Co je piloxing: Zábavné cvičení kombinuje pilates, box a tanec + tipy na online lekce

Většina lidí si dobře uvědomuje přínos pravidelného pohybu na zdraví. Pro některé je to samozřejmost, pro jiné hodiny přesvědčování k druhu sportu, jež je nebaví. Běh je náročný a zatěžuje klouby, při jumpingu se příliš skáče a pilates je pomalé. Máme pro vás další tip: piloxing, cvičení pro ženy kombinující pilates s tanečními kroky a prvky boxu.

Nabídka indoorových sportovních cvičení se v posledních letech hodně rozrostla. Mnoho lidí nad některými z nich nesouhlasně kývá hlavou s tím, že jde o nesmysly. Vždyť stačí nazout sportovní kecky, jít se projít nebo zaběhat. Za indoorovou klasiku považují pouze posilování, jógu a pilates, TRX a jakž takž uznávají crossfit.

Zdaleka ne každý má však ke sportu pozitivní vztah, a pokud jej k pohybu naláká nějaké míň tradiční, neobvyklé či trochu bláznivé cvičení, má to smysl. Zvláště ženy rády zkouší něco nového, co jim kromě dřiny a potu přinese upřímnou radost.

Co je piloxing a kdo jej vymyslel

Piloxing je mladé cvičení, které se do světa rozšířilo teprve před několika lety z Kalifornie, a které si oblíbily slavné hollywoodské hvězdy jako herečky Vanessa Hudgens, Kirsten Dunst, zpěvačka Hilary Duff a spousta dalších. V roce 2011 jej světu předvedla původem švédská fitness trenérka a tanečnice Viveca Jensen, která začala jako baletka a proslavila se jako trenérka celebrit.

Energická a sportovně všestranně založená žena se věnovala kulturistice, baletu, boxu a je známou instruktorkou pilates. Svou lásku k pohybu a sportovní znalosti a zkušenosti využila k vytvoření zábavného, svižného a velmi ženského tréninkového programu pro ženy, který kromě intenzivního pálení kalorií krásně tvaruje svaly. 

Už z názvu je zjevné, že piloxing kombinuje velmi kontrolované cvičení pilates s prvky boxu, čímž vzniklo nové cvičení zlepšující flexibilitu, mobilitu, sílu, vytrvalost, hbitost a výkon

Při piloxingu se cvičí bosky a používá se zátěž v podobě rukavic na suchý zip se závažím pro větší zaměření na paže. Cvičí se na výbušnou hudbu. Rozhodně se nejedná o poklidné cvičení.

Jak piloxing vypadá?

Proč zajít na lekci piloxingu: na co je dobrý

Pilates za pomoci kontrolovaných precizně provedených cviků zlepšuje pružnost a zvyšuje sílu. Nevede však k větším váhovým úbytkům. Tuto část v případě piloxingu zastanou prvky z boxu, který k provádění pevných a přesných úderů vyžaduje zpevněné tělo, nohy jsou ale neustále v pohybu. Vyzkoušíte si i ladné taneční kroky.

To samozřejmě neznamená, že se jede jen na 100 %. Instruktoři střídají dynamické pohyby a údery z boxu s pomalými pohyby podobně jako v pilates. Výsledkem je efektivní aerobní a současně silové cvičení, jež protahuje, posiluje, zvyšuje fyzickou kondici, zlepšuje výkon a spaluje tuky.

Podle autorky Vivecy Jensen piloxing pomáhá:

 • snížit procento tělesného tuku,
 • zvýšit objem svalové hmoty,
 • zmenšit objem stehen a hýždí,
 • vytvarovat ploché břicho,
 • zpevnit paže,
 • zlepšit držení těla,
 • zvýšit sílu a zlepšit flexibilitu,
 • trénovat rovnováhu a koordinaci pohybů,
 • snížit stres a zlepšit náladu,
 • zvednout sebevědomí a chuť do života.

Jak vypadá lekce piloxingu

Jako každá jiná skupinová lekce začíná piloxing krátkým zahřátím, následuje hlavní část lekce, jejíž součástí je i posilování na podložce a protažení na konci

Hlavní část tvoří různé kombinace cviků z pilates a boxu a tanečních kroků. Střídají se ladné pohyby s rychlými a tvrdými údery nebo kopy. Rychlé bloky střídají klidnější. Piloxing se cvičí na energickou hudbu, která funguje jako účinná motivace. 

Pro začátečníky může být piloxing hodně náročný, protože zahrnuje pohyby, na které nebyli zvyklí a v jejich těle probudí svaly, o nichž dosud nevěděli. Po několika hodinách se ale tělo přizpůsobí a cvičení začne být na prvním místě zábavou. 

Pro maximální účinek byste měli cvičit piloxing alespoň 2× týdně. Výsledky nečekejte po týdnu, ale až tak po dvou až třech měsících, kdy se začnete nejen lépe cítit, ale budete též lépe vypadat. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Jak se na piloxing obléknout 

Na piloxing toho moc nepotřebujete. Cvičí se naboso. Ideální jsou dobře padnoucí legíny a tričko, u žen je důležitá kvalitní sportovní podprsenka, protože jde o dynamické cvičení, kde se hodně skáče. 

Speciální piloxingové rukavice nebudete potřebovat hned. Nejprve si zajděte na zkoušku na několik lekcí a pořiďte si je teprve, až piloxingu propadnete.

K čemu jsou dobré piloxingové rukavice

Pokud o piloxingu čtete poprvé, jistě vám na fotce a videu neušlo, že cvičící mají na rukou rukavice. Tyto piloxingové rukavice mají v sobě zabudované závaží 0,5 kilogramu. Jsou důležité pro správné vedení úderů a navíc pomáhají tvarovat paže, které u žen patří mezi problematické partie. 

Největší fanoušci je používají i při jiných aktivitách. Chodí s nimi běhat nebo s nimi dokonce umývají okna! Fantazii se při využití rukavic na piloxing meze nekladou 😉

lekce piloxingu
Cvičením ve skupině získáte potřebnou motivaci i dobrou náladu.

Kam na piloxing zajít a piloxing podle videí

Piloxing není v Česku rozšířen tolik jako klasické pilates, jóga a jiné skupinové lekce vhodné pro ženy. Nejlépe jsou na tom větší města jako Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice a další, kde určitě najdete fitness centrum nabízející pravidelné lekce piloxingu. Pokud nějaké fitko navštěvujete, mrkněte se nejdříve do jeho rozvrhu.

Ti ostatní mají možnost piloxing cvičit doma podle videí na YouTube. Zrovna Viveca Jensen nějaké lekce nabízí volně. Najdete ale i lekce piloxingu od jiných instruktorů. Nicméně větší zábava je to samozřejmě ve větší skupině pod vedením dobré instruktorky.

Free 15 mins piloxing workout: round 1

Free 15 mins piloxing workout: round 2

Free 15 mins piloxing workout: round 3

Piloxing: pilates boxing ballet dancing: basic steps, swingpunch fitness

Piloxing s Míšou

Jaké další druhy cvičení už jsme pro vás zpracovali?

Piloxing můžete střídat s jinými aktivitami, jako je svižná chůze, běh, cyklistika, klasické posilování, jóga, moderní tance a mnoho dalších.

Závěrečné shrnutí: Nudí vás klasické cvičení pro ženy? Zkuste kombinaci pilates a boxu!

Piloxing představuje vysoce účinné aerobní a silové cvičení, které:

 • zlepšuje fyzickou kondici, sílu a výkon, flexibilitu, rovnováhu i koordinaci pohybů,
 • spaluje tuky a zvyšuje podíl svalů v těle,
 • tvaruje stehna, hýždě, břicho a paže, 
 • zlepšuje držení těla,
 • snižuje stres, zvedá sebevědomí a přináší radost z pohybu.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.