Co je power jóga: V čem se liší od klasické jógy a tipy na video lekce z YouTube

Jógu jakožto východní styl cvičení těla i mysli zná každý. Ne každý už ale ví, že se z ní postupně vyvinula celá řada stylů lišících se například zaměřením, pozicemi a způsobem jejich provádění. S vlastními jógovými styly přichází i západní svět. Mezi ně patří power jóga.

Různých stylů a modifikací jógy je tolik, že může být těžké se v nich zorientovat, a vybrat pro sebe tu pravou. Pomáhá ujasnit si, co od cvičení jógy očekáváte. Zda toužíte po jemném tělesném cvičení spojeném se zklidněním mysli nebo vám jde o zlepšení formy. 

Konkrétně power jóga představuje spíše náročnější styl nevhodný pro úplné začátečníky, co se pohybu a sportu týče. Žádoucí je dobrá fyzická kondice a alespoň základní zkušenosti s cvičením jógy. Zásadní je najít si zkušeného lektora či lektorku jógy, která vám sedne. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že významnou roli hraje vzhled i tón hlasu. Tohle zrovna platí pro skupinové lekce obecně.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je dobrá fyzická kondice: Jak se měří a jak se do ní dostat

Kdy, kde a jak vznikla jóga a co jsou jógové styly 

Traduje se, že jóga začala vznikat okolo třetího tisíciletí před naším letopočtem. Bohužel ale neexistují žádné doklady, které by to potvrzovaly. Jelikož Indové začali knihtisk používat až v 19. století, měli bychom se smířit s tím, že velké množství starých rukopisů nebylo přepsáno a spousta cenných informací tak zůstane utajena navždy.

Mezi první psané důkazy patří oslavná báseň z poloviny druhého tisíciletí opěvující muže žijícího na okraji společnosti a praktikujícího odlišné rituály. Mohlo jít o meditační a tělesné cvičení, které se o několik set let později začalo nazývat jógou.

Z poloviny prvního tisíciletí před naším letopočtem pochází texty upanišady popisující jógu jako techniku sloužící k ovládání smyslů. Novější texty potvrzují existenci jógínů usilujících o kultivaci mysli pomocí meditačních technik. 

První zmínky o fyzické praxi, praktikování jógových pozic, se objevují až ve 4. století našeho letopočtu. Zmiňují určité fyzické pozice avšak bez bližšího vysvětlení.

Jógové cvičení se během uplynulých tisíců let vyvíjelo a měnilo. Různé tělesné a meditační techniky měly v různých časech odlišné významy i interpretace. Současná forma jógy těžko bude stejná jako jóga v 15. století našeho letopočtu či tisíc let před naším letopočtem.

Východní versus západní jóga

Na východě jógové pozice zastávají roli prostředku, jak snáze dosáhnout meditačního stavu. Dlouhé hodiny meditování v sedě totiž vyžadují velmi dobrý fyzický stav. S bolavými zády se dost dobře meditovat nedá.

Ani na západě fyzická stránka jógy zprvu nehrála podstatnou roli. S rostoucím počtem lidí cestujících do Indie za poznáním vzrostl zájem o praktikování jógových pozic. Na nějaký čas se její duchovní stránka dokonce úplně vytratila a jóga byla vnímána jako ostatní tělesná cvičení, například aerobik, pilates a další.

V posledních letech se pohled na jógu znovu změnil. Kromě lepší zdatnosti, síly a pružnosti se s pomocí jógy lidé učí lépe vnímat své tělo a současně pracovat s myslí. 

Moderní jógové styly ve 21. století

Různé styly jógy zastávají odlišný přístup. Některé zdůrazňují život v daném okamžiku, pro jiné je hlavní silné a zdravé tělo a dokonalé provedení asán. Právě do té druhé skupiny patří power jóga. Za základní styl jógy je považována hatha jóga.

Jednotlivé styly se liší v zaměření, volbě pozic, jejich sledu, rychlosti provedení i výdrží. Některé jsou klidné a statické, jiné více dynamické a další využívají pomůcky pro maximálně zdravé provedení pozice. Nezbytnou součástí všech stylů je správné dýchání

Nejznámější jógové styly 21. století:

  • hatha jóga
  • bikram jóga: cvičí se při vyšších teplotách
  • aštanga jóga (ashtanga vinyasa)
  • lyengar jóga
  • vinyasa jóga (vinjása, flow): vychází z ashtangy
  • restorativní jóga
  • jin jóga (yin jóga)
  • jivamukti jóga
  • hot jóga
  • power-jóga
  • kundalini jóga
  • mysore jóga
  • karma jóga
  • acro jóga
  • hormonální jóga
  • těhotenská jóga (gravid jóga)
  • dětská jóga
  • terapeutická či jemná jóga
  • fyzio jóga či jóga pro zdravá záda
skupinová lekce jógy
Zatímco dříve bylo cvičení jógy doménou mužů, dnes to jsou převážně ženy, které jógu vášnivě cvičí.

Co je powerjóga a v čem se liší

Power jóga patří mezi mladší styly jógy, které si vymyslel západ. Vznikla v 80. až 90. letech minulého století. Od starších a tradičnějších stylů se liší tím, že nedodržuje obvyklé pořadí pozic jako hatha či ashtanga jóga. Naopak si její instruktoři vymýšlí vlastní originální sestavy a činí jógu pro spoustu lidí atraktivnější. 

Nejedná se o oficiální styl jógy. Uvádí se, že power jóga vychází z vinyasa jógy, při které se pozice provádí plynule za sebou v souladu s dechem. Je to dynamický a intenzivní styl zaměřený na vytrvalost, flexibilitu a sílu, méně na její duševní stránku. 

Základní charakteristika moderní power jógy:

  • kombinace hatha jógy a ashtanga jógy (vinjásy),
  • důraz na fyzickou stránku cvičení,
  • zlepšuje správné držení těla, 
  • zlepšuje flexibilitu, vytrvalost a buduje sílu,
  • rychlé provádění pozic,
  • plynulé přechody mezi pozicemi (ladnost),
  • běžně praktikováno ve fitness studiích.

Power jóga nemá meditativní ani uvolňující přesah a bývá přirovnávána k intenzivním lekcím aerobiku. Často také bývá spojována s pálením kalorií a hubnutím, což je také důvod, proč na lekce powerjógy narazíte nejčastěji ve fitness studiích. V nabídkách lekcí jógových studií převažují oficiální jógové styly, zejména vinyasa jóga, hatha jóga, kundalini jóga a další. 

Postupně připravujeme přehledy fitness center, kde si můžete zacvičit power jógu.

Zatím si můžete najít lekce v těchto městech: Brno, České Budějovice, Pardubice, Praha 1, Praha 5, Zlín

3 rozdíly mezi power-jógou a tradičními styly jógy

Rozdíly mezi oficiálními styly jógy a power jógu lze shrnout do 4 hlavních bodů, a to pořadí, v němž jsou pozice prováděny, tempo neboli rychlost provádění pozic a způsob přechodu z jedné pozice do druhé, takzvané flow.

  1. Pořadí (sekvence)

Lekce power jógy tvoří standardní jógové pozice. Jejich pořadí vymýšlí instruktor sám na rozdíl od stylů jógy, kde je pořadí dáno. Jedná se tedy o variabilní cvičení. 

  1. Rychlost (tempo)

Při power józe se cvičí rychle v tempu oproti stylům, jež kladou důraz na pomalé, precizní a rozvážné provedení pozic. To má oproti jiným lekcím přínos i pro kardiovaskulární systém.

  1. Tok (flow)

Zatímco hatha jóga se soustředí na dosažení správného držení těla v každé pozici, power jóga klade větší důraz na plynulý přechod (flow) z jedné pozice do druhé.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jóga a hubnutí: Podpořte spalování tuků i dobrou náladu

Jak vypadá lekce power jógy

Běžně jedna lekce ve studiu trvá 60 až 75 minut. Potřebovat budete především pohodlné oblečení. Jógové podložky jsou na místě vždy k dispozici, pokud ovšem netrváte na své vlastní. Hodí se mít sebou lahev s vodou a ručník na zpocené dlaně.

Na co dbát při cvičení power jógy a jógy obecně:

  • Snažte se uvolnit tělo i hlavu. Nemyslete na práci a osobní problémy a soustřeďte se plně na provedení každé pozice.
  • Při cvičení nezadržujte dech a dýchejte klidně a pravidelně.
  • Soustřeďte se na správné držení těla. Cvičte co nejlépe, jak můžete v daný okamžik.
  • Snaže se procítit a prodýchat každou ásanu. Cvičte svým tempem.
  • Nesoutěžte a nesrovnávejte se s lidmi vedle. Cvičte dle svých možností a necvičte přes bolest.

„Je mnoho učitelů a učitelek, které vám řeknou, že každé tělo je jiné, každý máme nějaké limity, nebo že ten den to prostě nejde. Neexistuje něco jako správná pozice. Podstatou jógy není udělat něco správně, ale udělat to, jak nejlépe můžete v ten určitý okamžik. Zásadní moment v józe je žít v jednom konkrétním okamžiku, aniž by záleželo na cíli.”

Barbora Sojková v rozhovoru pro Heroine.cz (Štěstí a sebepoznání nepřijde samo)

Prvotní prodýchání

Lekce většinou začíná prvotním zklidněním a příjemným protažením, které vás připraví na náročnější pozice. Nejčastěji se na začátku cvičí různé varianty sestavy pozdrav slunci, které jsou jsou doplňovány o další prvky a pozice.

Dynamická část​

Následuje hlavní dynamická část, jíž tvoří po sobě jdoucí sekvence ásan střídající jógové pozice (předklony, záklony, úklony a rotace). Cvičí se v souladu, výdrž v pozicích je krátká a jednotlivé pozice na sebe plynule navazují. 

Střídají se ásany ve stoji s ásanami na zemi. Pozice ve stoje pomáhají prodýchat, posílit a  také uvolnit svalové skupiny dolní poloviny těla včetně celé páteře. Pozice na zemi se více zaměřují na posílení a uvolnění horní poloviny těla.

Závěrečné zklidnění​ vleže

Lekce končí relaxací vleže v pozici tzv. mrtvoly, jež pomáhá zklidnit tělo i mysl po náročném cvičení. 

VIDEO: Pozdrav slunci pro začátečníky se Zuzanou Klingrovou

Power jóga a zdravotní přínosy

Dynamicky a silově založená power-jóga prospívá kardiovaskulárnímu zdraví a podporuje redukci tělesné hmotnosti. Soustředění se na provádění pozic pomáhá snížit vliv stresu a zlepšit duševní zdraví. Také aktivuje hluboko uložené stabilizační svaly nezbytné pro správné funkce kloubů a páteře. Zlepšuje rovnováhu, koordinaci i plynulost pohybů.

Přínosy pravidelného cvičení powerjógy na zdraví:

  • zlepšení fyzické kondice, síly, vytrvalosti a celkového zdraví vůbec,
  • podpora redukce tělesného tuku, zvyšování podílu svalů a udržování zdravé tělesné hmotnosti, 
  • výrazné zlepšení mobility, flexibility i koordinace pohybů, lepší držení těla,
  • zeštíhlení a formování postavy,
  • vyšší duševní pohoda na úkor výrazně nižší míry stresu a stavů úzkosti,
  • podpora klidu a pocitů relaxace, 
  • kvalitnější a zdravější spánek,
  • silnější a odolnější imunitní systém,
  • snížení rizika vzniku chronických chorob jako nemoci srdce, obezita, cukrovka a jiné.

Pro koho je power jóga vhodná a pro koho ne

Power jóga je poměrně náročné cvičení a vyžaduje určitou úroveň síly a kondice. Vhodné je se nejprve naučit základní jógové pozice, chcete-li z power jógy vytěžit pro své zdraví a kondici co nejvíce. 

Power jóga je určená pro dospělé aktivní zdravé jedince se základní fyzickou kondicí, které netrápí žádné vážnější zdravotní potíže a omezení. Nejvíce ji ocení ti, kterým klasická jóga přijde nudná a neměnná.

Pro koho není power jóga vhodná:

  • pro úplné začátečníky, kteří jógu nikdy necvičili a neznají žádné jógové pozice,
  • pro osoby s nízkou fyzickou kondicí, slabými svaly vrchní poloviny těla,
  • těhotné ženy a kojící ženy krátce po porodu (samozřejmě s ohledem na zkušenosti s cvičením jógy jako takové).

Power jóga pro začátečníky

Úplní začátečníci, kteří nemají s jógou absolutně žádné zkušenosti, nebudou schopni udržet krok s ostatními a navíc špatným prováděním jednotlivých ásan riskují přetížení a zranění. Znalost alespoň základních pozic cvičení power jógy značně usnadňuje a současně zvyšuje prožitek z každé lekce.

Pokud se pro cvičení power jógy rozhodnete, vyhledejte lekce jógy pro začátečníky, nebo lektora informujte, že jste jógu dosud nepraktikovali. Instruktor by se na začátku lekce měl dotázat sám. Seznamte se s jógou také po teoretické stránce, ať vás některé její aspekty a zvláštnosti nepřekvapí.

Tipy na lekce power jógy dostupné na YouTube

Na internetu lze najít jak hodinové lekce, tak i kratší cvičení trvající 20 až 45 minut. Cvičení podle videí by mělo předcházet několik lekcí vedených instruktorem jógy, abyste se naučili cvičit jógové pozice správně a především bezpečně.

60 minut power jógy

Power jóga vinjása flow 30 minut

Power jóga na formování celého těla 30 minut

Power jóga 45 minut

Power jóga (nejen) na hubnutí

Power jóga na hubnutí

Další druhy cvičení (nejen) pro ženy

Power jógu můžete střídat nejen s jinými jógovými styly, ale i pohybovými aktivitami, jako je svižná chůze, běh, cyklistika, posilování, pilates, jumping, moderní tance, TRX a další.

Závěrečné shrnutí: Power jóga posiluje tělo i mysl

Power jóga je západní styl jógy, který se cvičí rychle a dynamicky. Není ale ideální pro úplné začátečníky. Abyste si z ní vytěžili maximum, měli byste mít dobrou fyzičku a seznámit se s jógou a jejími pozicemi. 

Pravidelným cvičením powerjógy:

  • si zlepšíte fyzickou kondici, budete silnější a pružnější,
  • zhubnete a udržíte si zdravou hmotnost dlouhodobě, 
  • naučíte se relaxovat a snížíte vliv stresu na své zdraví,
  • budete lépe spát,
  • posílíte svůj imunitní systém a budete méně náchylní k onemocnění.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.