Celulitida: Příčiny, projevy a rizika + tipy, jak ji zmírnit

Celulitida je společným trápením žen po celém světě. Na vlastní kůži ji dříve či později pocítí téměř každá. U některých je viditelnější, u jiných méně. Jak vzniká, jaké se projevuje a proč postihuje téměř výhradně ženské tělo? Jsou peníze investované do odstranění pomerančové kůže předem prohraný boj nebo lze její projevy alespoň zmírnit? Pokračujte ve čtení.

reklama
Popis

Vyhlazená pokožka bez celulitidy nemusí být už jen sen!

5 důvodů, proč vyzkoušet lymfodrenáž pod dohledem odborníků

 • Jedinečná metoda, která zabírá i na problematické partie, na které cvičení a diety jen tak nestačí
 • Při absolvování kompletní kúry a dodržení doporučení zhubnete až o 2 konfekční velikosti
 • Již po první proceduře uvidíte viditelné výsledky na své pokožce
 • Bezpečná a bezbolestná metoda, za kterou stojí tým odborníků
 • Procedura působí velmi relaxačně a uklidňuje nervový systém

Jde do určité míry o normální a běžný jev. Otázkou není ani tak, kdo jí trpí (uvádí se, že se týká 90 % ženské populace), ale jak moc jsou její projevy viditelné a zdraví ohrožující. Většinou se jedná o kosmetický a estetický problém, můžeme říci drobnou vadu na kráse. V pokročilých fázích však může vyvolávat nepříjemné zdravotní potíže.

VÍTE, ŽE…Běžně užívaný výraz celulitida je z medicínského hlediska mylný, jelikož označuje zánětlivé onemocnění a o to v tomto konkrétním případě nejde. Správně by se mělo hovořit a psát o celulitě. Nicméně se nepřesný název natolik rozšířil, že jej používá nejen široká veřejnost, ale často i odborníci.

Proč pomerančová kůže vzniká

Většina žen se s ní setká až ve středním věku, po těhotenství a porodu, kdy celé tělo včetně pokožky dostává zabrat. Není to však pravidlem. Můžete ji vidět na pokožce mladých dívek a žen, které na těhotenství ještě ani nepomyslely. Vzácně se objevuje i u zástupců mužského pohlaví.

Jde o důsledek poruchy mikrocirkulace krevního a lymfatického oběhu vedoucí ke změnám ve struktuře podkožního tuku, které způsobují nerovnosti na povrchu kožní tkáně. Tukové buňky v podkoží rostou, hromadí se a nerovnoměrně se ukládají. Poté tlačí na vrstvy kůže nad sebou, čímž vznikají nerovnosti, hrbolky a dolíčky.

Jelikož na první pohled připomíná povrch oblíbeného oranžového citrusového plodu, ujalo se i lidové označení pomerančová kůže. Téměř výhradně se objevuje na místech s vyšším počtem tukových buněk, což jsou u žen hýždě, stehna, břicho a paže, a u mužů břicho.

Stručný popis celulity v 7 bodech:

 1. Postihuje většinou ženy.
 2. Objevuje se na místech, kde se nachází více tukové tkáně (hýždě, stehna, paže, břicho).
 3. Viditelnějšími a vážnějšími projevy trpí častěji ženy s nadváhou až obezitou.
 4. Objevuje se taktéž u mladých dívek, sportujících a štíhlých žen.
 5. Počáteční rozvoj bývá pomalejší, následující progres už bývá rychlejší.
 6. Na pohled viditelné projevy nelze zcela odstranit, pouze zmírnit. I to se ale počítá.
 7. V pozdějších stádiích může negativně ovlivňovat zdraví a vést ke vzniku různých obtíží souvisejících s činností lymfatického systému.

Jaké jsou hlavní příčiny celulitidy

Existuje celá řada faktorů, kterým je vznik přisuzován. Byť nejsou příčiny stoprocentně vědecky potvrzeny, za viníky jsou nejčastěji považovány, respektive jejich kombinace:

 • pohlaví
 • hormony (hormonální nerovnováha)
 • genetické predispozice (dědičnost)
 • způsob životního stylu obecně (pohybové a stravovací návyky)
 • pitný režim
 • užívání a typ hormonální antikoncepce
 • vyšší tělesná hmotnost
 • vyšší věk
hlavní příčiny celulitidy

Pohlaví (ženy vs muži) 

Pomerančová kůže postihuje více ženy než muže. Důvodem je odlišné uspořádání pojivové tkáně (podrobnější vysvětlení níže).

Dědičnost (genetika)

Trpí-li jí babička a matka, je více než pravděpodobné, že postihne i jejich ženské potomky.

Věk

S postupujícími roky klesá tvorba kolagenu, který je pro mladistvý, pevný a svěží vzhled pokožky zásadní. Na druhou stranu s přibývajícím věkem klesá množství estrogenu v těle a tvorba nové pomerančové kůže se tak může mírně zpomalit.

Hormony

Velkou roli hrají hormony. Dominantní ženský hormon estrogen ovlivňuje pružnost pojivové tkáně. Větší množství estrogenu vede k vytváření shluků tukových buněk a zadržování vody v těle spíše podporuje než naopak. Největší změny na kůži probíhají během měsíčního cyklu, v dospívání (puberta), v těhotenství i při menopauze (klimakterium).

Tělesná hmotnost

Roli hraje tělesná hmotnost. Neplatí to však vždy. Ani štíhlým ženám se pomerančová kůže nevyhýbá. Nicméně s narůstající váhou se tukové buňky zvětšují, a tudíž se zvyšuje i pravděpodobnost výskytu pomerančové kůže a viditelnosti jejích projevů. U dívek a žen s nadváhou bývá výraznější a vzhled pokožky nerovnější a hrubší. 

Stravovací a pohybové návyky (životní styl)

Na zhoršení se podílí nezdravá strava obsahující hodně jednoduchých cukrů (např. sladkosti, sladké nápoje) a tuků (tučné potraviny). Vznik metabolických poruch podporuje také nízký příjem tekutin. Podobně negativní efekt má rovněž nedostatek pohybu a sedavý styl života.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak se udržovat v dobré kondici a zdraví, když je vám 40 let a více

reklama

Proč se celulitida objevuje hlavně u žen

U mužů se objevuje sporadicky. Důvodem je odlišná struktura pojivové tkáně, množství a rozmístění tukových buněk. Ženy jsou tímto problémem ohroženy více, protože mají celkově vyšší počet tukových buněk než muži a jsou odlišně uspořádané. Ženská kůže je navíc pružnější a tenčí, a proto je tuk na povrchu viditelnější.

U mužů jsou tukové buňky uspořádány v křížovém vzoru (jako síť), což vytvoření nerovností účinně brání. Jejich kůže se při hromadění sice roztáhne do stran, ale i nadále si uchová hladký povrch. Naproti tomu u žen jsou buňky rozloženy horizontálně, a proto snáze proniknou na povrch kůže a vznikají nerovnosti. 

Postihuje i muže, byť v daleko menší míře. Jelikož u mužů převládá ukládání tuku v oblasti břicha, projevy pomerančové kůže jsou patrné zejména zde. Naopak u žen nejvíce postihuje hýždě, stehna a paže.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejdůležitější ženský hormon estrogen: Funkce a jak ho doplnit přírodní cestou

Celulitida jako zdravotní problém

Pomerančová kůže je v první řadě kosmetický problém, který obvykle nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Problém představuje zhoršení stavu a projevů, což může způsobovat zdravotní potíže a vyžadovat odpovídající lékařskou péči. 

Dle viditelnosti a míry projevů se rozlišují 4 stadia. Určují se za pomocí jednoduchého kompresivního testu, v pozdějších stádiích stačí pohled.

4 stupně celulitidy:

 • I. stupeň: nejmírnější stadium, které lze najít téměř u každé ženy, nerovnosti nejsou patrné na pohled, ale je tehdy, když kůži třeba na vnější straně stehna zmáčknete mezi ukazováčkem a palcem (tzv. kompresivní test). Nevyžaduje žádné ošetření.
 • II. stupeň: drobné nerovnosti, které se nejprve objevují na zevní straně stehen. Pomerančová kůže je vidět při napnutí a zatnutí svalstva, při sezení a stání a v ostrém slunečním světle, vleže ještě patrná není. Ke zlepšení stavu většinou stačí úprava pohybového a stravovacího režimu.
 • III. stupeň: nerovnosti jsou na pokožce viditelné v jakékoliv poloze a za jakéhokoliv osvětlení, v sedu, ve stoji i vleže. Toto stadium vyžaduje komplexní péči a ne vždy ji lze úplně odstranit.
 • IV. stupeň: na kůži jsou viditelné hrubé nerovnosti a mohou se objevit bolesti a zdravotní potíže. Už se nejedná jenom o estetický problém, ale také o zdravotní riziko. Ve většině případů je doprovázen vysokou nadváhou až obezitou (zejména u postavy typu hruška). Změny na kůži bývají nevratné, nicméně s pomocí komplexní péče, která zahrnuje i spolupráci s obezitologem a lymfologem, lze dosáhnout určitého zlepšení.

Dlouhodobé hromadění tukových buněk nepříznivě ovlivňuje tok krve a lymfy a vede k hromadění škodlivých látek v postižených oblastech. Mezi zdravotní potíže, jež mohou souviset s celulitou, patří například:

 • nedostatečnost funkcí lymfatického systému,
 • potíže s odváděním odpadních látek z metabolických procesů,
 • křečové žíly (varixy), 
 • chronická žilní nedostatečnost (žilní varikozita), 
 • lymfatický otok (lymfedém),
 • chronické onemocnění tukové tkáně (lipedém).
potíže spojené s celulitidou

Jaké faktory mohou projevy celulitidy zhoršit

Z důvodu ochrany zdraví je důležité dbát na to, aby se projevy dál nezhoršovaly, a riziko zdravotních obtíží nerostlo. Negativní vliv na zdraví kůže a vznik celulitidy mohou mít zejména:

 • převažující nezdravá strava: nedostatek hlavních makro a mikroživin na úkor nadměrné konzumace jednoduchých cukrů a tuků
 • nedostatečný pitný režim: v kombinaci se sladkými nápoji, velkým množstvím kávy apod.
 • nedostatek fyzického pohybu a dlouhodobé sezení: ať už v kanceláři nebo doma 
 • na gauči
 • nadváhaobezita
 • pravidelné a dlouhodobé užívání některých léků
 • kouření
 • každodenní a nadměrná konzumace alkoholu

Jak se celulitidy zbavit? Jde to vůbec?

Viditelné projevy je možné zmírnit drobnými avšak trvalými změnami životního stylu, v němž by neměla chybět zdravá strava, pravidelné cvičení a pohyb obecně spolu s dalšími režimovými opatřeními. Pomoci mohou speciální kosmetické anticelulitidní přípravky a procedury obnovující a stimulující tok krve a lymfy, což pomáhá zlepšovat stav a vzhled pokožky, ale i celkové zdraví.

Zdravý životní styl

Pokud nezdravá strava a málo pohybu stav kůže zhoršuje, změnou stravovacích a pohybových návyků můžete její projevy naopak zmírnit. Díky zdravé a vyvážené stravě tělu dodáte všechny potřebné živiny a podpoříte procesy, které ovlivňují činnost a vzhled pokožky. Samozřejmou součástí by měl být dostatečný pitný režim založený na vodě a neslazených nápojích.

Fyzické aktivity zlepšují krevní oběh a podporují metabolismus tuků v těle. Silový trénink je velmi prospěšný i tím, že zpevňuje a buduje svalovou tkáň, která napomáhá pokožce, aby zůstala pevná a pružná. Nejlepší je navýšit přirozený pohyb během dne (obyčejná chůze) a doplnit jej o pravidelné cvičení.

Se zdravou stravou a pohybem se navíc snáze udržuje zdravá tělesná hmotnost. Je sice pravda, že pomerančovou kůži mají i štíhlé ženy, ale ty zdravě žijící a sportující si na ni zpravidla stěžují nejméně, respektive její projevy jsou mírnější. Nadváha hraje roli a každý kilogram navíc může její projevy prohloubit. Zhubnutí většinou vede ke zmírnění projevů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Zvláštní domácí péče o pokožku

Své pokožce můžete věnovat extra pozornost. Prodávají se anticelulitní přípravky v podobě gelů, krémů a olejíčků. Kromě toho, že obsahují účinné látky, už samotné vtírání kosmetických přípravků pokožce prospívá. 

Tuto domácí péči můžete doplnit o masážní pomůcky a kartáče, které podporují oběhový a lymfatický systém a podporují tak regeneraci tkání. Dále se doporučuje při sprchování střídat teplý a studený proud, což pokožku po celém těle opět příjemné prokrví a zároveň promasíruje. Pozitivně na pokožku působí i pravidelné saunování.

prevence vzniku celulitidy

Masáže a kosmetické procedury

Další pomoc nabízí speciální masážní až terapeutické techniky. Vyhlazení a zpevnění slibuje například masáž dřevěnými pomůckami neboli maderoterapie

Hodně populární je lymfatická masáž neboli lymfodrenáž. V případě využití za účelem zlepšení vzhledu kůže se používá přístrojová lymfodrenáž, kterou jsme vyzkoušeli na vlastní kůži. V posledním stadiu bývá vhodnější a účinnější jemná ruční (manuální) lymfodrenáž.

Lymfodrenáž je terapeutická technika, která za pomoci jemných hmatů prováděných lymfoterapeutem nebo speciálních lymfatických návleků pomáhá stimulovat činnost nefunkčního lymfatického systému a spolu s lymfou z těla odstraňuje i produkty látkové výměny. 

Přístrojová lymfodrenáž je součástí metody Body Reshape vyvinuté za účelem redukce celulity. Tvoří ji čtyři na sebe navazující kroky: 

 1. Ruční uvolnění mízních uzlin, které rozproudí lymfatický systém.
 2. Oddělení shluků tukových buněk pomocí speciálního přístroje, který pracuje na principu vysokofrekvenčních vakuových rázů. Podpoří metabolismus a zlepšuje kvalitu kolagenových vláken, díky čemuž je pokožka pružnější a zároveň pevnější.
 3. Přístrojová lymfatická masáž podporující vyloučení odpadních látek pryč z těla.
 4. Režimová doporučení, která efekt předchozích kroků podpoří.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Poprvé na lymfodrenáži: Moje osobní zkušenost s touto speciální masáží nejen pro hezčí křivky

Bylinky a doplňky stravy proti celulitidě

Narazit můžete také na výživové doplňky, bylinné směsi a čaje, které slibují redukci pomerančové kůže. Většinou se jedná o bylinné směsi pomáhající odstranit z těla přebytečnu vodu nebo slibující intenzivnější očistu od škodlivých látek (detoxikaci). Z bylinek jsou doporučovány například listy z pampelišky, kopřiva, pýr, vřesové květy a další.

Kosmetiku, doplňky stravy, masáže a otužování vždy berte jako podpůrné prostředky, které vám mohou významně pomoci. Nečekejte však, že budou fungovat samy o sobě bez toho, aniž byste nejprve upravili životní styl k lepšímu.

reklama

Závěrečné shrnutí: Celulitida není nemoc, ale zdravotní potíže může způsobit

 • Jde o normální stav do určitého stadia. Pokud se začne zhoršovat, věnujte jí pozornost, protože může signalizovat zdravotní problémy. 
 • Nejlepší prevencí je vyvážený jídelníček spojený s každodenním pohybem. Pro ještě lepší vzhled a zdraví kůže můžete do péče zapojit kosmetické přípravky, pomůcky a masážní procedury. 
 • Poctivou péčí můžete nejen potlačit projevy, ale především se budete cítit zdravější, odolnější, štíhlejší i silnější. 
 • Pokud u sebe pozorujete projevy III. či dokonce už IV. stupně celulitidy, svěřte se raději do rukou lékaře.  
reklama
Popis

Vyhlazená pokožka bez celulitidy nemusí být už jen sen!

5 důvodů, proč vyzkoušet lymfodrenáž pod dohledem odborníků

 • Jedinečná metoda, která zabírá i na problematické partie, na které cvičení a diety jen tak nestačí
 • Při absolvování kompletní kúry a dodržení doporučení zhubnete až o 2 konfekční velikosti
 • Již po první proceduře uvidíte viditelné výsledky na své pokožce
 • Bezpečná a bezbolestná metoda, za kterou stojí tým odborníků
 • Procedura působí velmi relaxačně a uklidňuje nervový systém
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.

Sledujte nás na Instagramu, ať vám nic neuteče