Červený jetel: Spása nejen při menopauze

Už prababičky přidávaly červený jetel do čajových směsí. Dnes se na jeho příjemnou chuť a zdravotní benefity bohužel zapomíná. Zjistěte, kdy vám červený jetel pomůže.

1.  Při ženských potížích

Červený jetel obsahuje přírodní látky, které se svými účinky podobají ženskému hormonu estrogenu. Tyto tzv. fytoestrogeny zmírňují projevy klimakteria, jako jsou návaly horka, náhlé nevolnosti, pocení a nespavost. Kromě toho působí jako účinná prevence vzniku osteoporózy, upravují menstruační cyklus, pomáhají při gynekologických zánětech a zlepšují náladu. Červený jetel je proto ideálním pomocníkem při menopauze i nenáviděném premenstruačním syndromu.

2.  Při trávicích potížích

Kromě fytoestrogenů je jetel přímo nadupaný tříslovinami, glykosidy, flavonoidy, silicemi, taniny a pryskyřicí. Má silné dezinfekční účinky, kterými léčí poruchy zažívacího traktu, střevní koliky a ulevuje při průjmech a zvracení. Sáhnout po něm můžete dokonce i v případě mírné otravy jídlem.

3.  Při očistě jater, krve a lymfatického systému

Díky očistným účinkům odstraňuje jetel z těla nebezpečné toxiny, čistí krev, zlepšuje činnost jater a působí blahodárně na náš lymfatický systém. Ulevuje také při dně, revmatismu a je vhodný i pro diabetiky.

4.  Při nachlazení

Kombinace dezinfekčních a detoxikačních účinků dělá z červeného jetele ideálního pomocníka, když podlehneme viróze, angíně, chřipce, nachlazení nebo nás skolí bronchitida. Pravidelným popíjením čaje z jetele zkrátíte a zjednodušíte léčbu nemoci. Jelikož má odvar z jetele velice příjemnou chuť, můžete ho připravit i malým dětem.

5.  Při kožních onemocněních

Jetel lze užívat i ve formě masti či obkladů. Snadno tak ošetříte lehké spáleniny, kožní ranky, vředy, opruzeniny, ekzém, lupénku, akné či vyrážku. Dobře fungují také koupele v jetelovém odvaru.

nachlazená žena

Je lepší čaj, nebo kapsle?

Nejoblíbenější formou užívání jetele je čaj. Tato rostlinka bývá součástí různých bylinných směsí, ale můžete pít i čistý jetelový odvar. Nálev z jetele užívejte dlouhodobě, ideálně 1 denně. Nemusíte se obávat předávkování nebo vedlejších účinků.

Pokud nemáte možnost vařit si denně čaj, ptejte se v lékárně po tabletkách či kapslích. Ty často obsahují kromě jetele také výtažky ze sóji, přidané minerální látky a vitaminy. Proti kašli nejlépe funguje sirup z ječmene, který také skvěle chutná.

Recept na výborný čaj z jetele

  1. 2 lžíce sušeného květu červeného jetele zalijte 0,5 litrem vroucí vody.
  2. Nechte louhovat přibližně 5 minut.
  3. Přeceďte a ještě teplý po douškách popíjejte.

TIP: Sušený jetel můžete kombinovat i s jinými bylinkami, jako je např. meduňka, kontryhel, hluchavka, heřmánek nebo dobromysl.

Nasbírejte si vlastní jetel

Červený jetel neboli jetel luční kvete od května až do září. Narazíte na něj na loukách, polích, kolem cest, na zahrádkách i na okrajích lesů. Sbírat jde celou nadzemní část rostlinky, ale nejvíce cenných látek obsahují květy. Sušit by se měly ve stínu a v naprostém suchu. Máte-li doma sušičku na ovoce, můžete s její pomocí proces urychlit. Jen nepřekračujte teplotu 40 stupňů Celsia. V opačném případě by došlo ke ztrátě účinných látek, což by byla velká škoda.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zlepšete kvalitu života přátelům a rodině. Sdílejte s nimi článek. Děkujeme.

[mv_grow_share]
Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Nenechte si ujít