Tuky patří mezi základní složky našeho jídelníčku. Naše tělo je potřebuje k optimálnímu fungování. Nadměrný příjem tuků má však za příčinu zdravotní potíže, nadváhu a obezitu.
Obsah článku:
Tuk jako nezbytná součást našeho těla
Tělesný tuk není jen nevzhlednou složkou našich těl. Je nezbytný pro celou řadu funkcí v organismu. Funguje jako transportní systém důležitých vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), zajišťuje správnou termoregulaci a zastává funkci jedné z hlavních zásobáren energie. Problém nastává tehdy, kdy se procento tuku přehoupne do nezdravých hodnot.
Obezita jako epidemie 21. století
Při akumulaci útrobního (tzv. viscerálního) tuku dochází k rozvoji metabolických a kardiovaskulárních komplikací, jinak řečeno k metabolickému syndromu.
Nadváhou a obezitou trpí více než polovina české populace a stále více přibývá i obézních dětí. Ve vyspělých státech roste výskyt obezity takovou rychlostí, že ji Světová zdravotnická organizace prohlásila za epidemii 21. století.
Lékař funkční medicíny Mark Hyman na svém blogu uvádí:
Dnes má přibližně 69 % všech dospělých Američanů nadváhu, což vede ke zvýšeném riziku mnoha chronických onemocnění včetně srdečních chorob, mrtvice, diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku a rakoviny.
Tuky se v organismu vyskytují v mnoha podobách:
- triglyceridy (triacylglyceroly)
- volné mastné kyseliny
- fosfolipidy
- cholesterol
K čemu nám tuková tkáň slouží?
- Energetická zásobárna organismu (aktivovaná při nedostatku cukrů)
- Tvorba pohlavních a nadledvinových hormonů
- Stavební složka buněk a zvláště jejich membrán (ve formě lipoproteinů a fosfolipidů)
- Tepelná izolace lidského těla chránící před ztrátami tepla
- Rozpouštědlo pro různé látky (např. vitaminy rozpustné v tucích)
- Mnohé tuky obsahují esenciální mastné kyseliny, nezbytné pro normální funkci metabolismu
- Z cholesterolu se tvoří steroidní hormony
Dr. David Ludwig v článku The Truth About Body Fat upozorňuje na pozitivní vliv tuku na naše tělo:
V naší kultuře, která je posedlá štíhlými těly, je běžné, že tuky v těle podhodnocujeme. Tělesný tuk je ale rozhodujícím faktorem pro naše zdraví i dlouhověkost. Tuk obklopuje životně důležité orgány a izoluje je před chladem. Navíc pomáhá s tvorbou potřebných hormonů.
Záleží na poměru příjmu a výdeje
Množství tuku v těle je dáno poměrem dvou složek energetické bilance. Jde o energetický příjem a energetický výdej. Výdej přitom závisí nejen na svalové práci, ale na všech metabolických dějích, ke kterým dochází především ve svalech, játrech, mozku a tukové tkáni.
Problém tuků: Vysoká energetická hodnota, malá sytící schopnost
Tuky mají přes svou vysokou energetickou hustotu – 38 kJ/g oproti 17 kJ/g bílkovin a sacharidů – malou sytící schopnost. To znamená, že abyste se cítili dostatečně najedení, potřebujete sníst větší množství tuků než bílkovin a sacharidů.
Lidé s nadváhou a obezitou přitom preferují tuk pro jeho senzorické vlastnosti. Tuk totiž dodává pokrmům dobrou chuť a charakteristickou plnost. Proto někteří lidé tak milují sladkosti s vysokým obsahem tuku – např. sušenky, oplatky a čokolády.
Ukládání tuků
Zvýšený příjem tuků ve stravě nevede k okamžitému zvýšenému spalování. Nadbytečné tuky se přesouvají do tukových zásob. Kapacita tvorby tukových zásob je přitom v podstatě neomezená.
Vnitřní tuky se však neukládají jen při zvýšeném příjmu energie. Může se tak dít i v případě radikálních diet. Ve chvíli, kdy hladovíme, začne si tělo cennou energii ukládat a to právě ve formě tuků.
Tuková tkáň tvoří u mužů asi 10–20 % a u žen asi 20–30 %.
Procento tělesného tuku se liší nejen v závislosti na pohlaví, ale i věku, zdravotním stavu a úrovni pohybové aktivity. Z toho důvodu je třeba ke každému člověku přistupovat individuálně.
Pozor na extrémně nízký nebo vysoký podíl
Jakmile se procento tělesného tuku přehoupne u mužů nad 25 % a u žen nad 32 %, rostou zdravotní rizika. Závažným problémem je ale také extrémně nízko procento tuku.
V takovém případě hrozí rapidní úbytek energie, zvýšené riziko únavových zlomenin a osteoporózy a u žen také potíže s menstruací.
Útrobní tuk představuje nebezpečí
Kromě zásobního tuku uloženého v podkožní tukové tkáni se u obézních lidí tuk zvýšeně vyskytuje i ve viscerální (nitrobřišní, útrobní) oblasti a rovněž ve svalech a játrech.
Viscerální tuk se ukládá na životně důležitých orgánech uvnitř dutiny břišní, kde se za běžných okolností vyskytuje jen v menší míře. Viscerální tuky jsou nebezpečné především kvůli rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
BMI nestačí
Nejběžnějším kvantitativním parametrem k posouzení normální či patologicky zvýšené hmotnosti je BMI (body mass index). Za normální je považováno BMI v rozmezí 20 – 24,9. Problémem při posuzování tohoto parametru ale je, že nepostihuje další důležitý aspekt obezity – rozložení tuku.
Množství tuku v lidském těle lze měřit několika způsoby
Ženský a mužský typ obezity
Obezitu je možné rozdělit na androidní (mužský) typ, kdy se tuk kumuluje převážně v oblasti břicha a gynoidní (ženský) typ. U žen se tuk ukládá zejména v oblasti hýždí a stehen. Zdravotně rizikovější je jednoznačně androidní typ, a to jak u mužů, tak u žen.
Obvod pasu
Dále se doporučuje hodnotit obvod pasu. U žen se za mírně rizikovou považuje hodnota nad 80 cm a jako výrazně rizikovou nad 88 cm. U mužů značí 94 cm mírné riziko a 102 cm vysoké riziko.
Obvod boků
Obvod boků se měří ve výši maximálního vyklenutí hýždí v horizontální rovině. Stoupněte si rovně a nohy držte u sebe. Uvolněte břicho a paže spusťte volně po stranách těla. Na konci normálního výdechu obvod změřte s přesností na 0,5 cm.
Poměr pasu a boků
Rozložení tuku velmi dobře reflektuje poměr pas/boky – WHR index (waist-hip-ratio). Hraniční hodnoty jsou 1,0 u mužů a 0,85 u žen.
Poměr pasu a výšky
Normální hodnota je do 0,4–0,5. Riziko vzniku komplikací významně stoupá od hodnoty 0,6 a více.
Kaliper
Podkožní tuk si můžete změřit pomocí hrubého odhadu nebo měřením tloušťky kožní řasy kaliperem.
TIP: Přečtěte si víc o tom, jak funguje kaliper a jak ho správně používat.
Bioimpedance
Obsah tuku se zjišťuje také měřením vodivosti, neboli bioimpedancí. K nejběžnějším přístrojům patří Omron, Tanita, InBody nebo Bodystat.
Skutečné procento podílu tělesného tuku se měří z odporu vodivosti nepatrného elektrického proudu metodou bioelektrické impedance (BIA).
Některé přístroje dokážou změřit také procentuální podíl tělesné vody a svalové hmoty v těle, spočítají bazální metabolismus, určí metabolický věk a hmotnost kostí.
Seznam míst, kam se můžete objednat na bioimpendační analýzu těla
V průměru se cena bioimpedanční analýzy pohybuje kolem 700 Kč. V rámci nezávazné konzultace s výživovým specialistou ji můžete získat levněji.
- Buď za 484 Kč (včetně dietního plánu, jídelníčku a bylinného produktu k odbourání tuku)
- nebo za 200 Kč, záleží na poskytovateli.
Kraj | Město |
---|---|
Jihočeský | České Budějovice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor |
Jihomoravský | |
Karlovarský | |
Královehradecký | |
Liberecký | |
Moravskoslezský | Bruntál, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Třinec |
Olomoucký | |
Pardubický | |
Plzeňský | |
Praha | Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 11 |
Středočeský | Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem, Dobříš, Jesenice u Prahy, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Poděbrady, Příbram |
Ústecký | Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec |
Vysočina | |
Zlínský | Kroměříž, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Zlín |
Další možnosti
Existuje spousta dalších složitějších měření obsahu tuku, například podvodní vážení, počítačová tomografie, magnetická rezonance atd.
Jak se tuků zbavit?
Pokud se chcete vnitřních tuků zbavit, je nutné upravit jídelníček tak, aby obsahoval všechny potřebné živiny a dodal vám dostatek energie. Tělo se pak nebude obávat nedostatku a přestane si energii ukládat na horší časy. Kromě jídelníčku je nezbytné zařadit do běžného dne i pohybovou aktivitu, která energetickou bilanci posune tak, abyste mohli zdravě hubnout.
Lékař funkční medicíny Mark Hyman ve svém článku na důležitost pohybu upozorňuje:
Cvičení se může stát v kombinaci se správnou stravou účinnou medikací, která pomáhá zhubnout a navíc zabraňuje diabetu.
Reference
- HAINER, V., et al., Základy klinické obezitologie, Grada Publishing, 2004, 372 s., ISBN 80-247-0233-9.
- ROKYTA R., et al. Fyziologie pro bakalářská studia v medicíně, přírodovědných a tělovýchovných oborech, ISV nakladatelství Praha, 2000, 358 s., ISBN 80-85866-45-5.
- SVAČINA, Š. et al. Klinická dietologie, Praha: Grada, 2012, 384 s.