Jetel luční (červený): Popis, složení, účinky, použití i recepty

Na první pohled jetel červený působí jako obyčejný plevel, který roste na každé louce, a který nestojí za zvláštní pozornost. Jenomže stojí. Jedná se totiž o úžasnou léčivou bylinu, jež zejména ženám pomáhá mírnit potíže během menopauzy. Umí toho však mnohem více.

Co je červený jetel a odkud pochází

Běžně používaný český název červený jetel je nesprávný, byť vychází z anglického názvu red clover. Správný český název zní jetel luční a latinský trifolium pratense. 

Pochází z Evropy a přilehlých částí Asie a Afriky. V našich podmínkách roste téměř ve všech nadmořských výškách a na polích se pěstuje od zavedení tzv. střídavého hospodářství v 19. století. Během hladomoru se přidával i do jídel a pekl se z něho chléb.

Jetel luční dorůstá do výšky deseti centimetrů až jednoho metru, má růžové až fialové květy a listy obvykle rostoucí v trojlístku, tu a tam v podobě čtyřlístku, který nosí štěstí. Alespoň se to říká.

Jako chutná potrava slouží včelám, čmelákům a motýlům, ale bezvýznamná tato bylina není ani pro člověka. Patří mezi léčivé byliny, které se sbírají ve volné přírodě i pěstují ve velkém na polích. Z čerstvých či sušených květů se vyrábí přípravky a doplňky stravy, jež mohou pomoci při léčbě řady zdravotních obtíží a to nejen těch ženských.

Kde všude jetel luční roste a jak jej sbírat

Růžová léčivka roste na loukách, pastvinách i zahradách a kvete po celé teplé období v roce od pozdního jara, po celé léto až do podzimu. Účinné látky obsahují a prospěšné účinky mají rozkvetlé květy. Platí to však pouze pro ty se zdravou barvou a sladkou chutí. Nahnědlé, odkvetlé a suché květy se nesbírají. 

Nasbírané květy červeného jetele se suší několik dní ve stínu a na vzdušném místě bez obracení. Na slunci by ztratily barvu, kterou si musí zachovat. Hnědé květy se vyhazují. Usušené květy je třeba chránit před sluncem a vlhkem. Proto by se měly uchovávat v tmavých nádobách na tmavém a suchém místě.

VÍTE, ŽE název trifolium pratense je odvozen ze tří latinských slov tres, folium a pratense? První tres znamená číslovku tři, druhé folium jsou listy a třetí pratense znamená pěstování na loukách.

čtyřlístek
Čtyřlístek svému nálezci údajně přinese velké štěstí.

Složení a účinky červeného jetele na zdraví

Květy jetele

 jsou příjemně sladké a šťavnaté. Obsahují mnoho účinných látek jako například:

V tradičním léčitelství se květy jetele lučního používají od nepaměti, protože mají celou řadu zdraví prospěšných účinků. 

  • květy se vyznačují protizánětlivými, antibiotickými a antiseptickými účinky,
  • mají detoxikační (očistné), močopudné a žlučopudné účinky,
  • podporují odvodnění organismu a ulevují od otoků při nadměrném zadržování vody v těle,
  • díky dezinfekčnímu účinku působí proti infekcím trávicího traktu, průjmu, při zvracení, střevní kolice a otravám jídlem,
  • posilují přirozenou obranyschopnost organismu a kardiovaskulární systém,
  • mají uklidňující účinky a mohou pomoci při potížích s nespavostí a spánkem,
  • pomáhají při dýchacích potíže, kdy usnadňují odkašlávání,
  • ulevují i při revmatismu, dně a cukrovce,
  • prospívají zdraví kostí a chrání před osteoporózou,
  • blahodárně působí na lymfatický systém,
  • rovněž mají prospěšné účinky na pokožku a zevně pomáhají při akné, ekzémech a drobných poraněních,
  • díky vysokému obsahu fytohormonů poskytují úlevu ženám procházejícím obdobím klimakteria,
  • pomáhají zvyšovat hladinu estrogenů u žen, jež trpí nízkou hladinou,
  • ulevují od bolestí při menstruaci a pomáhají při různých gynekologických zánětech.

Jetel luční zmírňuje projevy klimakteria

Fytoestrogeny jsou látky, které se podobají ženským pohlavním hormonům estrogenům, což je důvod, proč je jetel luční popisován jako ženská bylina.

Výtažky z něj pomáhají harmonizovat hormonální cyklus žen a zmírňují nepříjemné projevy spojené s menopauzou jako střídání nálad, návaly horka, silné pocení, zvýšená únava, bolesti hlavy, přibývání na váze, potíže se spánkem i ztráta libida. Rovněž posilují kosti a chrání před osteoporózou.

Červený jetel, zevní použití a kosmetika

Má vynikající dezinfekční vlastnosti. Zevně se používá na akné, ekzémy, vyrážky, lupénku i hůře se hojící povrchové rány. 

Z květů se vyrábí pleťová voda, která se vyznačuje zklidňujícími a hojivými účinky. Hodí se i pro péči o citlivou a podrážděnou pokožku se sklonem k zánětům a akné. Hodí se i na zralou pleť.

Květovou vodu lze používat pro dočištění a tonizaci pleti za účelem hydratace, posílení i osvěžení nebo na masáž vlasové pokožky či několik kapek přidat do koupele. 

Použití jetele lučního v kuchyni

Sladké květy jetele červeného je možné ale přidat i do pokrmů, například do salátů a rizota či do palačinek. Poslouží také jako krásná jedlá ozdoba.

Někdo je zvyklý květy smažit na oleji a podávat s bramborami. Dříve se ze sušených a najemno mletých květů dokonce pekl chléb. 

Mladé listy jdou připravit podobným způsobem jako špenát, ale je třeba jim dodat chuť. Proto se k nim přidává například medvědí česnek.

Jetel luční a pověry o štěstí

Obecně je čtyřlístek spojován se štěstím. Původ této pověry vychází z křesťanské tradice, kdy čtyřlístek připomínají křížek ochrání před ďáblem, šílenstvím, čarodějnickými kouzly i bájnými bytostmi a duchy. Největší sílu má, pokud se utrhne hned po ránu. 

Trojlístek byl dokonce uctíván v předkřesťanské tradici jako symbol Trojjediné Bohyně, kdy údajně podněcoval vize a vhled do jiných světů. Několik květů jetele nošených při sobě prý dokáže přivolat novou lásku. 

NÁŠ TIP: Čerstvé květy jetele přiložte na hmyzí bodnutí. Vydezinfikuje ránu a zároveň uleví od svědění a zmírní otok.

růžové květy jetele
Léčivé účinky mají růžové květy jetele.

Možné negativní účinky červeného jetele

V souvislosti s jeho užíváním nebyly prokázány žádné vedlejší a nežádoucí účinky. Občas se jako možné negativní účinky uvádí bolest hlavy, nevolnost či vyrážka. Při nadměrném pití jetelového čaje se mohou objevit projímavé účinky.

Zvýšená opatrnost je na místě při užívání spolu s hormonální antikoncepcí a léky určenými na vysoký tlak. Lidem, kteří dlouhodobě užívají jakákoliv léčiva, je doporučená konzultace s lékařem.

Přípravky obsahující jetel luční by neměly užívat těhotné a kojící ženy, jelikož látky obsažené v jeteli by mohly způsobit abnormální vývoj plodu. Toto doporučení platí pro většinu bylinek.

Také ženy léčící se s hormonálními problémy, nebo dalšími gynekologickými potížemi jako endometrióza, děložní myomy či rakovina dělohy, vaječníků nebo prsu, by se měly poradit se svým ošetřujícím lékařem. Bez vyšetření a doporučení lékaře se jetel nedoporučuje ani mužům s rakovinou prostaty.

Přirozený růst a možnosti pěstování červeného jetele

Roste na loukách, pastvinách, mezích, úhorech a také se pěstuje na polích a to ve všech nadmořských výškách. 

V případě pěstování je třeba na podzim nasbírat semena z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasít do dobře propustné a zásadité půdy. Semena jde běžně koupit. V počátku růstu je důležité zbavovat je plevele a dobře zalévat.

VÍTE, ŽE ne všechny druhy jetele jsou léčivé? Například jetel bílý nemá stejné účinky jako jetel luční. Ten “správný” snadno poznáte podle nachové (růžové-fialové barvy) a trojlístku. Žádný druh není škodlivý či dokonce jedovatý.

Použití a tipy na recepty s červeným jetelem

Z čerstvých či sušených květů se nejčastěji připravuje čaj. Pro přípravu sirupu či tinktury jsou nutné čerstvé zdravé květy. Zajímavý chutí, vůní i ohromnou dávkou vitaminů a minerálů je jetelový med.

  • Jetelový čaj se doporučuje při nespavosti, průjmu, anémii, nepravidelné menstruaci, žaludečních vředech a běžném nachlazení. 
  • Jetelová tinktura se užívá při menopauze a menstruaci.
  • Jetelový sirup se pije při nachlazení, angíně, chřipce a zejména při kašli.
  • Jetelový med vyniká žlutým odstínem a lehce nakyslou chutí. Med z čistého jetele je bohatý na vitaminy skupiny B, draslík, hořčík, zinek a měď. Pomáhá snižovat krevní tlak, posiluje imunitu a je vhodný i pro diabetiky. 

Jetel luční se prodává taktéž v podobě kapslí. Jedná se o hotové doplňky stravy a většinou jde o kombinaci s dalšími vitaminy a minerály, které mají ženám ulehčit menopauzu. 

Při přípravě lze použít čistě jetelové květy nebo kombinaci s jinými bylinkami:

  • Hledáte-li něco na podporu imunity, k jeteli lučnímu se perfektně hodí echinacea, šalvěj a tymián.
  • Při léčbě kašle a nachlazení je ideální kombinace jetele s mátou peprnou, černým bezem nebo mateřídouškou.
  • Při zažívacích potížích může pomoci jetel smíchaný s heřmánkem lékařským nebo pelyňkem pravým.
  • Detoxikaci organismu podpoří jetel luční s břízou, chrpou či kopřivou

Jetelový sirup proti kašli

Suroviny:

  • 1 kg čerstvých květů 
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 2 menší citrony

Příprava

Květy zalijte vodou, zakryjte pokličkou a nechte 24 hodin macerovat. Poté sceďte a květy důkladně vymačkejte. Hotový nálev přiveďte k varu, vsypte cukr a tenké plátky citronu i s kůrou. Zahřívejte cca 10 minut, ale nevařte, dokud se cukr nerozpustí. Sceďte a slijte do lahví. Skladujte v lednici. 

Používá se při nachlazení a kašli třikrát denně po lžičce nebo sirup přidejte do čaje.

Čaj z jetele lučního

Suroviny:

  • 8 až 9 čerstvých květů nebo 1 lžíce sušených květů
  • 250 ml vroucí vody

Čerstvé nebo sušené květy jetele lučního zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte přibližně 5 minut louhovat. Sceďte a vypijte čerstvý. 

Tinktura z jetele lučního při menopauze

Suroviny:

  • 100 g čerstvých květů
  • 500 ml vodky nebo pálenky

Květy nakrájejte, vložte do sklenice nejlépe z tmavého skla, zalijte alkoholem a uzavřete. Položte na tmavé a teplé místo a nechte tři týdny macerovat. Sklenici každý den protřepte. Poté sceďte přes síto a ideálně i kávový filtr. Hotovou tinkturu přelijte do tmavých lahviček, uzavřete a skladujte ve tmě a chladu.

Jetelová tinktura se užívá 3× denně po 20 kapkach rozpuštěných ve vodě nebo čaji.

PRO ZAJÍMAVOST: Jihoameričtí indiáni jetel luční údajně pěstují jako rostlinu, díky které zvládají překlenout hladové období na jaře.

Závěrečné shrnutí: Jetel červený pomáhá (nejen) při ženských potížích

Jetel luční je překvapivě úžasná bylina, která nachází uplatnění při rozličných zdravotních potížích a to zejména:

  • v období menopauzy, ale i při dalších ženských potížích,
  • během nachlazení, začínající chřipky či angíny,
  • při potížích s trávením,
  • při kožních problémech, jako jsou ekzémy, akné, vředy, opruzeniny, lupénka i drobné rány,
  • s detoxikací organismu a povzbuzením lymfatického systému.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.