Co je Port de Bras: Taneční fitness program, který protahuje, posiluje a učí ladným pohybům

Milujete taneční cvičení, ale rychlé a ztřeštěné pohyby a sexy vrtění zadkem vás spíše odrazují? Zkuste relativně mladé cvičení Port de Bras, které vás uchvátí ladností jako u baletu. Však z něho také vychází.  Naučíte se kontrolovat své pohyby, uvolníte páteř, zlepšíte držení těla a svaly posílíte také.

Port de Bras se jmenuje specifická forma ženského cvičení, které na první pohled připomíná elegantní tanec. Je to přirozené, pomalé a ladné taneční cvičení kombinující taneční pohyby s vybranými fitness prvky. Co o něm všechno víme?

Co je Port de Bras

Od známějších, starších, a tudíž rozšířenějších skupinových lekcí, jako jsou zejména jóga či pilates, se odlišuje tím, že využívá prvky převzaté z baletu a klasického tance a kombinuje je s posturálními technikami, které se soustředí na hluboký stabilizační systém. Lze jej popsat i jako dynamicky strečink inspirovaný tanečními, baletními a jógovými pozicemi.

Výsledkem je neuvěřitelně elegantní cvičení s perfektně kontrolovanými, pomalými a přesto přirozenými a ladnými pohyby. Při Port de Bras tancujete, a přitom posilujete ochablé svaly a zároveň uvolňujete zkrácené svaly a ztuhlé klouby. 

Při Port de Bras zapojujete všechny svalové skupiny. Zatěžované jsou zejména paže, jež u žen nepatří zrovna k nejsilnějším stránkám. Pohyby rukou a nohou se neustále prolínají, a to vede ke zlepšení rovnováhy a koordinace včetně správného držení těla. 

Cílem cvičení je nejen posílení a uvolnění svalů, ale také se naučit plně uvědomovat každý pohyb a kontrolovat tělo. Díky správně vedeným a kontrolovaným pohybům docílíte ladnosti.

Kdo Port de Bras vymyslel?

S cvičebním, přesněji tanečním fitness programem určeným pro ženy, přišli v roce 2006 ruský choreograf Vladimír Sněžik a španělský fitness trenér Julio Dieguez Papi

Společně vytvořili na pohled krásné a pro zdraví přínosné cvičení pro ženy, v němž propojili prvky klasického tance, baletu, pilates, strečinku a dalších posturálních technik. Pojmenovali jej Port de Bras.

Co přesně znamená výraz port de bras

Autoři k jeho pojmenování použili francouzský výraz z klasického baletního slovníku port de bras znamenající pohyb paží. Správně se čte pór-d-brá. Pohyb paží nebo také práce rukou má několik pozic: přípravnou, tři základní a několik odvozených.

Například v přípravné pozici mají být paže volně spuštěny před tělem, dlaně v úrovni podbřišku a v protažení paží. Lokty směřují do stran od těla. V jiné pozici ruce zvednete nad čelo tak, byste by byly paže periferně vidět celé.

V internetových magazínech se můžete setkat s různými variantami názvu, třeba portdebras, PortDeBras nebo jen zkratkou PdB

Port de Bras
Stačí pár minut a budete se cítit jako ladná baletka.

Port de Bras patří do kategorie Body & Mind

PortDeBras podporuje správné držení těla. Důraz klade na přirozený pohyb a vzpřímený postoj, paže jsou při cvičení napnuté a cvičenec má každý pohyb pod kontrolou. Přispívá i ke snížení stresu a zlepšuje náladu.

Přínosy Port de Bras na zdraví:

 • podporuje vzpřímené zdravé držení těla,
 • posiluje svaly, zejména svalstvo trupu,
 • pomáhá uvolnit a mobilizovat svaly kolem páteře, zlepšuje pohyblivost kloubů,
 • zlepšuje koordinaci, rovnováhu a flexibilitu,
 • pomáhá docílit ladných pohybů,
 • pozitivně působí nejen na tělo, ale také zvyšuje duševní pohodu,
 • může podpořit zdravou redukci hmotnosti, 
 • může ulevit při bolestech zad (vážnější a chronické potíže je nutno konzultovat s lékařem).

Port de Bras a zdravé hubnutí

Pohyb jako pohyb. Port de Bras díky ladnému provedení vypadá jako snadné, nenáročné až ledabylé protahování na pomalou hudbu. Ač se to nemusí zdát, pokud budete tančit opravdu poctivě, značně si zlepšíte fyzickou kondici, posílíte oslabené svaly, uvolníte častým a dlouhým sezením ztuhlou páteř a klouby a navíc budete spalovat kalorie a hubnout.

Jak vypadá hodina Port de Bras

Opakujeme to u každého cvičení, ani zde to nebude jiné. První lekce je vždy lepší cvičit pod vedením a dohledem profesionální lektorky. Na začátek jsou ideální lekce Port de Bras pro začátečníky, kde se naučíte základní kroky a pohyby dělat správně. Po několika lekcích už zvládnete cvičit sami podle videí dostupných na internetu. 

Podoba lekce Port de Bras závisí na instruktorce nebo instruktorovi a na tom, jakou sestavu zvolí. Důležitou roli hraje i hudba, jež pomáhá navodit správnou atmosféru, udržovat tempo a rytmus. Většinou se cvičí na příjemnou až relaxační hudbu. 

Veřejné lekce Port de Bras trvají 60 minut. Začíná se pozvolným zahřátím a naladěním a končí se příjemným zklidněním a protažením, které vás vrátí do reálného života. V hlavní části se učíte jednotlivým prvkům choreografie a na závěr hodiny si choreografii zatančíte celou. Některé lekce mohou zahrnovat posilování břišních svalů a pánevního dna. 

Dobrá choreografie bývá sestavená tak, aby nebyla příliš jednoduchá ani složitá. Zvládne je tancem nepolíbený začátečník, ale nudit se nebude ani zdatný sportovec se slučnou taneční průpravou.

lekce port de bras
Máte už základní baletní průpravu? Tady se nudit rozhodně nebudete.

Jak se na Port de Bras obléknout

K Port de Bras nepotřebujete speciální sportovní cvičení a cvičební pomůcky. Vystačíte si s pohodlným oblečením, například legíny a tričko. Obuv nepotřebujete, cvičí se bosky. S sebou přibalte ještě láhev s vodou a ručník. Je to sice klidné cvičení, ale zapotíte se při něm také.

Kde si Port de Bras zacvičíte

Velké množství různě dlouhých online lekcí Port de Bras najdete samozřejmě na internetu. Pokud nemáte s tancem velké zkušenost, vyhledejte ve svém okolí fitness či taneční studia, které lekce Port de Bras nabízí. Není tak rozšířené jako jiné skupinové lekce, ale za těch 16 let už si našel solidní základnu instruktorů a nadšenců.

Pro koho je Port de Bras vhodné

Taneční Port de Bras lze s klidným svědomím doporučit všem ženám i mužům, jež preferují klidnější a pomalejší druhy cvičení a zároveň milují klasický tanec, zejména balet, a při cvičení se snaží dosáhnout harmonie mezi tělem a myslí

Není nutné ani řešit počáteční kondici. Port de Bras je pro začátečníky i pokročilé. Velmi jej ocení všichni, které trápí ztuhlá páteř a klouby, bolesti zad či drobné svalové dysbalance. 

Pokud vás však trápí vážnější zdravotní problémy s pohybovým aparátem, navštivte nejprve svého lékaře a zájem o cvičení Port de Bras s ním rozhodně proberte.

Tipy na online lekce Port de Bras

Port de Bras pro začátečníky

Port de Bras: Lucie Dědičová

Port de Bras: zbavte se bolesti zad

Cvičení port de bras pro začátečníky

Jaké další druhy cvičení pro ženy vyzkoušet?

S čím Port de Bras zkombinovat? Ideální je jakýkoliv přirozený pohyb jako chůze, běh nebo jízda na kole. Efektivní je posilování, pilates, jóga, TRX a mnoho dalších. Nezapomínejte i na relaxační aktivity a vyrazte do sauny nebo si zajděte na masáž.

Závěrečné shrnutí: Chcete se pohybovat ladně jako baletky? Zkuste Port de Bras

Pokud budete tančit, tedy cvičit, pravidelně, správně a naplno, Port de Bras vám pomůže:

 • zvýšit fyzickou kondici, 
 • posílit oslabené svaly, 
 • uvolnit ztuhlé klouby a celou páteř,
 • zlepšit držení těla,
 • spalovat přebytečné kalorie a zhubnout,
 • zmírnit bolesti zad způsobené sedavým zaměstnáním,
 • zmírnit stres, úzkost a zlepšit náladu.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.