Capoeira: Úchvatné brazilské bojové umění s prvky tance a akrobacie

Není boj jako boj. Z Brazílie do Česka pronikl jedinečný styl bojového umění známý jako capoeira. Toto bojové umění má velmi osobitou filozofii. Když sledujete zápas, brzy nabudete pocitu, že nesledujte boj, nýbrž bojový tanec. Bojovníci předvádí neskutečnou podívanou na jejich fyzické dovednosti a celkový výsledný taneční dojem podtrhává originální hudební doprovod. 

Capoeira je bojový tanec, z něhož vyzařuje síla, obratnost, energie, rytmus a krása založená na precizně kontrolovaných a koordinovaných pohybech bojovníků či bojovnic. V Česku není capoeira příliš rozšířená, ale ani úplně neznámá. Své příznivce si našla, a tak si ji v některém z českých oddílů můžete vyzkoušet i vy, pokud vás po přečtení článku zaujme.

Co je capoeira a odkud pochází

Capoeiru nelze jednoduše popsat jako čisté bojové umění, sport, tanec či folklor. Kombinuje bojové, akrobatické a taneční prvky.  Souboje nejsou skutečné, ale spíše předstírané. Je to hra založená na schopnosti vzájemné koordinace pohybů a improvizace.

Capoeira klade vysoký důraz na plynulost a souhru pohybů obou bojovníků. Spolu s hudebním doprovodem a zpěvem je toto brazilské bojové umění nebo spíše bojový tanec vysoce atraktivní jak pro účastníky, tak i sledující diváky.

Krátce o vzniku capoeiry

Capoeira se do současné podoby vyvinula v Brazílii v zemědělské oblasti Bahia neslavně proslulé obchodem otroků násilím dovážených z Afriky. Za její prapůvodní rodiště proto bývá považována Afrika, jelikož ji vymysleli černošští otroci, kteří zde byli nuceni pracovat na polích a plantážích. 

Capoeira vznikla propojením africké, původní brazilské a expandované evropské kultury. Celá řada slov v capoeiře vychází z řeči původních afrických kmenů a mnohé jejich tradiční rituály tento skvostný bojový tanec připomínají. Původně šlo o formu obrany beze zbraní proti zlodějům jídla, násilníkům a otrokářům.

První zmínky o capoeiře pochází z přelomu 18. a 19. století a většinou popisují boje mezi policií a capoeiristy. Capoeira byla dokonce zakázána. Capoeiristi se boj naučili maskovat v tanci, ladných pohybů a akrobacii. V roce 1927 dnes už legendární capoeirista Mestre Bimba založil první akademii pro výuku capoeiry v Brazílii. Oficiální licenci však získal až o 10 let později. 

V 50. letech minulého století Bimbovi studenti zakládali školy po celé Brazílii a capoeira rychle získávala na popularitě. V roce 1972 se stala oficiálním brazilským národním sportem a začaly se pořádat první turnaje. Obdržela pravidla a stala se dokonce druhým nejoblíbenějším brazilským sportem hned po fotbale. Od poloviny 70. let se capoeira rozšířila do USA a Evropy.

Capoeira a její styly

Existuje několik stylů capoeiry. Za základní dva jsou považovány styly Regional a Angola. První Capoeira regional je považován za inovativní a otevřený styl. Klade důraz na dynamiku a rychlost změny pohybů a jsou pro něj typické variabilnější kopy a náročné akrobatické prvky.

Capoeira angola prosazuje spíše tradiční pojetí a vyznačuje se velkou pestrostí tanečních pohybů a kopů směrovaných na střed těla. V současnosti je oblíbený styl Capoeira é uma só. Znamená to Je jen jedna capoeira a usilovně se snaží o spojení obou původních přístupů.

styly capoeiry

Tance připomínající capoiru

V jiných částech světa můžete narazit na bojová umění, která capoeiru připomínají. Na Martiniku je to tradiční sport I´aqya a na Kubě bojový tanec Maní, oba zahrnují akrobatické a taneční prvky. Na Trinidadu se zase bojuje s tyčemi. Tento sport se jmenuje Kalinda a podobá se brazilskému tanci Maculele, který se učí každý capoeirista.

Čím capoeira prospívá

Jde o fyzicky náročnou sportovní aktivitu. To ale neznamená, že ji nezvládnete. Pravidelné cvičení vám pomůže vrátit se do formy a dlouhodobě si ji udržet, zvýšit sílu, zlepšit flexibilitu a shodit nějaké to přebytečné kilo. Samotným trénováním spalujete tuky, budujete svaly,  flexibilitu a vytrvalost, zlepšujete kardio i celkovou zdatnost.

Zlepšení fyzičky přichází nejdřív. Brzy na to ale zjistíte, že jste po každém tréninku spokojenější i sebevědomější. Při cvičení navíc zcela jistě zapomenete na veškeré pracovní i osobní problémy a z tělocvičny odejdete nejen příjemně unavení, ale i s lehkou myslí.

Jde rovněž o zábavné cvičení plné dynamických akrobatických pohybů. Náplň lekce je přizpůsobena věku a úrovni jednotlivých cvičících. Neoddělitelnou součástí je hudba, hra na tradiční brazilské hudební nástroje a zpěv

Hlavní přínosy capoeiry na lidské zdraví:

  • rozvíjí obecnou kondici zahrnující sílu, vytrvalost, pružnost a obratnost, 
  • zlepšuje rovnováhu i koordinaci,
  • pozitivně působí na pohybové, kognitivní. emocionální a sociálně-kulturní schopnosti,
  • zvyšuje zdravé sebevědomí a sebedůvěru ve své schopnosti a dovednosti,
  • podporuje úctu k ostatním lidem,
  • motivuje k udržování zdravého životního stylu,
  • podporuje cit pro rytmus, učí hře na brazilské hudební nástroje,
  • zlepšuje osobní disciplínu a schopnost se soustředit.

Pro koho je capoeira vhodná

Praktikování capoeiry je vhodné pro každého bez ohledu na věk a momentální kondici. Capoeiru cvičí malé děti i senioři v osmdesáti až devadesáti letech. Přináší radost z pohybu a zejména malé děti a dospívající si s její pomocí vybudují nejen vynikající fyzickou zdatnost, ale taktéž sebekontrolu a zdravé sebevědomí. 

Akrobatické prvky jsou sice součástí tréninku, ale pokud se na ně necítíte, nemusíte se je učit. Stejného efektu lze dosáhnout i jednoduchou technikou, třeba obyčejným úkrokem do strany či dřepem. Technika spolu se zkušenostmi mohou být mnohdy důležitější než fyzická náročnost. Capoeiru díky tomu můžete praktikovat od dětství až do vysokého věku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je dobrá fyzická kondice: Jak se měří a jak se do ní dostat

Jak vypadá capoeira

Capoeira je tvořena 4 hlavními složkami: hudbou, zpěvem, pohybem a bojem. Není to klasický kontaktní bojový sport, ale spíše tanec předvádějící fiktivní a improvizovaný boj. Nejčastěji spolu bojují dva bojovníci oblečeni do bílého oděvu. 

Zápasu se říká hra a doprovází ji hudba hraná na jednoduchý strunný nástroj berimbau, atabaque nebo pandeira. Hudba určuje rytmus, jemuž se bojovníci neustále přizpůsobují. Nebojující capoeiristi vytvoří kruh, uprostřed něhož boj probíhá. Při hře všichni podupávají, zpívají a tleskají.

Je samozřejmě na každém, jaké ambice při cvičení capoeiry má. Každý si zde najde svoje, nastaví si laťku a hranice. 

Jak může probíhat lekce capoeiry

Každá hodina capoeiry začíná svižnou rozcvičkou, která probíhá za rytmu brazilské hudby. Začíná se základními pohyby za účelem rozehřátí. Provádí se předklony, úklony, výpady, dřepy a další. 

Následuje zhruba dvacetiminutové procvičení základního pohybového prvku ginga spočívající v práci s nohama. Základní pohyb ginga představuje rytmický systém úkroků, které umožňují rychlou a plynulou změnu pozici a těžiště. Roznožíte, mírně pokrčíte nohy, přenesete váhu na jednu nohu váhu a druhou jdete do výpadu vzad.

Po rozcvičce následuje hlavní část tréninku, který probíhá samostatně nebo ve dvojicích. Základem je hra v rodě. Rod je kruh tvořený účastníky lekce, uprostřed něhož se bojuje a tančí zároveň. 

Lidé se na lekcích učí různé cviky podle své úrovně, a to včetně náročných akrobatických prvků, jako jsou salta, stojky, vysoké výkopy a další. Z různých pozic bojovníci útočí, provádí kopy, přemety, pády i skoky nebo se brání. Útočí se většinou pomocí nohou a ruce slouží k obraně a vyrovnání rovnováhy. Pohyby nejsou přesně stanoveny a měly by být nepředvídatelné.

lekce capoeiry

Capoeira a tradiční hudba

Neodmyslitelnou součástí je hudební doprovod na tradiční nástroje a zpěv. Hudba i zpěv udává rytmus hry. Na tradiční nástroje se údajně naučí hrát každý, stačí se poddat rytmu. Zpěv a potlesk tančící bojovníky inspirují a motivují.

Zpěv nejenže oživuje hru, ale především udržuje naživu tradice, které jsou pro capoeiru zásadní. Písně jsou způsobem, jak mistři předávají své vědomosti svým učedníkům

Písně mívají různý obsah. Popisují aktivity v rodě a v minulosti se bojovníci nebáli ani improvizace a texty si vymýšleli za běhu. Dalším typem je píseň Ladainha, která se zpívá na začátku tréninku a hráči v ní vzdávají úctu svému mistrovi.

Jaká slova při lekci capoeiry uslyšíte

  • aluno – žák
  • jogar – bojovník
  • jogo – boj dvou capoeiristů
  • roda – místo pro capoeiru, kruh tvoří ostatní capoeiristi
  • ataque – útočný pohyb
  • cocorinha – podřep
  • ginga – práce nohou, jeden ze základních pohybů
  • golpe – úder, útok
  • berimbau – základní hudební nástroj ve tvaru luku s jednou strunou 
  • atabaque – velký buben
  • agogo – nástroj složený ze dvou kokosových ořechů

Jaké vybavení je na capoeiru potřeba

Capoeira vyžaduje volnost pohybu a pohodlí. Cvičí se ve volnějším sportovním oblečení nejlépe bílé barvy. Pokud jdete na svou první lekci, vezměte si prostě obyčejné prodyšné sportovní triko a volnější kalhoty.

Klasické sportovní boty zapomeňte doma. Capoeira se cvičí nejlépe naboso, maximálně v tenkých botách. Vedle toho budete potřebovat láhev s vodou a ručník. Zapotíte se totiž už při rozcvičce.

Kde se capoeira cvičí

Capoeira má v Česku vybudovanou slušnou základnu. Stačí do internetového vyhledávače zadat spojení capoeira a názvu vašeho města a ihned se dozvíte, zda u vás funguje klub, který tréninky tohoto úchvatného bojového tance nabízí. 

Například Vem Camará Capoeira ČR, česká asociace capoeiry os byla založená v roce 2008 a zastřešuje oddíly, které v ČR praktikují styl Vem Camará. Oddílů v Česku existuje mnohem více, stačí se podívat, který ze stylů vás zaujme. V Praze můžete narazit na AXÉ Capoeira Czech Republic, která je pobočkou skupiny Grupo Axé Capoeira.

Capoeira na YouTube.cz

Zaujala vás capoeira? Podívejte se na videa, jak se toto úchvatné brazilské bojové umění cvičí:

Capoeira at Home | CONDITIONING with Contramestre Grilo Preto (Class 01)

Capoeira at Home | CONDITIONING with Contramestre Grilo Preto (Class 02)

Capoeira at Home | CONDITIONING with kicks

Capoeira at Home | CONDITIONING with Contramestre Grilo Preto (Class 05)

Tipy na skupinové lekce (nejen) pro ženy na Bezhladoveni.cz

Capoeiru můžete doplnit o další sportovní i relaxační činnosti. Nezapomínejte na odpočinek, regeneraci i spánek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Skupinové lekce, které najdete na našich stránkách:

Závěrečné shrnutí: Díky capoeiře získáte lepší kondici i zdravou sebedůvěru

Shrňme si, proč je praktikování brazilského bojového umění capoeira prospěšné, a v čem všem vám může pomoci:

  • zlepšíte si sílu, vytrvalost, pružnost, obratnost, rovnováhu i koordinaci,
  • podpoříte přirozené sebevědomí a úctu k ostatním lidem,
  • budete se cítit spokojenější i sebevědomější, 
  • získáte radost z pohybu,
  • je vhodná pro každého bez ohledu na věk a momentální kondici,
  • capoeiru lze praktikovat od dětství až do vysokého věku.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.