Manuální lymfodrenáž: Základní techniky, jak se provádí, kdy a pro koho je vhodná a kdy není

Lymfodrenáž bývá často spojována s celulitidou, kdy napomáhá zmírňovat její projevy a může i zeštíhlit takzvané problematické partie. Lymfatická masáž je však více než jedna z metod péče o tělo, je to především efektivní terapeutická metoda. Přečtěte si, kdy se používá, jak správně probíhá, kdo ji může provádět, pro koho je vhodná a kdy se jí vyhnout. 

Co je lymfodrenáž

Lymfatický systém je důležitou součástí imunitního systému. Nefunguje-li správně, může způsobit hromadění tekutiny v jednom místě a to může vést až ke vzniku otoků a dalších zdravotních obtíží. Obnovením toku lymfy dojde k odstrnění přebytečné tekutiny a otok se opět sníží. 

K obnovení funkcí lymfatického systému se používá právě lymfodrenáž. Existují dva typy, manuální lymfatická drenáž (lymfodrenáž prováděná rukama) a přístrojová lymfodrenáž (lymfatická masáž prováděná pomocí speciálních nafukovacích návleků). Dnes se zaměříme na první z nich.

Co je manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je terapeutická (léčebná) masážní technika, která se primárně používá pro prevenci, zmírnění a léčbu primárních a sekundárních lymfedémů (lymfedém je onemocnění lymfatického systému). 

Mimo to se využívá i v estetické medicíně kvůli schopnosti vylepšit vzhled kůže, zmírnit projevy pomerančové kůže neboli celulitidy, zeštíhlení vybraných partií apod. Dobře provedená lymfodrenáž může mít na organismus detoxikační, regenerační, relaxační a kosmetické účinky

Historie a základní techniky ruční lymfatické masáže

Jako první metodu manuální lymfodrenáže představili manželé Estrid a  Emil Vodderovi z Dánska, kteří se začali zabývat tím, jaký vliv mohou mít jemné krouživé pohyby rukou podél lymfatického systému na tok lymfy. Právě tento pohyb se stal základem současné ruční lymfatické masáže. Techniku představili  v roce 1936 na mezinárodní výstavě zdraví a krásy ve Francii. 

Většího zájmu se ruční lymfodrenáž dočkala až o 30 let později zásluhou Dr. Asdonka, který ji v roce 1963 uvedl do své praxe. O rozvoj se zasloužili také profesor Kuhnke a profesor Földi a v Česku lymfodrenáž prosadil profesor Bechyně. Významným datem se stal 14. srpen 1992, kdy byla v Karlových Varech založena Česká lymfologická společnost a proběhlo zde I. školení v manuální lymfodrenáži.

Kdo provádí manuální lymfatickou drenáž 

Ruční lymfodrenáž smí provádět pouze proškolení lymfoterapeuti, nejčastěji zdravotní sestry, lékaři (lymfologové), fyzioterapeuti a maséři, kteří absolvovali školení manuální lymfodrenáže. Terapeut musí znát anatomii lidského těla včetně fyziologie lymfatického systému. Musí přesně dodržovat posloupnost lymfodrenáže.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Lymfodrenáž: Co to je, účinky, rizika, vliv na hubnutí a celulitidu

Kdy se ruční lymfodrenáž provádí (indikace a kontraindikace)

Lymfodrenáž není obyčejná masáž. Je důležité zvážit, nejlépe se poradit s lékařem, zda je pro vás a vaše potíže tento speciální typ léčebné masážní techniky vůbec vhodný. V případě některých problémů, onemocnění a jiných zdravotních potíží se vůbec nedoporučuje.

Ruční lymfatická masáž se doporučuje (indikace):

  • jako ošetření při celulitidě, kdy zmírňuje projevy pomerančové kůže
  • jako součást zeštíhlovacích metod (invazivních i neinvazivních)
  • u fyzicky aktivních lidí a sportovců, u nichž podporuje regeneraci svalů a ostatních tkání
  • při extrémním svalovém zatížení
  • v rámci rekonvalescence po úrazech a operacích
  • u liposukce a jiných metodách estetické chirurgie (po operačních, ale i neinvazivních zákrocích)
  • na zmírnění otoků obličeje a váčků pod očima
  • na otoky dolních končetin z důvodu vysoké zátěže
  • u žen při gynekologických obtížích (např. při bolestivé menstruaci)
  • u diabetiků (syndrom diabetické nohy)
  • v rámci terapie bércových vředů (pouze v klidovém stádiu)
  • při chronické žilní nedostatečnosti (např. křečové žíly, ateroskleróza, zánět žil)
  • po operaci kloubů od 12. dne (je-li rána dobře zhojená)
  • po úspěšné léčbě onkologického onemocnění
  • jako prevence zánětu hlubokého žilního systému před a po plánované operaci
  • při léčbě artrózy kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů, kdy vznikají otoky dolních končetin způsobené funkčním opotřebováním kloubů
  • při léčbě lymfedému
  • při poruchách prokrvení (např. Raynaudova nemoc, akrocyanóza)
  • při bolestech cévního původu (např. ateroskleróza tepen, křečové žíly)
lymfatická masáž - indikace

Ruční lymfatická masáž se nedoporučuje (kontraindikace):

  • velmi bolestivá či silná menstruace
  • těhotenství do 3. měsíce
  • při onemocnění dýchacích cest (astma, bronchitida)
  • při kožních onemocněních z hygienických důvodů
  • na otevřené rány
  • při neléčeném vysokém tlaku
  • v případě akutního infekčního onemocnění (např. chřipka)
  • v případě zvýšené funkce štítné žlázy
  • v případě vážného onemocnění srdce, plic, jater a ledvin a otoků z nich
  • při onkologických onemocněních v akutní fázi z důvodu rizika šíření nemoci
  • při neurologických onemocněních (např. epilepsie, neuropatie)
  • při akutním zánětu žil (tromboflebitida)
  • v případě nediagnostikovaných břišních problémů
  • u osteosyntézy (operační léčba zlomenin) a endoprotézy (kloubní náhrady) v léčeném místě

4 základní techniky manuální lymfodrenáže

Existují 4 mezinárodně uznávané školy, které se zabývající manuální lymfodrenáží: Vodder, Foldi, Casley-Smith a Leduc. Fungují na stejném principu, kdy jemnými pohyby rukou napínají kůži ve směru toku lymfy, a vždy postupují od centrální části k periferii.

1. Vodderova technika

Vodder používá různé pohyby rukou (pumpovací, otáčivý hmat a další) v závislosti na ošetřované části. Je to precizní, jemná a rytmická pumpovací masážní technika, která zlepšuje pohyb lymfy a pomáhá čistit tělo od metabolických odpadů, přebytečné vody, bakterií a toxinů. Tato metoda zahrnuje i léčbu fibrózy.

2. Foldiho metoda

Foldi představuje rozšířenou Vodderovu techniku. Klade důraz na tah a uvolnění (relaxaci). Lymfoterapeut střídá krouživé masážní pohyby s chvílemi relaxace. Tato technika se osvědčila při léčbě otoků.

3. Casley-Smithova metoda

Také tato masážní technika zahrnuje malé a jemně hladivé pohyby prováděné stranou ruky (tzv. effleurage) vedenými přes lymfatické kanály mezi lymfotomy.

4. Leducova metoda

Tato metoda používá speciální vyvolávací a reabsorpční pohyby rukama, které odrážejí, jak se lymfa vstřebává v počátečních lymfatických cestách a poté do větších lymfatických cest (prekolektory a kolektory, které se tvoří ze sítí lymfatických kapilár).

Jak ruční lymfodrenáž probíhá

Manuální lymfodrenáž má přesně daný postup a zásady provádění. V podstatě se jedná o  lékařské ošetření, nikoliv masáž, a to i tehdy, kdy lymfodrenáž klient absolvuje čistě jako kosmetickou metodu. 

Obecná pravidla při provádění manuální lymfodrenáže:

  • Lymfodrenáž pracuje pouze na úrovni povrchové vrstvy kůže a podkoží. 
  • Provádí se na sucho bez masážních olejů, krémů a gelů. Při masáži se používají pouze ruce.
  • V ošetřovaném místě nesmí dojít ke zvýšení prokrvení. Kůže nesmí zčervenat, protože by mohlo dojít k zvětšení otoku. 
  • Nemasírují se místa s otoky či infekcí, případně místa postižená rakovinou a její léčbou.
  • Lymfodrenáž nesmí být nikdy bolestivá a nesmí zanechávat modřiny.

Lymfoterapeut prostřednictvím rukou provádí jemné krouživé pohyby směrem k lymfatickým uzlinám. Využívá různé masážní techniky jako protahování, klouzání, stlačování či baňkové pohyby. Vyvíjený tlak musí být mírný a zároveň dostatečně silný, aby netlačil do svalů a dalších struktur pod kůží, ale ani jen neklouzal po kůži. 

Pohyby stimulují lymfatický systém, usnadňují pohyb lymfy uzlinami a tkáněmi a zajišťují, aby se nikde nezachytila a nehromadila.

Manuální lymfatická masáž krok za krokem

Lymfoterapeut by měl nejprve zjistit důvod, kvůli kterému klient ošetření chce absolvovat. Poté jej bude zajímat anamnéza neboli přehled dosavadních onemocnění, zejména těch, které se týkají manuální lymfodrenáže. Terapeut musí dbát, aby se vyhnul stavům, u nichž není manuální lymfodrenáž doporučena.

Ručně prováděnou lymfatickou masáž nelze uspěchat. Celkový čas ošetření závisí na stavu, diagnóze a podobně. Běžně se však délka procedury pohybuje okolo 60 až 90 minut. Ve většině případů je vhodné ošetření opakovat vícekrát. Vždy by měla být dodržena správná síla tlaku, jeho odstupňování během hmatu, délka hmatu, jejich počet a další. Zkušený lymfoterapeut dokáže odhadnout správný rytmus pro konkrétního klienta.

Každá lymfatická masáž začíná otevřením spádových uzlin. Jde o bazální ošetření uzlin na přední straně krku. Tímto úkonem by měla být zahájena každá, manuální i přístrojová, lymfodrenáž, i kdyby šlo jen o oteklý palec u nohy. Opomenutí může vést ke vzniku bolestí hlavy, rychlé únavě, ale i zvracení a v horším případě otevření lymfatických spojek, což může vyvolat zhoršení současného stavu i vznik nového otoku.

Další postup závisí na diagnóze (důvodu). Začíná se centrálně u středové linie těla a postupuje směrem na periferii. Například u potíží s dolní končetinou se nejprve ošetří spádové uzliny pro tuto oblast, což jsou tříselné uzliny, a odsud se postupuje směrem k chodidlu. V případě končetin se jako první ošetří zdravá končetina a nemocná až jako druhá, aby bylo možné lymfu směřovat do už „vyčištěných“ a „otevřených“ lymfatických cest a uzlin.

Doporučení, co dělat před a po lymfodrenáži

V den manuální lymfodrenáže důsledně dbejte na zvýšený pitný režim. Před i po lymfatické masáži je vhodné vypít jednu až dvě sklenice vody, klidně až 0,5 litru, aby uvolněná lymfa nepředstavovala pro ledviny velkou zátěž. 

Platí také, že byste se v den ošetření neměli věnovat intenzivním fyzickým aktivitám, pohyb ale zakázán není. Taková nenáročná procházka je naopak velmi prospěšná. Dále není doporučeno pít alkohol a kouřit.

3 hlavní zásady, když vás čeká ruční lymfodrenáž:

  1. Dbát na zvýšený pitný režim před i po ošetření.
  2. Intenzivnější a delší fyzické aktivity přeložit na jiný den.
  3. Nepít žádný alkohol a nekouřit.

Dobrý lymfoterapeut by vás měl dopředu informovat o všem důležitém, co byste měli dělat před a po ošetření, a čeho byste se měli vyvarovat.

manuální lymfodrenáž - zásady

Za jak dlouho se projeví výsledky

Jde-li o součást léčby některých zdravotních potíží a onemocnění, je doporučeno respektovat doporučení ošetřujícího lékaře. Většinou je nutné absolvovat několik ošetření po sobě, aby se přínosy ruční lymfatické drenáže projevily. Například po operacích a léčbě onkologických onemocnění se lymfodrenáž provádí 2× až 3× týdně.

V případě lymfodrenáže jako kosmetické procedury, bývá doporučováno absolvovat 4 až 10 terapií krátce po sobě (rozestup cca 3 dny), a poté jednou za doporučený čas docházet na udržovací lymfodrenáž (např. jednou měsíčně).

Přínosy a rizika, výhody a nevýhody ruční lymfatické masáže

Manuální lymfatická drenáž je oproti přístrojové metodě lymfodrenáže náročnější nejen na vzdělání a zkušenosti terapeuta, kdy ji smí provádět pouze certifikovaný lymfoterapeut, ale taktéž na čas, kdy by se délka ošetření měla odvíjet od diagnózy a aktuálního zdravotního stavu klienta. Velkou výhodou manuální lymfodrenáže je možnost nechat si ošetřit celé tělo včetně obličeje

Možná rizika a nevýhody manuální lymfodrenáže

Největší rizika přináší nesprávně a neodborně provedená lymfodrenáž a masáž osob trpících obtížemi, při nichž se lymfatická masáž důrazně nedoporučuje. 

V těchto případech může u klientů (pacientů) dojít k:

  • silným bolestem hlavy
  • zhoršení stávajícího otoku
  • vzniku otoku nového

Mezi další nevýhody a vedlejší účinky může patřit

  • zvýšené močení: uvolnění toku lymfy vede k odstraňování přebytečné tekutiny, což může vést k nutkání močit ihned po skončení masáže,
  • mírná únava nebo ospalost: někteří lidé mohou po lymfodrenáži pociťovat uvolnění, mírnou únavu až ospalost, jde o normální reakci,
  • dočasné zhoršení příznaků: v některých případech se mohou stávající příznaky (např. bolesti hlavy, nevolnost a únava) dočasně zhoršit, protože se tělo přizpůsobuje zvýšenému lymfatickému toku, pokud by se to nelepšilo, je na místě konzultace s lymfoterapeutem a lékařem.

Hlavní rozdíly mezi ruční lymfatickou a přístrojovou masáží:

Manuální lymfodrenáž Přístrojová lymfodrenáž
Časová náročnost 1 až 2,5 hodiny Obvykle 60 minut
Platební podmínky* Jako léčebná metody může být hrazena ze zdravotního pojištění. Hradí vždy klient. 
Kdo Odborník se vzděláním v oblasti lymfatických masáží (lymfoterapeut) Není nutný certifikát v oblasti lymfatických masáží. Stačí proškolený personál.
Kdy Jako léčebná masážní technika a kosmetická procedura. Vhodná ke kosmetickým účelům a jako podpora regenerace u sportovců.
Rozsah Pracuje s celým tělem, včetně obličeje. Pouze oblast nohou a břicha.
Výhody Individuální terapie. Terapeut může okamžitě reagovat na potřeby klienta. Záleží na kvalitě přístroje, citlivé ruce zkušeného terapeuta a osobní přístup nahradit nelze.

*Orientační cenu nelze uvést. Rozpětí může být poměrně velké, protože si ji stanovuje každý lymfoterapeut, zdravotnické zařízení či kosmetický salón podle svého.

Závěrečné shrnutí: Manuální lymfodrenáž je primárně terapeutická metoda

  • Stručně vysvětleno, je lymfodrenáž speciální masážní technika, která je jemná a zaměřuje se pouze na kůži a podkoží, nikoliv na svaly. 
  • Používá se primárně ke zmírnění otoků způsobených lymfedémem a komerčně ke kosmetickým účelům, konkrétně ke zmírnění projevů celulitidy. 
  • Zapamatujte si, že manuální lymfodrenáž smí provádět pouze proškolený lymfoterapeut. Tento typ nabízí spíše zdravotnická zařízení.
reklama
Popis

Vyhlazená pokožka bez celulitidy nemusí být už jen sen!

5 důvodů, proč vyzkoušet lymfodrenáž pod dohledem odborníků

  • Jedinečná metoda, která zabírá i na problematické partie, na které cvičení a diety jen tak nestačí
  • Při absolvování kompletní kúry a dodržení doporučení zhubnete až o 2 konfekční velikosti
  • Již po první proceduře uvidíte viditelné výsledky na své pokožce
  • Bezpečná a bezbolestná metoda, za kterou stojí tým odborníků
  • Procedura působí velmi relaxačně a uklidňuje nervový systém
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.