Posilovny pro ženy: Cvičte správně a bez obav z mužských pohledů

Od návštěvy klasické posilovny ženy nejčastěji odrazují dvě věci: neznalost cvičení s činkami a na strojích a nabušení a sexy sportovci a sportovkyně. Pokud už se do fitka vydají, cítí se nemožně a k další návštěvě se už neodhodlají. Skvělý nápad představují fitness centra pro ženy, která mají pro návštěvnice připravené nejen příjemné ženské prostředí a vybavení, ale i speciální cvičicí programy a další služby.  

Proč se ženy v “unisex” posilovnách necítí dobře?

Většinou jde o předsudky. Zkušení sportovci se začátečníkům nevysmívají, ani je neokukují. Za prvé také nějak začínali a za druhé se věnují tréninku a nesledují ostatní, maximálně jim bez postranních úmyslů poradí. Pro většinu žen je přítomnost mužů obecně stresující a nepohodlná. Zvlášť, pokud jim schází sebevědomí a trápí je nějaké to kilo navíc.

Spousta žen by ale mohla vyprávět o nežádoucí pozornosti ať už v podobě okukování nebo připomínek, v horším případě o fyzickém obtěžování a nevhodných návrzích. Ženy si chtějí pouze zacvičit a odpočinout a zájem o flirtování ani povýšené chování ze strany opačného pohlaví nemají zájem.

Z těchto a dalších důvodů začala někdy po roce 2000 vznikat fitness centra určená pouze ženám. Nabízí příjemnější a atraktivně “ženské” prostředí a navíc se zaměřují na čistě ženské potřeby: hubnutí, zpevnění a vytvarování postavy, ale i zdravou výživu. 

Zejména starší ženy uvítají klidné a pohodové prostředí bez neustále přítomného mužského hekání a porovnávání svalů. Nezáleží ale jen na věku. Ne každá mladá dívka stojí o pozornost a chtěla by se věnovat cvičení naplno, aniž by ji sledovali mužští návštěvníci posiloven. Byť to mnozí z nich myslí dobře.

To ale není jediný cíl ženských posiloven. Ženám ukazují, že pravidelné cvičení s činkami a na strojích není mužskou doménou, a že se z nich hned nestane “rambo v sukni”. Naopak vysvětlují, jak posilování prospívá ženám po fyzické i duševní stránce.

cvičení s trenérkou
V ženské posilovně se vám bude věnovat žena, trenérka. Na muže zde nenarazíte.

Kde všude ryze dámské posilovny najdete?

Nejprve se dámské posilovny objevily v Praze, Brně a Ostravě. Zájem o posilovny pro ženy je poměrně velký, a díky tomu můžete ženská fitka najít i v menších městech, například v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Opavě, Třinci, Plzni, Zlíně a dalších českých městech.

V rámci ČR existuje síť ženských posiloven Fitness Centrum Contours, kde si zájemkyně  mohou vyzkoušet kruhový trénink zdarma po dobu jednoho týdne. První trénink probíhá pod dohledem zkušené trenérky. Ta klientkám ukáže, jak správně cvičit a zároveň jim ukáže kruhový trénink vhodný k procvičení celého těla.

2 důvody, proč vyzkoušet cvičení zdarma:

 1. Můžete přijít jak často chcete a cvičit jak dlouho chcete v rámci otevírací doby.
 2. Součástí týdne zdarma jsou speciální lekce na problémové partie.

Seznam posiloven pro ženy, které doporučujeme vyzkoušet:

KrajMěsto

Jihočeský

České Budějovice

Jihomoravský

Brno

Moravskoslezský

Opava, Ostrava

Pardubický

Pardubice

Praha

Praha 1 (Florenc), Praha 1 (Národní), Praha 5 (Anděl)

Zlínský

Zlín

Proč by ženy měly chodit do posilovny

Pravidelný sport pomáhá udržet zdravou tělesnou hmotnost, zlepšit kondici, flexibilitu a vytrvalost, ale i uvolnit stres, snížit riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, udržet žádoucí hladinu krevního cukru i tlaku nebo jen zvednout náladu po náročném dni.

U žen výborně funguje chůze, běhání, jóga, pilates, plavání, tanec, jízda na kole nejlépe v kombinaci s posilováním celého těla. Zapomeňte na to, že vám narostou velké svaly. Tak jednoduché to s přibíráním svalové hmoty rozhodně není. 

10 důvodů, proč by měly ženy posilovat:

 1. více svalové hmoty a méně tukové hmoty
 2. pevné a tvarované křivky
 3. znatelně lepší fyzická kondice
 4. lepší držení těla a odstranění bolesti zad
 5. pevnější kosti a nižší riziko zranění
 6. silnější imunitní systém a celková odolnost vůči nemocem
 7. lepší nálada a méně stresu
 8. kvalitnější spánek
 9. vyšší sebevědomí
 10. více energie pro běžné aktivity i sport.

Cvičení v klasické posilovně mezi muži, když není po ruce ženské fitko

Pokud ve vašem městě posilovna pro ženy není, nezavrhujte hned klasické fitko. Pro ženy jsou obecně vhodnější moderní větší fitness centra, která nabízí celou řadu služeb. Zajděte se podívat, jak to tam vypadá, jací lidé jej navštěvují. Kvalitnímu fitku by nemělo vadit, že se chcete nejprve podívat. Některá dokonce první návštěvu nabízí zdarma.

Prohlédněte si důkladně šatny, sprchy i toalety. Zajímejte se o rozdělení cvičební plochy na aerobní a anaerobní část. Moderní posilovny se snaží vyjít vstříc oběma pohlavím a ve své nabídce mají i tréninky určené jen pro ženy. Nemusíte tedy využívat posilovnu, ale třeba jen skupinové lekce pro ženy

Chcete-li se vyhnout netaktním mužským pohledům, volte spíše pohodlné ale pěkné volnější sportovní oblečení. Nebojte se dát otevřeně najevo, že nestojíte o pozornost ani nevyžádané rady, k tomu přece máte vlastního trenéra. Hodně pomáhá nechodit do fitka sama a najít si stejně naladěnou kamarádku nebo okolí jednoduše ignorovat. 

Pokud by vás nějaký muž přece jen slovně či fyzicky obtěžoval, nebojte se jej hodně nahlas vykázat do patřičných mezí. Bude-li třeba, o pomoc požádejte trenéra nebo obsluhu na baru. Příště už si jakýkoliv kontakt takový muž s vámi či jinou ženou rozmyslí a fitku se obloukem vyhne.

7 největších výhod posiloven pouze pro ženy

Pokud je pro vás klasická unisex posilovna zdrojem nepříjemných pocitů a ani cvičení doma vám příliš nevyhovuje, zkuste ve svém okolí vyhledat ženské fitko. Na následujících řádcích si hned vysvětlíme, v čem všem může být lepší.

1. Cvičení mezi ženami bez nežádoucí mužské pozornosti

Pokud nepatříte mezi ženy, které během cvičení vyhledávají pozornost, bude se vám v čistě ženské posilovně opravdu líbit. 

V dámském fitku vás muži okukovat nebudou z jednoho prostého důvodu: muži mají vstup zakázán. Můžete se tak mnohem lépe soustředit na sebe a na cvičení, aniž by vám někdo přitom okukoval zadek 😉

2. Stálý dohled zkušené trenérky

Stejně jako v klasické posilovně ve fitness centrech pro ženy jsou k dispozici trenéři, v tomto případě jde striktně o ženské trenérky. Jako ženy velmi dobře ví, co ženské pohlaví trápí, a co přesně jejich klientky potřebují.

Vysvětlí vám, proč je cvičení s váhami pro ženy přínosné, a proč z posilování svaly jen tak nenarostou. Poukážou na výhody silového tréninku včetně podpory metabolismu a hned na první lekci vám ukáží, jak správně cvičit s činkami nebo na posilovacích strojích pro ženy. Dohlédnou také na to, abyste cviky prováděly správně.

Trenérka vám vypracuje individuální trénink na míru, díky němuž v krátké době dosáhnete výsledků v podobě zlepšení fyzického vzhledu i kondice. Lépe se budete cítit i po psychické stránce.

3. Roli nehraje věk ani tělesná hmotnost

Častým důvodem, proč se ženy bojí vkročit do klasického fitka, je vyšší věk či váha. Nejvíce se stydí starší ženy a ženy s nadváhou, které se snaží vyhnout jakékoliv pozornosti zejména té mužské. Mezi ženami se cítí uvolněněji a přirozeně. Mají pocit, že nikdo kriticky nehodnotí jejich váhu či postavu. 

Do fitness centra pro ženy můžete zavítat kdykoliv bez ohledu na váš aktuální věk, váhu a kondici. Jediné, co potřebujete, je chuť se zdravě hýbat a odhodlání začít se sebou něco dělat. Po několika lekcích se budete nejen lépe cítit, ale také vypadat 😉

dámské posilovny
Kettlebelly patří k oblíbeným pomůckám při posilování. Krásně tvarují tělo a pomáhají i s kondicí.

4. Přívětivé ženské prostředí

Ženské posilovny myslí na ženy a jejich potřeby. Vše se zde točí kolem žen od stylového a atraktivního prostředí až po nabídku služeb šitých na míru ženám bez ohledu na jejich věk, hmotnost nebo životní styl. Ženy si zde nejen zacvičí, ale také se mohou nechat hýčkat dle nálady.

5. Posilovací stroje speciálně pro ženy

Problém unisex posiloven je také vybavení, přesněji posilovací stroje. Nejde přitom o kvalitu nebo barvu. Zejména menší a drobné ženy mívají velké potíže se se strojem vyrobeným pro mužské tělo popasovat. 

Ženské posilovny se zaměřují na trénink žen, problémové partie a shazování tuku. Převažují cvičení zaměřená na zadek, stehna, břicho, triceps, posílení zad a ramen, spalování tuku a nechybí zdravotní cvičení na záda a střed těla.

Všechny posilovací stroje a ostatní cvičební pomůcky jsou navržené pro ženské tělo. Kromě klasických strojů zde najdete i takové, jež se soustředí na tvarování typických ženských problémových partií: stehen, zadku a břicha.

6. Nabídka pohybových i relaxačních aktivit pro ženy

Dámské posilovny nejsou pouze o cvičení na strojích a s činkami. Ženám nabízí skupinová cvičení (jóga, pilates, zumba a podobné), individuální trénink s trenérkou nebo speciální hubnoucí procedury a masáže. V nabídce najdete jiné služby jako měření tělesné skladby, výživové poradenství či vypracování osobního tréninkového plánu.

Součástí služeb může být také wellness zóna, kde si ženy po cvičení dopřejí odpočinek a příjemně se zrelaxují. Využít mohou vířivky, sauny či solária. I zde ocení přítomnost žen bez mužů. Ne každé ženě je příjemný pobyt v sauně ve společnosti cizích nahých mužů. 

7. Kamarádky nejen na cvičení

Dámské posilovny navštěvují ženy s podobnými přáními, tužbami a cíli. Všechny chtějí mít  štíhlejší a pevnější křivky, vypadat lépe a hlavně se lépe cítit. Možná právě zde najdete ony spřízněné duše a kamarádky, u nichž najdete tolik potřebné pochopení, podporu a motivaci k dalšímu snažení.

kamarádky nejen na cvičení
V ženském prostředí se nemusíte stydět a užijete si více zábavy.

Co vše můžete v posilovně pro ženy vyzkoušet

U fitness center pro ženy nejde pouze o to, že tam nejsou muži vítáni. Vše je uzpůsobeno ke splnění ženských přání a potřeb. Začíná to příjemným ženským prostředím a pohodovou atmosférou, pokračuje posilovacími stroji a skupinovými lekcemi pro ženy a končí dalšími doplňkovými službami jen pro ženy.

Posilovací stroje pro ženy

Dámská fitka nabízí posilovací stroje přizpůsobené speciálně pro ženské tělo. Stroje nejsou nijak robustní a mají pozitivní i negativní rezistenci pro dosažení maximálního efektu cvičení. Veškeré vybavení je lehké a snadno ovladatelné i z pozice drobné ženy. 

Trenažéry v kardio zóně

V každé ženské posilovně nechybí kardio zóna s běžeckými pásy, steppery, rotopedy nebo eliptickými trenažéry. Zahřejí tělo a připraví vás na posilování či skupinovou lekci.

Skupinová cvičení pro ženy

Mezi nejoblíbenější cvičení, kterých se můžete zúčastnit ve skupině, patří kruhové tréninky, TRX, zumba, aerobic, pilates, bosu, jóga, cvičení pro těhotné, tanec a intenzivní intervalové tréninky. 

Některá fitka, jako například výše zmiňované Contours Fitness Club, preferují kruhový trénink, kdy ženy pod dohledem trenérky procvičí celé tělo na strojích i s pomůckami.

Další vybavení

Posilovny pro ženy nabízejí cvičení s balančními pomůckami na posílení vnitřního svalstva, nástroj vacushape kombinující podtlak s chůzí na pásu nebo vibrující plošina power plate, která intenzivně stimuluje svaly kolem páteře.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Contours Fitness Club pro ženy: Stojí za vyzkoušení?

Kruhový trénink pro ženy

Velmi účinným typem tréninku (nejen) pro ženy je kruhový trénink trvající 30 až 60 minut. Skládá se z několika základních cviků prováděných na různých stanovištích. Trénink by měl vždy odpovídat fyzické kondici, případně by mělo jít každý cvik odcvičit v různé náročnosti.

Procvičit byste měli celé tělo, respektive velké svalové skupiny: ramena, záda, prsa, břicho, zadek a stehna. Na každém stanovišti odcvičíte buď počet opakování nebo cca 60 vteřin, a poté se přesunete na další místo. Po odcvičení série následuje pauza. Série se opakuje cca 2× až 3×.

Co by takový kruhový trénink měl zahrnovat:

 • krátké zahřátí 
 • aerobní cvičení a posilování
 • závěrečné protažení

4 hlavní přínosy kruhového tréninku:

 • Rovnoměrné procvičení celého těla. Dobře sestavený kruhový trénink obsahuje cviky na celé tělo, podporuje metabolismus, posílí všechny svalové skupiny, zlepší flexibilitu i spalování tuku a zároveň nepřetěží žádnou tělesnou partii.
 • Je vhodný pro začátečnice i pokročilé. Do kruhového tréninku se mohou pustit naprosté začátečnice i po fyzické stránce zkušenější a zdatnější ženy. Kvalifikované trenérky jsou schopné připravit trénink tak, aby si každá žena mohla nastavit pro sebe optimální zátěž. Na základě stávající kondice se mohou posouvat kupředu a pracovat na své kondici i vzhledu.
 • Střídání zátěže a odpočinku. Kruhový trénink je založený na střídání intenzivní zátěže a krátkého odpočinku mezi sériemi. Jednotlivé cviky se střídají v krátkých intervalech a ve vhodné posloupnosti, která zaručí co největší efektivitu lekce.
 • Zlepšení fyzického i duševního zdraví. Už po několika lekcích zaregistrujete zlepšující se kondici, dobrou náladu i příval nové energie. Snadněji se vypořádáte s běžným denním stresem a bude se vám mnohem lépe spát. 

Kruhový trénink navíc údajně zlepšuje kreativitu, soustředěnost a pomáhá udržet krevní tlak, ulevuje kloubům a zádům a podporuje celkovou přirozenou imunitu. Ale to platí pro jakýkoliv druh pohyb. Hýbat se je prostě zdravé.

Závěrečné shrnutí: Fitka pro ženy nabízí pohodové prostředí i speciální tréninky 

Stydíte se jít do běžné posilovny? Zkuste ženské fitko, jehož hlavní výhody spočívají v tom, že:

 • cvičíte bez nechtěného mužského “dozoru”,
 • se cítíte přirozeněji a uvolněněji,
 • prostředí a sportovní vybavení je vyrobené na míru ženám,
 • můžete využívat služeb ženské trenérky,
 • na vás čeká nabídka skupinových cvičení pro ženy,
 • si najdete podobně naladěné kamarádky i pro aktivity mimo posilovnu.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.