Meditační techniky: Zbavte se stresu a nastartujte hubnutí

Hoďte za hlavu každodenní shon. Vyzkoušejte některou z meditačních technik. Pomohou vám zklidnit mysl a vnímat jen sami sebe.

Co je meditace?

Meditace slouží ke zvýšení povědomí o sobě i svém okolí. Jedná se o dobrý způsob, jak snížit stres a rozvinout koncentraci. Meditační techniky pomáhají k rozvoji prospěšných návyků a pocitů, jako je pozitivní nálada, sebekázeň, hubnutí či udržování optimální váhy a zdravého spánkového vzorce.

Zklidnění mysli

Při meditaci je nutné zcela zklidnit mysl a utlumit emoce postupným odvedením myšlenek. Díky tomu může mozek začít pracovat na jiných energetických frekvencích než při běžném stavu vědomí. Výsledkem je relaxace svalů, nervů a všech orgánů v těle, a s tím také celková regenerace organismu.

Meditační cvičení jsou o vědomé práci s pozorností, o kterou vlivem roztěkanosti a stresu bohužel přicházíme. Přitom čím větší pozornost něčemu věnujete, tím lepších výsledků v životě dosahujete. Vědomí je nezbytně nutné k tomu, abyste věděli, kdo jste, jaké duševní schopnosti máte a co od života chcete.

Hlavní cíle meditace:

  • uvolnění psychického napětí
  • zlepšení soustředění
  • zaostření vědomí
  • podpora správného dýchání
  • lepší okysličení krve
  • udržení správného postoje a pružnosti páteře
  • osvobození od materiálního světa

S pomocí meditace se můžete postupně zbavit úzkostí a depresí. Meditační techniky dokonce podporují imunitní systém, usnadňují hubnutí, zmírňují bolesti, snižují krevní tlak, zlepšují spánek a podporují kreativitu.

Najděte si tu pravou meditační techniku

Základní meditační techniky rozvíjí duševní schopnosti, potřebné pro každodenní život. Jsou vrozené, ale mnoho lidí je kvůli běžnému dennímu shonu zanedbává a odsouvá do pozadí.

Meditačních technik existuje hned několik. Pusťte se do takové, která vám přijde nepřirozenější. Hlavní je, abyste se nenutili do něčeho, co je vám nepříjemné.

Server Healthline upozorňuje, že meditace nesmí být vynucená. Pokud se do meditace nutíme, nebude mít ty správné účinky. Naopak dobrovolný a pravidelný trénink vede ke skvělým výsledkům. Existuje mnoho různých forem meditace. Pokud vám jeden způsob nevyhovuje, zkuste jiný. Jen tak si najdete ten pravý postup pro vás.

Pravidelnou meditací k hubnutí

Kromě zdravého jídelníčku a pohybové aktivity pomůže nastartovat vaše hubnutí i meditace. Meditační cvičení soustředí vaši pozornost k těm správným myšlenkám a pomáhá zvládat stres, který může za mlsání a přejídání se. WebMD potvrzuje, že díky meditaci si lépe uvědomíte své myšlenky a činy, včetně těch, které se týkají jídla.

7 typů meditačních metod

1.     Meditace milující laskavosti

Účelem meditace milující laskavosti je kultivovat postoj lásky a laskavosti ke všemu a ke každému. Dokonce i k nepřátelům a zdrojům stresu. Během hlubokého dýchání si představujte, že svou mysl otevíráte láskyplné laskavosti, kterou pak dále posíláte celému světu nebo konkrétním lidem.

Podle Medical News Today je meditace milující laskavosti navržená tak, aby podporovala pocity soucitu a lásky pro druhé i pro sebe. Může tak pomoci osobám, které se dlouhodobě potýkají s hněvem, frustrací, odporem nebo problémy v mezilidských vztazích. Navíc zvyšuje pozitivní emoce u lidí postižených depresemi, úzkostmi nebo posttraumatickým stresem.

Využijte meditaci všímavosti k hubnutí

  • Jezte pomaleji. Soustřeďte se na žvýkání a rozpoznávejte chuť jídla při každém kousnutí.
  • Jezte v klidu. Vyhněte se jídlu na cestách, ve spěchu a při práci.
  • Naučte se rozpoznávat pocit hladu a sytosti. Pokud nemáte hlad, jídlo odložte na později. Pokud jste plní, dál nejezte.
  • Poslouchejte, co vám vaše tělo říká, a všímejte si, jak se po konzumaci určitých potravin cítíte. Pokud jste po některém jídle unavení, v napěti nebo vás bolí žaludek, příště si ho odpusťte.

2.     Progresivní relaxace

Progresivní relaxaci se někdy říká také skenování těla. Povzbuzuje k tomu, abyste ve svém těle hledali pocity napětí. Cílem meditace je napětí najít a poté ho uvolnit. Obvykle se začíná na jednom konci těla a postupně se přechází až na druhý konec.

Některé formy progresivní relaxace vyžadují napětí a následné uvolnění svalů. Jiné zase doporučují vizualizace vlny, která přejíždí přes celé tělo a postupně uvolňuje nahromaděné napětí. Tato meditační technika pomáhá odstranit bolesti, zlepšuje usínání a prohlubuje spánek.

3.     Meditace všímavosti

Meditace všímavosti neboli mindfulness je u nás stále populárnější. Hlavním cílem je udržení pozornosti a soustředění se na přítomnost okamžiku. Velkým problémem dnešního světa je neustálá fixace na budoucnost nebo naopak ulpívání v minulosti. Už u snídaně často přemýšlíme nad tím, co nás čeká v práci, jaké schůzky potřebujeme stihnout nebo co budeme vařit k večeři. Přitom zcela zapomínáme prožívat přítomnost.

Výhodou je, že meditaci všímavosti můžete provádět téměř kdekoliv. Při čekání ve frontě, během čištění zubů i při venčení psa. Vnímejte okolní zvuky, pachy i obrazy a přemýšlejte pouze o tom, co se děje právě tady a teď.

Medical News Today upozorňuje, že výzkumy přišly na zajímavá zjištění. Technika mindfulness snižuje fixaci na negativní emoce, zlepšuje paměť, podporuje soustředění, zmírňuje impulzivní emoční reakce, zvyšuje spokojenost ve vztazích a reguluje krevní tlak.

4.     Dechová meditace

Při dechové meditaci se soustředíte na pomalé a hluboké dýchání. Nádechy i výdechy můžete počítat a ignorovat tak ostatní myšlenky, které se vám automaticky vkrádají do mysli. Při pravidelném praktikování této techniky můžete podpořit svou koncentraci, zlepšit emoční flexibilitu a snížit psychické i fyzické napětí.

5.     Kundaliní jóga

Fyzicky aktivní forma meditace v sobě mísí pohyby s hlubokým dýcháním a mantrami. Kundaliní jógu je nejlepší praktikovat v jógovém studiu a učit se ji od profesionála. Později ji můžete provádět i sami doma. Podobně jako jiné formy jógy zlepšuje kundaliní jóga duševní zdraví, snižuje úzkosti a pomáhá bojovat s depresemi.

6.     Zenová meditace

Tato forma meditace bývá součástí buddhistické praxe a zahrnuje specifické kroky a držení těla. Cílem je najít pohodlnou polohu, soustředit se na své dýchání a vědomě sledovat své myšlenky bez jakéhokoliv úsudku.

Zenová meditace je velmi podobná technice mindfulness, ale vyžaduje více disciplíny a delší praxi. Jedná se o volbu číslo jedna pro ty, kteří hledají novou duchovní cestu.

Magazín Healthline dodává, že zenová meditace je ideální pro lidi, kteří preferují relaxaci v tichu a o samotě. Pro podporu duchovní zkušenosti zároveň doporučuje esenciální oleje, jako je myrha, kadidlo, šalvěj, cedr nebo santalové dřevo.

7.     Transcendentální meditace

Při transcendentální meditaci je důležité v klidu sedět a pomalu dýchat. Během meditačního sezení se zaměřujete na mantru nebo na opakování jednoho čí více slov. Cílem je povznést se nad současný stav bytí. Můžete se soustředit na cokoliv, co chcete ve svém životě změnit.

Jdeme na to? Pohodlně se usaďte

Aby vám bylo při meditaci příjemně, zvolte pohodlný sed. První možností je pozice lotosového květu, kdy si oba nárty položíte na stehna druhé nohy. Ne pro každého je však tato pozice zvládnutelná. Proto můžete usednout do tzv. polovičního lotosu neboli barmského sedu. Obě nohy složte před tělo a kolena držte u země. Třetí možností je sed na patách s polštářkem, srolovanou dekou nebo ručníkem pod hýžděmi.

Teprve začínáte? Vyzkoušejte řízenou meditaci

5 kroků k účinné meditaci

  1. Najděte si místo, kde vás nebude nikdo rušit. Mělo by se jednat o prostor bez hluku, silného světla, horka nebo přílišné zimy.
  2. Vyberte si pohodlný sed a ujistěte se, že se během meditace nebudete hýbat.
  3. Udržujte páteř v rovině a zaměřte se pouze na své dýchání.
  4. Zavřete oči. Snažte se uvolnit, zbavte se veškerých emocí a soustřeďte se jen na zklidnění své mysli.
  5. Nestresujte se, když se vám podaří uvolnit pouze na krátkou dobu. Opakujte meditaci v pravidelných intervalech a pracujte na sobě. Je jedno, zda budete meditovat ráno před odchodem do práce nebo večer před ulehnutím. Uvidíte, že časem své meditační schopnosti vylepšíte.
  6. Myslete na to, že při meditaci je důležitý aktuální moment a nikoliv její výsledek.

Přejeme vám pohodové dny a klidnou mysl. 

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.