Podložka na jógu a domácí cvičení: Jak vybrat a nepřebrat?

Kdo cvičí rovnou na zemi, ví, jak nepříjemná jsou věčně otlačená kolena. Podložka na cvičení vám přinese nejen větší pohodlí, ale i stabilitu a přesnější provádění cviků. Jak vybírat?

Cvičení na podložce není jen pohodlné. Je i zdravější!

Zajistí vám totiž:

 • Pevnější, fixovaný postoj ve všech cvičebních polohách – zintenzivní tak výsledky cvičení a zvýší vaši bezpečnost.
 • Správný odvod potu – pokožka lépe dýchá a cvičení je zase o něco efektivnější. Doporučujeme položit navrch ještě ručník, který vás zároveň jemně promasíruje.
 • Odtlumení pohybů pro ochranu kloubů, vazů a šlach – zejména kolen, kyčlí nebo zápěstí.

Kvalita podložky rozhoduje, jak dobře si zacvičíte

Mezi nejdůležitější patří tato 3 kritéria:

1. Tloušťka/síla podložky

Čím vyšší, tím většinou také měkčí a pohodlnější pro cvičení. Vysoké podložky na cvičení  (nad 1 cm) se hodí především pro protahování, pilates a podobné „klidné“ typy tréninku s pomalým střídáním poloh. Pro dynamická cvičení volte podložky s nižší nebo střední silou, které mívají lepší stabilitu.

2. Tvrdost

Úzce souvisí s tloušťkou. Silné, měkké podložky z paměťové pěny jsou ideální pro ty, kdo mají problémy s koleny. Tlumí dopady a ulehčují tak pohybovému aparátu. Ale pozor, v příliš měkké podložce se můžete „topit“. Cvičení tak bude o to náročnější, abyste výkyvy podložky vyrovnali. Na jógu se příliš měkké „karimatky“ nedoporučují vůbec.

3. Velikost

Rozhoduje velikost prostoru, kde cvičíte, a samozřejmě také typ cviků. Pokud na podložce jen sedíte, nebo se opíráte v oblasti břicha a beder, postačí vám krátká. Pokud si na ni budete i lehat, nebo potřebovat oporu v pevných pozicích ve stoje, volte rozměr co nejdelší.

„Jógamatka“ vs. klasická podložka na cvičení

Myslíte si, že si vystačíte na józe s běžnou karimatkou? Pozor – jógové cvičení má specifické potřeby. Podložka by měla být dostatečně pevná a natolik stabilní, že vás podrží i v náročných pozicích. Začátečníci a vyznavači klidných jógových stylů (hatha, různé jógové terapie) mohou sáhnout po pohodlnější, silnější podložce (cca 5–6 mm). Milovníci dynamických stylů ocení spíše nižší typy.

Důležitá je také dostatečná délka. Vaše „jógamatka“ by měla být o ideálně o něco vyšší než vy, abyste si na ni pohodlně mohli lehnout. Standardně se jógamatky vyrábějí až do 216 cm délky.

výběr jógamatky

4 hlavní kritéria pro výběr podložky na cvičení

1. Účel

 • Pilates a protahování – volte vyšší, měkkou podložku. Čím delší, tím stabilnější.
 • Jóga – rozhodně zvolte speciální podložku na jógu. Důležitá je pevnost, protiskluzová úprava a dostatečná délka pro stabilitu ve všech pozicích.
 • Aerobic, gymnastika a další dynamická cvičení – klíčový je protiskluzový povrch a dostatečná výška (+- kolem 8–9 mm) a hustota pro tlumení dopadů.

2. Povrch a velikost prostoru

Čím delší podložku si můžete dovolit, tím lépe. Vaše pozice pak bude daleko pevnější. Čím hladší povrch doma nebo v tělocvičně máte, tím důležitější je protiskluzová struktura.

3. Materiál

Krom životnosti a pevnosti zohledňujte také savost potu. Oblíbená PVC a molitany v posledních letech dohánějí speciální materiály – například syntetický kaučuk NBR, který odolává potu i vodě. Vyrábějí se už také ekologické podložky bez ftalátů a latexu. Ideální pro děti, seniory a alergiky.

4. Skladnost a přenositelnost

Hlídejte, aby šel vybraný model dobře složit a ideálně měl i uši nebo jiné řešení, jak jej přenášet.

3 tipy na oblíbené cvičební podložky

1. Univerzálka za lidovou cenu: Sharp Shape Mat

Oblíbená 1,5cm podložka z paměťové pěny s protiskluzovou úpravou. Odolává vodě a vlhkosti a snadno ji přenesete díky šikovným popruhům.

Cena: 519 Kč na Alza.cz

2. Pohodlí a překrásný design od značky Reebok

Nepřehlédnutelná s protiskluzovým, extrémně odolným povrchem. 8mm pevnější struktura dělá z této podložky ideální typ i pro náročná cvičení vyžadující dokonalý balanc. Snadné balení s praktickými popruhy.

Cena: 999 Kč na Alza.cz

3. Ekologická jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat

Splněný sen všech milovníků jógy! 2 kaučukové vrstvy dodávají pevnost a stabilitu, bavlna zajišťuje měkkost a poddajnost při každém pohybu. Ekologicky odbouratelný, 100% přírodní materiál.

Cena: 1 899 Kč na Alza.cz

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.