BezHladovění.cz

Celulitida, jak na ni?

Celulitida je postrach obrovského počtu žen a také výrazně menšího počtu mužů. Přestože jde pouze o kosmetický problém, může svým majitelům způsobovat opravdová trápení.

Co je vlastně celulitida?

Celulitida, která se odborně nazývá lipohypertrofie a lidově je známá pod pojmem „pomerančová kůže“ je kožní estetická vada projevující se nejtypičtěji v oblasti hýždí, často také na pokožce stehen nebo břicha a méně často se může objevit na jiných částech těla.

Způsobují ji zvětšené tukové buňky pod pokožkou, které jsou vytláčeny proti povrchu kůže, čímž vytvářejí typický reliéf připomínající strukturou pomerančovou kůru. V těchto oblastech pak dochází také ke zhoršení průtoku lymfy a krve.

Ženy trpí celulitidou mnohonásobně častěji než muži, jelikož jsou k této vadě fyzicky i geneticky více disponovány. V problematických oblastech totiž ukládají více tuků a mají zde také tenčí kůži. Další roli pak sehrává ženský hormon estrogen.

Ačkoli je celulitida spojována se staršími ženami trpícími nadváhou či obezitou, nemusí to být pravidlem, přestože se jedná o rizikové faktory. Další rizikové faktory a příčiny jsou tyto:

 • Sedavý životní styl
 • Nezdravé stravování
 • Hormonální změny
 • Problémy s trávením
 • Dlouhé stání
 • Genetické predispozice
 • Hormonální antikoncepce
 • Kouření
 • Nedostatečný pitný režim
 • Alkohol a káva
 • Nevhodné spodní prádlo

Ideálním způsobem boje proti celulitidě je zaměření se na prevenci, neboť tohoto problému je poměrně velmi obtížné se zbavit zejména, pokud je v pokročilejším stádiu. V poslední fázi už je pak poškození neléčitelné. A jak tedy na prevenci? Samozřejmě se především snažit vyhýbat výše uvedeným rizikovým faktorům. Jistěže své genetické dispozice nezměníte, ale začít se více hýbat, lépe  se stravovat nebo přestat kouřit a pít více vody – to nemožné není.

Vhodné je také například saunování a otužování, kvůli zlepšení krevního oběhu. Za tímto účelem se využívají také četné kosmetické produkty. Posledně zmiňované prevenční prostředky by však měly sloužit pouze coby doplněk. Držet si zdravou váhu, lépe jíst a mít dostatek pohybu jsou mnohem zásadnější faktory.

Jak se zbavit celulitidy?

Jak již bylo řečeno, nejlepší řešením je poctivá prevence a i v případě, že už se problém rozvinul je důležité dodržovat výše uvedené zásady, aby se stav nezhoršoval, ale naopak zlepšoval nebo přinejmenším ustálil. Na celulitidu však existuje celá řada více či méně účinných zbraní. Zde jsou některé z nich.

Cviky na celulitidu

Tyto cviky se zaměřují na zpevnění a posílení problematických oblastí, většina cviků, které jsou běžně doporučovány, však nemůže pomoci spalování tuků (jde čistě o tvarovací cviky), což je však chyba. Proto by měly být tyto specifické cviky alespoň kombinovány s aktivitami vhodnými pro hubnutí.

Radiofrekvence

Jedná se o bezbolestnou a neinvazivní metodu, při níž je pokožka zahřívána na vysokou teplotu a dochází k jejímu vypínání a přeskupování kolagenových vláken.

Kavitace neboli ultrazvuková liposukce

Pomocí ultrazvuku jsou rozbíjeny tukové buňky, jejichž obsah se vyplaví a posléze je vyloučen z těla s močí.

Lymfodrenáž

Lymfatická masáž, díky níž se odplavují z buněk toxické látky.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Share via
Send this to a friend