Fitbox pro ženy: Dynamické cvičení pro lepší kondici, štíhlou postavu i čistou hlavu

Zdravá dávka pohybu každý den vám pomůže dosáhnout dobré fyzické kondice a navíc budete skvěle vypadat. Bez ohledu na věk. Můžete se věnovat jedné aktivitě, ale lepší je střídat různé druhy cvičení, abyste dosáhli vyváženého zatížení celého těla. Hledáte-li něco dynamického a zábavného, zkuste fitbox.

Spousta žen hledá ke svým klidnějším či vytrvalostním aktivitám, jako je například jóga, běh, pilates, cyklistika a jiné, další a nejlépe odlišný typ sportu. Mezi časté volby patří intervalové a kruhové tréninky a poměrně hodně vyhledávané ženami jsou i bojové sporty, zejména nekontaktní a tudíž bezbolestné varianty, jako je například fitbox. 

Co je fitbox a kde se vzal

Fitbox, někdy se píše fit-box, FITBOX či FitBox, patří mezi bojové nekontaktní sporty. Je to dynamický a výbušný sport, který vychází z kickboxu a thajského boxu. Zvyšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a k vedlejším přínosům patří samozřejmě i redukce podkožního tuku. 

Jedná se o relativně mladé skupinové cvičení. Do Evropy fitbox v roce 2006 uvedla společnost GDA s.r.o. za účelem oživení služeb nabízených ve fitness centrech. Jedná se o licenční fitness program, který v Česku zajišťuje Vaše Fitness.cz. 

Fitbox tréninky mohou nabízet jen autorizovaná fitness centra, posilovny a tělocvičny a mohou je vést pouze instruktoři, kteří úspěšně absolvovali kurz zakončený udělením certifikátu trenéra fitboxu. Rovněž boxovací totemy používané při cvičení fitboxu musí splňovat přísné regule originálního FITBOX programu, které zaručují dodržení všech jeho bezpečnostních principů.

Kde si můžete fitbox zacvičit? 

Seznam všech fitness center v ČR, kam můžete zajít na hodinu fitboxu najdete na stránkách Fitbox.cz. Nemusíte se bát, že by fitbox byl pouze pro obyvatele větších českých měst, v Praze, Brně či Ostravě. V každém kraji zpravidla najdete několik center, které mají sál s boxovacími totemy pro fitbox.

V čem je fitbox dobrý

Pro ženy bývá fitbox nejvíce atraktivní právě díky využití prvků bojových sportů, aniž by bylo nutné jít do fyzického kontaktu, navíc leckdy bolestivého, s druhou osobu. 

Fitbox slibuje vysokou fyzickou náročnost, pokud se cvičí naplno. To znamená viditelně lepší fyzickou kondici spojenou s posílením všech svalových skupin a větším množstvím spálených kalorií.

Jak vám může fitbox prospět?

 • Jde o intenzivní aerobní cvičení, které zvyšuje fyzickou kondici.
 • Spaluje kalorie a efektivně podporuje redukci nadváhy.
 • Zapojuje všechny svalové skupiny, a tak posiluje a tvaruje celé tělo.
 • Udržuje a zlepšuje fyzičku i vzhled těla originálním a zábavným způsobem.
 • Pomáhá odbourávat stres, snižovat psychické napětí a zlepšovat náladu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Základní posilovací cviky pro posílení celého těla i jednotlivých partií

S čím na fitboxu počítat?

Úplně bezbolestný ale fitbox není. Nedochází sice k fyzickému kontaktu mezi cvičenci, ale k nějakým bolístkám občas dojít může. V první řadě jde o fyzicky náročnou aktivitu. Není tedy od věci s lekcemi fitboxu začít až poté, co si vypracujete nějakou základní fyzičku. Při samotném cvičení pak hrozí menší modřiny a spálené ruce. Tomu předejdete použitím rukavic a bandáží na fitbox.

fitbox rukavice

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je dobrá fyzická kondice: Jak se měří a jak se do ní dostat

Jak vypadá lekce fitboxu

Lekce fitboxu jsou rozděleny do několika úrovní. Každý účastník si může zvolit úroveň, jež odpovídá jeho fyzickým předpokladům. Hodina probíhá za doprovodu rytmické hudby pro lepší uvolnění, větší zábavu a motivaci.

Veřejná lekce fitboxu trvá obligátních 50 až 60 minut. Každá lekce začíná zahřátím a dynamickým protažením. K tomu se využívá několik základních cviků vykonávaných středně vysokou intenzitou. Během zahřívacího kola se provádějí například skoky přes švihadlo, dřepuje se nebo boxuje naprázdno.

Poté následuje hlavní část fitboxu, která zahrnuje boxerské a kickboxerské základní postoje, údery a kopy kombinované s posilovacími cviky. Instruktor by měl vždy nejprve vysvětlit techniku, jaká bude používána v hlavní části. Při kopech a úderech byste měli být stále v pohybu a poskakovat jako zkušení boxeři🙂. Lekce by měla končit zklidněním a strečinkem.

Základní údery a kopy využívané při fitboxu: 

 • přímé údery rukou: obě ruce jsou u brady, jedna vždy zůstává v obranné pozici, druhá jde vpřed, úder přitom vychází z pasu, 
 • boční hák: úder rukou za současné rotace trupu, 
 • zvedák: úder rukou vycházející od pasu nahoru,
 • kopy do oblouku: boxovací totem se při kopu nabírá nártem, 
 • kop pomocí kolene: úder je směřován kolenem do boxovacího pytle (hodí se i jako prvek pro nácvik sebeobrany), 
 • kop přímý a kop stranou: špička kopající nohy směřuje dolů. 

Co je boxovací totem

Při fitboxu se neboxuje naprázdno, ale do boxovacího totemu. Ten je těžký a stabilní, aby vydržel silné údery a kopy. Do totemu by současně měli boxovat dvě osoby, aby se co nejméně pohyboval a zůstal stát na místě. 

Upravené boxovací totemy jsou vysoké 170 až 205 cm a mohou být dvojího typu: 

 1. Totem Basic s jedním nosným dílem, 
 2. Totem Evolution s třemi nosnými díly pro lepší nastavení a manipulaci.

4 druhy tréninků fitboxu

Dle věku, fyzické kondice nebo zaměření si můžete vybrat konkrétní typ nebo spíše úroveň náročnosti tréninku. Na výběr bývají nejčastěji následující úrovně:

 • Slim: zhubnutí, zlepšení kondice a tvarování postavy,
 • Power: posílení a zvýšení objemu svalové hmoty,
 • Fitbox freestyle: bojovější varianta, která klade menší nároky na rytmus,
 • Senior: vhodné pro starší osoby, případně osoby s horší kondicí.
úrovně fitboxu

Lekce mohou být určené pro začátečníky i pokročilé. Některá fitness centra nabízí další vylepšení, kdy například cvičíte a boxujete při ztlumených světlech a burcující hudbě, abyste získali jedinečný pocit, že jste sami v celé místnosti jako slavný Rocky 😀.

Nezbytné vybavení na fitbox

Rozhodnete-li se pro fitbox, budete potřebovat rukavice či bandáže na fitbox (tj. omotávky rukou) nezbytné kvůli zpevnění zápěstí a ochraně zápěstí a prstů před zraněním. Než si nadšení pro nový sport potvrdíte, rukavice či bandáže na fitbox by vám mělo být schopné zapůjčit fitko. V případě dlouhodobého zájmu je doporučeno pořídit si vlastní. 

Na lekci si jinak vystačíte s běžným sportovním oblečením, které by mělo být pohodlné, prodyšné a neomezovat vás v pohybu. Důležitá je pevná indoorová obuv. Nezapomeňte na láhev s vodou a ručník na otírání potu. Oboje při tomto typu skupinové lekce využijete už po několika prvních minutách. 

Jsou lepší bandáže nebo rukavice na fitbox?

Pro nováčky a začátečníky jsou vhodnější rukavice na fitbox. Jejich hlavní výhodou je jednoduché a rychlé nasazování. Na výběr jsou rukavice otevřené, rukavice s gelovou výstelkou pro lepší ochranu prstů a uzavřené rukavice vycpané hustou pěnou. Než si nějaké koupíte, poraďte se se svým instruktorem.

S bandážemi na bojové sporty se musíte naučit správně zacházet, abyste je neutáhli příliš a neomezili si přívod krve do ruky. S výběrem bandáží by vám měl opět poradit instruktor fitboxu, který by vám měl také předvést, jak se při bandážování ruky postupuje.

Pro koho je fitbox vhodný a pro koho nikoliv

Fitbox je skvělá aktivita pro všechny aktivní a zdravé jedince bez omezení věku, kteří chtějí zvýšit fyzičku, případně shodit na váze a zároveň se odreagovat od všudypřítomného shonu a stresu. Zatímco na klasických kontaktních lekcích boxu a kickboxu jsou více vidět muži, skupinové lekce fitboxu často vyhledávají ženy

Nemusíte se bát, že byste to nezvládali nebo že se vám budou ostatní smát. Každý přece nějak začínal. Náročnost lekce, sílu úderů a kopů si můžete přizpůsobit své momentální kondici a se zlepšující se fyzičkou budete trénovat tvrději. Ubrat můžete kdykoliv.

Opatrní by měli být lidé, které trápí problémy s pohybovým aparátem, případně nějaké vážnější či chronické onemocnění. Ti by měli zvážit a poradit se s lékařem, zda rychlé, výbušné, prudké a také rotační pohyby prováděné při fitboxu jsou v jejich případě vhodné a nepovedou spíše ke zhoršení jejich zdravotního stavu.

Tipy na lekce fitboxu na YouTube.cz

Podívejte se, jak může vypadat výbušná lekce fitboxu ve fitku, nebo zkuste některou z boxovacích lekcí bez totemu na doma:

Ukázka fitbox tréninku 

Ukázka fitboxu II.

Kardio kickbox pro spalování tuku

Home fitbox s Veronikou (bez boxovacího totemu)

Home fitbox s posilováním na břicho, zadek a stehna

Tipy na skupinové lekce (nejen) pro ženy na Bezhladoveni.cz

Fitbox je dynamický cvičební program, který můžete doplnit o jiné druhy sportovních a relaxačních aktivit. Nezapomínejte přitom na odpočinek, regeneraci a spánek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Skupinové lekce, které najdete na našich stránkách:

Závěrečné shrnutí: S Fitboxem si zlepšíte kondici a vyčistíte si hlavu

 • Pravidelné sportování a cvičení představuje nejúčinnější způsob, jak si udržet zdravou váhu, silné a pružné tělo a obecně dobrou fyzickou kondici v každém věku. 
 • Je to také perfektní způsob, jak si vyčistit hlavu a zmírnit dopady stresu. Někdy pomůže zklidnění v podobě jógy, jindy se pomůže vybít na hodině fitboxu. 🙂
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.