Meditační techniky: Zbavte se stresu a nastartujte hubnutí

Hoďte za hlavu každodenní shon. Vyzkoušejte některou z meditačních technik. Pomohou vám zklidnit mysl a vnímat jen sami sebe.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma

Co je meditace?

Meditace slouží ke zvýšení povědomí o sobě i svém okolí. Jedná se o dobrý způsob, jak snížit stres a rozvinout koncentraci. Meditační techniky pomáhají k rozvoji prospěšných návyků a pocitů, jako je pozitivní nálada, sebekázeň, hubnutí či udržování optimální váhy a zdravého spánkového vzorce.

Zklidnění mysli

Při meditaci je nutné zcela zklidnit mysl a utlumit emoce postupným odvedením myšlenek. Díky tomu může mozek začít pracovat na jiných energetických frekvencích než při běžném stavu vědomí. Výsledkem je relaxace svalů, nervů a všech orgánů v těle, a s tím také celková regenerace organismu.

Meditační cvičení jsou o vědomé práci s pozorností, o kterou vlivem roztěkanosti a stresu bohužel přicházíme. Přitom čím větší pozornost něčemu věnujete, tím lepších výsledků v životě dosahujete. Vědomí je nezbytně nutné k tomu, abyste věděli, kdo jste, jaké duševní schopnosti máte a co od života chcete.

reklama

Hlavní cíle meditace:

 • uvolnění psychického napětí
 • zlepšení soustředění
 • zaostření vědomí
 • podpora správného dýchání
 • lepší okysličení krve
 • udržení správného postoje a pružnosti páteře
 • osvobození od materiálního světa

S pomocí meditace se můžete postupně zbavit úzkostí a depresí. Meditační techniky dokonce podporují imunitní systém, usnadňují hubnutí, zmírňují bolesti, snižují krevní tlak, zlepšují spánek a podporují kreativitu.

Najděte si tu pravou meditační techniku

Základní meditační techniky rozvíjí duševní schopnosti, potřebné pro každodenní život. Jsou vrozené, ale mnoho lidí je kvůli běžnému dennímu shonu zanedbává a odsouvá do pozadí.

Meditačních technik existuje hned několik. Pusťte se do takové, která vám přijde nepřirozenější. Hlavní je, abyste se nenutili do něčeho, co je vám nepříjemné.

Server Healthline upozorňuje, že meditace nesmí být vynucená. Pokud se do meditace nutíme, nebude mít ty správné účinky. Naopak dobrovolný a pravidelný trénink vede ke skvělým výsledkům. Existuje mnoho různých forem meditace. Pokud vám jeden způsob nevyhovuje, zkuste jiný. Jen tak si najdete ten pravý postup pro vás.

Pravidelnou meditací k hubnutí

Kromě zdravého jídelníčku a pohybové aktivity pomůže nastartovat vaše hubnutí i meditace. Meditační cvičení soustředí vaši pozornost k těm správným myšlenkám a pomáhá zvládat stres, který může za mlsání a přejídání se. WebMD potvrzuje, že díky meditaci si lépe uvědomíte své myšlenky a činy, včetně těch, které se týkají jídla.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Zhubněte pod odborným dohledem až 1,5 kg týdně

Objednejte se na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč a v rámci ní se mimo jiné dozvíte, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Rezervujte si konzultaci dnes [current_date format='j.n.o'] a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů  [mks_icon icon=“fa-angle-right“ color=“#009cff“ type=“fa“]

reklama

7 typů meditačních metod

1.     Meditace milující laskavosti

Účelem meditace milující laskavosti je kultivovat postoj lásky a laskavosti ke všemu a ke každému. Dokonce i k nepřátelům a zdrojům stresu. Během hlubokého dýchání si představujte, že svou mysl otevíráte láskyplné laskavosti, kterou pak dále posíláte celému světu nebo konkrétním lidem.

Podle Medical News Today je meditace milující laskavosti navržená tak, aby podporovala pocity soucitu a lásky pro druhé i pro sebe. Může tak pomoci osobám, které se dlouhodobě potýkají s hněvem, frustrací, odporem nebo problémy v mezilidských vztazích. Navíc zvyšuje pozitivní emoce u lidí postižených depresemi, úzkostmi nebo posttraumatickým stresem.

Využijte meditaci všímavosti k hubnutí

 • Jezte pomaleji. Soustřeďte se na žvýkání a rozpoznávejte chuť jídla při každém kousnutí.
 • Jezte v klidu. Vyhněte se jídlu na cestách, ve spěchu a při práci.
 • Naučte se rozpoznávat pocit hladu a sytosti. Pokud nemáte hlad, jídlo odložte na později. Pokud jste plní, dál nejezte.
 • Poslouchejte, co vám vaše tělo říká, a všímejte si, jak se po konzumaci určitých potravin cítíte. Pokud jste po některém jídle unavení, v napěti nebo vás bolí žaludek, příště si ho odpusťte.

2.     Progresivní relaxace

Progresivní relaxaci se někdy říká také skenování těla. Povzbuzuje k tomu, abyste ve svém těle hledali pocity napětí. Cílem meditace je napětí najít a poté ho uvolnit. Obvykle se začíná na jednom konci těla a postupně se přechází až na druhý konec.

Některé formy progresivní relaxace vyžadují napětí a následné uvolnění svalů. Jiné zase doporučují vizualizace vlny, která přejíždí přes celé tělo a postupně uvolňuje nahromaděné napětí. Tato meditační technika pomáhá odstranit bolesti, zlepšuje usínání a prohlubuje spánek.

3.     Meditace všímavosti

Meditace všímavosti neboli mindfulness je u nás stále populárnější. Hlavním cílem je udržení pozornosti a soustředění se na přítomnost okamžiku. Velkým problémem dnešního světa je neustálá fixace na budoucnost nebo naopak ulpívání v minulosti. Už u snídaně často přemýšlíme nad tím, co nás čeká v práci, jaké schůzky potřebujeme stihnout nebo co budeme vařit k večeři. Přitom zcela zapomínáme prožívat přítomnost.

Výhodou je, že meditaci všímavosti můžete provádět téměř kdekoliv. Při čekání ve frontě, během čištění zubů i při venčení psa. Vnímejte okolní zvuky, pachy i obrazy a přemýšlejte pouze o tom, co se děje právě tady a teď.

Medical News Today upozorňuje, že výzkumy přišly na zajímavá zjištění. Technika mindfulness snižuje fixaci na negativní emoce, zlepšuje paměť, podporuje soustředění, zmírňuje impulzivní emoční reakce, zvyšuje spokojenost ve vztazích a reguluje krevní tlak.

4.     Dechová meditace

Při dechové meditaci se soustředíte na pomalé a hluboké dýchání. Nádechy i výdechy můžete počítat a ignorovat tak ostatní myšlenky, které se vám automaticky vkrádají do mysli. Při pravidelném praktikování této techniky můžete podpořit svou koncentraci, zlepšit emoční flexibilitu a snížit psychické i fyzické napětí.

5.     Kundaliní jóga

Fyzicky aktivní forma meditace v sobě mísí pohyby s hlubokým dýcháním a mantrami. Kundaliní jógu je nejlepší praktikovat v jógovém studiu a učit se ji od profesionála. Později ji můžete provádět i sami doma. Podobně jako jiné formy jógy zlepšuje kundaliní jóga duševní zdraví, snižuje úzkosti a pomáhá bojovat s depresemi.

6.     Zenová meditace

Tato forma meditace bývá součástí buddhistické praxe a zahrnuje specifické kroky a držení těla. Cílem je najít pohodlnou polohu, soustředit se na své dýchání a vědomě sledovat své myšlenky bez jakéhokoliv úsudku.

Zenová meditace je velmi podobná technice mindfulness, ale vyžaduje více disciplíny a delší praxi. Jedná se o volbu číslo jedna pro ty, kteří hledají novou duchovní cestu.

Magazín Healthline dodává, že zenová meditace je ideální pro lidi, kteří preferují relaxaci v tichu a o samotě. Pro podporu duchovní zkušenosti zároveň doporučuje esenciální oleje, jako je myrha, kadidlo, šalvěj, cedr nebo santalové dřevo.

7.     Transcendentální meditace

Při transcendentální meditaci je důležité v klidu sedět a pomalu dýchat. Během meditačního sezení se zaměřujete na mantru nebo na opakování jednoho čí více slov. Cílem je povznést se nad současný stav bytí. Můžete se soustředit na cokoliv, co chcete ve svém životě změnit.

Jdeme na to? Pohodlně se usaďte

Aby vám bylo při meditaci příjemně, zvolte pohodlný sed. První možností je pozice lotosového květu, kdy si oba nárty položíte na stehna druhé nohy. Ne pro každého je však tato pozice zvládnutelná. Proto můžete usednout do tzv. polovičního lotosu neboli barmského sedu. Obě nohy složte před tělo a kolena držte u země. Třetí možností je sed na patách s polštářkem, srolovanou dekou nebo ručníkem pod hýžděmi.

Teprve začínáte? Vyzkoušejte řízenou meditaci

5 kroků k účinné meditaci

 1. Najděte si místo, kde vás nebude nikdo rušit. Mělo by se jednat o prostor bez hluku, silného světla, horka nebo přílišné zimy.
 2. Vyberte si pohodlný sed a ujistěte se, že se během meditace nebudete hýbat.
 3. Udržujte páteř v rovině a zaměřte se pouze na své dýchání.
 4. Zavřete oči. Snažte se uvolnit, zbavte se veškerých emocí a soustřeďte se jen na zklidnění své mysli.
 5. Nestresujte se, když se vám podaří uvolnit pouze na krátkou dobu. Opakujte meditaci v pravidelných intervalech a pracujte na sobě. Je jedno, zda budete meditovat ráno před odchodem do práce nebo večer před ulehnutím. Uvidíte, že časem své meditační schopnosti vylepšíte.
 6. Myslete na to, že při meditaci je důležitý aktuální moment a nikoliv její výsledek.

Přejeme vám pohodové dny a klidnou mysl. 

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

reklama

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.