Návaly horka a pocení nemusí být jen příznakem menopauzy

Náhlé pocity horkosti a zvýšené pocení nemusí nutně znamenat přicházející menopauzu. Příčin tohoto stavu může být daleko více.

Projevy návalů horka

Lékaři charakterizují návaly jako silný pocit horkosti objevující se především v obličeji, na krku a horní polovině těla. Někdy může dojít i k zarudnutí kůže a zvýšenému pocení. Důvodem je rozšíření cév a snaha těla se rychle ochladit.

Co všechno může návaly horka způsobovat?

Hormonální změny u mužů i žen

Důvodem mohou být např. stavy po gynekologických operacích, chemoterapii apod. Návaly horka nejsou čistě ženským problémem. Mohou jimi trpět i muži, kterým v období andropauzy klesá hladina testosteronu.

Zvýšená funkce štítné žlázy

S hormonálními změnami souvisí i hypertyreóza. Vyšší koncentrace hormonů štítné žlázy ovlivňuje celkový metabolismus. Projevuje se náhlým a nevysvětlitelným hubnutím, zhoršeným trávením, bušením srdce a návaly horka. Pokud jsou vám tyto projevy povědomé, navštivte lékaře, který příčinu vašich potíží odhalí.

Blížící se menstruace

Většinou se návaly pojí i s dalšími příznaky premenstruačního syndromu, jako je náladovost, únava, bolesti hlavy a bolesti břicha.

Přehřátá místnost

Návaly mohou být spojené i s obyčejným přehřátím organismu v důsledku příliš vysoké okolní teploty. Problémy mohou nastat i v případě náhlého přechodu ze zimy do tepla.

Pikantní jídla

Nepříjemné stavy mohou způsobovat i kořeněná a pálivá jídla. Například rostlinný alkaloid kapsaicin obsažený v chilli papričkách roztahuje cévy a stimuluje nervová zakončení. Výsledkem bývá začervenání kůže, pocity horka a pocení. Citliví jedinci se mohou s návaly setkat i po konzumaci alkoholu, sladkostí, kávy nebo jiných kofeinových nápojů.

Podle magazínu WebMD mohou někteří lidé negativně reagovat i na sírany a dusičnan sodný obsažený v salámech a šunkách. Podobně působí i glutamát sodný, který je častou surovinou při přípravě asijských jídel.

Alergická reakce

Červenání kůže a pocity zvýšeného tepla v těle mohou značit také potravinovou alergii.

WebMD varuje, že návaly horka mohou být závažnou reakcí na jídlo. Při tzv. anafylaktickém šoku imunitní systém uvolňuje buňky, které mají za úkol bojovat s něčím, co je pro tělo ve skutečnosti neškodné. Obvykle se k pocitům vedra přidávají i další příznaky, jako je kopřivka, dýchací potíže a bolesti žaludku. V tomto případě je nutné okamžitě zajistit odbornou lékařskou pomoc.

Nadváha

Metabolismus lidí s nadváhou nebo obezitou funguje odlišně a někdy vyvolává náhlé pocity horka, zvýšené pocení a rudnutí v obličeji. Pomůže změna jídelníčku, pravidelný pohyb a shození nadbytečných kilogramů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Menopauza a hubnutí po padesátce

Léky

Nepříjemné návaly horka mohou způsobit také léky proti bolesti, opiáty, antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky pro úpravu krevního tlaku nebo některé léky předepisované na léčbu osteoporózy. Pokud máte podezření, že za vašimi potížemi stojí právě léky, poraďte se s lékařem, který může léčbu upravit.

Těhotenství

Nastávající maminky se mohou s návaly setkat především v prvním a druhém trimestru těhotenství. Důvodem jsou opět hormonální změny v těle. Placenta totiž produkuje více estrogenů a progestinů pomáhajících růstu dělohy. Některé ženy se návalů bohužel zbaví teprve porodem.

Stres

Velkým problémem bývá i nadměrný stres, rozčilení, strach a úzkostné nebo panické stavy. Zapříčiňují hormonální změny, které mohou v těle vyvolat návaly horka, a to především v obličeji a horní části těla. Přidat se může i pocení, bušení srdce, dušnost, třes, průjem nebo pocity na omdlení.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Meditační techniky: Zbavte se stresu a nastartujte hubnutí

Další možné příčiny: Infekce, srdeční onemocnění a rakovina

Návaly způsobují také infekce spojené s vyšší teplotou nebo přímo horečkou. Velkou neplechu může vyvolat i zánět močových cest. Nevysvětlitelné návaly vedra mohou souviset i se srdečními chorobami.

Někdy jsou průvodním příznakem rakoviny prsu, leukémie, lymfomu nebo karcinoidu. Při karcinoidovém syndromu nádor uvolňuje do těla určité látky způsobující náhlé návaly horka, hubnutí, rudnutí obličeje, dušnost, kašel, bušení srdce, bolesti břicha a průjmy. Návaly se někdy objevují i při následné léčbě rakoviny.

Jak proti návalům bojovat?

Změňte životosprávu

Pokud vás návaly horka trápí, prvním krokem je úprava jídelníčku. Vyškrtněte z něj kávu, energetické nápoje, alkohol, černý čaj a ostrá či příliš kořeněná jídla. Jezte více čerstvé i tepelně zpracované zeleniny, pijte dostatek vody a nepřejídejte se.

Podle Medical News Today podporují hormonální rovnováhu a nervový systém zejména proteiny a zdravé tuky s obsahem omega-3 mastných kyselin. Vyvážená strava může navíc snížit hladinu cukru v krvi, která rovněž způsobuje příznaky podobné návalům horka.

Přidejte bylinky

Je vám sympatická přírodní léčba? Začněte pít čaje z bylinek. Skvěle funguje šalvěj, levandule i řebříček.

Řebříček obecný

Bylinka upravuje hladinu hormonů a pomáhá při nepravidelné menstruaci, v přechodu i po menopauze. Pravidelné popíjení řebříčkového čaje upravuje nepříjemné stavy spojené s návaly horka, vnitřním nepokojem a nespavostí. Ulevuje i od bolestí hlavy, závratí, nevolnosti, nechutenství a trávicích potíží.

Levandule lékařská

Voňavá levandule není jen okrasnou rostlinkou, ale také vhodným pomocníkem v boji se zdravotními neduhy. Slouží jako tišící prostředek, uklidňuje zažívání, navozuje spánek a poradí si s migrénami a návaly horka.

Šalvěj lékařská

Posiluje organismus, čistí krev, podporuje chuť k jídlu, upravuje trávení a poradí si i s nočním pocením a akutními návaly vedra.

Kotvičník zemní

Kotvičník je známý především jako přírodní lék pro zvýšení libida. Látky obsažené v této bylince ale dokážou navíc tlumit příznaky menopauzy a nepříjemné stavy s ní spojené. Eliminují návaly horka, snižují krevní tlak, upravují hladinu hormonů a obnovují životní elán.

Dbejte na správné oblečení

Magazín Healthline doporučuje oblékání ve vrstvách, a to i v nejchladnějších dnech. Počet vrstev pak můžete snadno přizpůsobit aktuálnímu počasí a tomu, jak se zrovna cítíte. Když vám bude horko, jednu či dvě vrstvy jednoduše svléknete. V opačném případě se přidáním další vrstvy rychle zahřejete.

Připravte se ke spánku

Spěte pod lehkou přikrývkou, a to zejména na jaře a v létě. Během zimního období udržujte v ložnici optimální teplotu mezi 17 a 19 °C. Vyhnete se tak nočnímu buzení a problémům s usínáním.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jaký má večeře vliv na spánek a tipy, jaká jídla jíst a jakým se vyhýbat

Minimalizujte stres

Vyhýbejte se stresovým situacím a pracujte se svými strachy. Pomohou vám meditace, odpočinek i návštěva psychologa. Odborník vám poradí fígle, díky kterým se se stresem naučíte lépe bojovat.

Podle Medical News Today stres způsobuje uvolňování látky zvané epinefrin, která zvyšuje tělesnou teplotu a může za náhlou horkost a pocení. Závažnost a frekvenci návalů mohou značně snížit relaxační techniky. Vyzkoušejte jógu, tai-ji, akupunkturu, masáže nebo třeba dechová cvičení.

Navštivte lékaře

Pokud vás kromě nepříjemných návalů horka trápí i hubnutí, bolesti břicha, velká únava či slabost, zajděte za lékařem. Vaše potíže mohou mít závažnější příčinu, kterou lékař na základě testů odhalí a včas zahájí léčbu.

Při náhlém návalu horka také pomůže:

  • opláchnutí obličeje studenou vodou
  • osvěžení termální vodou ve spreji
  • studená sprcha
  • přikládání vlhkého ručníku na oblast trupu a hlavy
  • bavlněné oblečení umožňující lepší regulaci tělesné teploty

Pište si deník

Nevíte, co přesně vám návaly horka způsobuje? WebMD doporučuje psát si deníček s poznámkami o všech epizodách s nepříjemnými návaly. Zároveň si zapisujte vše, co sníte, jak se cítíte, co v průběhu dne děláte a jaké léky užíváte.

S deníkem můžete navštívit i svého lékaře. Díky němu snáze rozklíčuje, co je příčinou vašich potíží.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Symptom menopauzy: Návaly horka

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.