečníci. Pravidelné tréninky slibují přínos pro celý pohybový aparát. Dočíst se můžete i to, že akrobatické lekce prospívají mentální i pohybové paměti a zvyšují důvěru v sebe sama

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Cesta jógy nabízí skvělé výsledky každému, říká Šárka Kohoutová z Jógarama

Co je akrobatická šála a jak spočítat délku šály na cvičení

Pokud vás vzdušný tanec na šálách po několika trénincích pohltí natolik, že si rozhodnete závěsnou šálu na cvičení pořídit domů, spočítejte si správnou délku, aby nebyla příliš krátká. Akrobatické šály se vyrábí ze speciálního vysoce pevného a pružného materiálu.

Jelikož šálu při zavěšování přeložíte na polovinu, potřebujete delší šálu, než je výška vašeho stropu a k tomu něco navíc. Jako jednoduchá pomůcka se udává tento vzorec: (výška stropu × 2) + 2 metry = doporučená délka šály. Máte-li strop vysoký 2,5 metrů, budete potřebovat alespoň 7 metrů dlouhou šálu.

K bezpečnému uchycení na strop je doporučeno použít k tomu účelu sloužící speciální závěsný válec, který navíc prodlužuje životnost akrobatické šály.

Co je aerial jóga

V nabídce tělocvičen, které vzdušnou akrobacii nabízí, můžete narazit také na lekce aerial jógy, také vzdušná jóga, létající jóga či fly jóga. 

Jedná se o lehkou akrobacii a relaxaci, která kombinuje příjemné protahovací prvky a jednoduché posilovací cviky. Základní principy cvičení vycházejí z jógy, pilates, fyzioterapie a cirkusových triků. 

Na pokročilých lekcích vzdušné jógy se naučíte různé cviky a triky včetně přechodů mezi nimi, které vyžadují zručnost a sílu. Někde vás naučí i celé akrobatické sestavy na hudbu.

aerial jóga

Co je akrobatický kruh

Akrobatický kruh se nazývá také trapézový kruh. Vyrábí se z pevného nerezového materiálu bez nebo s okem na zavěšení. Závěsné oko může být zdvojené i do vnitřní části kruhu, kde slouží k připevnění smyce, s jejíž pomocí lze provádět rozšířené množství triků. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je dobrá fyzická kondice: Jak se měří a jak se do ní dostat

Na výběr bývají 3 velikosti (80 cm, 90 cm nebo 100 cm v průměru). Některé kruhy mají horní část rovnou (tzv. s horním trapézem). Ke kruhu je doporučeno koupit pouze originální závěsné prvky a při zavěšování na strop dbát na maximální bezpečnost.

V čem je cvičení na šálách a kruzích dobré

Akrobatické cvičení na šálách i kruzích:

 • posiluje střed těla spolu s hlubokým stabilizačním systémem,
 • dodává sílu,
 • pozitivně ovlivňuje funkce celého pohybového aparátu,
 • zvyšuje pružnost (flexibilitu) a ohebnost (mobilitu), 
 • zlepšuje rovnováhu (balanc), 
 • přináší dobrý pocit.

Jak vypadá cvičení na kruzích a šálách

Je to vlastně elegantní tanec na kruzích či šálách. Jako první se naučíte jednoduché prvky a odhodláváte se cvičit ve větší výšce. Jako u každé jiné skupinové lekce ani zde nechybí několikaminutové úvodní zahřátí a závěrečný strečink, hlavní část je věnovaná samotné akrobacii na šále či kruzích a nácviku různě obtížných pozic.

Na prvních lekcích nebudete provádět žádné těžké silové prvky, ani vás nepustí do výšky. Lektorka vám bude po celou lekci k dispozici, bude vám pomáhat a hlavně vás bude v případě potřeby jistit. Součástí lekce bývají posilovací cviky na hluboký stabilizační systém a kompenzační cvičení.

Cvičení na kruzích a šálách nejsou vhodné pro jednorázový vstup bez znalostí základních prvků, zásad a pravidel.

Začíná se od jednodušších triků těsně nad zemí

Úkolem číslo jedna je se na obruč nebo šálu elegantně dostat, a až poté zkoušíte různé pozice. Jakmile se naučíte základní prvky, můžete se začít učit jednoduchou choreografii. Postupně se učíte těžší cviky a pozice i náročnější choreografie.

Nemusíte se bát, že spadnete. Při obou druzích cvičení jsou na podlaze umístěné měkké matrace, které zmírní případné pády. Začátečníci cvičí na zemi nebo jen těsně nad zemí. Obruč si nastavíte tak vysoko, abyste měli pocit jistoty. Než se dostanete do vyšších pater, chvíli to trvá. Až hodně pokročilé tanečnice trénují na pohled nebezpečné volné pády.

Lekce aerial hoops nebo aerial silks zahrnuje například:

 • Zahřátí – nácvik techniky na zemi, zvýšení tepové frekvence, dynamická rozcvička,
 • Posilování – posilovací cvičení na zemi,
 • Nácvik flexibility – gymnastické prvky na zlepšení rozsahu pohybu,
 • Silová příprava – získávání síly za pomoci kruhu,
 • Staré a nové prvky – opakování starých a výuka nových prvků, důraz na správnou techniku,
 • Kombinace – kombinování, propojování a přechody mezi jednotlivými prvky,
 • Zklidnění – uvolnění, protažení a statický strečink.

Udržet se ve vzduchu není snadné 

Akrobacie na šálách je náročnější než na kruzích. Na obruči se sedí, takže první úspěchy přichází mnohem rychleji. Při akrobacii na šálách se musíte nejprve naučit úvazy, abyste mohli vždy bezpečně přehmátnout.  Nemá smysl to hrotit, každý má svou rychlost postupu.

Nejčastěji se s akrobatickými šálami cvičí tak, že se zavěsí tak, aby cvičící mohla používat oba konce. Kruhy se rovněž bezpečně zavěsí. Cvičí se zásadně s váhou vlastního těla.

Jak může vypadat náplň kurzu cvičení na kruzích či šálách:

 • Lekce č. 1 až 4: výuka základních triků, vysvětlení techniky, oprava chyb, trénink komunikace a důvěry, vzájemná pomoc a jištění,
 • Lekce č. 5 až 8: opakování, výuka těžších prvků, přechody a kombinace, cviky ve ztížených podmínkách, 
 • Lekce č. 9 až 16: propojení prvků do choreografie, opakování a korekce chyb, nácvik a opakování závěrečné choreografie na hudbu,
 • Lekce č. 17 až 20: nácvik choreografie na hudbu, závěrečná choreografie a video pro každého účastníka zvlášť.

Co budete potřebovat na lekci cvičení na šálách a kruzích

Na hodinu aerial hoop nebo aerial silks si oblečte nejlépe dlouhé legíny a přiléhavé triko s dlouhým rukávem. U volného oděvu hrozí, že se zaplete do šály. Cvičí se bez bot naboso nebo v protiskluzových ponožkách. Zejména zpočátku se hodí i rukavice (např. na kolo nebo do posilovny).

Vhodné oblečení brání přímému kontaktu kůže s obručí či šálou a chrání před modřinami a spáleninami. Před každou lekcí si nezapomeňte sundat prstýnky, řetízky, hodinky a další doplňky, které by mohly šálu poškodit, případně způsobit zranění. Před tréninkem si také nekrémujte ruce.

NÁŠ TIP: Na cvičení vám stačí běžné sportovní legíny a vršky, ale pokud chcete něco extra, vyhledejte na internetu e-shopy, které nabízí stylové oblečení přímo na vzdušnou akrobacii, například dragonfly brand.com.

aerial hoop
Chcete-li vyzkoušet něco méně tradičního v našich kruzích, zkuste aerial hoop.

Pro koho je cvičení na šálách a kruzích vhodné

Veřejné lekce a kurzy akrobatického cvičení na šálách nebo kruzích jsou vhodné pro všechny osoby starší 15 let, které jsou zdravé a netrápí je vážnější potíže s pohybovým aparátem a jiné chronické nemoci. Při jakýchkoliv pochybách svůj úmysl začít s akrobatickým cvičením raději konzultujte s lékařem.

Vyberte si náročnost kurzu, kterou zvládnete. Je jedno, zda máte nadváhu, jste začátečníci nebo nemáte vůbec žádnou sportovní minulost. Potřebné dovednosti se naučíte postupně. Bez předchozích zkušeností s tímto druhem cvičení nebo gymnastické či akrobatické průpravy je doporučeno vybrat si lekce aerial hoop nebo aerial silks pro začátečníky. 

Navazující kurzy pro pokročilé jsou pro ty, které se vzdušné akrobacii na kruhu či šálách věnují delší dobu, mají zkušenosti a mají vybudované potřebné základy akrobacie.

Kde si můžete zacvičit na kruzích a šálách

Cvičení na šálách a kruzích patří mezi méně tradiční skupinové lekce a nenabízí je každé fitko. Vyžadují nejen speciální vybavení, ale i instruktory s patřičným vzděláním a zkušenostmi. Zpravidla se jedná o úzce zaměřené tělocvičny na akrobacii ve větších městech: Praha, Brno, Ostrava a další, které mají v nabídce akrobatické (novo cirkusové) disciplíny uzpůsobené pro širokou veřejnost

Tipy na lekce cvičení na šálách a kruzích na YouTube.cz

Láká vás cvičení na kruzích či šálách? Našli jsme pro vás videa, podle nichž se naučíte provádět různé akrobatické triky a cviky, nebo vás inspirují k přihlášení kurzu akrobacie pro začátečníky:

MaMMa Závěsná akrobacie: Základní Šplh

Top 7 easy tricks on aerial silks for beginners: Aerial Silks

Aerial Silks Beginner Choreography to Winter Song

Aerial hoop trénink a vše o sportu /LEA

Tipy na skupinové lekce (nejen) pro ženy na Bezhladoveni.cz

Akrobatické cvičení můžete doplnit o další sportovní i relaxační činnosti. Nezapomínejte přitom na kvalitní odpočinek, regeneraci a spánek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Skupinové lekce, které najdete na našich stránkách:

Závěrečné shrnutí: Cvičení na kruzích nebo šálách dodává sílu, flexibilitu a balanc

 • Akrobatické cvičení na závěsných šálách a kruzích přináší úžasný pocit a při pravidelném tréninku získáte mnohem větší sílu, lepší flexibilitu i balanc.
 • Zlepšíte si kondici a zároveň zrelaxujete svou mysl.
 • Ničeho se nebojte. Úroveň postupuje krok za krokem. Na první lekci do výšek rozhodně nepůjdete.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.