Symptom menopauzy: Nechuť na sex

Pokles libida může být momentální – u žen často v těhotenství, při užívání antikoncepce nebo vlivem stresu. Menopauza a obecně zvyšující se věk přináší dlouhodobější změny. Pokud je neřešíte, mohou ovlivnit nejen váš partnerský život, ale i celkové zdraví.

Server MedicalNewsToday.com varuje, že sexuální problémy jsou u žen v/po menopauze častější než v produktivním věku. Z toho vyvozuje logický závěr, že menopauza může snižovat libido.

Snížené hladiny hormonů tlumí schopnost vzrušení, což má za následek například bolesti při sexu. Ale nezoufejte – problém má několik řešení.

TIP. Snížené libido trápí i muže v andropauze neboli mužském přechodu.

Co je libido?

Pojem libido označuje obecně sexuální zájem a schopnost prožitku. Každý jej od přírody máme jiné – někdo větší, jiní menší. Kolísá s věkem, fyzickou kondicí i celkovou náladou. U žen, které jsou obecně emocionálnější, závisí i na spokojenosti ve vztahu a celkových pocitech ke konkrétnímu protějšku.

Menopauza – rozcestník

Základní informace

Příznaky menopauzy

Ukázkové jídelníčky

Kde hledat odbornou pomoc

Problémy v sexu trápí po menopauze téměř 87 % žen

Na téma sex a menopauza zatím nevzniklo mnoho výzkumů. Podle jedné ze studií pozná sexuální dysfunkci za život 25 až 63 % žen. Po menopauze roste toto číslo na 68 až 86,5 %.

Problémy v sexuální oblasti jsou u žen obecně častější než u mužů. V průměru je pozná jen 31 % mužů.

V těle všechno souvisí se vším. Neléčené choroby jako:

 • Cukrovka
 • Deprese a úzkosti
 • Kardiovaskulární onemocnění a vysoký krevní tlak
 • Chronický zánět močových cest
 • Chronická bolest
 • Snížená funkce štítné žlázy

Často způsobují snížené libido jako jeden z prvních příznaků. Zaléčením hlavního problému se často vyřeší i vaše problémy v intimní oblasti.

Další příčiny sníženého libida:

příčiny sníženého libida

Mayo Clinic uvádí jako nejčastější problémy:

 • Některé léky (například antidepresiva)
 • Alkoholismus a kouření
 • Stav po prodělané operaci prsou nebo gynekologickém zákroku
 • Obezita
 • Stres, nízké sebevědomí a předchozí negativní zkušenosti

Vztahové otázky hrají také důležitou roli. Mluvte s partnerem o svých potřebách, řešte konflikty, budujte důvěru. Chuť na sex se nejspíš sama obnoví.

FotoPopis

Pokles hormonů v menopauze

„Svádět všechnu vinu na hormony by bylo nespravedlivé,“ říká Dr. Stephanie Faubion, ředitelka kliniky pro zdraví žen na Mayo Clinic. Obvykle stojí za problémy kombinace změn v našem těle, mysli a nefunkčnosti vztahu.

Ale přeci jen, souvislost s hormony tu je. Klíčové hormony pro sexuální funkce jsou estrogen a testosteron (ano, i u žen). Estrogen hraje v intimním životě důležitou roli:

 1. Podporuje pružnost a prokrvení pánevní tkáně pro pohodlný styk.
 2. Podporuje zvlhčení sliznice.

Dojde-li k výraznému poklesu hladiny estrogenu, sliznice ztrácí pružnost, jsou tenčí, suché a neprokrvené. Stydké pysky a obecně celé genitálie se stávají méně citlivými na pohmat a může nastat i problém s dosahováním orgasmu.

Vysychání sliznic způsobuje

 • Bolestivý průnik
 • Celková bolest při sexu
 • Bolesti v podbřišku při/po sexu
 • Drobná zakrvácení při/po styku

TIP: Po menopauze se vlivem snížení hladin hormonů často objevují i problémy s močovým měchýřem. Časté močení, inkontinence nebo záněty močových cest (cystitidy) po sexu nejsou ničím neobvyklým. Ochrání vás čisticí krémy nebo pěny (například Ginexid). Používejte je před i po styku.

Jak sliznici zvlhčit?

Vaginální suchost odstraníte například použitím lubrikantů na bázi látek rozpustných ve vodě. Lubrikanty nerozpustné ve vodě (například vazelína) bývají živnou půdou bakterií a celkově zbytečně zatěžují sliznici. Dobře fungují i lubrikanty na bázi silikonu.

Zeptejte se i svého gynekologa – poradí vám vaginální zvlhčovače (gely, krémy nebo masti) s nízkým obsahem vaginálního estrogenu, nebo jen na bylinkové bázi.

Testosteron hraje roli i u žen

Postklimakterické období přináší také pokles hladiny testosteronu. Jedna ze studií upozorňuje na to, že i testosteron hraje v sexuálním zdraví žen důležitou roli. Kombinace léčby testosteronem + estrogenem zatím nemá jednoznačně prokazatelné výsledky – u koní však vedla ke zvýšení sexuální touhy.

Hormonální substituční terapie

Pokud vás příznaky menopauzy obtěžují na více frontách, neváhejte navštívit lékaře. Možná vám předepíše antikoncepční pilulky s nízkými dávkami estrogenů, nebo jiné hormonální léky. Populární jsou také masti a čípky (například Ovestin) na bázi hormonů – nejčastěji estriolu. Bývají pro tělo šetrnější než tabletky.

Studie z roku 2010 potvrdila, že ženy, které užívají hormonální léky v menopauze, méně často trpí na snížené libido.

Léčba estrogeny má i řadu nežádoucích účinků:

 • Větší riziko krevních sraženin a jimi způsobených komplikací (infarkt, mrtvice)
 • Větší riziko rakoviny (především prsu)

Proto pokud máte příznaky pouze vaginální, začněte u mastí a bylinek. S obnovou přirozené mikroflóry vám pomohou i volně prodejné výplachy (například Rosalgin).

V přírodních tabletkách na zvýšení libida většinou najdete:

Dodávají ženské hormony přirozenou cestou. Pro jistotu se poraďte s lékařem, zda se zvolené bylinky netlučou s vaší farmakologickou léčbou (především estrogenovými přípravky).

Jak zvýšit ženské libido bez léků?

Čeká vás práce na sobě i na vztahu s partnerem. Musíte se sama dostat do pohody, vyřešit stresy a úzkosti a začít jíst zdravě. Už cca 30 minut pohybu/cvičení denně rozproudí krev a povzbudí tvorbu hormonů štěstí. Díky nim přijde chuť i na intimní hrátky.

Okořeňte své intimní chvilky

Co stačilo ke vzrušení ve 20, už dnes zkrátka nemusí fungovat. Ale o to je to zajímavější. Pár osvědčených triků:

 1. Pusťte si s partnerem erotický film jako předehru.
 2. Vyzkoušejte pomůcky – nemusí jít zrovna o vibrátory, někdy postačí i malá změna, třeba šátek přes oči, a začnou se dít divy.
 3. Nezanedbávejte autoerotiku – znovu vás naučí, jak i ve vyšším věku dosáhnout orgasmu. Triky pak naučíte partnera. A je to.

Vzrušení a lepšímu prokrvení pomáhá také horká koupel před sexem. Co ji zkusit společně?

Posilujte pánevní dno

Dalším problémem po menopauze bývá pokles pánevního dna. Ten stojí za problémy s inkontinencí i sexuálními dysfunkcemi. Výbornou terapií je sezení na balančním gymnastickém míči, nebo jízda na koni. Zkuste také speciální Kegelovy cviky pro ženy, které cílí přímo na tento problém.

Jednoduchý Kegelův cvik

Začněte hned teď:

 1. Stlačte svaly pánevního dna co nejvíce k sobě.
 2. Udržte kontrakci po dobu 5 sekund.
 3. Po dobu 5 sekund uvolněte.

Opakujte 10× za sebou, zhruba 3× denně.

Co jíst pro zvýšení libida?

Stará dobrá afrodiziaka v potravinách zná snad každý. Pro jistotu připomínáme ty nejznámější:

 • Jahody
 • Šafrán
 • Chilli
 • Chřest
 • Banán

Naopak oblíbené ústřice, čokoláda nebo med testem u strávníků opakovaně neprošly. Tak na ně moc nesázejte.

TIP: Připravte si smoothie afrodiziakum pro sebe i partnera. Rychlé, výborné a plné zdraví prospěšných látek.

Získejte endorfiny ze cvičení

cviky pro zvýšení libida

Kdy jste si naposled dala svižnou procházku, nebo pár dřepů? Pak se nedivte, že se vám nechce nic, natož do intimních hrátek. Lékaři obecně doporučují alespoň 2,5 hodiny pohybu týdně – tedy 30 minut denně.

Začněte postupně, třeba 8minutovým cvičením podle vědců z Orlanda.

Další vhodné druhy cvičení

 • Jóga zlepší celkovou flexibilitu a naučí vás dýchat pro účinnou relaxaci svalů
 • Aerobik pro zdravé srdce a celkové prokrvení
 • Pilates proti stresu a bolestem zad a podbřišku

Odstraňte stres

Dlouhodobá stresová zátěž nechává tělesné i duševní následky. Sexuální život tím většinou utrpí jako první. Seřaďte si priority a zbavte se veškeré zbytečné zátěže. Pak už stačí jen zkoušet a zkoušet, co vás stresu zbaví.

Většinou fungují staré dobré tipy:

 1. Věnujte aspoň 15 minut jen sobě – čtení, strečinku, poslechu hudby…je to na vás.
 2. Naučte se hluboké dýchání do břicha.
 3. Vypěstujte si vnitřní postoj klidu.

TIP: Jak najít vnitřní klid? A jaké další cviky zařadit? Čtěte v článku věnovaném boji proti stresu.

Už nemáte chuť každý den? Nebojte, jste úplně normální

Sexuální touha s věkem klesá. Podle serveru Webmd.com pociťují ženy tento „problém“ 2 až 3× častěji než muži. Na druhou stranu je spousta žen, které se po klimakteriu uvolní a přestanou řešit úzkosti spojené s nechtěným otěhotněním. Vše má své výhody v každém věku.

Nezapomeňte na 4 „S“ – dobrá strava, žádný stres, kvalitní spánek a trochu sportu vám zařídí pohodu na všech frontách. Změnu neodkládejte a začněte hned. Co třeba pár cviky hormonální jógy?

Diskutujte s námi

Aktuální tipy a zkušenosti ostatních najdete v naší facebookové skupině Menopauza a hubnutí po padesátce. Přidejte se k nám!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.