Zdravé hubnutí s orbitrekem: Jak funguje eliptický trenažér a jak na něm cvičit

Pokud byste rádi shodili nějaké to kilo, zlepšili si fyzickou kondici, ale posilovny vás nelákají nebo žádnou ve svém okolí nemáte, pořiďte si domů eliptický trenažer orbitrek. Nabídka je pestrá, co se týče kvality, zpracování a možností nastavení. Tím pádem se různí i cenové rozpětí. V prodejně sportovních potřeb vám ochotně poradí, který pro vás bude nejvhodnější. My vám zase rádi vysvětlíme, jak vám pomůže a jak jej správně používat.

Co je orbitrek a k čemu je dobrý

Orbitrek je sportovní trenažér podobně jako rotoped, stepper nebo běhací pás, které patří ke standardnímu vybavení posiloven a fitcenter, kde je najdete v takzvaných aerobních zónách. Běžně se pro něj používají jiné názvy, nejčastěji eliptický nebo crossový trenažér, jelikož pohyb na něm napodobuje jednoduchý eliptický pohyb, který lze vzdáleně přirovnat k běhu nebo ještě lépe k běhu na běžkách.

Orbitrek bývá prezentován jako efektivní sportovní trenažér, který při pravidelném využívání pomáhá zvýšit energetický výdej, podporuje hubnutí, ale může fungovat i jako alternativa k silovému tréninku. Zaměření tréninku se odvíjí od zvolené obtížnosti, výsledky pak na délce jedné tréninkové jednotky a především pravidelnosti cvičení.

Vedle profesionálních přístrojů existují varianty určené k domácímu využití, takže si orbitrek můžete pořídit domů a cvičit na něm, kdykoliv vám vyjde čas a budete mít chuť se proběhnout a protáhnout

Oproti robustním strojům v posilovnách, které musí zvládat výrazně vyšší zátěž (jsou v zápřahu téměř neustále a navíc se na nich střídají lidé s různou hmotností a kondicí), jsou eliptické trenažéry určené do domácnosti menší, lehčí a levnější.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
S hubnutím začněte na rotopedu. Je to zdravější a snazší než běh či jogging

Jak cvičit na eliptickém trenažéru

Na eliptickém trenažéru se cvičí ve stoje. Nenajdete zde sedátko jako u rotopedu. Pro chodidla jsou určená vodorovná stupátka, která si snadno nastavíte na svou výšku. Do obou rukou uchopíte pohyblivá madla. Po uvedení trenažéru do pohybu (vlastní silou, orbitrek nemá žádný motor!) se nohy a ruce pohybují střídavě v jednoduchém eliptickém pohybu podobně jako u běžkování. 

K úchopu je možné využít i pevná madla, která se nachází po stranách ovládacího panelu. Zkušenější běžci se zvládají na orbitreku bezpečně pohybovat i bez držení. To však na začátku nezkoušejte, ať se nezraníte. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak cvičit při nadváze: Jaké pohybové aktivity jsou nejlepší a kterým se raději vyhnout

Zásady správného a bezpečného pohyb na orbitreku

  1. Postavte se na šlapadla a uchopte madla. Najděte si správnou pozici. Dle potřeby upravte nastavení šlapadel, jež lze posouvat dopředu a dozadu. 
  2. Udržujte přirozeně rovný postoj. Hlava a trup jsou vzpřímené, ramena nezvedejte k uším. Paže by měly být v základním postoji lehce pokrčené a uvolněné.
  3. Dívejte se před sebe a uveďte orbitrek do pohybu. Pohybujte se dopředu a dozadu. Pokud je pro vás pohyb snadný, zvyšte obtížnost, a naopak. Důležité je překonávat alespoň mírný odpor.
  4. Pánev nevyklánějte, ani s ní nerotujte do stran. Kolena mějte při pohybu mírně pokrčená, nepropínejte je, ani nevytáčejte do stran.
  5. Uvolněte se a užívejte si pohyb v domácím prostředí.
pohyb na orbitreku

Jaké jsou výhody cvičení na orbitreku

Trenažér orbitrek je dobrý zejména v tom, že pohyb na něm je příjemně plynulý a bez sebemenších nárazů (na rozdíl od klasického běhu). Šetří vaše klouby a obecně pohybový aparát, proto je vhodný i pro osoby, které trápí bolestivé klouby, případně mají větší nadváhu, a náročnější sporty typu běhání pro ně nejsou ze zdravotního hlediska bezpečné. 

Při cvičení na eliptickém trenažéru se v případě aktivního využívání ručních madel zapojují svaly celého těla: nejen nohou a hýždí, ale taktéž i středu těla, zádových, prsních a ramenních svalů včetně paží. Aby se tak opravdu dělo, je důležité provádět pohyb správně, aktivně využívat madla, ne se jich pouze přidržovat, abyste z trenažéru nevypadli.

Svalové zapojení je rovnoměrně rozložené a u cvičení tak pravděpodobně vydržíte déle než na rotopedu nebo běžeckém pásu, které primárně zatěžují dolní polovinu těla. To znamená i delší dobu využitou ke spalování přebytečných kalorií. To také bývá jeden z hlavních důvodů, proč si lidé nekoupí domů rotoped, ale právě orbitrek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Osobní trenér Tomáš Bartoš: Při hubnutí zvažte, jak moc můžete a chcete cvičit

Hlavní důvody, proč si orbitrek pořídit domů

  • pomůže vám zlepšit a zvýšit základní fyzickou kondici,
  • přispívá ke zlepšení kardiovaskulárního systému,
  • cvičení je šetrné k pohybovému aparátu a zejména ke kloubům,
  • podpoří zdravé hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti,
  • můžete na něm cvičit kdykoliv, když jste doma, takže vám ušetří čas, který byste strávili cestováním do posilovny a zpět,
  • cvičíte-li na něm pravidelně, ušetříte navíc i za vstupy do posilovny, a při dlouhodobém využívání se vám investice vrátí.

NÁŠ TIP: Pokud jej umístíte šikovně před televizi či monitor, můžete při cvičení sledovat své oblíbené pořady, a trénink vám uteče rychle jako voda. Je však velmi důležité se nejprve pohyb na orbitreku naučit, a až poté se věnovat sledování obrazovky. Trénink je třeba prožívat, aby přinášel požadované výsledky.

Má eliptický trenažér nějaké nevýhody

K hlavním nevýhodám orbitreku obecně patří velikost a váha. Nějaké místo prostě zabere. Je třeba pro trenažér najít dostatečně velký prostor, kde vám bude nejméně překážet. I když trenažér mívá ve spodu malá kolečka pro snazší pohyb, určitě jej nebudete chtít kvůli každému tréninku přesouvat z jednoho konce bytu na druhý. Do velmi malých bytů a garsonek se nehodí vůbec.

Kvalitní trenažér samozřejmě něco stojí. Při výběru orbitreku sledujte zpracování, materiály i možnosti nastavení. Velmi důležitá je i maximální nosnost. Počítat byste měli s částkou okolo 10 000 Kč, pokud byste rádi, aby vaše sportovní zařízení několik let vydrželo. 

Jeho životnost podpoříte pravidelnou údržbou (mazání, utahování šroubků). Lepší trenažéry nabízí možnost výměny některých součástí, pokud by například po letech užívání praskla nebo se poškodila nějaká jeho část (osobní zkušenost). 

Za drobnou nevýhodu lze považovat také lehce nepřirozený pohyb, kterému je třeba se naučit. Většina uživatelů to zvládne velmi rychle a o několik tréninků později už nevnímá, že by se jim to někdy zdálo divné 😉

nevýhody eliptického trenažéru

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je spinning: Největší výhody indoorové jízdy na stacionárním kole a proč s ním začít

Sám o sobě orbitrek nestačí

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, je třeba cvičit pravidelně 3× až 4× týdně. Cvičení na orbitreku byste měli ideálně doplnit o další sporty a pohybové aktivity, například každodenní chůzi a silový trénink

Důležité jsou samozřejmě i správné stravovací návyky. Pro některé lidi je nejlepší vyhledat výživového specialistu, který vás naučí jíst zdravěji a pomůže vám tak se změnou životního stylu k lepšímu. Nezapomeňte, že k hubnutí je nutné, abyste se nacházeli v mírném kalorickém deficitu. Můžete na orbitreku běhat hodinu každý den, ale pokud by váš energetický příjem byl vyšší než výdej, nezhubnete.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je Alpinning: Originální indoorový sport, který simuluje chůzi v různě náročných podmínkách

Závěrečné shrnutí: Orbitrek pomáhá hubnout i udržovat fyzičku

  • Orbitrek se může stát vaším velkým pomocníkem v boji s nadváhou a udržováním dobré fyzické zdatnosti.
  • Zkombinujte jej se zdravou stravou a dostatkem pohybu i během dne, udržujte si pozitivní mysl, často se smějte a máte předem vyhráno.

Vyzkoušejte také další sporty:

reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.