Bojové sporty a umění pro ženy: Tvrdý trénink a disciplína obohatí váš trénink

Bojové sporty a umění nejsou doménou mužů. Stále častěji je vyhledávají i ženy, pro které tvrdý trénink a disciplína znamená zajímavé obohacení jejich aktivního života. Jsou fyzicky náročné, kontaktní formy i bolestivé, ale to neznamená, že jsou jenom o násilí. Kromě lepší fyzičky vám pomohou vybudovat si zdravé sebevědomí, posílit sebedůvěru a získat si respekt svého okolí. 

Pokud uvažujete, že byste do svého tréninku zařadili některý z bojových sportů, čeká vás obtížné rozhodování. Na výběr budete mít z pestré nabídky bojových umění z různých koutů světa. Nejde pouze o box, kickbox, judo, karate, aikido či taekwondo. Jak zvolit vhodný bojový sport a na jaké přínosy se díky pravidelnému tréninku můžete těšit, se dočtete na následujících řádcích. 

Bojové sporty, bojová umění a bojové systémy

V článku budeme kvůli zjednodušení psát o bojových sportech. Rozlišit ale můžeme bojové sporty, bojová umění a bojové systémy. O co jde a jak se mezi sebou liší?

Bojová umění se zaměřují na tělo a mysl

Posilují tělo a zároveň zvyšují psychickou odhodlanost a sebedůvěru. Pomáhají zklidnit mysl a snaží se o dosažení duchovní dokonalosti. Platí zde jasná pravidla, jsou stanovené povolené a zakázané hmaty, kopy a údery. Mezi tradiční bojová umění patří například judo, karate, aikido a kung fu.

Bojové sporty učí, jak zvítězit v zápase s pravidly

Bojové sporty jsou trochu jiné. Trénink bývá velmi tvrdý a snaží se vás připravit na všechny možné situace, které mohou při zápase v ringu nastat. Naučí vás různé bojové techniky, jak útočit i jak se bránit. Cílem je zvítězit a ctít pravidla. Patří sem box, kick box a smíšená bojová umění MMA.

Bojové systémy pro život bez pravidel

Využívají jednoduchých a maximálně účinných technik v boji proti neznámému nepříteli. V podstatě jde o sebeobranu a sebeobrana rozhodně není obyčejný zápas s jasně danými pravidly. Nejznámějším bojovým systémem je izraelský sebeobranný systém Krav Maga, ruská Systema a britský Urban Combatives

Jaký bojový sport si vybrat

Nejprve si zjistěte, jaké konkrétní bojové sporty lze trénovat ve vašem nejbližším okolí, abyste za tréninkem necestovaly zbytečně daleko. Následovat by měla úvaha nad způsobem boje, preferenci bojových technik či intenzitě tělesného kontaktu.

Vyzkoušejte více bojových sportů

Zajímejte se nejen o nabídku hodin a kurzů, ale také si omrkněte prostředí a vybavení tělocvičen, zajímejte se o trenéry a trenérky, které hodiny bojových umění vedou. Využijte možnosti ukázkových hodin zdarma a jste-li si nejisté, zajděte na zkušební hodinu bojových umění, jež vás zaujaly nejvíce. Třeba k vašemu překvapení skončíte u toho, který se ve vašem osobním žebříčku nacházel až na posledním místě.

výběr bojového sportu

Zvolte si typ kontaktu a techniku boje

Zvažte, jaký typ tělesného kontaktu preferujete, a který je vám nejbližší způsobem pohybu a boje. Některé jsou založené na práci rukou: údery (box, aikido, kung-fu), jiné zapojují více nohy: kopy (karate, muay thai, taekwondo).

Jiné místo úderů a kopů využívají hody a páky (judo, ju-jitsu) a další jsou založené spíše na pomalejších pohybech a práci s dechem (tai-chi). Populární je v posledních letech smíšené bojové umění MMA (Mixed Martial Arts) kombinující různé bojové techniky.

Roli hraje také účel bojového sportu

Některé se zaměřují na soulad těla a mysli, jiné se soustředí čistě na zápasení a vítězení, jiné vás naučí, jak se účinně bránit v případě fyzického napadení v běžném životě.

Kondiční a bezkontaktní verze bojových sportů

Mezi ženami, které se klasických bojových tréninků obávají, ale chtějí využívat jejich benefitů, jsou oblíbené kondiční podoby bojových sportů. Jsou bezkontaktní, a tudíž méně drsné a bolestivé. Připomínají více aerobik než boj a nabízí jednoduchou choreografii, na kterou jsou ženy zvyklé z jiných kondičních lekcí. 

Můžete je vyzkoušet předtím, než se pro některé z bojových umění rozhodnete. Minimálně se naučíte některé ze základních pohybů a technick bojových sportů. Jedná se například o piloxing, kondiční box nebo kickbox, fitbox a další.

Přehled nejznámějších bojových sportů a umění

Nemá smysl představovat neznámé bojové sporty, které se u nás vůbec netrénují nebo se trénují jen výjimečně. Níže najdete výčet bojových umění, které jsou v našich končinách oblíbené, a neměl by tak být problém v okolí najít tělocvičny, které lekce nabízí.

Box

Boj na blízko pěstmi. Nejdůležitějšími technikami jsou levý a pravý přímý úder, hák, zvedák, gross punch a doublette. Box má přísná pravidla.

Karate

Využívá ruce i nohy a zaměřuje se na tvrdé údery a kopy. Naučí vás také displíně a respektu k sobě i ostatním. Jde o velmi dobrou volbu i pro děti a mládež.

karate

Judo

Původem japonské bojové umění je založeno na páčení, hodech a strzích, nikoliv na úderech a kopech. Bojuje se v postoji nebo vleže na zemi. Soustředí se na energii, kterou vyvine soupeř na svůj útok a její využití proti němu. 

Taekwondo

Obsahuje výbušné pohyby jako vysoké kopy a pomůže vám vybudovat sílu a kondici i zlepšit flexibilitu. Už na začátku to chce mít slušnou fyzičku.

Kung-fu

Čínské bojové umění patří k nejstarším. Je vhodné i pro začátečníky, protože na začátku nevyžaduje vysokou zdatnost. S pravidelným postupným tréninkem zvýšíte sílu, zlepšíte vytrvalost i flexibilitu. Klade důraz na duchovní přípravu.

Aikido

Toto bojové umění je hodně oblíbené mezi ženami. Snaží se o kontrolovaný pohyb v souladu s dechem, využívají se pády, boj na kolenou i páky. Základem je umět využít síly protivníka a vyvést jej z rovnováhy.

Taebo

Bojový cvičební systém vznikl v USA v 70. letech 20. století. Využívá prvky bojových umění  z kickboxu, boxu, taekwonda či karate a pomůže vám rychle získat fyzičku, shodit nadbytečná kila a navíc se přitom odreagujete. 

Kickbox

Jde o bojové umění, které kombinuje box a karate. Bojuje se v těsné blízkosti, ale využívá se i tvrdých kopů a úderů na delší vzdálenosti.

Thajský box (Muay Thai)

Jde o poměrně drsné plnokontaktní bojové umění, které využívá úderů lokty a koleny. Na ženy bývá zaměřená odlehčená verze kondičního thajského boxu, nekontaktního sportu kombinujícího údery a kopy s cílem posílit tělo a zbavit se podkožního tuku. 

Tai Chi

Bezkontaktní pomalu prováděné bojové umění, které se soustředí na meditativní dýchání, které kombinuje s pohyby z kung-fu. Tai Chi není až tak fyzicky náročně a může je provádět kdokoliv bez ohledu na věk či fyzickou kondici.

tai-chi

MMA (Mixed Martial Arts) 

Velké oblibě se těší smíšená bojová umění, která spojují techniky různých bojových umění. Zahrnuje údery i kopy, páky i chvaty, bojuje se v postoji i na zemi v kleci ve tvaru oktagonu a zápas trvá většinou 3 kola po 5 minutách. Zde je nutná výborná fyzická kondice, ale i všestrannost bojovníků.

Krav Maga

Izraelský bojový systém pro boj zblízka je považován za nejúčinnější sebeobranný systém na světě. Využívají jej armády po celém světě. Nemá pravidla a při tréninku se naučíte, jak bojovat o holý život. Využívá útoku na slabá místa, jako jsou oči, rozkrok, krk a další fyzické slabiny. Naučí vás, jak se holýma rukama ubránit útočníkovi s nožem, tyčí i pistolí. Cílem je přežít. Také je to zajímavý způsob, jak si vybudovat vynikající kondičku.

Některá další bojová umění a sporty

  • Capoeira (Brazílie)
  • Dai shing pop gar (Čína)
  • Fu-sing-i čchüan (Čína)
  • San-šou (Čína) 
  • Šao-jin (Čína)
  • Arnis  (Filipíny)
  • Eskrima (Filipíny)
  • Kendó (Japonsko)
  • Kjúdó (Japonsko) 
  • Hapkido (Korea)
  • Hwarangdo (Korea)
  • Taekwondo (Korea)
  • Sambo (Rusko)

Hlavní přínosy bojových umění na vaše zdraví i psychiku 

  • zlepšení fyzické zdatnosti: síly, vytrvalosti, koordinace, rovnováhy, mobility i flexibility
  • zvýšení svalového tonu na úkor snížení množství podkožního tuku
  • tvarování a zpevnění těla
  • podpora fyzické i duševní pohody, vyšší psychická odolnost vůči stresu
  • zvýšení sebevědomí a sebedůvěry
  • zklidnění mysli, zlepšení sebekontroly a schopnost koncentrace
  • zpestření klasického sportovního tréninku
  • časová a finanční náročnost je srovnatelná s jakoukoliv jinou sportovní disciplínou
  • jedinečná kombinace fyzického i psychického tréninku
  • schopnost sebeobrany v normálním životě

Jak vypadá trénink bojových umění

Většina bojových umění vyžaduje základní úroveň fyzické kondice. Náplň tréninku se odvíjí od konkrétního bojového sportu. Tréninky jsou obvykle postaveny tak, aby zahrnovaly komplexní tělesný rozvoj.

Zahřátí a zklidnění

Společné mají všechny bojové sporty začátek a konec každé hodiny. Začíná se krátkou rozcvičkou, zahřátím a přípravou těla na náročný fyzický trénink. Končí se postupným zklidněním a protažením

Nácvik bojových technik

Hlavní část tréninku bojových umění zahrnuje nácvik bojových technik, které jsou pro daný sport typické. Může jít o nejrůznější údery, kopy, bloky, páky, úchopy, hody a další techniky. Při tréninku bojových sportů se využívají pomůcky, jako jsou boxovací pytle, boxovací totemy, boxovací hrušky, lapy, bloky, úderové aparáty, bambusové tyče a jiné.

Co je sparing

Důležitou součástí tréninku u kontaktních forem bojových sportů bývá sparing (tréninkový boj se soupeřem, trénink ve dvou, zápas nanečisto). Je to forma tréninku, nikoliv skutečný zápas, který končí vítězství nebo porážkou. Sparing rozvíjí získané dovednosti a umožňuje procvičovat techniky a strategie, které bojovník může uplatnit ve skutečném zápase.

Jaké vybavení je k bojovým sportům třeba

I zde se seznam vybavení odvíjí od konkrétního bojového sportu. Kondiční verze si vyžádají pouze pohodlné a prodyšné sportovní oblečení, ručník a láhev s vodou. Cvičí se bosky nebo v běžné sportovní obuvi.  

U kontaktních forem bojových sportů bývají potřeba speciální bandáže, tejpy, rukavice, chrániče zubů a holení a další ochranné pomůcky. Někdy se trénuje naboso, jindy je vyžadována speciální obuv určená přímo pro konkrétní bojový sport. 

Tradiční asijská bojová umění mívají vlastní sportovní oblečení (kimona a pásy) a úroveň bojovníka je označována prostřednictvím barevných pásů. Například u karate začnete s bílým páskem a vrcholem je pás černý.

Kam za bojovými sporty

Bojové sporty a umění jsou u nás hodně rozšířené. Lekce různých bojový sportů najdete nejen ve větších českých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava, ale menších městech a obcích.

Bojové sporty na Youtube.cz

Myslíte si, že bojové sporty nejsou pro ženy to pravé? Podívejte se na následující videa a zahoďte podobné předsudky do koše. Bojová umění jsou pro ženy stejně dobrá jako pro muže.

Karate pro začátečníky | První lekce

Learn Martial Arts: 3 Basic Kicks for Beginners

Women in Aikido | Aikido Lessons

Krav maga Don't be a victim • nejlepší sebeobrana pro ženy

Mám na to! Příběh Luisy

Tipy na skupinové lekce pro ženy na Bezhladoveni.cz

Bojové sporty můžete doplnit o další sportovní i relaxační činnosti, které váš trénink obohatí. Nezapomínejte přitom na kvalitní odpočinek, regeneraci i spánek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Skupinové lekce, které najdete na našich stránkách:

Závěrečné shrnutí: Bojové sporty pomáhají rozvíjet fyzické i psychické dovednosti

Hledáte-li trénink pro tělo i mysl, mohou být bojová umění správnou volbou. Nebojte se vyzkoušet více typů bojových umění a vyberte takový, který vám bude vyhovovat a budete schopni z něj vytěžit maximální přínos pro svůj fyzický i psychický rozvoj. 

O jaké konkrétní přínosy se jedná?

  • lepší fyzická kondice: budete silnější, rychlejší, vytrvalejší i pružnější
  • méně tuku a více svalů: trénink není pouze o bojování
  • duševní pohoda: při tréninku se vybouříte a budete mít lepší náladu
  • vyšší sebevědomí a sebedůvěry: budete si více věřit a méně se bát
  • sebeobrana: v případě fyzické napadení budete vědět, jak se bránit
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.