Menopauza a hubnutí po padesátce

Trápí vás představa blížící se menopauzy? Nemusí. Jde o přirozený proces v ženském těle, kterým si projdeme všechny. Pokud si už teď připadáte méně krásná a štíhlá než dřív, nebo vás přepadají záchvaty pláče a úzkosti, nedejte se. Menopauza není choroba. A rozhodně vám nezabrání zůstat krásná, zdravá a vitální! Jen musíte vědět, jak se s ní co nejlépe vypořádat.

Co je menopauza

Období medicínsky popsané jako prvních 12 měsíců po poslední přirozené periodě, kdy tělo produkovalo vajíčka schopná oplodnění. Menopauzu tedy můžeme zjednodušeně označit jako „vyhasnutí vaječníků“. Kromě hormonálních změn se toho však v organismu odehrává daleko více.

Kdy toto období v životě konkrétní ženy nastane, zatím lékaři neumějí jednoznačně předpovědět. Hladina hormonů v krvi se totiž každý den mění. Průměrný věk, kdy menopauza přichází, se pohybuje kolem 45-55 let. Ovlivňuje jej i dědičnost, proto stojí za to zeptat se maminky, kdy ona tímto obdobím procházela. Stále více se spekuluje o tom, že současný hektický život vede k dřívější ztrátě plodnosti, která u řady žen nastává už kolem 40. roku, nebo dokonce před ním.

Kdy přichází perimenopauza a co to znamená

Označení perimenopauza se vžilo pro období kolem menopauzy – zhruba rok před a po ní. Zahrnuje tzv. přechod neboli klimakterium, kdy dochází k postupnému útlumu funkce vaječníků. Už tehdy mohou ženy pociťovat první příznaky podobné jako při menopauze. Jak se mění hormonální složení v této fázi a jak se mu přizpůsobit, jsme popsali v článku hubnutí během perimenopauzy.

Příznaky menopauzy

Fyzické:

Psychické:

  • Problémy se spánkem
  • Pocity úzkosti a napětí
  • Změny nálady
  • Výpadky paměti, poruchy koncentrace
  • Ztráta chuti na sex

4 tipy, jak příznaky minimalizovat

Jen zhruba 20 % žen má to štěstí, že u nich klimakterium a menopauza proběhnou, aniž by pocítily některý z těchto příznaků. Pokud vás naopak jakákoli potíž trápí víc, neváhejte a navštivte odborníka. Úlevu vám přinese i dodržování následujících pravidel:

1. Nekuřte, nepijte alkohol, omezte kávu

Při a po menopauze se zvyšuje riziko kardio-vaskulárních onemocnění. Omezte konzumaci alkoholu na minimum a nekuřte. Příjem kávy snižte na maximálně 2 hrníčky denně. Vyhnete se tak překyselení a zbytečné zátěži organismu, což je základ diety po padesátce.

menopauza-kava

2. Jezte zdravě

Podpořte metabolismus, který začíná lenivět. Pozor také na zvyšující se riziko hladiny „špatného“ LDL cholesterolu. Upřednostněte rostlinné tuky před živočišnými: Jezte dostatek ovoce a zeleniny, vynechejte těžká jídla, tučné maso a uzeniny. Dopřávejte si naopak potraviny s obsahem vitamínu D a vápníku (mléčné výrobky, vaječné žloutky, rybí tuk nebo játra). Nezbytný je také dostatečný pitný režim. Nejlépe vám jídelníček pro toto náročné období sestaví výživový poradce.

menoapauza-zelenina

Ukázkový jídelníček pro hubnutí po padesátce:

Hubnutí v přechodu je oříšek i pro odborníky. Abyste zhubla, ale zároveň tělu dodala potřebné živiny, zkuste třeba tento jídelníček:

  • Snídaně: Celozrnná houska namazaná kvalitním rostlinným tukem s 2 plátky tvrdého sýra, cherry rajčátky a sklenicí čerstvého pomerančového džusu
  • Dopolední svačina: Bílý nízkotučný jogurt s ovesnými vločkami, pomeranč
  • Oběd: Plátek přírodního lososa (100 gramů masa) s vařenou brokolicí (150 g) a bramborami (100 g)
  • Odpolední svačina: Větší jablko a hrst mandlí
  • Večeře: Šopský salát s olivovým olejem a feta sýrem (porce 250 g)

3. Vsaďte na bylinky a vitamíny

Kromě už zmiňovaného zvyšte také příjem vitamínu E a vitamínů skupiny B, hořčíku a zinku. Dále doporučujeme tzv. fytoestrogeny, neboli rostlinné hormony, obsažené třeba v sóje, červeném jeteli nebo chmelu. Existuje množství přípravků a homeopatik na menopauzu, která už obsahují namíchané směsi v ideálním poměru.

menopauza-bylinky

4. Cvičte

Pravidelný pohyb je po padesátce klíčem ke zdraví. Stačí svižná hodinová procházka nebo projížďka na kole denně, abyste se udržela ve formě. Z posilování zařaďte především cviky na pánevní dno, které vám pomohou zmírnit bolesti a zabrání povolení svalů, které podporují močopohlavní systém.

menopauza-cvicte

Jednoduchý cvik na posílení pánevního dna, který můžete zkoušet i u počítače: Narovnejte se, soustřeďte se na svůj dech, podsaďte pánev a stáhněte břicho. Takto vydržte asi 10 vteřin a opakujte 5× za sebou. Pro zvýšení zátěže provádějte cvik se zvednutýma nohama.

TIP: Přečtěte si taky článek : Sporty vhodné v období menopauzy

A jak nejlépe překonat menopauzu? Brát ji s nadhledem: Jako vstup do nové etapy, kterou si užijete minimálně tak, jako ty předchozí. Problémy si vůbec nepřipouštějte. Brzy samy odezní stejně nenápadně, jak se před časem objevily.

Menopauza a hubnutí po padesátce
5 (100%) 1 hlasů