Hubnutí po mužském přechodu (andropauze)

Andropauza neboli mužská menopauza nejčastěji přichází mezi 40. a 60. rokem života. Už od 30 ale můžete pociťovat první příznaky poklesu hladin pohlavních hormonů.

Hlavní rozdíl mezi mužskou a ženskou menopauzou spočívá v rychlosti poklesu tvorby pohlavních hormonů. Zatímco ženám vystaví finální stopku poslední menstruace, u mužů vyhasíná produkce hormonů – především testosteronu – pozvolně, zhruba od 40. roku. Nikdy však nedojde k úplnému zastavení, na rozdíl od žen.

Podle Prostate.net se až zhruba v 80 letech hladiny hormonů dostávají zpět do prepubertálních hodnot. Přesto zdraví muži stále produkují spermie schopné oplodnění, jen v menší míře.

Kdy přesně andropauzu čekat?

Lékař Michael A. Werner, odborník na mužskou plodnost a erektilní disfunkce, odhaduje postupný nástup andropauzy následovně:

Mezi 40. a 49. rokem dochází 2–5% poklesu tvorby hormonů, mezi 50. a 59. už klesá o 6 až 30 %, mezi 60. a 69. o 20 až 45 %, po 70. roku zhruba o 70 % a po 80. vyhasíná tvorba hormonů zhruba z 90 %.

Rychlost postupu mužského klimakteria ovlivňují i další negativní faktory:

 • Obezita
 • Diabetes
 • Alkoholismus
 • Chronické nemoci ledvin a jater
 • Užívání anabolických steroidů anebo opiátů
 • Další hormonální nerovnováhy

Příznaky mužského přechodu

Andropauza se pojí s množstvím příznaků, ne všechny potkají každého muže. Zahrnují změny v:

 • Rozložení postavy (snížení svalové hmoty, zvýšené ukládání tuků)
 • Náladě (včetně až agresivity a depresí)
 • Sexuálním apetitu (od snížení až po „bláznění“ a hledání milenek)
 • Životních postojích (někdo chytá „druhou mízu“, jiný zase podléhá pocitu, že mu „ujíždí vlak“)
 • Fyzické výdrži

Další typické příznaky andropauzy:

 • Únava
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy spánku

Server Webmd.com však upozorňuje, že jde o nespecifické příznaky. Není 100% prokázáno, že souvisejí výhradně s poklesem hladiny hormonů, může jít o celkové známky stárnutí.

Pokles hladiny testosteronu také zvyšuje riziko zdravotních problémů od srdečně-cévních onemocnění až po osteoporózu.

Co jsou androgeny a jaký mají vliv na hubnutí?

Skupina mužských pohlavních hormonů. Testosteron představuje základní z nich, další dva typy (dihydrotestosteron a dihydroepiandrosteron) s ním úzce souvisejí. Celkem 60 až 95 % testosteronu uvolněného do krve pochází z Leydigových buněk varlat.

Jednou z jeho nejdůležitějších funkcí je udržení svalové hmoty a růstu a pevnosti kostí. Může nejen podpořit růst svalů, ale také potlačit tendenci těla ukládat tuky.

Léčba mužského přechodu

Pokud vás příznaky obtěžují a krevní test odhalí příliš nízkou hladinu testosteronu vzhledem k věku, může lékař ordinovat léky proti andropauze. Umělé zvýšení hladiny hormonů může odstranit nepříjemné příznaky, jako jsou:

 • Únava
 • Deprese
 • Snížené libido

Hormonální léčba testosteronem, estery testosteronu nebo anabolickými steroidy s sebou však nese řadu nežádoucích účinků včetně zvýšeného rizika rakoviny prostaty.

TIP: Studie o testosteronové substituční terapii naznačuje, že v některých případech vede dodání chybějícího testosteronu u obézních pacientů ke snížení hmotnosti. Testosteron podporuje tvorbu svalové hmoty, díky níž pacienti pálí více kalorií a mají více energie cvičit. Studie se týká pacientů s opravdu nízkou hladinou testosteronu. Vhodnost léčby musí posoudit lékař.

Jak na andropauzu přírodní cestou

jak na andropauzu přírodní cestou

Chcete se zbavit příznaků mužského přechodu a vést kvalitnější život? Zaměřte se na 3 klíčové okruhy:

 1. Zdravou stravu
 2. Dostatek pohybové aktivity
 3. Duševní hygienu, odpočinek a zdravý spánek

Zbavte se „okrasných“ tuků

Se zdravou stravou a přiměřeným pohybem jde ruku v ruce i zdravá váha. Studie ukázaly, že muži s vyšším podílem tělesného tuku mívají nižší hladinu testosteronu. Jeho hladiny však do jisté míry stoupají s tím, jak klesá hmotnost.

TIP: Máte nadváhu? Snižte ji pod vedením zkušeného poradce a vaše hladiny testosteronu se pravděpodobně zvýší. Zdravá tělesná hmotnost je nezbytná pro většinu důležitých pochodů v lidském těle.

Co jíst v mužském přechodu?

Zdravá strava není jen o přidání čerstvého ovoce a zeleniny. Existují konkrétní potraviny, které podporují produkci hormonů. Důležitý je například obsah vitaminu D a zinku. Výhodou je také obohacení stravy o lehce stravitelné bílkoviny řetězců BCAA, složených z leucinu, isoleucinu a valinu.

Přidejte do jídelníčku tyto potraviny

Potravina Proč ji jíst v andropauze
Losos Vitamin D
Špenát Vitamin D
Vejce Vitamin D, BCAA
Syrovátkový protein BCAA
Ústřice a ostatní korýši Zinek
Ořechy (mandle, kešu, vlašské ořechy..) Zinek
Semínka (dýňová, piniová, lněná…) Zinek
Luštěniny (fazole, cizrna…) Zinek
Mléko a mléčné výrobky (sýr, kefír…) Zinek

Nezapomeňte, že tepelná úprava (hlavně nadměrné vaření) významně snižuje množství živin v potravinách. Při vaření dejte přednost mononenasyceným mastným kyselinám, třeba olivovému oleji.

Nesnižujte příjem tuků, dbejte na ty zdravé

Hloupé diety spojují s hubnutím drastické omezení tuků, hlavně nasycených. Realita je přesně opačná. Existují studie, dokazující pozitivní vztah mezi hladinou testosteronu a nasycenými a mononenasycenými tuky.

Lidé, kteří chtějí zdravé tělo, by měli jíst vyváženou stravu se správným poměrem bílkovin, tuků i sacharidů.

Doporučené zdroje nasycených tuků:

Najdete je hlavně v produktech živočišného původu, jako jsou:

 • Máslo
 • Sýry
 • Mléko
 • Maso
 • Některé oříšky

Doporučené zdroje mononenasycených tuků:

 • Většina oříšků
 • Zelenina
 • Ovoce (například avokádo)
 • Olivový olej

Vyvarujte se snacků a polynenasycených tuků

Nejvíce jich najdete ve zpracovaných potravinářských výrobcích, jako jsou sušenky, snacky a margaríny. Pozor také na nekvalitně zpracované „rostlinné“ oleje – slunečnicový, kanolový apod.

Přírodní doplňky stravy na mužské klimakterium

Pokud fandíte přírodním doplňkům, vyzkoušejte třeba:

 • Macu peruánskou – přírodní tonikum nadledvinek. Snižuje stres, zvyšuje libido, pomáhá při erektilních disfunkcích.
 • Ženšen – kromě libida a tvorby hormonů podporuje i produkci oxidů důležitých pro zdravý krevní oběh.

Cvičení: Všeho moc škodí

Zvýšením pohybové aktivity vysíláte tělu zprávu, že by mělo produkovat víc hormonů k udržení svalové a kostní hmoty. Cvičení také snižuje stres. Stres je nebezpečný, protože zvyšuje hladinu kortizolu, který se negativně podílí na produkci pohlavních hormonů. Ale nepřehánějte to. Studie prokázaly, že příliš časté vytrvalostní cvičení naopak hladiny hormonů snižuje.

TIP: Odborníci se shodují na optimu kolem 2,5 hodiny sportu týdně. Podívejte se na ukázkový tréninkový plán pro začátečníky.

Závěr: Není zhubnout, jako zhubnout

Při hubnutí neusilujte jen o prosté snížení čísla na váze. Myslete na to, že cílem je zbavit se tuků a udržet, nebo ideálně posílit, svalový korzet. Testosteron souvisí s obojím:

 • Pomáhá budovat svaly – čím víc jich máte, tím víc spálíte kalorií i v klidu.
 • Při nadbytku tělesného tuku ho ubývá, což nechcete.

Držte se tedy zdravého jídelníčku plného dobrých tuků, udělejte si čas na cvičení a dbejte na dostatek spánku. Uvidíte, že se hormony samy ustálí, svaly porostou a otravný tělesný tuk časem zmizí v nenávratnu.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.