Celulitida na stehnech a zadku: Jak se jí zbavit?

Nevzhledná pomerančová kůže na bocích, stehnech, zadku ale i břiše trápí především ženy. Přesná příčina je zatím neznámá. Stejně tak s léčbou je to složité. Objevte aspoň trochu účinné metody.

Co je celulitida?

Na pohled viditelná nerovnost pokožky. Jde o shluky tukových buněk, které zatlačují kůži hlouběji do pojivové tkáně. Tak vznikají menší či větší dolíčky, které tak neradi vidíme.

Celulitida je způsobena hromaděním tukových buněk v kombinaci se žilní a lymfatickou nedostatečností,

vysvětluje dermatoložka MUDr. Jitka Chaloupecká.

Lékaři rozlišují čtyři stupně pomerančové kůže.

 1. V první fázi jsou dolíčky vidět jen, když na kůži zatlačíte.
 2. V dalším stupni při zatnutí svalstva.
 3. Ve třetí fázi už vidíte nerovnosti na pokožce pořád.
 4. V posledním stádiu cítíte i hrubé nerovnosti. Začínají také první zdravotní problémy – otoky nebo bolesti končetin apod.

Podle serveru Healthline.com patří k nejrizikovějším partiím:

 • Boky
 • Stehna
 • Břicho
 • Hýždě
 • Prsa

Pomerančová kůže postihuje častěji ženy než muže. Důvodem je rozdílné rozložení tuků, svalů a pojivové tkáně. Podle jedné ze studií postihuje dokonce 80 až 90 % postpubertálních žen.

Naštěstí kromě estetiky nepředstavuje závažnější zdravotní problém.

Příčina? Zatím neznámá

Proč jsou některé ženy náchylnější k hromadění tuku pod kůží? Tuhle otázku si kladou odborníci už po staletí. Odpověď zatím nemají. Jedno je jisté: V ohrožení jsou lidé všech typů i váhových kategorií.

Hlavní roli hrají:

 • Geny
 • Procento tělesného tuku
 • Věk

Kolagenová vlákna mezi kůži a svaly oddělují podkožní tuky do více vrstev. Věkem se kůže tenčí a ztrácí pružnost. Tím se stávají dolíčky viditelnější než v mládí.

Další rizikové faktory:

 • Hormonální nerovnováha
 • Nevhodná strava a celkově nezdravý životní styl
 • Některé toxiny
 • Nadváha
 • Nedostatek pohybu
 • Těhotenství

Vliv mají i stres, užívání antikoncepce, probíhající klimakterium a další.

Účinná léčba, jak na celulitidu? Zatím neexistuje

Studie z roku 2011 potvrdila částečnou účinnost anti-celulitidových krémů v kombinaci s osobními dietetickými doporučeními od výživového poradce.

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Zhubněte a zpevněte stehna pod odborným dohledem

Pomůžeme vám zdravě zhubnout stehna, zmírnit celulitidu a váhu si dlouhodobě udržet. Přijďte na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč.

Rezervujte si konzultaci dnes [current_date format='j.n.o'] a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientek  [mks_icon icon=“fa-angle-right“ color=“#009cff“ type=“fa“]

K redukci pomerančové kůže vede jen kombinace změn

Zdravou stravou proti pomerančové kůži

Zapomeňte na polotovary, éčka a přidané soli. Tělo zbytečně zavodňují a zatěžují. Pozor také na přidané cukry a celkově všechny průmyslově zpracované potraviny. Mohou vést ke zbytečnému hromadění toxinů v těle.

Správné funkci buněk naopak napomáhá strava bohatá na:

 • Zeleninu a ovoce
 • Luštěniny
 • Obiloviny

Vyřaďte také ochucené nápoje, energy drinky či alkohol. Pijte naopak čerstvou neperlivou vodu a čaje – nejlépe bylinné.

Voda je nezbytná pro fungování celého organismu a také pro krásu. Dehydratovaná pleť rychleji stárne, a pokud chcete odplavit z těla veškeré odpadní látky, které tělo produkuje, je dostatek tekutin nezbytný,

říká Sarah Maxwellová, specialistka pro Fitness & Lifestyle značky Nivea.

Samotné krémy problém neřeší

Jen dočasně snižují viditelnost pomerančové kůže. Cílem je vypnout pokožku, vyhladit ji, zpevnit a zvláčnit. S trochou štěstí a dobrým krémem opravdu dočasné výsledky uvidíte. Po skončení používání krému se však většinou nerovnosti pokožky vrací v plném rozsahu. Tukové buňky totiž pod kůží pořád zůstávají.

Nejlepší účinné látky krémů proti celulitidě

 • Kofein – zvyšuje průtok krve a působí jako diuretikum (odvodňuje a ulevuje při otocích).
 • Retinol – zpevňuje vnější vrstvu pokožky.

TIP: Pro lepší účinky aplikujte krém denně a pokožku přitom promasírujte. Přípravky na bázi retinolu radí odborníci používat alespoň 6 měsíců. Vždy otestujte přípravek na malé ploše, abyste zjistili, zda nemáte alergii.

Odborné postupy, jak se zbavit celulitidy

Následující metody může provádět pouze lékař – dermatolog nebo jiný specialista. Zeptejte se, jaký postup pro vás bude nejlepší.

1. Kryolipolýza

Oblíbený neinvazivní přístup založený na zmražení tukových buněk v podkoží. Tukové buňky mrazem popraskají a tělo jejich obsah jednoduše vstřebá. Trvá 3 až 4 měsíce a několik ošetření, než uvidíte výsledky.

2. Laser

Moderní dynamický laser přesně zacílenými vlnovými délkami zkapalňuje podkožní tuk a převádí ho do mezibuněčného prostoru. Odtud ho tělo opět jednoduše vstřebá. Při správně provedené terapii se tukové buňky zmenší a obnoví se jejich správná funkce.

3. Ultrazvuk

Využívá zvukové vlny k redukci tuků. Efekt však přetrvává pouze krátkou dobu, zhruba 2 až 3 měsíce. Proto je třeba metody kombinovat.

4. Cellfina

Speciální podkožní jehličky rozbíjejí tukové buňky. Výsledky jsou vidět už za 3 dny a přetrvávají i 3 roky.

5. Rázové akustické vlny

Odbourávají tukové buňky a zpevňují pokožku vibracemi. Stimulují také tvorbu kolagenu a zvyšují pružnost pokožky. Efekt a jeho trvanlivost jsou individuální.

6. Vakuová masáž – endermologie

Pomocí podtlaku rozbíjí tukové buňky a podporuje prokrvení povrchu pokožky i hlubší pojivové tkáně. Vakuové přístroje mohou způsobit drobné otlaky. Efekt přetrvává až 3 roky.

Domácí léčba celulitidy

Bez úpravy životosprávy a dostatku pohybu to nepůjde. Zkuste zvýšit efekt léčby pomocí domácí masáže nebo jednoduchých přístrojů na odstranění celulitidy. Oblíbené jsou například:

 • Masážní kartáče nebo tzv. skinrollery – stimulují průtok krve a lymfy, odstraňují odumřelé kožní buňky. Kartáčujte po dobu cca 5 minut směrem odspodu nahoru. Můžete použít dlouhé i krouživé pohyby.
 • Galvanické žehličky – slibují vyhlazení pleti i eliminaci toxinů. Existuje málo ověřených podkladů o reálných účincích, ale za zkoušku určitě stojí.
 • Silikonové masážní baňky na bázi podtlaku – šikovné pomůcky pro prokrvení pokožky a podkožních svalů. Západní medicína je používá i pro detoxikaci a uvolnění svalového napětí.

Babské rady a bylinky proti pomerančové kůži

 • Masáž kávovou sedlinou – odstraňuje odumřelé povrchové buňky a stimuluje krevní oběh. Potírejte po dobu cca 10 minut postižené místo kávovou sedlinou rozmíchanou v kvalitním oleji, například kokosovém.
 • Masáž jablečným octem – potírejte postižené místo roztokem octa a vody v poměru 1:1.

Naše babičky používaly také další bylinky a koření:

 • Březový olej
 • Skořicový gel nebo skořicové zábaly

TIP: Naučte se základy příjemné domácí masáže.

Účinné cviky proti celulitidě? Spíš mýtus

Na internetu najdete spoustu tipů na cvičení proti pomerančové kůži. V prvé řadě však potřebujete rozproudit lymfatický systém a krevní oběh. K tomu stačí v podstatě jakýkoli pohyb – klidně svižná procházka nebo plavání. Věnujte se pohybu aspoň 2,5 hodiny týdně. Ideálně si rozložte aktivitu do každého dne – cca 30 minut.

Vyzkoušet můžete i staré dobré:

 • Výpady
 • Dřepy
 • Zanožování
 • Chůze/Běh na místě

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak na efektivní trénink stehen: Nejlepší je spojit silový trénink a kardio

Neslibujte si od toho příliš. Trenéři podotýkají, že izolované cviky mají na kožní problémy omezený efekt. Museli byste hodiny cvičit v kompresních punčochách velké síly, abyste časem zahlédli aspoň nepatrný efekt.

Nic naplat, žádné zkratky neexistují. I když je léčba celulitidy nejistá, zdravý životní styl a sem tam nějaká ta masáž vám určitě prospějí.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.