Lymfodrenáž: Co to je, účinky, rizika, vliv na hubnutí a celulitidu

Lymfatický systém je trochu tajemná záležitost. Všichni ví, že existuje, ale málokdo ví, co to je a jak funguje. Přitom má v lidském těle na starosti celou řadu funkcí. Podílí se například na transportu živin a ovlivňuje imunitní systém. 

Popis

Vyhlazená pokožka bez celulitidy nemusí být už jen sen!

5 důvodů, proč vyzkoušet lymfodrenáž pod dohledem odborníků

 • Jedinečná metoda, která zabírá i na problematické partie, na které cvičení a diety jen tak nestačí
 • Při absolvování kompletní kúry a dodržení doporučení zhubnete až o 2 konfekční velikosti
 • Již po první proceduře uvidíte viditelné výsledky na své pokožce
 • Bezpečná a bezbolestná metoda, za kterou stojí tým odborníků
 • Procedura působí velmi relaxačně a uklidňuje nervový systém

Nedostatečný tok lymfy může negativně ovlivňovat celkové zdraví včetně pokožky. Obnovit lymfatický systém může speciální masáž známá jako lymfodrenáž. Jak přesně funguje, pro koho je vhodná, pro koho není a kde je můžete absolvovat?

Co je lymfatický systém

Lymfatický systém tvoří lymfa, lymfatické kapiláry, lymfatické cévy a lymfatické orgány, což jsou lymfatické uzliny, slezina, mandle (tonzily) a brzlík

Lymfatické cévy z tkání odvádí mezibuněčnou tekutinu (také tkáňový mok). Přefiltrují ji a vrací zpět do krve. Kvůli své nažloutlé barvě je tato tekutina nazývána lymfa či míza a z lidských tkání odstraňuje mrtvé buňky, bílkoviny, tuky a konečné produkty metabolismu spolu s cizími tělesy a bakteriemi. 

Složením se podobá krevní plazmě, avšak množství bílkovin je nižší. Oproti krevnímu oběhu lymfa nekoluje v uzavřeném systému cév, sbírá mok z tkání a současně jej vrací do krevního oběhu. Pohyb lymfy tělem umožňují kontrakce hladké svaloviny lymfatických cév, přilehlých kosterních svalů, dýchací pohyby, peristaltika střev a činnost srdce.

V drahách lymfatických cév se nacházejí malé útvary o velikosti čočky – lymfatické či mízní uzliny. V lidském těle se jich nachází více než sto. Filtrují lymfu a čistí ji od toxických látek a mikroorganismů. V podstatě představují bránu proti šíření infekce. Pokud jsou uzliny samy zasaženy infekcí, zduří (to znamená, že natečou) a na dotek mohou být citlivé, až bolestivé.

Nejdůležitější funkce lymfatického systému

 • Podílí se na obraně organismu. Lymfatický systém pomáhá zadržet a zneškodnit cizorodé mikroorganismy, virem napadené i nádorové buňky.
 • Odvádí přebytečný tkáňový mok z tkání do žilního systému. Brání tak hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru a tvorbě otoků.
 • Odvádí z těla konečné produkty metabolismu, které jsou nepotřebné a mohou být dokonce i škodlivé. 
 • Podporuje transport tuků z trávicího traktu do žilního systému. Samotná lymfa obsahuje větší množství tuků a to je také důvod jejího mléčného zabarvení.
 • Podílí se na udržení stálosti vnitřního prostředí, takzvané homeostázy.

Jak poznáte, že lymfatický systém nefunguje?

Tok lymfy nejčastěji zpomaluje a poškozuje nezdravý životní styl, nezdravá životospráva a nedostatek pohybu, každodenní stres, úrazy, nemoci, infekce, operace, traumata a vážná onkologická onemocnění

Při nesprávném nebo nedostatečném fungování lymfatického systému se v těle začnou hromadit škodlivé látky, voda, soli a tuk, což se navenek může projevit:

 • oslabeným imunitním systémem,
 • otoky a přibíráním na váze z důvodu zadržování tekutin,
 • zvýšenou únavou,
 • špatným trávením a zažívacími potížemi,
 • bolestmi hlavy,
 • kožními problémy – akné, vyrážkou a podobně,
 • vznikem celulitidy na rizikových partiích – stehna, hýždě, břicho a paže.

Jednotlivé součásti lymfatického systému a jejich umístění v lidském těle,

Zdroj: Blausen.com staff (2014). „Medical gallery of Blausen Medical 2014“. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436., CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Co je lymfodrenáž

Lymfodrenáž je speciální masáž, která slouží k obnovení, podpoře a zlepšení toku lymfy v těle. Často se používá se z estetických důvodů, jelikož při pravidelném opakování terapie:

 • viditelně zlepšuje vzhled kůže, 
 • odstraňuje projevy celulitidy,
 • zeštíhluje problematické partie

Nejžádanější jsou masáže problematických partií břicha, hýždí, boků a stehen. Kromě projevů “pomerančové” kůže zmírňuje otoky a ulevuje od pocitů svalové bolesti. Může také snížit otoky v obličeji, otoky očních víček a “váčky” pod očima.

Oblíbená je také u sportovců, kteří ji využívají k regeneraci svalů po intenzivním tréninku. Dále se používá v rámci zotavení a rehabilitace u poúrazových stavů, po operacích a při léčbě onkologických onemocnění.

Hlavní benefity lymfodrenáže

 • obnovuje a zvyšuje oběh lymfy, 
 • zlepšuje látkovou výměnu,
 • odstraňuje otoky končetin a v oblasti obličeje,
 • zmírňuje pocity těžkých nohou,
 • ulevuje od  svalové bolesti,
 • urychluje regeneraci po fyzické námaze,
 • podporuje přirozenou detoxikaci,
 • zlepšuje vzhled pokožky a vyhlazuje celulitidu,
 • zeštíhluje problematické partie,
 • urychluje regeneraci svalů po fyzické zátěži.

Lymfodrenáž versus lymfatická masáž

Ne vždy jde o to samé. Lymfatickou masáž mohou v rámci zatraktivnění služeb poskytovat i méně zkušení maséři a terapeuti, kteří však neprošli odborným školením na oblast lymfatického systému. Neodborně provedená lymfodrenáž může být zdraví škodlivá. Vždy se dobře ujistěte, že tuto podmínku vybraný salón a lymfoterapeut splňuje.

Dva typy lymfodrenáže 

Rozlišují se dva typy – manuální a přístrojová lymfodrenáž. Praxe ukazuje, že prospěšné jsou obě, pokud ji provádějí školení odborníci. Je možné obě metody kombinovat.

Manuální lymfodrenáž

Na každou tělesnou partii existují konkrétní hmaty s přesnou délku i počtem opakování, jež terapeut nesmí překročit, aby nedošlo ke kolapsu a blokaci systému. Nejlepší výsledky přináší opakované terapie. Manuální lymfodrenáž by měl provádět zkušený lymfoterapeut, který umí vyvinout jemný a plynulý tlak.

Přístrojová lymfodrenáž

Při přístrojové, také kompresní, lymfodrenáži se využívají speciální kompresní návleky. Nejčastěji se jedná o kalhoty, ale může jít také o vestu nebo rukáv podle toho, na kterou tělesnou partii je lymfodrenáž zaměřena.

Uvnitř návleků jsou komory, které se nafukují na základě nastaveného programu. Čím více komor, tím je terapie efektivnější. Kvalita přístrojů je zcela zásadní. Nejlepší návleky dokáží velmi dobře napodobit manuální lymfodrenáž. Výhodou bývá i příznivější cena za ošetření, zejména při koupi více ošetření v jednom balíčku. 

Přístrojovou lymfodrenáž nemusí provádět specialista lymfoterapeut, odborně proškolený personál je nicméně nutný. Před každým ošetřením musí specialista otevřít mízní uzliny v tříslech, v podpaží a nad klíční kostí, aby nedocházelo k hromadění lymfy a lymfa volně odtékala.  

Kam se objednat na přístrojovou lymfodrenáž?

PobočkaAdresa
Lymfodrenáž BrnoHorova 32, Brno
Lymfodrenáž BřeclavLidická 3411, Břeclav
Lymfodrenáž České BudějovicePřemysla Otakara II. 28, České Budějovice
Lymfodrenáž DěčínSládkova 1062, Děčín
Lymfodrenáž HavířovHlavní třída 386 (objekt Lučina), Havířov
Lymfodrenáž HodonínPalackého 1018/2, Hodonín
Lymfodrenáž Hradec KrálovéEmy Destinnové 233/36, Hradec Králové
Lymfodrenáž ChomutovZborovská 1760/3, Chomutov
Lymfodrenáž Karlovy VaryDr. Engla 1061, Karlovy Vary
Lymfodrenáž KarvináFryštátská 9/64, u centrálního tržiště, Karviná
Lymfodrenáž KladnoPoděbradova 3329, Kladno
Lymfodrenáž LitoměřiceNeumannova 1286/11, Litoměřice
Lymfodrenáž OlomoucHorní lán 1328/6, Nová Ulice, Olomouc
Lymfodrenáž OpavaHorní náměstí 374/378, Opava
Lymfodrenáž Pardubicenábř. Závodu míru 2737, Pardubice
Lymfodrenáž Písektřída Národní svobody 468, Pražské Předměstí
Lymfodrenáž PlzeňZbrojnická 1, Plzeň
Lymfodrenáž PoděbradyHusova 6/17, Poděbrady
Lymfodrenáž Praha 1Vodičkova 19, Praha 1
Lymfodrenáž Praha 4Budějovická 11, Praha 4
Lymfodrenáž Praha 8Sokolovská 59, Praha 8
Lymfodrenáž PříbramNám. Arnošta z Pardubic 166, Příbram
Lymfodrenáž ŠumperkLangrova 3140/25, Šumperk
Lymfodrenáž Třinec1.Máje 123, Třinec
Lymfodrenáž Ústí nad LabemBratislavská 1369/6, Ústí nad Labem
Lymfodrenáž Ústí nad OrlicíT.G.Masaryka 128, Ústí nad Orlicí
Lymfodrenáž Zlínnáměstí T.G. Masaryka 1335, Zlín

Jak lymfodrenáž probíhá

Před terapií je doporučeno vypít alespoň půl litru vody. Není vhodné pít alkohol, kouřit, ani se věnovat nějaké intenzivnější fyzické aktivitě. Na škodu není ani pít během terapie, pokud se dostaví pocit žízně. Po terapii je rovněž nutné doplnit tekutiny a na jejich příjem dbát po zbytek dne. V den terapie je vhodný spíše odpočinkový režim.

Před přístrojovou i manuální lymfodrenáží je nutné provést otevření spádových uzlin. Pokud se tento krok neprovede, může se objevit otok spojený s pocitem nepříjemného tlaku až bolesti genitálií, stehen a spodní části břicha, podpaží, ramen a paží, bolest hlavy, otok obličeje a krku, potíže s dýcháním a polykáním. 

 • V případě manuální lymfodrenáže terapeut začíná v centrální části těla a postupuje směrem ke končetinám. 
 • Kompresní lymfodrenážní terapie je založena na mechanismu systematického a pravidelného vyvíjení tlaku na zvolené svalové partie. Tlak pomáhá uvolnit svaly, zbavovat se škodlivých látek a podpořit proudění krve. Specialista nastaví délku a tlak, který lze během terapie snížit. Ideální délka terapie je 20 až 40 minut.

Po správně provedené lymfodrenáži můžete mít pocit “lehčích” nohou či rukou, menší otoky a zvýšenou hybnost v ošetřované oblasti. Opakováním terapií lze dosáhnout viditelného zmenšení obvodu v místě aplikace – stehen, hýždí, boků či pasu. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Poprvé na lymfodrenáži: Moje osobní zkušenost s touto speciální masáží nejen pro hezčí křivky

Jak často by se lymfodrenáž měla opakovat

Záleží na účelu prováděné lymfodrenáže. Jedná-li se o zlepšení vzhledu pokožky a zmírnění projevů celulitidy na stehnech, hýždích a břiše, je vhodné absolvovat 4 až 10 terapií krátce po sobě a poté docházet jednou do měsíce na udržovácí lymfodrenáž.

V případě akutních poúrazových stavů, po operacích a onkologických onemocněních jsou terapie lymfedému doporučeny 2krát až 3krát týdně. Zde je nutné vhodnost lymfodrenáže a četnost terapií vždy konzultovat s příslušným lékařem.

Lymfodrenáž a možné negativní projevy

Problém může vzniknou v důsledku nesprávně a neodborně provedené lymfodrenáže, která může vyvolat:

 • bolest hlavy, nejčastěji mezi čelem, spánky a týlem,
 • zhoršení otoku či vznik nového otoku.

Pro koho není lymfodrenáž vhodná

Lymfodrenáži by se měly vyhýbat osoby s implantáty, vážnějšími srdečními vadami, vysokým krevním tlakem a doporučována není ani těhotným ženám. 

Vhodnost lymfodrenáže by měly s lékařem konzultovat také osoby trpící chronickými a dlouhodobými zdravotními problémy, užívající léků a podobně.

6 režimových opatření, která povzbudí váš lymfatický systém

1. Dbejte na pitný režim

Ideální čistá voda doplněné o bylinné čaje. Dostatečný příjem tekutin je důležitý a mimo jiné přispívat i k toku lymfy v těle.

2. Jezte zdravě a vyhýbejte se zpracovaným potravinám

Pestrý a vyvážený jídelníček má nespočet benefitů. Pozitivní vliv na lymfatický systém mezi ně určitě patří. V jídelníčku by měly převažovat čerstvé, co nejméně průmyslově zpracované potravin. Pozor dávejte zejména na vysoký příjem jednoduchých cukrů, nekvalitních tuků a soli.

Potraviny, které podporují lymfatický systém: citrony, pomeranče, mandarinky, borůvky, jahody, maliny, brusinky, zelenou zeleninu, echinaceu, petržel, koriandr, astragalus, ořechy, slunečnicová a dýňová semínka.

3. Hýbejte se každý den

V podstatě jakýkoliv pohyb je přínosem pro zdraví, lymfatický systém nevyjímaje. Obzvláště prospěšné jsou pro pohyb lymfy lehčí aerobní aktivity a jóga.

4. Dýchejte zhluboka

Pozor na povrchní dýchání do hrudníku. Naučte se dýchat hluboce do břicha. Správný dech je jedním z faktorů umožňujících pohyb lymfy, protože umožní rozpínání plic a bránice, a tím i opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév.

5. Navštěvujte pravidelně saunu 

Střídání tepla a chladu taktéž podporuje proudění krve a lymfy. Intenzivnější podpory docílíte masírováním pomocí přírodních kartáčů. Masáž provádějte pomalými krouživými pohyby ve směru toku lymfy od konce končetin do středu těla. Podobný efekt jako saunování má rovněž střídavé sprchování studenou a teplou vodou.

Pokud vás však trápí lymfedém neboli postižení lymfatického systému saunování se nedoporučuje a návštěvy sauny je nutné konzultovat s lékařem.

VÍTE, CO je lymfedém? Lymfatický systém může poškodit infekce, úraz, operace, extrémní fyzické zátěže i onkologické onemocnění. Důsledkem je porušení toku lymfu a její městnání v poškozené tkáni, která oteče. Pokud se lymfedém neřeší, může dojít až k fibrotizaci neboli prostoupení tkáně vazivem a trvalému poškození lymfatického systému (Zdroj: Fyzioklinika).

6. Dopřejte si lymfatickou masáž

Tato speciální masáž obnovuje, podporuje a zlepšuje tok lymfy, zmenšuje otoky a ulevuje od různých obtíží s lymfatickým systémem.


Tok lymfy v těle podpoří studení tepla a chladu, ať už při pravidelném saunování nebo střídavém sprchování.

Závěrečné shrnutí: Lymfodrenáž podporuje redukci celulitidy, ale rovněž prospívá i celkovému zdraví  

Jaké benefity pravidelná lymfodrenáž přináší?

 • obnovuje, podporuje a zlepšuje činnost lymfatické systému,
 • brání zadržování tekutin v těle a zlepšuje látkovou výměnu,
 • podílí se na přirozené obraně organismu před škodlivými a nebezpečnými látkami,
 • snižuje otoky, zmírňuje pocity těžkých nohou a ulevuje od svalové bolesti,
 • podporuje regeneraci svalu po fyzické námaze,
 • vyhlazuje celulitidu a zeštíhluje problematické partie.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.