Celulitida: Příčiny, projevy a rizika + tipy, jak ji zmírnit

Celulitida je společným trápením žen po celém světě. Na vlastní kůži ji dříve či později pocítí téměř každá. U některých je viditelnější, u jiných méně. Jak vzniká, jaké se projevuje a proč postihuje téměř výhradně ženské tělo? Jsou peníze investované do odstranění pomerančové kůže předem prohraný boj nebo lze její projevy alespoň zmírnit? Pokračujte ve čtení.

Jde do určité míry o normální a běžný jev. Otázkou není ani tak, kdo jí trpí (uvádí se, že se týká 90 % ženské populace), ale jak moc jsou její projevy viditelné a zdraví ohrožující. Většinou se jedná o kosmetický a estetický problém, můžeme říci drobnou vadu na kráse. V pokročilých fázích však může vyvolávat nepříjemné zdravotní potíže.

VÍTE, ŽE…Běžně užívaný výraz celulitida je z medicínského hlediska mylný, jelikož označuje zánětlivé onemocnění a o to v tomto konkrétním případě nejde. Správně by se mělo hovořit a psát o celulitě. Nicméně se nepřesný název natolik rozšířil, že jej používá nejen široká veřejnost, ale často i odborníci.

Proč pomerančová kůže vzniká

Většina žen se s ní setká až ve středním věku, po těhotenství a porodu, kdy celé tělo včetně pokožky dostává zabrat. Není to však pravidlem. Můžete ji vidět na pokožce mladých dívek a žen, které na těhotenství ještě ani nepomyslely. Vzácně se objevuje i u zástupců mužského pohlaví.

Jde o důsledek poruchy mikrocirkulace krevního a lymfatického oběhu vedoucí ke změnám ve struktuře podkožního tuku, které způsobují nerovnosti na povrchu kožní tkáně. Tukové buňky v podkoží rostou, hromadí se a nerovnoměrně se ukládají. Poté tlačí na vrstvy kůže nad sebou, čímž vznikají nerovnosti, hrbolky a dolíčky.

Jelikož na první pohled připomíná povrch oblíbeného oranžového citrusového plodu, ujalo se i lidové označení pomerančová kůže. Téměř výhradně se objevuje na místech s vyšším počtem tukových buněk, což jsou u žen hýždě, stehna, břicho a paže, a u mužů břicho.

Stručný popis celulity v 7 bodech:

 1. Postihuje většinou ženy.
 2. Objevuje se na místech, kde se nachází více tukové tkáně (hýždě, stehna, paže, břicho).
 3. Viditelnějšími a vážnějšími projevy trpí častěji ženy s nadváhou až obezitou.
 4. Objevuje se taktéž u mladých dívek, sportujících a štíhlých žen.
 5. Počáteční rozvoj bývá pomalejší, následující progres už bývá rychlejší.
 6. Na pohled viditelné projevy nelze zcela odstranit, pouze zmírnit. I to se ale počítá.
 7. V pozdějších stádiích může negativně ovlivňovat zdraví a vést ke vzniku různých obtíží souvisejících s činností lymfatického systému.

Jaké jsou hlavní příčiny celulitidy

Existuje celá řada faktorů, kterým je vznik přisuzován. Byť nejsou příčiny stoprocentně vědecky potvrzeny, za viníky jsou nejčastěji považovány, respektive jejich kombinace:

 • pohlaví
 • hormony (hormonální nerovnováha)
 • genetické predispozice (dědičnost)
 • způsob životního stylu obecně (pohybové a stravovací návyky)
 • pitný režim
 • užívání a typ hormonální antikoncepce
 • vyšší tělesná hmotnost
 • vyšší věk
hlavní příčiny celulitidy

Pohlaví (ženy vs muži) 

Pomerančová kůže postihuje více ženy než muže. Důvodem je odlišné uspořádání pojivové tkáně (podrobnější vysvětlení níže).

Dědičnost (genetika)

Trpí-li jí babička a matka, je více než pravděpodobné, že postihne i jejich ženské potomky.

Věk

S postupujícími roky klesá tvorba kolagenu, který je pro mladistvý, pevný a svěží vzhled pokožky zásadní. Na druhou stranu s přibývajícím věkem klesá množství estrogenu v těle a tvorba nové pomerančové kůže se tak může mírně zpomalit.

Hormony

Velkou roli hrají hormony. Dominantní ženský hormon estrogen ovlivňuje pružnost pojivové tkáně. Větší množství estrogenu vede k vytváření shluků tukových buněk a zadržování vody v těle spíše podporuje než naopak. Největší změny na kůži probíhají během měsíčního cyklu, v dospívání (puberta), v těhotenství i při menopauze (klimakterium).

Tělesná hmotnost

Roli hraje tělesná hmotnost. Neplatí to však vždy. Ani štíhlým ženám se pomerančová kůže nevyhýbá. Nicméně s narůstající váhou se tukové buňky zvětšují, a tudíž se zvyšuje i pravděpodobnost výskytu pomerančové kůže a viditelnosti jejích projevů. U dívek a žen s nadváhou bývá výraznější a vzhled pokožky nerovnější a hrubší. 

Stravovací a pohybové návyky (životní styl)

Na zhoršení se podílí nezdravá strava obsahující hodně jednoduchých cukrů (např. sladkosti, sladké nápoje) a tuků (tučné potraviny). Vznik metabolických poruch podporuje také nízký příjem tekutin. Podobně negativní efekt má rovněž nedostatek pohybu a sedavý styl života.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak se udržovat v dobré kondici a zdraví, když je vám 40 let a více

Proč se celulitida objevuje hlavně u žen

U mužů se objevuje sporadicky. Důvodem je odlišná struktura pojivové tkáně, množství a rozmístění tukových buněk. Ženy jsou tímto problémem ohroženy více, protože mají celkově vyšší počet tukových buněk než muži a jsou odlišně uspořádané. Ženská kůže je navíc pružnější a tenčí, a proto je tuk na povrchu viditelnější.

U mužů jsou tukové buňky uspořádány v křížovém vzoru (jako síť), což vytvoření nerovností účinně brání. Jejich kůže se při hromadění sice roztáhne do stran, ale i nadále si uchová hladký povrch. Naproti tomu u žen jsou buňky rozloženy horizontálně, a proto snáze proniknou na povrch kůže a vznikají nerovnosti. 

Postihuje i muže, byť v daleko menší míře. Jelikož u mužů převládá ukládání tuku v oblasti břicha, projevy pomerančové kůže jsou patrné zejména zde. Naopak u žen nejvíce postihuje hýždě, stehna a paže.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejdůležitější ženský hormon estrogen: Funkce a jak ho doplnit přírodní cestou

Celulitida jako zdravotní problém

Pomerančová kůže je v první řadě kosmetický problém, který obvykle nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Problém představuje zhoršení stavu a projevů, což může způsobovat zdravotní potíže a vyžadovat odpovídající lékařskou péči. 

Dle viditelnosti a míry projevů se rozlišují 4 stadia. Určují se za pomocí jednoduchého kompresivního testu, v pozdějších stádiích stačí pohled.

4 stupně celulitidy:

 • I. stupeň: nejmírnější stadium, které lze najít téměř u každé ženy, nerovnosti nejsou patrné na pohled, ale je tehdy, když kůži třeba na vnější straně stehna zmáčknete mezi ukazováčkem a palcem (tzv. kompresivní test). Nevyžaduje žádné ošetření.
 • II. stupeň: drobné nerovnosti, které se nejprve objevují na zevní straně stehen. Pomerančová kůže je vidět při napnutí a zatnutí svalstva, při sezení a stání a v ostrém slunečním světle, vleže ještě patrná není. Ke zlepšení stavu většinou stačí úprava pohybového a stravovacího režimu.
 • III. stupeň: nerovnosti jsou na pokožce viditelné v jakékoliv poloze a za jakéhokoliv osvětlení, v sedu, ve stoji i vleže. Toto stadium vyžaduje komplexní péči a ne vždy ji lze úplně odstranit.
 • IV. stupeň: na kůži jsou viditelné hrubé nerovnosti a mohou se objevit bolesti a zdravotní potíže. Už se nejedná jenom o estetický problém, ale také o zdravotní riziko. Ve většině případů je doprovázen vysokou nadváhou až obezitou (zejména u postavy typu hruška). Změny na kůži bývají nevratné, nicméně s pomocí komplexní péče, která zahrnuje i spolupráci s obezitologem a lymfologem, lze dosáhnout určitého zlepšení.

Dlouhodobé hromadění tukových buněk nepříznivě ovlivňuje tok krve a lymfy a vede k hromadění škodlivých látek v postižených oblastech. Mezi zdravotní potíže, jež mohou souviset s celulitou, patří například:

 • nedostatečnost funkcí lymfatického systému,
 • potíže s odváděním odpadních látek z metabolických procesů,
 • křečové žíly (varixy), 
 • chronická žilní nedostatečnost (žilní varikozita), 
 • lymfatický otok (lymfedém),
 • chronické onemocnění tukové tkáně (lipedém).
potíže spojené s celulitidou

Jaké faktory mohou projevy celulitidy zhoršit

Z důvodu ochrany zdraví je důležité dbát na to, aby se projevy dál nezhoršovaly, a riziko zdravotních obtíží nerostlo. Negativní vliv na zdraví kůže a vznik celulitidy mohou mít zejména:

 • převažující nezdravá strava: nedostatek hlavních makro a mikroživin na úkor nadměrné konzumace jednoduchých cukrů a tuků
 • nedostatečný pitný režim: v kombinaci se sladkými nápoji, velkým množstvím kávy apod.
 • nedostatek fyzického pohybu a dlouhodobé sezení: ať už v kanceláři nebo doma 
 • na gauči
 • nadváhaobezita
 • pravidelné a dlouhodobé užívání některých léků
 • kouření
 • každodenní a nadměrná konzumace alkoholu

Jak se celulitidy zbavit? Jde to vůbec?

Viditelné projevy je možné zmírnit drobnými avšak trvalými změnami životního stylu, v němž by neměla chybět zdravá strava, pravidelné cvičení a pohyb obecně spolu s dalšími režimovými opatřeními. Pomoci mohou speciální kosmetické anticelulitidní přípravky a procedury obnovující a stimulující tok krve a lymfy, což pomáhá zlepšovat stav a vzhled pokožky, ale i celkové zdraví.

Zdravý životní styl

Pokud nezdravá strava a málo pohybu stav kůže zhoršuje, změnou stravovacích a pohybových návyků můžete její projevy naopak zmírnit. Díky zdravé a vyvážené stravě tělu dodáte všechny potřebné živiny a podpoříte procesy, které ovlivňují činnost a vzhled pokožky. Samozřejmou součástí by měl být dostatečný pitný režim založený na vodě a neslazených nápojích.

Fyzické aktivity zlepšují krevní oběh a podporují metabolismus tuků v těle. Silový trénink je velmi prospěšný i tím, že zpevňuje a buduje svalovou tkáň, která napomáhá pokožce, aby zůstala pevná a pružná. Nejlepší je navýšit přirozený pohyb během dne (obyčejná chůze) a doplnit jej o pravidelné cvičení.

Se zdravou stravou a pohybem se navíc snáze udržuje zdravá tělesná hmotnost. Je sice pravda, že pomerančovou kůži mají i štíhlé ženy, ale ty zdravě žijící a sportující si na ni zpravidla stěžují nejméně, respektive její projevy jsou mírnější. Nadváha hraje roli a každý kilogram navíc může její projevy prohloubit. Zhubnutí většinou vede ke zmírnění projevů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Zvláštní domácí péče o pokožku

Své pokožce můžete věnovat extra pozornost. Prodávají se anticelulitní přípravky v podobě gelů, krémů a olejíčků. Kromě toho, že obsahují účinné látky, už samotné vtírání kosmetických přípravků pokožce prospívá. 

Tuto domácí péči můžete doplnit o masážní pomůcky a kartáče, které podporují oběhový a lymfatický systém a podporují tak regeneraci tkání. Dále se doporučuje při sprchování střídat teplý a studený proud, což pokožku po celém těle opět příjemné prokrví a zároveň promasíruje. Pozitivně na pokožku působí i pravidelné saunování.

prevence vzniku celulitidy

Masáže a kosmetické procedury

Další pomoc nabízí speciální masážní až terapeutické techniky. Vyhlazení a zpevnění slibuje například masáž dřevěnými pomůckami neboli maderoterapie

Hodně populární je lymfatická masáž neboli lymfodrenáž. V případě využití za účelem zlepšení vzhledu kůže se používá přístrojová lymfodrenáž, kterou jsme vyzkoušeli na vlastní kůži. V posledním stadiu bývá vhodnější a účinnější jemná ruční (manuální) lymfodrenáž.

Lymfodrenáž je terapeutická technika, která za pomoci jemných hmatů prováděných lymfoterapeutem nebo speciálních lymfatických návleků pomáhá stimulovat činnost nefunkčního lymfatického systému a spolu s lymfou z těla odstraňuje i produkty látkové výměny. 

Přístrojová lymfodrenáž je součástí metody Body Reshape vyvinuté za účelem redukce celulity. Tvoří ji čtyři na sebe navazující kroky: 

 1. Ruční uvolnění mízních uzlin, které rozproudí lymfatický systém.
 2. Oddělení shluků tukových buněk pomocí speciálního přístroje, který pracuje na principu vysokofrekvenčních vakuových rázů. Podpoří metabolismus a zlepšuje kvalitu kolagenových vláken, díky čemuž je pokožka pružnější a zároveň pevnější.
 3. Přístrojová lymfatická masáž podporující vyloučení odpadních látek pryč z těla.
 4. Režimová doporučení, která efekt předchozích kroků podpoří.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Poprvé na lymfodrenáži: Moje osobní zkušenost s touto speciální masáží nejen pro hezčí křivky

Bylinky a doplňky stravy proti celulitidě

Narazit můžete také na výživové doplňky, bylinné směsi a čaje, které slibují redukci pomerančové kůže. Většinou se jedná o bylinné směsi pomáhající odstranit z těla přebytečnu vodu nebo slibující intenzivnější očistu od škodlivých látek (detoxikaci). Z bylinek jsou doporučovány například listy z pampelišky, kopřiva, pýr, vřesové květy a další.

Kosmetiku, doplňky stravy, masáže a otužování vždy berte jako podpůrné prostředky, které vám mohou významně pomoci. Nečekejte však, že budou fungovat samy o sobě bez toho, aniž byste nejprve upravili životní styl k lepšímu.

Závěrečné shrnutí: Celulitida není nemoc, ale zdravotní potíže může způsobit

 • Jde o normální stav do určitého stadia. Pokud se začne zhoršovat, věnujte jí pozornost, protože může signalizovat zdravotní problémy. 
 • Nejlepší prevencí je vyvážený jídelníček spojený s každodenním pohybem. Pro ještě lepší vzhled a zdraví kůže můžete do péče zapojit kosmetické přípravky, pomůcky a masážní procedury. 
 • Poctivou péčí můžete nejen potlačit projevy, ale především se budete cítit zdravější, odolnější, štíhlejší i silnější. 
 • Pokud u sebe pozorujete projevy III. či dokonce už IV. stupně celulitidy, svěřte se raději do rukou lékaře.  
reklama
Popis

Vyhlazená pokožka bez celulitidy nemusí být už jen sen!

5 důvodů, proč vyzkoušet lymfodrenáž pod dohledem odborníků

 • Jedinečná metoda, která zabírá i na problematické partie, na které cvičení a diety jen tak nestačí
 • Při absolvování kompletní kúry a dodržení doporučení zhubnete až o 2 konfekční velikosti
 • Již po první proceduře uvidíte viditelné výsledky na své pokožce
 • Bezpečná a bezbolestná metoda, za kterou stojí tým odborníků
 • Procedura působí velmi relaxačně a uklidňuje nervový systém
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.