Andropauza neboli mužská menopauza nejčastěji přichází mezi 40. a 60. rokem života. Už od 30 ale můžete pociťovat první příznaky poklesu hladin pohlavních hormonů.
Hlavní rozdíl mezi mužskou a ženskou menopauzou spočívá v rychlosti poklesu tvorby pohlavních hormonů. Zatímco ženám vystaví finální stopku poslední menstruace, u mužů vyhasíná produkce hormonů – především testosteronu – pozvolně, zhruba od 40. roku. Nikdy však nedojde k úplnému zastavení, na rozdíl od žen.
Podle Prostate.net se až zhruba v 80 letech hladiny hormonů dostávají zpět do prepubertálních hodnot. Přesto zdraví muži stále produkují spermie schopné oplodnění, jen v menší míře.
Kdy přesně andropauzu čekat?
Lékař Michael A. Werner, odborník na mužskou plodnost a erektilní disfunkce, odhaduje postupný nástup andropauzy následovně:
Mezi 40. a 49. rokem dochází 2–5% poklesu tvorby hormonů, mezi 50. a 59. už klesá o 6 až 30 %, mezi 60. a 69. o 20 až 45 %, po 70. roku zhruba o 70 % a po 80. vyhasíná tvorba hormonů zhruba z 90 %.
Rychlost postupu mužského klimakteria ovlivňují i další negativní faktory:
- Obezita
- Diabetes
- Alkoholismus
- Chronické nemoci ledvin a jater
- Užívání anabolických steroidů anebo opiátů
- Další hormonální nerovnováhy
Příznaky mužského přechodu
Andropauza se pojí s množstvím příznaků, ne všechny potkají každého muže. Zahrnují změny v:
- Rozložení postavy (snížení svalové hmoty, zvýšené ukládání tuků)
- Náladě (včetně až agresivity a depresí)
- Sexuálním apetitu (od snížení až po „bláznění“ a hledání milenek)
- Životních postojích (někdo chytá „druhou mízu“, jiný zase podléhá pocitu, že mu „ujíždí vlak“)
- Fyzické výdrži
Další typické příznaky andropauzy:
- Únava
- Bolesti hlavy
- Poruchy spánku
Server Webmd.com však upozorňuje, že jde o nespecifické příznaky. Není 100% prokázáno, že souvisejí výhradně s poklesem hladiny hormonů, může jít o celkové známky stárnutí.
Pokles hladiny testosteronu také zvyšuje riziko zdravotních problémů od srdečně-cévních onemocnění až po osteoporózu.
Co jsou androgeny a jaký mají vliv na hubnutí?
Skupina mužských pohlavních hormonů. Testosteron představuje základní z nich, další dva typy (dihydrotestosteron a dihydroepiandrosteron) s ním úzce souvisejí. Celkem 60 až 95 % testosteronu uvolněného do krve pochází z Leydigových buněk varlat.
Jednou z jeho nejdůležitějších funkcí je udržení svalové hmoty a růstu a pevnosti kostí. Může nejen podpořit růst svalů, ale také potlačit tendenci těla ukládat tuky.
Léčba mužského přechodu
Pokud vás příznaky obtěžují a krevní test odhalí příliš nízkou hladinu testosteronu vzhledem k věku, může lékař ordinovat léky proti andropauze. Umělé zvýšení hladiny hormonů může odstranit nepříjemné příznaky, jako jsou:
- Únava
- Deprese
- Snížené libido
Hormonální léčba testosteronem, estery testosteronu nebo anabolickými steroidy s sebou však nese řadu nežádoucích účinků včetně zvýšeného rizika rakoviny prostaty.
TIP: Studie o testosteronové substituční terapii naznačuje, že v některých případech vede dodání chybějícího testosteronu u obézních pacientů ke snížení hmotnosti. Testosteron podporuje tvorbu svalové hmoty, díky níž pacienti pálí více kalorií a mají více energie cvičit. Studie se týká pacientů s opravdu nízkou hladinou testosteronu. Vhodnost léčby musí posoudit lékař.
Jak na andropauzu přírodní cestou
Chcete se zbavit příznaků mužského přechodu a vést kvalitnější život? Zaměřte se na 3 klíčové okruhy:
- Zdravou stravu
- Dostatek pohybové aktivity
- Duševní hygienu, odpočinek a zdravý spánek
Zbavte se „okrasných“ tuků
Se zdravou stravou a přiměřeným pohybem jde ruku v ruce i zdravá váha. Studie ukázaly, že muži s vyšším podílem tělesného tuku mívají nižší hladinu testosteronu. Jeho hladiny však do jisté míry stoupají s tím, jak klesá hmotnost.
TIP: Máte nadváhu? Snižte ji pod vedením zkušeného poradce a vaše hladiny testosteronu se pravděpodobně zvýší. Zdravá tělesná hmotnost je nezbytná pro většinu důležitých pochodů v lidském těle.
Co jíst v mužském přechodu?
Zdravá strava není jen o přidání čerstvého ovoce a zeleniny. Existují konkrétní potraviny, které podporují produkci hormonů. Důležitý je například obsah vitaminu D a zinku. Výhodou je také obohacení stravy o lehce stravitelné bílkoviny řetězců BCAA, složených z leucinu, isoleucinu a valinu.
Přidejte do jídelníčku tyto potraviny
Potravina | Proč ji jíst v andropauze |
Losos | Vitamin D |
Špenát | Vitamin D |
Vejce | Vitamin D, BCAA |
Syrovátkový protein | BCAA |
Ústřice a ostatní korýši | Zinek |
Ořechy (mandle, kešu, vlašské ořechy..) | Zinek |
Semínka (dýňová, piniová, lněná…) | Zinek |
Luštěniny (fazole, cizrna…) | Zinek |
Mléko a mléčné výrobky (sýr, kefír…) | Zinek |
Nezapomeňte, že tepelná úprava (hlavně nadměrné vaření) významně snižuje množství živin v potravinách. Při vaření dejte přednost mononenasyceným mastným kyselinám, třeba olivovému oleji.
Nesnižujte příjem tuků, dbejte na ty zdravé
Hloupé diety spojují s hubnutím drastické omezení tuků, hlavně nasycených. Realita je přesně opačná. Existují studie, dokazující pozitivní vztah mezi hladinou testosteronu a nasycenými a mononenasycenými tuky.
Lidé, kteří chtějí zdravé tělo, by měli jíst vyváženou stravu se správným poměrem bílkovin, tuků i sacharidů.
Doporučené zdroje nasycených tuků:
Najdete je hlavně v produktech živočišného původu, jako jsou:
- Máslo
- Sýry
- Mléko
- Maso
- Některé oříšky
Doporučené zdroje mononenasycených tuků:
- Většina oříšků
- Zelenina
- Ovoce (například avokádo)
- Olivový olej
Vyvarujte se snacků a polynenasycených tuků
Nejvíce jich najdete ve zpracovaných potravinářských výrobcích, jako jsou sušenky, snacky a margaríny. Pozor také na nekvalitně zpracované „rostlinné“ oleje – slunečnicový, kanolový apod.
Přírodní doplňky stravy na mužské klimakterium
Pokud fandíte přírodním doplňkům, vyzkoušejte třeba:
- Macu peruánskou – přírodní tonikum nadledvinek. Snižuje stres, zvyšuje libido, pomáhá při erektilních disfunkcích.
- Ženšen – kromě libida a tvorby hormonů podporuje i produkci oxidů důležitých pro zdravý krevní oběh.
Cvičení: Všeho moc škodí
Zvýšením pohybové aktivity vysíláte tělu zprávu, že by mělo produkovat víc hormonů k udržení svalové a kostní hmoty. Cvičení také snižuje stres. Stres je nebezpečný, protože zvyšuje hladinu kortizolu, který se negativně podílí na produkci pohlavních hormonů. Ale nepřehánějte to. Studie prokázaly, že příliš časté vytrvalostní cvičení naopak hladiny hormonů snižuje.
TIP: Odborníci se shodují na optimu kolem 2,5 hodiny sportu týdně. Podívejte se na ukázkový tréninkový plán pro začátečníky.
Závěr: Není zhubnout, jako zhubnout
Při hubnutí neusilujte jen o prosté snížení čísla na váze. Myslete na to, že cílem je zbavit se tuků a udržet, nebo ideálně posílit, svalový korzet. Testosteron souvisí s obojím:
- Pomáhá budovat svaly – čím víc jich máte, tím víc spálíte kalorií i v klidu.
- Při nadbytku tělesného tuku ho ubývá, což nechcete.
Držte se tedy zdravého jídelníčku plného dobrých tuků, udělejte si čas na cvičení a dbejte na dostatek spánku. Uvidíte, že se hormony samy ustálí, svaly porostou a otravný tělesný tuk časem zmizí v nenávratnu.